- Учителю
- Урок української літератури в 4 класі Тема уроку: Байки. Езоп. Леонід Глібов. Коник-стрибунець.
Урок української літератури в 4 класі Тема уроку: Байки. Езоп. Леонід Глібов. Коник-стрибунець.
Урок української літератури в 4 класі
Тема уроку: Байки. Езоп. Леонід Глібов. Коник-стрибунець.
Мета: познайомити учнів з жанром байки, її особливостями;
розвивати творчу уяву, образне мислення, навички виразного читання художніх текстів;
виховувати в учнів відразу до ледарів, нероб, поважне ставлення до
слова, літератури.
Обладнання: підручники, портрети Глібова і Езопа, байки Езопа, словник синонімів, тематичний словник.
Хід уроку
-
Організація класу.
Сьогодні ми зібралися тут, щоб знову зануритись в чарівний світ української літератури.
-
Перевірка домашнього завдання.
- На минулому уроці ви отримали завдання вивчити напам'ять вірш Леоніда Глібова. Відкрийте підручники, повторіть вірш. Хто з вас вважає, що може прочитати цей вірш як справжній актор? Спробуйте! А ми послухаємо і оцінимо ваш виступ. (читання вірша дітьми -3-4 уч.)
- Ми познайомилися з віршем Глібова, а чи знаєте ви, що деякі його вірші перекладені на музику і так сподобалися людям, що вони стали їх співати і назвали своїми - народними. Послухайте фрагмент однієї пісні - «Стоїть гора високая». Який характер має ця пісня? (1-2 хв.) Первинна назва вірша - «Журба».
-
Оголошення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ми подивимось на Глібова з іншого боку - на Глібова байкаря, будемо читати одну з його байок, взагалі дізнаємося, звідкіля прийшла до нас байка, хто написав першу. Тема сьогоднішнього уроку - «Байка». Отже, роботи у нас багато, необхідно встигнути все зробити. Тому працюйте швидко, оперативно.
Епіграфом сьогоднішнього уроку буде прислів'я - ЛІНИВОМУ ВСЕ НІКОЛИ. Подумайте, як воно пов'язане з сьогоднішнім уроком? До нього ми повернемося в кінці уроку.
-
Новий матеріал
-
) Пояснення вчителя (плакат БАЙКА)
-
На уроках російської мови ви читали басни. Ви знаєте, що вони мають стислий текст і мають повчальний характер. На українській мові басня - це байка. Хто може бути героєм байки? (тварини) Це можуть бути ще рослини, птахи, риби, речі. На початку або найчастіше в кінці байки сформульована основна повчальна думка - мораль.
Шлях байки і своєрідний, і повчальний. Це одна з найцікавіших сторінок світової літератури. Першим байкарем був римський раб Езоп. Він не міг висловлювати свої думки прямо, бо це було небезпечно для нього. Тому він використовував недомовки, натяки (намеки). (ПОРТРЕТ)
Його байки зібрані у збірку і в 2000 році видана книга.(КНИГА) З неї ми прочитаємо кілька байок.
Послухайте і скажіть, про що ці байки, яка основна думка.
-
-
) Читання байок кількома учнями (на аркушах)
-
Жабки
-
Дві жабки, коли пересохло їхнє болото, пішли шукати, де б можна було б оселитися. Прийшли вони до колодязя, і одна з них запропонувала, не думаючи, туди стрибнути. Але інша сказала: «А якщо і тут вода пересохне, як нам звідтіля вибратися?»
Байка вчить нас не братися за справу, не подумавши.
-
-
Яка головна думка?
-
Воли і віз
-
Воли тягнули воза , а ось скрипіла. Вони оглянулися і сказали: «Ех ти! Ми веземо всю вагу, а ти стогнеш?»
Так і деякі люди: одні працюють, а інші прикидаються вимученими.
- Яка основна думка цієї байки?
Лисиця і виноград
-
Голодна лисиця побачила виноградну лозу зі звисаючими гронами і хотіла до них добратися, але не змогла. Пішовши геть, сказала сама собі: «Вони ще зелені!»
Так само і у людей: одні не можуть досягти успіхів, тому що немає сил, а звинувачують в цьому обставини.
- Яка основна думка цієї байки?
-
-
) Читання байки в підручнику
-
-
Одна з байок Езопа надрукована в підручнику. Це - «Хворий ворон». Ст. 99. Прочитайте її самостійно.
-
Яка головна думка цієї байки?
-
А тепер послухайте мене, чи так само ви її зрозуміли?
-
Байки Езопа так зацікавили поетів, що ці сюжети використовували вони в своїх творах.
-
На Україні в нас є свій байкар - це Леонід Глібов.(ПОРТРЕТ) Він так само використовував зміст Езопівських творів в своїй творчості.
-
Послухайте короткі відомості про нього.
-
-
) Розповідь про Глібова (Розповідає підготовлений учень)
-
-
Народився Леонід Глібов на Полтавщині. У дитинстві Льолик, як його всі звали, був веселим і жвавим. Йому подобалося все красиве, але найбільше він любив доглядати за квітами. Його й прозвали «королем квітів». Знайомі й родичі, вітаючись з ним, казали : «Здоров був, Льолику, квітчастий королику».
-
Леонід Глібов любив дітей. Він деякий час працював учителем історії і географії. Про нього залишилися спогади як про хорошого вчителя, котрий не бив учнів, як тоді було заведено, не заставляв зубрити уроки, а ставився до них з повагою. Свої твори для дітей він підписував псевдонімом «Дідусь Кенир». Розказують, що колись його батько купив дуже співучу пташку - кенера, (канарку) що послухати спів птаха сходилися сусіди. На запитання, куди йдуть, вони казали: «До Івана Кенира». Так і прозвали батька по-вуличному «Кенир». Коли ж Леонід Глібов почав творити для дітей, то згадалося йому своє дитинство, й оце батьківське прізвисько, як пам'ять про ті щасливі дні.
-
-
) Робота з підручником
-
Знайдіть в підручнику статтю «Український байкар». Прочитайте. Що ще дізналися про Глібова з цієї статті? (відповіді дітей).
-
-
)ФІЗХВИЛИНА
-
-
-
) Робота з байкою
-
Леонід Глібов написав 107 байок. Уже не одне покоління дошукується у них мудрості. Давайте і ми заглянемо в цю чудову скарбницю і теж пошукаємо цю мудрість.
Байка «Коник-стрибунець» написана за сюжетом езопівського твору, розробляли його дуже багато байкарів світу.
-
-
) Словникова робота. Перед читанням ознайомтеся із словниковими словами.
-
На дошці: не вгаваючи - не переставая
досхочу - вдоволь
неборак - бедняга
непереливки - не до шуток
вдача - характер
(читаємо вголос, ще один учень)
5. Читання тексту
-
) Читання тексту вчителем
- Послухайте і спробуйте уявити прослухане.
- Вам сподобалася байка?
-
) Самостійне читання тексту
- Прочитайте байку самостійно і подумайте над питанням: чого найбільше боявся коник?
-
) Читання вголос
-
Тепер будемо вчитися читати вголос. Слідкуйте уважно за розділовими знаками.
-
) Бесіда за змістом
-
Хто головні герої байки?
-
Як любив Коник жити?
-
Знайдіть в тексті слова, які описують Коника (коник-стрибунець, веселий, співучий…).
-
Чому так лякався Коник зими? Знайдіть в тексті.
-
Яким був Муравей?
-
Чому він не допоміг Коникові? Як це він сказав? Прочитайте в тексті.
(Проспівав ти літо боже, -
вдача вже твоя така, -
а тепер танцюй, небоже,
на морозі гопака!)
-
Яке слово незрозуміло? (небоже) Що воно означає? Знайдіть у словнику. (небіж (поч.ф.)- ст. 87 - племінник). Чому муравей називає коника племінником? Знайдіть у тексті. (Дядьку, он зима біліє, от тепер вже згину я!)
5. ) Читання за особами. ОЦІНЮВАННЯ!
-
А зараз давайте прочитаємо текст байки за особами. Нагадайте, як в тексті швидко знайти слова дійових осіб? (дивитися на тире)
6. Робота з текстом
-
)Леонід Глібов надав твору особливого національного колориту. Прочитайте в зачині опис літнього пейзажу (степ, пахуча трава, пшениченька, жито).
-
Правда ж , це типовий опис українського степу?
-
Знайдіть в тексті образні вирази (в траві пахучій, вдатний молодець, степ широкий, вітри буйні, злючая зима).
7. Активізація словникового запасу
1. )Кого має на думці Глібов, коли висмівує коника в байці? Яку людину? (нероб, ледарів)
-
Користуючись словником, підберіть синоніми до слова ледар. (нероба, ледащо, лежень, лежебока, гультяй)
2. ) А чи ви знаєте ви істину про слова лінивий і гультяй?
В етимологічному словнику прочитала наступне :
Гультяй - не хто інший, як ледар, нероба. Це слова є похідним утворенням від основи прикметника ГОЛИЙ з пізнішою зміною О наУ під впливом основи гуляти. Так, гультяй від ГОЛИЙ, бо всі гультяї і нероби стають голими! Хто ж на них працюватиме?
А слово Лінивий є родичем слів тихий, спокійний, повільний, стомлений, млявий. Правда ж , ліниві люди мають такі ознаки? Слово ЛІНИВИЙ - праслов'янське, воно похідне від іменника lenь - лінощі. В грецькій мові ЛІНИВИЙ означає стомлений. Це ж значення воно має в албанській, латинській, ірландській, готській та ін. мовах. Щоправда, тільки не зрозуміло, від чого лінивий може стомлюватися, якщо він не працює!
-
) Зв'язок з рос. мовою
-
З яким прочитаним вами російським твором схожа ця байка? (Крилов «Стрекоза и муравей») А в чому відмінність? (РІЗНІ ГЕРОЇ) Хто може прочитати рядочки з байки?
4. ) Творча робота
-
А тепер уявіть себе байкарями і спробуйте скласти свою байку. Ось вам приказки для моралі:
-
Чужому лихові не смійся.
-
Не рий яму іншому - сам в неї потрапиш.
-
Хто пізно ходить, той сам собі шкодить.
Давайте візьмемо першу приказку і виберемо героїв - білочка і їжачок.
Працюємо в парах!
8. Підсумок уроку
-
Повернемося до прислів'я, яке було на початку уроку. «Лінивому все ніколи». Кому з героїв воно підходить? Чому?
-
Кого висміює Глібов в цій байці?
-
Так, ця байка гостро й дотепно висміює ледарів, коників-нероб, які ведуть паразитичне життя.
Отже, байка допомагає людям осмислити життєві прикрощі та негаразди, конфлікти і тривоги. І завжди, в найскрутніших обставинах, які вона зображує, звучить то гірка, то сповнена гумору і філософських узагальнень думка, що збагачує людський духовний досвід, додає оптимізму й мудрості.
9. Оцінювання
10. Домашнє завдання: прочитати статтю підручника на ст. 99, на вибір : або вивчити напам'ять байку, або скласти свою, використовуючи наступні приказки : (в підручнику)
-
Два хитрих одного мудрого не переважать.
-
Більше вір своїм очам, а не чужим речам.
-
Письменний бачить поночі більше, як неписьменний удень.
-
Коли страшиш, сам не бійся.