- Учителю
- Урок з української мови на тему: 'Дієприслівники недоконаного та доконаного виду, їх творення'
Урок з української мови на тему: 'Дієприслівники недоконаного та доконаного виду, їх творення'
Урок української мови в 7 класі №
Дата:
Тема: Дієприслівники недоконаного і доконаного виду, їх творення (практично).
Мета уроку:
-
навчальна: навчити семикласників розрізняти дієприслівники доконаного і недоконаного виду; формувати вміння утворювати дієприслівники обох видів;
-
розвивальна: розвивати логічне мислення, вміння аналізувати мовні явища, творчі вміння використання дієприслівників доконаного і недоконаного видів у висловлюваннях;
-
виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов і повагу до рідного краю.
Завдання уроку:
-
Розібрати й закріпити на практиці алгоритм розрізнення дієприслівників доконаного і недоконаного видів.
-
Пояснити за допомогою наочних засобів правила творення дієприслівників обох видів, закріпити знання шляхом практичного їх використання.
-
Пояснити роль дієприслівників доконаного і недоконаного видів у текстах, навчити учнів правильно вживати дієприслівники обох видів у своєму мовленні за допомогою ігрових елементів та творчої майстерні.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Вид уроку: урок-практикум.
Методи й прийоми уроку: евристична бесіда, слово вчителя, словниковий розподільчий диктант, самостійна робота, творча майстерня, практична робота, гра «Знайди помилку», «мікрофон».
Внутрішньопредметні зв'язки: Синтаксис: уживання дієприслівників та дієприслівникових зворотів у ролі другорядних членів речення.
Культура мовлення: правильне вживання дієприслівників та дієприслівникових зворотів у власному мовленні.
Текст (риторичний аспект): використання дієприслівників та дієприслівникових зворотів для зв'язку речень у тексті.
Міжпредметні зв'язки: українська література, етика, історія.
Обладнання: підручники, роздатковий матеріал: картки, проектор, комп'ютер, мультимедійна дошка, презентація з таблицями з правилами, з алгоритмом розрізнення дієприслівників доконаного і недоконаного видів, правилами творення дієприслівників обох видів.
Хід уроку.
І. Організаційний момент. (1 хв.)
- Доброго дня, діти. Займіть, будь ласка, свої місця. Я сподіваюсь, що настрій у вас гарний, до уроку ви готові, і активно проявите свої знання з мови.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. (8 хв.)
-
Перевірка домашнього завдання. (2 хв.)
- Почнемо урок традиційно: з перевірки ваших домашніх завдань.
А) Які труднощі у вас виникли при виконанні домашнього завдання?
Б) Що було незрозумілим?
В) Хто не зміг впоратися із домашнім завданням? Що стало тому причиною, що не зрозумів, що було складним?
-
Евристична бесіда. (1 хв.)
- Що таке дієприслівник? Наведіть приклади. (Дієприслівник - це особлива незмінна форма дієслова, яка, пояснюючи присудок, називає додаткову дію і відповідає на питання що роблячи? що зробивши?)
- Граматичні особливості яких частин мови має дієприслівник? (Ознаки дієслова: вид -доконаний і недоконаний; час - теперішній і минулий; ознаки прислівника: незмінність; синтаксична роль означення).
3. Повідомлення теми та мети уроку. (1 хв.)
Запис учнями дати й теми уроку до зошитів.
- Діти, сьогодні ми з вами продовжимо роботу над освоєнням такої особливої форми дієслова, як дієприслівник, і навчимося розрізняти та утворювати самостійно дієприслівники доконаного і недоконаного видів. Запишіть дату та нашу сьогоднішню тему (Записано на дошці).
4. Словниковий розподільчий диктант. (4 хв.)
- Запишіть під диктовку слова, розподіляючи їх у три стовпчики: у перший - дієприслівники, у другий - дієприкметники, у третій - прикметники.
(Повторення орфограм «НЕ з дієприслівниками», «НЕ з дієприкметниками», «Н у дієприкметниках та НН у прикметниках дієприкметникового походження»).
Нехтуючи, незрівняний, широченний, незбагненний, розуміючий, не зазнавши, зробивши, нескорений, пожовклий, не розрізняючи, недобачаючи, незрівнянний, несказанний, незрозумілий, несказаний, занедбаний, лисий, товстенний, сховавши, лисіючи, посивілий, сокровенний, пожовтівши, зелений.
Дієприслівники
Дієприкметники
Прикметники
Нехтуючи
Незрівняний
Незрівнянний
Не розрізняючи
Незрозумілий
Широченний
Не зазнавши
Розуміючий
Незбагненний
Недобачаючи
Несказаний
Несказанний
Зробивши
Занедбаний
Лисий
Сховавши
Посивілий
Товстенний
Лисіючи
Пожовклий
Сокровенний
Пожовтівши
Нескорений
Зелений
ІІІ. Основна частина уроку. (33 хв.)
-
Робота з теоретичним матеріалом: таблиці на екрані + пояснення вчителя.
(3 хв.)
Слово вчителя:
- Зверніть увагу, будь ласка, на екран. Перед вами представлено алгоритм розрізнення дієприслівників доконаного і недоконаного виду. Проаналізувавши подану схему, сформулюйте, будь ласка, правила, за якими ми можемо відрізнити дієприслівники одного виду від дієприслівників іншого.
Дієприслівник відповідає на запитання Що роблячи? Що робивши?
Так Ні
Це дієприслівник недоконаного виду Дієприслівник відповідає на запитання Що зроблячи? Що зробивши?
Так
Це дієприслівник доконаного виду
Слово вчителя.
- Дієприслівники недоконаного виду (що роблячи?) творяться від основи дієслів теперішнього часу недоконаного виду за допомогою суфіксів -учи (-ючи) від дієслів І дієвідміни і -ачи (-ячи) від дієслів II дієвідміни: вез(утъ) + учи - везучи; дзвен(ять) + ячи - дзвенячи. Практично утворити дієприслівник недоконаного виду можна так: дієслово треба поставити в 3-й особі множини теперішнього часу і замість -ть додати -чи: везуть - везучи; дзвенять - дзвенячи. Дієприслівники доконаного виду (що зробивши?) творяться від основи неозначеної форми дієслова доконаного виду за допомогою суфіксів -вши, -ши: сказа(ти) + -вши - сказавши; перемог(ти) + ши - перемігши. Практично утворити дієприслівник доконаного виду можна так: дієслово треба поставити в чоловічому роді минулого часу, додаючи до нього -ши: знайшов - знайшовши; переписав - переписавши; вивчив - вивчивши.
2. «Творча майстерня». (7 хв.)
А) Від поданих слів утворіть дієприслівники недоконаного виду. Виділіть суфікси.
Співають - співаючи;
спілкуються - спілкуючись;
заглядають - заглядаючи;
ходять - ходячи;
пасуться - пасучись;
злітають - злітаючи;
кричать - кричачи;
недолюблюють - недолюблюючи;
розмовляють - розмовляючи;
сидять - сидячи.
Б) Від поданих слів утворіть дієприслівники доконаного виду. З 3-4 з них усно складіть речення.
Вивчити - вивчивши;
Сказати - сказавши;
Запитати - запитавши;
Назвати - назвавши;
Змовчати - змовчавши;
Розтлумачити - розтлумачивши;
Забути - забувши.
-
Практична робота. (7 хв.)
Спишіть речення, утворюючи від дієслів у дужках дієприслівники того ж виду.
1. Весняні води ще не зійшли, (затопили) луки і луги. 2. Джмелик врятував Тимка, (забрав) на своє суденце (Григорій Тютюнник). 3. Мати лікувала дітей, (напувати) міцним окропом, запареним на бузині, калині й липовім цвіті (І. Цюпа). 4. Я слухаю дідову розповідь, (засинати) під музику його слів. 5. Дід любив мене, великодушно (пробачати) мій дитячий егоїзм (В. Симоненко). 6. Осінь, (увійти) в свої права, повелася спочатку суворо. 7. Сонце золотило дерева (вкривати) кожен листочок витонченими мережками. 8. Кожен осінній ранок готував усе нові й нові візерунки3, (додавати) гарячих фарб (Із тв. І. Кирія).
-
Гра «Знайди помилку». (8 хв.)
Знайдіть помилки в побудові речень із дієприслівниками. За¬пишіть відредаговані речення, змінивши виділену частину.
Зразок. 1. Солодко позіхаючи, я непомітно засинаю.
1. Солодко позіхаючи, мене непомітно долає сон. 2. Вийшовши на галявину, нашу увагу привернуло багаття. 3. Йдучи дошколи, почався дощ. 4. Виконавши роботу, нам подякували за допомогу. 5. Повертаючись додому, мені зустрівся однокласник. 6. Відвідуючи Ботанічний сад, мене вразила краса й розмаїття бузку. 7. Закінчивши гру, музикантам аплодували глядачі (3 учн. творів).
-
Самостійна робота. (8 хв.)
Вибірковий розподільний диктант.
- Випишіть дієприслівники недоконаного виду у перший стовпчик, а доконаного - у другий.
1) Хлюпотить у бухті мала хвиля, б'ючись в броньовані тіла кораблів. (В. Кучер) 2) Я знову, напружуючи сили, борючись із чимось важким, що навалювалось і давило мені на голову, підводився і знову плівся далі, не знаючи, куди я йду. (Г. Тютюнник) 3) Дуже важким видалось Хариті те відро з водою, бо, поставивши його на землю, хвилинку стояла нерухомо, спершись на припічок, важко дихаючи. (М. Коцюбинський) 4) Дуби застигли, схиливши могутні голови в білих снігових шапках, завмерли в безнадії, чекаючи з жахом ворожого удару. (М. Збанацький) 5) Загартувавшись в росах, неначе гострий плуг, зоря врізається між досвітком і ранком і, приоравши ніч, кладе на виднокруг окраєць сонця в рушничку серпанку. (Д. Ткач)
IV. Підсумок уроку. (2 хв.)
«Мікрофон»
На цьому уроці я дізнався… мені запам'яталося.. я навчився…
V. Домашнє завдання. (1 хв.)
1. Вивчити правила з підручника. Виконати вправу .
2. Повторити правила про дієприслівникові звороти, постановку розділових знаків при дієприслівникових зворотах, правила написання НЕ з дієприслівниками. Підготуватися до контрольного диктанту.