7


  • Учителю
  • Конспект урока украинского языка 'Твір-оповідання за картиною О. І. Лактіонова 'Лист із фронту'

Конспект урока украинского языка 'Твір-оповідання за картиною О. І. Лактіонова 'Лист із фронту'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

НОВОІВАНІВЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ

ШКОЛА І - ІІ СТУПЕНІВ

АМВРОСІЇВСЬКОГО РАЙОНУ

ДОНЕЦЬКОЇ НОРОДОЇ РЕСПУБЛІКИ

Твір - оповідання за картиною

О.І. Лактіонова «Лист із фронту»









Урок розвитку мовлення

у 8 класі

учитель Вовченко Л.І..







НОВОІВАНІВКА 2015



Конспект уроку

з української мови

(розвиток мовлення)

(8 клас)


Тема: Твір - оповідання за картиною О.І. Лактіонова «Лист із фронту»

Мета: навчальна - вибрати і систематизувати мовні засоби, які допоможуть написати вір за власними враженнями, поглибити знання учнів про можливості спілкування, повторити поняття типи і стилі мовлення;

Розвивальна - формувати вміння та навички правильно визначати зміст та композицію твору - опису, підбирати правильні слова та словосполучення; розвивати уміння описувати картину; розвивати логічне мислення, пам'ять, уяву, творчі здібності, словесно-логічне та критичне мислення учнів;корегувати уявлення про образне мислення, уміння орієнтуватися у мікро- та макропросторі, розширювати світогляд учнів;

виховна -вшанування пам'яті загиблих у Великій Вітчизняній війні; формування ціннісного ставлення особистості до суспільства і республіки, що виявляється в таких якостях, як патріотизм, свідомість, самосвідомість, виховувати мовленнєву культуру учнів.

Обладнання:репродукція картини О.І. Лактіонова «Лист із фронту» (1947);свічка, плакати із зображенням фронтового трикутника, фото на тему Великої Вітчизняної війни; аудіо записи; зразки листів; роздатковий матеріал.

Методичні прийоми: повторення вивченого матеріалу, словникова робота, елементи аналізу тексту, бесіда, виразне читання,самостійна творча робота.

Терміни: твір - оповідання, розповідь, опис, художній стиль, лист, адреса, адресат, адресант, індекс, конверт.

Міжпредметні зв'язки: історія, українська література, музика, живопис.

Тип уроку:розвиток мовлення

Завдання на випередження: підготувати бліц-повідомлення про життя і творчість О.І. Лактіонова.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Тема уроку сьогодні твір - опис картини О.І. Лактіонова «Лист із фронту». З якими емоціями асоціюється у вас назва картини? (Слайд 1)

Як ви гадаєте, якими бувають листи з фронту?

Про що в них пишуть?

А чому не писали про страшне?

А бували і похоронки…

Скажіть, за настроєм листоноші можна визначити, які новини він приніс?

ІІ. Активізація навчальної діяльності учнів.

Вступне слово вчителя

Минули десятиліття від того часу, як стихли бої Великої Вітчизняної війни на нашій землі. Це була найстрашніша, найкривавіша війна минулого століття. Скільки людей загинуло на фронтах, мабуть, ніколи не підрахувати...

Це дуже важливо пам'ятати вам, молодому поколінню,що на долю нашого народу випало таке тяжке, жорстоке випробування. Не стихає біль, не залишає пам'ять людей про той страшний час.

  • Чому необхідно пам'ятати про війну? /Щоб ніколи не повторилася війна. Найстрашніше, коли людина встає зі зброєю проти дітей, жінок, людей похилого віку. Для кожного із нас це не пусті слова, бо ще й сьогодні наша республіка переживає страшні сторінки війни./

  • У світі і без війни так багато зла, і так мало доброти і милосердя. Життя - найцінніше, що є у людини, а ціну життя ми узнали під час обстрілу нашого села. І зараз необхідно зробити все, щоб життя не обривалося через чиїсь егоїстичні ідеї.

Люди мистецтва не залишились осторонь, коли почалася війна. А після перемоги все ще були живі спогади, які причиняли біль.

Та були і світлі моменти в ті часи, бо люди жили, кохали, мріяли. Листи із фронту зі знайомим почерком, були бажаними. Це означало - солдат живий.

І саме такий епізод із життя воєнного часу відтворив російський художник Олександр Іванович Лактіонов /1910- 1972 р.р./.

III. Аналіз картини.

1. Бліц-повідомлення учнів про життя і творчість О.І. Лактіонова. Короткі біографічні дані, історія написання картини «Лист із фронту»/ (Слайд 2)

2. Бесіда. (Слайд 3)

Коротко розкажіть, що ви бачите на картині? /Солдат вручає листа, перша радість від звісточки уже позаду./

Визначте тему і основну думку картини. / Тема: сім'я отримала лист, основна думка: радість вісточок із фронту./

Пригадайте типи мовлення. /Розповідь, опис, роздум /(Слайд 4)

Який тип мови використаєте у своїй роботі? Чому? /Розповідь. Мета: розповісти про події, цікавий епізод./

Погляньте уважно на картину. Щоб ваша розповідь була повною, цікавою, елементи якого типу використаєте у творі? Опис. Мета: дати характеристику стану природи, зовнішності людини, інтер'єру, предмету./

До якого типу мовлення відноситься ваша робота? /Розповідь з елементами опису./

Який стиль мовлення виберете для твору? /Художній. Мета: емоційно передати настрої автора./

Назвіть частини композиції тексту. /Вступ, основна частина, висновок./

Яка особливість вступу? /Вступ повинен викликати інтерес читача./

3. Переходимо до складання плану. Це буде складний план.

3.1. Дайте назву і запишіть перший пункт плану. /І. Місце зустрічі: а) пора року; б) наше подвір'я./

3.2. Переходимо до основної частини. Яке її особливість? Розкажіть усно. /Зав'язка, кульмінація, розв'язка./ Основна частина познайомить нас із героями подіями./ Дайте заголовок наступному пункту плану.

ІІ. Бажаний лист:

а) ганок;

б) герої;

в) почуття.

3.3 У висновках напишіть свою думку про те, який слід залишив цей випадок в пам'яті людей. Як назвете останній пункт плану? /ІІІ. Перемога близько./

Наведіть приклади назви твору - оповідання. /Рідний лист. Перемога близько./

На завершення наведу рядки із листів молодих людей, які добровольцями пішли на фронт. «Радянські війська відступали, йшли жорстокі бої. Під Конотопом був тяжко ранений. Живим залишився якимось дивом. Дві доби лежав на полі бою. I в ті недовгі хвилини, коли приходив до тями, було тільки одне бажання: бити ворога», - так писав Циплаков Віктор Ареф'євич матері, ветеран війни, житель нашого села. (Слайд 5)

А ось рядки сьогодення: «…перший бойовий виїзд у нас був у січні. Тоді я вперше в житті попала в близький мінометний обстріл,було страшно. Але у жінок є хороші риси: у нас більше витримки і терпіння ніж у чоловіків. Тому ми можемо вистояти», написала ополченка Світлана. (Слайд 6)

Вчитель: Листи на фронт…

х можна назвати найбільш людяними документами, які розкривають духовний стан людини в дуже важких умовах війни. Солдатські трикутники зі штампом польової пошти і сьогодні хвилюють, бентежать спогадами про суворий час, викликають глибокі і світлі почуття.

Майже у кожній родині були фронтовики, за яких уболівали, і в листах склали добрі побажання, надихали на подвиги, і в той же час благали берегти себе і скоріше повертатися з перемогою.

Фронтові листи, прикрашені малюнками квітів, сповнені гарячої любові і ніжності, турботи за дорогу людину, надії на скору перемогу і зустріч. В цих листах багато віршів, куплетів з популярних в той часпісень про кохання і вірність…

Фронтові листи мали вигляд трикутника, тому що конвертів на всіх не вистачало. Лист писали простим олівцем На листі стояв штамп: переглянуто військовою цензурою. Марку не приклеювали. У зворотній адресі вказувалося: діюча армія, номер польової пошти і частини. У казенних конвертах посилали сповіщення про загибель солдатів - похоронки.

А зараз послухайте вірш поета Є. Кабаліна «Фронтові листи». /Додаток 1./

Вчитель: Цей чудовий вірш - гімн фронтовому листу. Поет, використовуючи різні художні засоби, порівнює фронтовий лист-трикутник із давнім японським мистецтвом оригамі, називає зв'язком відстаней через магію слів.

ІV. Творче завдання (самостійна робота)

А зараз настав найбільш хвилюючий момент нашого уроку. Пропоную вам написати твір - оповідання за картиною О.І. Лактіонова «Лист із фронту». Вибір мовного матеріалу залишається за вами. А допоможуть вам матеріали таблиць, які ви бачите на екрані. Бажаю вам успіху! (Слайд 7, 8, 9)

Учні пишуть твір.

V. Підведення підсумків роботи

Редагування творів.

Вчитель:Отже, щоб до нас ніколи не прийшла біда, скажемо війні

Всі: НІ, НІ, НІ.

VI. Підведення підсумків уроку.

Усна рефлексія

Щови нового дізналися?

Якого досвіду ви набули?

Що вас найбільше зацікавило?

Які у вас є запитання по цій темі?

Про що ви хотіли б за цією темою дізнатися більше?

Як ви будете використовувати ті знання, які одержали сьогодні?

Аналіз діяльності учнів на уроці. Оцінювання відповідей учнів

VI. Домашнє завдання

Скласти листа ополченцям від учнів 8 класу. (Слайд 10)

ДОДАТОК 1


ФРОНТОВЫЕ ПИСЬМА

Треугольники-птицы,
оригами войны.
Горьких судеб страницы
и страшны, и нежны.
Далеки расстоянья
от фронтов до тылов.
Письма - связь расставаний
через магию слов.
Карандашные строчки
на случайных листках
о боях, и о прочем
мимо политрука.
На трёхтонках надсадных,
на бипланах ночных
достигал адресатов
треугольник с войны.
Жили люди в разлуках
от письма до письма.
Эту радость без стука
приносили в дома.
Лишь конверты-квадраты
из бумаги штабной
возвещали о Братских,
опылив сединой.
Рассыпалась из армий
похоронок крупа
о всех тех, кто с плацдармов
в рай солдатский попал,
и по строчкам казённым
растекалась слеза,
как помин вознесённым
высоко в небеса.
Письма нам возвращают
пласт военных времён,
только вот не вмещают
миллионы имён,
миллионы улыбок
нерождённых детей,
многотонную глыбу
горя, бед и смертей.
Почту деда в пакете
с пожелтевшей тесьмой
прочитаю я детям…
И в письме за письмом
мы услышим звучанье
затаённой струны
в треугольниках-чайках
незнакомой войны.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал