- Учителю
- Разработка урока по украинской литературе 'Загадки' (5 класс)
Разработка урока по украинской литературе 'Загадки' (5 класс)
Розділ 1. Світ фантазії, мудрості.
Тема: У світі загадок.
Мета: познайомити учнів із фольклорним жанром загадки, видами загадок (у
тому числі й математичними), способами їх складання; розвивати допитливість,
спостережливість, кмітливість, логічне мислення, творчі здібності під час
самостійного складання загадок; виховувати увагу й повагу до народної
мудрості, що відображена в загадках.
Тип: вивчення нового матеріалу; інтегрований урок (українська література -
зарубіжна література - математика).
Унаочнення: схема «Художня форма загадок», малюнки із зображенням тварин,
виготовлене дерево веселиця, емблеми для змагання «Наймудріші».
Форми роботи: фронтальна, в парі, групова.
Методи та прийоми: бесіда, слово вчителя, творча робота, самостійна робота,
змагання «Наймудріші», робота з підручником, робота за схемою «Художня
форма загадок».
Перебіг уроку
І. Оргмомент.
ІІ. Оголошення теми й мети уроку. Мотивація.
- Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитися зі світом мудрості й фантазії
українського народу, що відобразився у фольклорних творах. Мудрість нашого
народу підкреслюють цікаві міфи, легенди, казки, які нещодавно кликали нас у
мандри, вчили бути добрими, сміливими, мудрими.
-
Чи знаєте ви, як раніше перевіряли на мудрість? А відповідь проста: робили це
за допомогою загадок, зовсім невеличких творів, але уявіть, яких непростих,
якщо ними перевіряли на мудрість.
На сьогоднішньому уроці ми потрапимо з вами у світ загадок, визначимо, як
побудована загадка, на які теми раніше складали загадки, відгадаємо багато
загадок, перевіривши себе на мудрість, і навіть побудемо в ролі творців-
мудреців - спробуємо придумати свої загадки.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
- Жанр загадки не є для вас зовсім новим. Загадки ви знаєте і любите відгадувати ще з дитячого садка. Зустрічалися з жанром загадки вже й на уроках літератури. Пригадайте, коли? (Загадки відгадувала Маруся з народної казки «Мудра дівчина»).
- Так. Недаремно вона має таку назву, адже проста сільська дівчина відгадала всі панські загадки, виявивши розум, кмітливість, винахідливість.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
-
Виведення визначення загадки, її будови.
- Згодом загадки втратили свою роль перевірки на мудрість і стали
використовуватися як один із видів культурних розваг на весіллях, вечорницях,
хрестинах. Після пісень, веселих жартів люди загадували один одному
загадки.
У наш час цей жанр фольклору також популярний у народі. Існують не тільки
давні, а й нові загадки, що створюють наші сучасники.
Український поет Дмитро Білоус навіть придумав вірш-загадку про загадку.
Послухайте його уважно і подумайте, що представляє собою загадка , як вона
побудована?
Я вам нею натякаю,
нею думать спонукаю,
щоб кмітливий врахував,
що я нею приховав,
вас морочачи навмисне,
і тоді відгадка зблисне.
(Учні висловлюють свої припущення щодо змісту загадок, їх будови: у загадках
приховується певний предмет, натякається на нього, застосувавши кмітливість,
треба знайти відгадку).
2. Читання визначення загадки за підручником на с. 97. Виписування
визначення в зошити.
Загадка - влучне, образне запитання, в якому натякається на відповідь, або
прихований опис предметів і явищ, який потребує відповіді.
3. Доповнення вчителя про метафору в загадках.
- Таким чином, у загадках специфічно описується предмет, явище, які треба
розгадати через ознаки інших, подібних або протилежних. Такий опис
називається метафоричним.
Наприклад, наш народ придумав такий метафоричний опис риби в загадці:
«Їхала пані в срібнім жупані, а на тім жупані - латка на латці».
4. Робота за схемою «Художня форма загадок».
Х
уд
ож
н
я
форма
загадок
Влучне, образне запитання
Прямий опис властивостей, ознак
предмета
Метафоричний опис премета
(інакомовність)
Порівняння з іншим предметом
Бесіда за схемою.
Розгляньте уважно схему.
- Які художні форми може мати загадка? Наведіть приклади.
- За допомогою якого художнього засобу створюється метафоричний опис?
- Як ви розумієте прямий опис у загадці?
- Яка художня форма загадки, на вашу думку, є найцікавішою?
5. Відгадування загадок за підручником.
Відгадування разом загадок «Про природу та її явища».
- З давніх-давен наш народ, намагаючись пояснити явища природи, спостерігав за землею, небом, сонцем, вітром, снігом, дощем... Своє пізнання природи народ виразив у загадках. Спробуймо відгадати загадки про прирорду та її явища разом. (Учні відгадують загадки на стор. 97 підручника).
- Яка із загадок вам сподобалася найбільше? Чому?
- Яку художню форму мають ці загадки? Даючи відповідь, звертайтесь до
схеми «Художня форма загадок».
Відгадування в парі загадок «Про рослини».
- Частка природи - рослини. Без них неможливе життя людини. Споконвіку
українці були землеробоми, тому обожнювали не тільки землю, але й усе, що
росте на ній, тобто рослини. Спостерігаючи за їхніми особливостями,
український народ придумав загадки. Розгадайте їх, працюючи в парі. (Учні
відгадують загадки на стор. 97 підручника).
- Яку художню форму мають іц загадки? Даючи відповідь, звертайтесь до
схеми «Художня форма загадок).
Самостійне відгадування загадок «Про тварин».
- Тварини - теж частка природи й життя українців. Наприклад, собаку
називають за її вірність справжнім другом людини. Не обійтися й без свійських
тварин, яких уже давно приручила людина. Спостерігаючи за особливостями
зовнішнього вигляду й поведінки тварин, український народ склав про них
також загадки. Відгадайте їх самостійно. (Учні відгадують загадки на сторінці
98 підручника).
Перевірка самостійного відгадування загадок.
Учитель показує по черзі малюнки-відгадки із зображенням тварин: риби,
комара, зозулі, оленя, , лелеки, собаки. Учні називають номер загадки
відповідно до відгадки, характеризуючи художню форму загадки.
6. Зіставлення українських та російських загадок.
- Пізнати світ, розкрити його таємниці прагнув не тільки український народ, але
й інші. Тому загадки є в кожній країні. Деякі з них, як і казки, схожі своєю
художньою формою, та це й не дивно, бо кожен спостерігав за тими ж самими
природними явищами, рослинами, тваринами. Але загадки кожного народу
мають національні особливості.
Близькі за художньою формою, наприклад, загадки наших сусідів - росіян. Зіставимо українські та російські загадки, що мають однакові відгадки, визначивши спільне та відмінне. Я буду читати російську народну загадку, а вам треба назвати відповідну їй українську народну загадку, вже сьогодні відгадану.
1 загадка. Сидит дед, в шубы одет, кто его раздевает, тот слезы
проливает.(Лук).
Сидить Марушка в семи кожушках, хто її роздягає, той сльози
проливає. (Цибуля).
2 загадка. Семьдесят одежек, а все без застежек. (Капуста).
Сидить баба на грядках, вся закутана в хустках. (Капуста).
3 загадка. Красна девица сидит в темнице, а коса на улице. (Морковь).
В земляній сиджу коморі, а коса моя надворі. (Морква).
4 загадка. Стоит Антошка на одной ножке, его ищут, а он не откликается.
(Гриб).
Стоїть хлопчик під пеньком, накрив голову брильком. (Гриб).
Можливе зіставлення загадок.
-
Що спільне характерне для всіх цих загадок? (Художня форма -
метафориччний опис рослин).
-
Зіставте кожну пару загадок: що спільне, а що відмінне в метафоричному описі
кожної рослини?
1 загадка . Спільне: якщо людина чистить («роздягає») цибулю, то вона плаче
(«проливає сльози»). Відмінне: в українців цибуля - Марушка в семи кожушках, бо
вона жіночого роду, кожухи завжди носили в Україні; у росіян - лук - дід у
шубах, бо він чоловічого роду, саме шуби й носили в Росії.
2 загадка. Спільне: «багато одягу без застібок» на капусті. Відмінне: в українців
капуста закутана в хустки, які завжди носили в Україні жінки, баби; у росіян не
зазначається ні вид одягу, ні приналежність капусти до певної особи.
3 загадка. Спільне: морква - дівчина, з довгою косою, що знаходиться надворі, а
сама вона сидить у темноті, під землею. Відмінне: в українців дівчина (морква)
сидить) у коморі; в росіян - у темниці.
4 загадка. Спільне: гриб - хлопчик, який стоїть. Відмінне: в українців
зазначається, де росте гриб («під пеньком») і його зовнішній вигляд («накрив
голову брильком»); у росіян - конкретизується ім'я хлопчика («гриба») Антошка
та його мовчазність (він не відгукується, коли його шукають).
7. Відгадування математичних загадок.
Несподіванка на уроці - лист від пані Математики.
- А тепер відгадайте мою загадку:
Цариця цифр, знаків, чисел я,
А звуся просто ... математика.
- Діти, в моїх руках - лист від пані Математики, яку вже давно величають
царицею наук. Прочитаймо, що вона нам пише.
Доброго дня, дорогі п'ятикласники!
Я вже давно знаю, що на уроках літератури ви вивчаєте цікаві фольклорні твори: казки, легенди, загадки. Мені особливо подобаються загадки, адже вони розвивають в людині допитливість, спостережливість, кмітливість. Тому я придумала і свої, математичні загадки, які з великим задоволенням надсилаю вам для розгадування.Їхній зміст пов'язаний із числами, математичними діями та величинами:часом, вагою, довжиною, об'ємом. Відгадки в моїх загадках - це, безперечно, числа. Сподіваюся, що ви вдало розгадаєте їх, добре помисливши і виявивши спостережливість та кмітливість.
Бажаю вам успіхів!
До побачення!
Пані Математика.
Об'єднання учнів у групи для відгадування математичних загадок.
- Діти, щоб легше було відгадати математичні загадки, об'єднаймося у групи.
(Учні за розрахунком об'єднуються у 3 - 4 групи).
Учитель роздає кожній групі аркуші з математичними загадками, на
розгадування однієї загадки відводить хвилину.
Математичні загадки
1 загадка. Оленка живе в будинку з татом, мамою, сестрою, одним песиком,
двома котиками, двома папужками, чотирма рибками. Скільки мають ніг усі
вони разом?(Разом 24:Оленка має дві ноги, тато - дві ноги, мама - дві ноги,
сестра - дві ноги, один песик - чотири ноги, два котики - вісім ніг, два папужки - чотири ноги).
2 загадка. Скільки місяців у році містять 30 днів? (11: у році є 12 місяців. Лише
один із них містить менше, ніж 30 днів. Це місяць - лютий).
3 загадка. Данило хоче наповнити водою з річки бочку, в яку вміщується 4 відра
води. За кожен похід від річки до бочки він несе одне повне відро. Але по дорозі
він розхлюпує половину води. Скільки походів від річки до бочки йому треба
зробити?(8: за два походи до річки Данило зможе принести лише одне відро
води. Для того, щоб наповнити всю бочку, йому треба вісім разів піти до річки).
4 загадка. Яка найменша можлива кількість дітей у сім'ї Тараса, якщо відомо,
що кожен із дітей має принаймні одного брата і одну сестру? (Разом у сім'ї
принаймні 4 дітей: дівчинка повинна мати сестру, отже, їх принаймні двоє; а
хлопець повинен мати брата, отже, їх теж щонайменше двоє).
- І математичні загадки зуміли разом відгадати! Молодці!
8. Змагання «Наймудріші».
- А тепер спробуємо провести невеличке змагання-перевірку на мудрість.
Пам'ятаєте, як робили це раніше? - Загадували загадки.
Перед вами загадкове дерево - веселиця. Його ягідки - незвичайні, бо в них
заховані загадки: у червоних ягідках - українські народні, у рожевих - російські
народні, у жовтих - математичні. Та група, яка відгадає найбільше загадок, - і
буде наймудрішою, найкмітливішою. Отже, починаємо:
Росте в нас веселиця,
На вітрі листя стелиться,
На кожній гілці ягідка,
Що ягідка, то й загадка -
Цяцькована, мудрована,
У кісточці захована,
Зривайте всі по ягідці,
Відгадуйте по загадці.
(На столі вчителя стоїть виготовлене дерево веселиця, представник кожної
групи по черзі зриває ягідку-загадку і діти групою відгадують її).
Ягідки-загадки
Червоні ягідки - українські народні загадки ( можна запропонувати загадки
«Про людину та її життя» зі сторінки 98 підручника):
1. Ношу їх багато років, а ліку їм не знаю.(Волосся).
2. Два брати через гору живут і ніколи один до одного в гості не ходять. (Очі).
3. Солоне, а не сіль, біжить, а не річка, блищить, а не золото. Коли б угадати та менш його знати. (Сльози).
4. Не звір, а з ногами, не птиця, а з пір'ям, не людина, а в одязі. (Ліжко).
Рожеві ягідки - російські народні загадки:
1. Не говорит, не поет, а кто к хозяину идет - она знать дает. (Собака).
2. Над бабушкиной избушкой висит хлеба краюшка.
Собака лает,
А достать не может. (Месяц).
3. Весной веселит,
Летом холодит,
Осенью питает,
Зимой согревает. (Дерево).
4.Новая посудина, а вся в дырках. (Решето).
Жовті ягідки - математичні загадки:
1.Півень, стоячи на одній нозі, важить 4 кг. Скільки він важитиме, стоячи на
двох ногах? (4 кг).
2.Що має більшу вагу - тонна пуху чи тонна заліза? (Ніщо, вага однакава).
3.Є число 666. Треба збільшити його на 333, не виконуючи ніяких записів і
математичних дій. (Перегорнути аркуш на 180 градусів).
4.2 батьки і 2 сини впіймали 3 зайців. Як сталося, що кожному дісталося по 1
зайцеві? (Це були син, батько, дід).
Підбиття підсумків змагання і вручення групі-переможниці емблеми зі
званням «Наймудріші».
ІV. Творча робота у групах - складання загадок.
-
Діти, подивіться: дерево веселиця стало зовсім невеселим, бо ми зірвали всі
його ягідки. Давайте придумаємо свої загадки для веселиці.
Учитель роздає кожній із чотирьох груп завдання на картках.
1 група
1. Придумайте загадку, використавши такі метафори:
Очі - дві зірки, брови - два серпи, знаходяться - сяють.
2. Запишіть її в зошит, правильно оформивши.
2 група
1. Придумайте загадку, використавши такі метафори:
Крейда - білий зайчик, дошка - чорне поле, пише - скаче.
2. Запишіть її в зошит, правильно оформивши.
3 група
1. Придумайте загадку, використавши такі метафори:
Місяць-молодик - золотий серп, нічне небо - темний луг, знаходитися -
загубитися.
2. Запишіть її в зошит, правильно оформивши.
4 група
1. Придумайте загадку, використавши такі метафори:
Небо - синій килим, зорі - жовті зерна, знаходяться - посіяні.
2 .Запишіть її в зошит, правильно оформивши.
Після виконання творчої роботи кожна група знайомить із складеню загадкою.
V. Підсумок уроку.
Бесіда.
- Який твір називається загадкою?
- Який художній засіб лежить в основі загадки?
- Яку художню форму можуть мати загадки?
- На які теми складали загадки?
- Які якості допомагають людям придумувати ці твори?
- Які здібності треба виявляти під час розгадування загадок?
- Яка загадка вам сподобалася найбільше? Чому?
- Чим математичні загадки відрізняються від фольклорних? А чим вони схожі?
Заключне слово вчителя.
- Молодці, діти! Сьогодні ви багато дізналися про загадки, їх художню форму,
вчилися самостійно складати ці мудрі твори. На цьому наше знайомство із
загадками не завершується, бо ми будемо ще вивчати й літературні загадки,
створені Л. Глібовим та іншими письменниками. Продовжите роботу над
загадками і вдома.
VІ. Домашнє завдання.
Обов'язкове:
1. Вивчити напам'ять кілька загадок.
2. Дати відповіді на запитання «Вчимося аналізувати прочитане» на стор. 99
підручника.
За бажанням:
Придумати різними способами загадки «Шкільне приладдя» або «Тварини»,
«Квіти», оформивши їх на червоних ягідках для дерева веселиці.
Література
1. Білоус Д. Г. Диво калинове; Чари барвінкові: Вірші: Для мол. та серед.
шк. віку. - К., 1994. - 205 с.
2. Добосевич А. С., Добосевич М. С., Кокорузь Р. Є., Трущак Х. Р. Міжнародний математичний конкурс «Кенгуру - 2005»: Інформаційний вісник. - Львів - 2005. - 67 с.
3. Лукавенко Т. В. - Українська література: Різнорівневі завдання. 5 клас - Харків. - 2004. - 80 с.
4. Мовчан Р. Українська література: Підручник для 5-го класу загальноосвіт. навч. закл. - К., 2005. - С. 96 - 99.
5. Подумай - ответишь: Русские народные загадки. - К., 1988. - 16 с.