- Учителю
 - Урок природоведения 'Солнце и его значение для жизни на Земле', 1 класс
 
Урок природоведения 'Солнце и его значение для жизни на Земле', 1 класс
Природознавство. 1 клас.
Урок №17
Тема. Сонце та його значення для життя на Землі
Мета. Формувати уявлення про сонце та його значення для життя на планеті Земля; учити спостерігати за Сонцем; виховувати свідому потребу пізнавати світ; формувати інформаційну та комунікативну компетентності.
Обладнання. Малюнки, таблиці, макет Сонця, глобус, довідник, набірне полотно з фішками.
Хід уроку.
І. Організаційний момент
-  
Пролунав уже дзвінок, починаємо урок!
 -  
Вправа «Сьогодні»:
 
-  
Яка зараз пора року?
 -  
Який місяць?
 -  
Яке число?
 -  
Тепло чи холодно?
 -  
Який стан неба?
 -  
Чи є вітер? Якої сили?
 -  
Чи були сьогодні опади?
 
ІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.
-  
Пригадайте нашу екскурсію в природу. Які зміни ви помітили з приходом осені?
 
Відповіді дітей.
-  
А чому змінюються пори року? Про це ви дізнаєтесь, попрацювавши на уроці.
 
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
-  
Робота над загадкою.
 
Вдень у небі гуляє, а ввечері на землю сідає.
Гарне, добре, на всіх дивиться,а на себе дивитися не дає.
(Сонце)
-  
Так, сьогодні я розповім саме про Сонце та його значення для життя на Землі. (На дошці прикріплюються зображення Сонця та Землі). Послухайте довідку…
 
(Дитина, що вміє читати, робить доповідь, користуючись довідником)
Сонце - зірка, яка випромінює у простір силу-силенну тепла і світла. На небі Сонце здається маленьким сліпуче-яскравим кружечком лише тому, що нас від Сонця відділяють 150 млн.км. Температура на сонячній поверхні - 6000 градусів.
ІV. Вивчення нового матеріалу
-  
Гра «Дарунки Сонця» - Що Сонце дарує Землі?
 
( Дитина, яка вміє читати, дістає з торбинки паперові промінці, на яких написано: «тепло», «світло», «енергія», «краса», «життя», «можливість зростання». Промінці прикріплюються на дошці біля Сонця.)
-  
Сонце - джерело життя на Землі. Життя неможливе без енергії сонячних променів. Перевіримо це?..
 -  
Розповідь вчителя
 
-  
Сонце і тварини (біля зображення Землі прикріплюються зображення звіра, птаха, комахи, риби та плазуна)
 
-  
Чи потрібне сонячне світло тваринам: звірам, птахам, рибам, зміям? Завдяки освітленню тварини бачать оточуючий світ. М.Пришвін писав: «Усе прекрасне на Землі - від Сонця…» Навіть сліпим тваринам потрібне сонячне світло. Сонячні промені допомагають виробляти в тілі тварини дуже корисні речовини - вітаміни. Люблять сонячне тепло і комахи, і риби, і змії з ящірками. Від нього вони стають рухливими і швидкими.
 
-  
Сонце і рослини (прикріплюються зображення дерева та квітки)
 
-  
Рослини ростуть,цвітуть, дають плоди в теплу погоду. Взимку вони сплять. Без сонячного світла рослини жити не можуть. Воно допомагає їм живитися. (Демонструється таблиця і пояснюється як в зеленому листі хлорофітум за допомогою сонячного світла з вуглекислого газу, що береться рослиною з повітря, та води, яку рослина всмоктує з землі, виробляє цукор, яким рослина буде живитися, та кисень, який рослина повертає в повітря).
 
Коли наступного разу захочете зірвати з рослини листя, подумайте, що ви таким чином знищите цілу «фабрику» з вироблення кисню.
-  
Сонце і людина (прикріплюється зображення людини)
 
-  
Чи потрібні сонячне тепло та світло людині?
 -  
Розповіді дітей.
 
-  
Фізкультхвилинка
 
Діти водять хоровод, доповнюючи слова рухами.
Сонечко по небу ходить,
щодня рік за роком хоровод свій водить.
Звіри сонячні ванни приймають,
Птахи по небу літають,
Комахи бігають, а жабки стрибають.
Діти сонечку радіють,
На його честь хороводи водити вміють.
-  
Сонце в різні пори року.
 
-  
Два учня імітують рух Землі навколо Сонця. Діти спостерігають і шукають відповідь, чому відбувається зміна дня і ночі та пір року.
 
V. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
-  
Робота над прислів'ям.
 
Сонце світить, сонце сяє - вся природа воскресає.(Запис зроблено без пробілів між словами.)
-  
Виправте помилку в записі.
 -  
Що означає цей вираз?
 
-  
Вікторина
 
-  
Коли доба коротша - взимку чи влітку?
 -  
Коли сонце дужче гріє: вранці, вдень, ввечері?
 -  
Якщо небо закрите хмарами, чи є за ними сонце?
 -  
Що Сонце дає Землі?
 
-  
Гра «Квадратики»
 
Клас поділяється на дві команди «Червоні квадратики» та «Сині квадратики».
- Уранці та ввечері Сонце стоїть низько над землею і дає мало тепла.
- Сонце завжди гріє однаково.
- Хмари затримують тепло сонячних променів.
- Без тепла проростає насіння, квітнуть рослини, достигають плоди.
- У полудень сонце піднімається високо і дає більше тепла.
- Сонце потрібно всьому живому.
V. Підсумок уроку
-  
Життя на Землі без Сонця неможливе. Якщо Сонце перестане світити, все загине від нестерпної холоднечі. Сонце - велика зірка і буде світити іще мільярди років.