7


  • Учителю
  • Урок украинской литературы в 5 классе. Автобиографические мотивы в поэзии Т. Шевченко 'Мені тринадцятий минало'

Урок украинской литературы в 5 классе. Автобиографические мотивы в поэзии Т. Шевченко 'Мені тринадцятий минало'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Мета: поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях Т. Шевченка, ознайомити учнів зі змістом вірша, його художніми особливостями, з’ясувати автобіографічну основу; розвивати навички виразного читання, аналізу віршів, асоціативне мислення, пам'ять, уміння висловлюв
предварительный просмотр материала

Мастер-класс по украинской литературе

Дата проведения

13 декабря

Класс

5-6

Предмет

украинская литература

Тема занятия

Автобиографические мотивы в поэзии Т.Шевченко.

Тип занятия

изучение нового материала

Учитель

Глущенко Наталия Владиславовна

Место проведения

ГУ Комплекс «Д/сад-школа-гимназия» №47, г.Астана


Мета: поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях Т. Шевченка, ознайомити учнів зі змістом вірша, його художніми особливостями, з'ясувати автобіографічну основу; розвивати навички виразного читання, аналізу віршів, асоціативне мислення, пам'ять, уміння висловлювати власні думки; виховувати почуття пошани та поваги до творчості Т.Шевченка, прищеплювати риси доброти, співчуття, милосердя, естетичний смак.

Очікуваний результат:

Учні знатимуть: основні події життя Тараса Шевченка; зміст поезії; зміст понять контраст, автобіографічний твір; зможуть пояснити та встановити зв'язок та вплив біографії на творчість поета

Учні вмітимуть: виразно читати поезію; прослідковувати зміни емоційного стану ліричного героя; пояснити роль контрасту;


Обладнання: портрет, підручник, аудіозапис, проектор, словники,

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку:

І. Організаційна хвилина.

Добрий день в цей добрий час! Дуже рада бачить Вас!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

  • Скади слово. «Дитинство»

  • Підберіть слова за тематикою «Дитинство» /відповіді дітей/



Діти, радість, щастя, гра, дитина,родина,сім я, батько, мати

Веселе,щасливе, радісне,

мирне, безтурботне

Грати, читати,малювати,

вчитися



Що для вас сьогодні дитинство? Закінчи речення: Дитинство - це ….

Існує чудова легенда. Коли народжується дитина, Господь Бог благословляє її у білий світ своєю рукою. Покладе на голову - мудра буде, на серце - милосердною буде, на руки - майстер - золоті руки.



Такою дитиною для Господа Бога став народжений 9 березня 1814 року Тарас Шевченко.



ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

  • Прийом «Доміно» Хто такий Шевченко? Одним словом, що ми знаємо про нього.

Шевченко → поет → художник → прозаїк → драматург→ перекладач → громадський діяч.

  • Які факти з його життя найбільше вас вразили? /учні зачитують домашні виписки /

  • Промовистий факт

«Кобзар» в Україні - другий за популярністю після Біблії

вірш «Заповіт» перекладений 1400 мовами світу.


А тепер трохи арифметики

47 років

Прожив Тарас Шевченко

24 роки

був кріпаком

10 років

провів на засланні у Казахстані

14 років

прожив в Україні

3 роки

подорожував



  • Давайте пригадаємо поезії цього поета,які ми вивчили у початкових класах /виразне читання віршів/

IV. Робота над літературним твором.

  • Робота над словом АВТОБІОГРАФІЯ

Закресліть букви, які повторюються

Ф

І

А

З

І

Ф

Є

Є

З


Утворіть слова, що в перекладі з грецької позначають: сам, життя, пишу

Яке слово утвориться, якщо поєднати ці слова? Автобіографія


Автобіографічний твір - літературний жанр, головним героєм якого є сам автор

  • Робота над віршем

У вірші «Мені тринадцятий минало» присутні автобіографічні мотиви.

Поезія написана Шевченком у 1847 році в Орській фортеці. Перебування в солдатах викликало у поета невимовний біль за безповоротно втраченими хвилинами радості волі, далеким дитинством. Спогади про нього іноді збуджували світлі почуття, які змінювалися смутком, тугою за рідним краєм.

Словникова робота.


покликали до паю - до обіду;

рай - благодатне місце;

помарніти - потемніти,

хлинути - политися (про сльози);

плоскінь - рослина, з якої роблять прядиво, нитки;

лани - поля.


Прослуховування поезії. Самостійне читання. Виразне читання учнями.

Спостереження.

Робота з текстом:

  • На скільки частин можна поділити текст /три/

  • Як змінюється настрій /складання ланцюжку: Любо стало - весело було - запекло - почервоніло - тяжкі сльози - поцілувала - засіяло /

  • Яким же було дитинство поета?

  • Пригадайте початок нашого уроку. А що ви говорили про дитинство.


Головна думка твору - засудження такого суспільного явища, як кріпацтво. Кожна дитина має право на щасливе дитинство і потребує піклування та любові.


Теорія літератури.

Контраст - це різка протилежність: у рисах характеру, у властивостях предметів чи явищ. За основу вірша Т. Шевченка «Мені тринадцятий минало» взято контраст - перша й третя частина твору протиставляються другій.

За допомогою контрасту автор передає глибину й мінливість почуттів, зміну настрою).


Бридня!.. А й досі, як згадаю,

То серце плаче та болить,

Чому Господь не дав дожить

Малого віку у тім раю.

Умер би, орючи на ниві,

Нічого б на світі не знав.

Не був би в світі юродивим.

Людей і [Бога] не прокляв!


У четвертій частині - роздуми дорослого поета про те, що той його колишній стан - це рай. Набагато гірше тепер, коли він усвідомив усю несправедливість існуючого ладу і виступив проти нього.

Рефлексивно-оцінювальний етап.

Осмислення прочитаного. Самостійна робота учнів.

Тест. Обов'язковий рівень.


І.Яку роботу виконував малий Т. Шевченко - кріпак?

а) випасав ягнят;

б) доглядав паненя;

в) малював картини для продажу


2.Яка пора року відображена в поезії?

а) літо

б) весна.

в) осінь;


3. Через що малий Тарас заплакав, перебуваючи в бур'янах? Бо він:

а) заблукав;

б) не отримав нічого від бога;

в) боявся грози, дощу.


4. Що робила дівчина неподалік від Тарасика?

а) копала картоплю;

б) плоскінь вибирала;

в) жито жала.


5. Після чого «неначе сонце засіяло...» для хлопчика-пастушка? Бо:

а) дядько дав йому цукерку;

б) заспівав соловейко;

в) дівчина його поцілувала


6. Жорстока дійсність часів кріпацтва відображена в поезії у частині

а) першій;

б) третій

в) другій


7. Чим закінчується твір Т. Шевченка?

а) радісні хлопець і дівчина погнали худобу до води.

б) пропозицією пана надати герою вільну;

в) тяжким стражданням хлопця-пастушка;


8. Поезія «Мені тринадцятий минало» була написана Т. Шевченком

а) 1847р.;

б) 1874р.;

в) 1784р.


9. Герой твору молився Богу, сидячи:

а) на великому камені;

б) у бур'яні;

в) біля річки.


10. Небо і село у творі названо:

а) щирим;

б) господнім;

в) веселим.


11. Сонце гріло, а потім запалило:

а) копицю сіна;

б) сухе бадилля;

в) рай.

Кросворд.

1


2


3

4


5


6

7


8

9

10


1,9,10. Дії сонця, що допомагають автору підкреслити тогочасну несправедливість (запалило, запекло, почервоніло).

3.Слово, яке двічі повторюється у рядку вірша і підкреслює веселий, піднесений настрій пастушка (любо).

4,7. Здрібнілі слова, вжиті автором для зображення веселого настрою пастушка (сонечко,маленькому)

5,8. Означення до слів небо, сльози (голубеє, тяжкі).

6. Дієслово, яке відноситься до слова небо (помарніло).

По вертикалі 2. Дієслово, що ним поет підкреслює трагізм закріпаченого села (почорніло).


Вірш в мистецтві:

На вірш переклав .

На вірш переклав


Вірш покладений на музику року українським композитором .


Вірш знайшов своє втілення у образотворчому мистецтві: скульптури, картини.


VІ. Підсумок уроку. Оцінювання.

1 сходинка. Дібрати слово-асоціацію до сьогоднішнього уроку.

2 сходинка. «Незакінчене речення»

- Шевченко відкрився для мене…

- Мені сподобалося…

- Я дізнався…

3 сходинка.Скласти чотирирядковий вірш, використавши рими:


… знай,

… край,

… родина,

… калина.

… знай,

… край,

… читай

… вивчай



Заключне слово вчителя.

Мені хотілося б, щоб цей урок, присвячений генію України, зігрів наші душі, окрилив наші серця.

VІІ. Домашнє завдання.

Вивчити вірш «Мені тринадцятий минало» напам'ять, намалювати ілюстрацію до вірша;

Індивідуальне завдання:

Підготувати улюблену поезію Т.Шевченка напам'ять для «поетичної хвилинки».



Мастер-класс по украинской литературе

Дата проведения

13 декабря

Класс

5-6

Предмет

украинская литература

Тема занятия

Автобиографические мотивы в поэзии Т.Шевченко.

Тип занятия

изучение нового материала

Учитель

Глущенко Наталия Владиславовна

Место проведения

ГУ Комплекс «Д/сад-школа-гимназия» №47, г.Астана


Мета: поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях Т. Шевченка, ознайомити учнів зі змістом вірша, його художніми особливостями, з'ясувати автобіографічну основу; розвивати навички виразного читання, аналізу віршів, асоціативне мислення, пам'ять, уміння висловлювати власні думки; виховувати почуття пошани та поваги до творчості Т.Шевченка, прищеплювати риси доброти, співчуття, милосердя, естетичний смак.

Очікуваний результат:

Учні знатимуть: основні події життя Тараса Шевченка; зміст поезії; зміст понять контраст, автобіографічний твір; зможуть пояснити та встановити зв'язок та вплив біографії на творчість поета

Учні вмітимуть: виразно читати поезію; прослідковувати зміни емоційного стану ліричного героя; пояснити роль контрасту;


Обладнання: портрет, підручник, аудіозапис, проектор, словники,

Тип уроку: засвоєння нових знань.



Конструктор урока



Організаційна хвилина.


Мотивація навчальної діяльності учнів.


Прослуховування поезії. Самостійне читання.




Виразне читання учнями.




Спостереження.

Робота з текстом




Рефлексивно-оцінювальний етап.




Підсумок уроку. Оцінювання.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал