- Учителю
- Урок з літератури на тему 'Усна народна творчість. Соціально-побутові пісні'
Урок з літератури на тему 'Усна народна творчість. Соціально-побутові пісні'
Тема: «Розлилися круті бережечки». «Ой, ясне сонечко високо ходить».
Мета: ознайомити учнів зі зразками соціально-побутових пісень; допомогти усвідомити їх ідейно-художні особливості; розвивати навички виразного читання, аналізу народних пісень, висловлення власних суджень щодо прочитаного; виховувати почуття пошани до духовних скарбів народу, кращі людські якості
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Перевірка домашнього завдання.
-
Бесіда з учнями
-
Розгляд малюнків
-
Виразне читання пісень
IV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.
-
Слово вчителя.
Протягом усього часу існування українського козацтва виникали й козацькі пісні, у яких оспівувалися боротьба українського народу за незалежність, збереження національної самобутності, мужність захисників вітчизни, битви, поразки й перемоги, полон, страждання у виснажливих походах, туга за рідною землею, близькими та рідними.
На відміну від історичних, козацькі пісні зображують не конкретні події та видатних осіб, а життя звичайних козаків, типових персонажів, хоча такий поділ, звичайно, дещо умовний.
-
Виразне читання пісні «Розлилися круті бережечки».
3. Словникова робота.
Китайка - тканина;
змарніла - поблідла.
4. Спостереження над текстом,евристична бесіда.
- З ким, на вашу думку, боролися козаки, яка деталь про це свідчить? (З польською шляхтою; козаки збираються походом у Варшаву.)
-
Для чого у творі вжито численні повтори? (Вони підтримують ритм, пісня добре співається в поході.)
- Наведіть приклади прийомів поетичного паралелізму, (Розлилися бережечки - пожурились козаченьки та ін.)
- Назвіть постійні епітети. ((Коні) воронії, чистеє (поле), червона (китайка), червона (калина) та ін.)
- Заповніть табличку «Реальні та символічні, узагальнені образи пісні».
Реальні образи
Символічні, узагальнені образи
(бережечки, козаченьки молодці поле)
(Варшава, козацька слава червона калина)
-
Виразне читання чумацької пісні «Ой ясне сонечко високо ходить».
-
Словникова робота за питаннями учнів.
7. Евристична бесіда, спостереження над текстом, виконання пошуково - дослідницьких завдань.
- Які деталі з пісні свідчать про те, що чумацький промисел важкий і небезпечний? (Довго знаходяться в дорозі - сонце сходить і заходить; розбійники з темного лісу виїжджають.)
- Чому отаман був спочатку стривожений, до яких хитрощів він удався, щоб захиститися від розбійників? (Передбачав небезпеку, заманив у пастку вдаваною безпосередністю й страхом перед нападниками.)
- Як на основі цієї пісні можна охарактеризувати чумаків?
Заповніть табличку.
-
Риси характеру
Приклади
Сильні, мужні
«Хлопці встали, дрюки взяли І побили розбійників»
Хитрі, передбачливі
«Наш отаман сидить між возами, Умивається сльозами»
Дбають про честь
«І повезли в город Полтаву, І зробили собі славу»
- Знайдіть художні ознаки народної пісні. (Вигуки, поетичний паралелізм, повтори, звертання, зменшувально-пестливі слова, постійні епітети, діалоги та ін.)
- Який новий художній засіб ви помітили, що було несподіваним?
(Антитеза: високо сходить - низенько заходить, уривчасте закінчення.)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Завдання учням.
- Складіть (змалюйте) «асоціативний кущ» до поняття «соціально-побутова народна пісня», «козацька, чумацька пісня».
слава