7


  • Учителю
  • Урок вне классного чтения в 5 классе 'Моя любимая сказка. Украинские народные сказки'

Урок вне классного чтения в 5 классе 'Моя любимая сказка. Украинские народные сказки'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

МБЗОЗ «Сінокосненська щкола-дитячий садок»

Урок позакласного читання у 5 класі

Моя улюблена казка.

Українські народні казки





Підготувала і провела - Козирева Т.П.



Мета: поглибити знання учнів про тематику народних казок, їхні різновиди, особливості побудови; формувати навички виразного читання і перекладу казки, заохочувати дітей до щирого її тлумачення.

Тип уроку: урок позакласного читання.

Обладнання: збірки українських народних казок, ілюстрації до них; презентація до уроку.

Універсальні навчальні дії:

Пізнавальні: Розуміти особливість побуд ови народної казки, роль у ній фантастичного елементу. Знати тематику народних казок, їхні різновиди (про звірів, побутові, фантастичні, пригодницькі тощо). Побудова казки (зачин, кінцівка), її яскравий національний колорит. Народне уявлення про добро і зло в казці. Аналіз фантастичного і реального, смішного і страшного, красивого і потворного в казках.

ТЛ: народна казка.

Особистністні завдання: формування мотивації до навчання, вміння проводити самооцінку; формувати розуміння добра і зла, красивого і потворного; виховувати позитивні риси вдачі, бажання творити добро.

Комунікативні завдання:

- розвивати творчі здібності учнів;

- формувати уміння висловлювати свої думки в усній формі;

- розвивати уміння слухати і розуміти інших;

-вчити будувати мовне висловлювання відповідно до мети уроку.

Регулятивні завдання :

- формувати вміння планувати свою роботу

Технології навчання :

Технологія критичного мислення (інтерактивна гра- «Мікрофон»,метод «незавершених речень»): технологія розвивального навчання (самостійні висловлювання, аналіз, самоаналіз); ІКТ.

Епіграф

«Казка - це дитинство людства і його мудрість».



Хід уроку

І. Організаційна частина.

ІІ. Мобілізація уваги учнів.

Вступне слово вчителя.

Відомий французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері у своїй філософсько-алегоричній притчі-казці «Маленький принц» зауважив: «Усі ми з берега дитинства, хоча здебільшого й забуваємо про це». І кожен із нас прийшов з такої країни. А казка теж звідти - з дитинства людства і з дитинства нашого народу.

Усі ми - принаймні переважна більшість - виховувались у царині казок, але з роками призабуваємо цей дивовижний виховальний пласт.

Не забуваємо казок: вони повертають нас у дитинство - країну мрій і високої поезії.

- Урок почнемо з давньої африканської притчі, що має назву «Як з'явилися у людей казки»Розповідь притчі

Жила колись собі миша. Бігаючи скрізь, проникала вона в будь-які будинки, у найпотаємніші сховища, а її очі ставали свідками багатьох подій. Одного разу миша вирішила сплести собі казки з усього того, що побачила на своєму віку. Кожну казку одягла в яскраве плаття - чорне чи біле, червоне чи синє. Так з'явилися казки в мишачій хаті. Вони замінили миші дітей.

Та якось по тому полю, де була мишача хата, проходила отара овець, і якась вівця вибила ногою двері. Казки вибралися з хати і розбіглися по всій землі. Тому й немає на землі народів , які б не знали казок, як немає, мабуть, і людей, які б їх не любили.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Інтерактивне навчання - «Мікрофон».

Пропонуємо учням продовжити речення:

Я люблю читати казки, тому що…

Бесіда.

Пригадайте відомі вам казки.

Хто найчастіше є героєм народної казки?

Кого висміюють, а кого прославляють казки?

На які групи поділяються казки? Які з них найвідоміші?

Які особливості побудови казки?

Що таке зачин і кінцівка? Які найвідоміші зачини і кінцівки ви знаєте?

Як ви розумієте слова «Казка - це дитинство людства і його мудрість».

Отже, діти, що таке казка? (Казка - це цікаве усне оповідання про вигадані повчальні події).

Які ж є види казок? (Про тварин, фантастичні та соціально-побутові).

Учитель. Казка виховувала, повчала, наводила на добрий розум не одне людське покоління. Немає жодного народу, навіть племені, в якого б не існувало своїх казок. Як і всі інші жанри фольклору, народні казки не мають одного автора. Їх протягом віків переробляв і шліфував народ.

ІV. Діти за допомогою вчителя визначають тему уроку.

Разом із вчителем визначають завдання уроку.

V. Робота над темою уроку.

1. Вступне слово вчителя.

- Відома українська поетеса Ліна Костенко про казку сказала така слова: «Затишно дітям в пазусі казок».

Отак би й слухав про царя Султана

Або про те, як весело козак

Обманював турецького султана.

Про карих коней з полуменем грив,

Про чаклуна, що все на світі може.

І хто б там що не говорив,

А згине зло і правда переможе!

- Діти, ви перегорнули чимало казкових сторінок, які відкрили вам світ фантазії й мудрості нашого народу. І зараз ми з вами згадаємо ці казки.

Гра «З якого це твору?»

Учитель демонструє ілюстрації до народних казок, на яких зображено дійових осіб, і пропонує назвати казки, в яких діють зображені персонажі.

(«Івасик Телесик», «Колобок», «Летючий корабель», «Про Жар-птицю та Вовка», «Про трьох поросят» і ін.

Учитель.

Відомий український педагог Василь Сухомлинський вважав, що казки, прочитані у дитячому віці, назавжди відкладаються у серці «зернятка людяності, з яких складається совість».

Ви, напевно, теж помітили, що казки приносять не лише естетичні задоволення, а й змушують нас замислитись над проблемою реального життя - вибором друзів, поведінки, правильного рішення.

До таких роздумів спонукають нас казки, де герої проявляють хвалькуватість, користолюбство, нечесність, хитрування, пихатість, підлість - ось риси вдачі казкових персонажів, які викликають у нас осуд, іноді навіть і сміх.

Давайте звернемось до нашої ілюстрованої вікторини, яка складена за вашими ілюстраціями.

Ілюстрована вікторина.

Питання до вікторини:

До яких епізодів і яких казок намальовані ілюстрації?

Хто може розповісти про цей епізод?

Отже, діти, казкові епізоди, герої змалечку живуть з нами, допомагають осмислити життя, розрізняти добро і зло, фантастичне і реальне, смішне і страшне. Тому казка завжди цікава для нас. Отож сьогодні ми ще раз поринемо у світ казок, адже ви сьогодні підготували коротку розповідь казки.



VІ. Конкурс на кращого оповідача української народної казки.

Розгляд записаних на дошці умов проведення конкурсу і критеріїв оцінювання.

Умови проведення конкурсу:

вибрана для перекладу казка має бути українською народною; за обсягом невелика;

можна переказувати епізод, але такий, аби всі розуміти його зміст.

можна переказувати парами.

Оцінювання розповідь за такими критеріями:

логічність, послідовність викладу подій;

VІІ. Оцінювання учнів.

Відкрите оцінювання.

Кожен учень має картку певного кольору (червоний - сподобалось дуже; зелений - молодці; синій - можна попрацювати краще).

VІІІ. Колективний підсумок уроку.

Заключне слово вчителя.

Понад сто років тому відомий педагог К.Ушинський писав: «Я рішуче ставлю народну казку недосяжно вище всіх оповідань, написаних навмисне для дітей освітньою літературою… В народній казці велика, сповнена поезії дитина - народ - розповідає дітям своїм дитячі мрії та принаймні наполовину вірить сам у ці мрії».

Висловіть свої враження від уроку, продовживши речення:

Я зрозумів, що …

На наступних уроках мені хотілося б …

ІX.Домашнє завдання: вигадати історію про якийсь предмет, тварину, або рослину і записати їх у формі розповіді від себе.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал