- Учителю
- Урок 'ВИМОВА ЗВУКІВ, ЩО ПОЗНАЧАЮТЬСЯ БУКВАМИ Ґ І Г'
Урок 'ВИМОВА ЗВУКІВ, ЩО ПОЗНАЧАЮТЬСЯ БУКВАМИ Ґ І Г'
ВИМОВА ЗВУКІВ, ЩО ПОЗНАЧАЮТЬСЯ БУКВАМИ ґ І Г
Мета:
вчити учнів розрізняти звуки, які позначаються буквами ґ та г; удосконалювати уміння та навички учнів, пов'язані з розрізненням твердих і м'яких, дзвінких і глухих приголосних; виробити в учнів навички розрізнення та правильної вимови звуків, що позначаються буквами ґ та г; розвивати навички орфоепічної грамотності учнів, фонетичний слух; виховувати пізнавальний інтерес до мови.
Тип уроку:
формування умінь і навичок.
Обладнання:
підручник, епіграф на дошці, картки-пам'ятки «Фонетика. Графіка», комп'ютер.
Форми роботи:
групова, фронтальна, індивідуальна.
Методи роботи:
слово вчителя, евристична бесіда, самостійна творча робота, інтерактивний метод «Мікрофон», метод «Ґронування».
Ми, звичайно, не хитруєм:
Нас і бачать, нас і чують -
Це зовсім не дивина.
Як же наші імена?
(Букви і звуки)
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Емоційна підготовка учнів до роботи на уроці.
II. Актуалізація теоретичних відомостей, потрібних на уроці
-
Метод «Ґронування»
- Відновіть подану схему.
2.Творче конструювання слів за схемами
Відновіть слово, добираючи замість рисочок букви на позначення приголосних звуків. Охарактеризуйте вставлені приголосні.
-
_ У _ _ _ А (Ручка, сумка)
-
_ О _ І _ (Поріг, сокіл)
3.Лінгвістична гра
- Складіть нові слова зі звуками, з яких складається слово школа..
(Лоша, шлак, лак, ока, кола)
III. Мотивація навчання учнів
Сьогодні, ідучи до вас на урок, я зустріла ось цих птахів (показ на екрані монітора зображення гусака та ґави). Чи знаєте ви, як їх звуть?
- Так, це Гусак і Ґава. Між ними виникла суперечка. Гусак стверджував, що звуки, з яких починаються їхні імена,- схожі, а Ґава не погоджувалася з ним.
І ось я вирішила запросити героїв до нас на урок, пообіцявши, що ми зможемо розв'язати їхню суперечку.
IV.Повідомлення теми і мети уроку
- На сьогоднішньому уроці ми з вами навчимося розрізняти та правильно вимовляти звуки, що позначаються буквами г та г.
V. Основна частина уроку
1. Пояснення нового матеріалу
- В українському алфавіті є дві схожі букви - г і ґ. Вони позначають на письмі різні звуки. Давайте звернемося до таблиці, зображеної на екрані:
Г [г]
ґ [ґ]
Звук [г] утворюється низько в гортані: гарний, господар, гуляти, Кагарлик
Звук [ґ] утворюється за допомогою задньої частини язика: ґава, ґрунт, ґанок
- Порівняйте утворення звуків [г] та [ґ]. Візьміть у руки дзеркальце і спробуйте правильно вимовити ці звуки, слідкуючи за місцем творення даного звука.
2. Історична довідка
- Чи цікава вам історія виникнення літер Г та Ґ ? Якщо так, то по
слухайте цікаву інформацію наших дослідників.
ЛІТЕРА Г
Г - колишня літера Г («глаголь»), а «глаголь» слов'янською означає «говорити».
ґ - у цієї літери, яку раніше називали «диґама», своєрідна доля. Вона позначає звук [ґ], літеру г з української абетки було безпідставно вилучено. «Літера, за якою тужать»,- так писав про неї прекрасний знавець мови Борис Антоненко-Давидович. А звук [ґ] вперто продовжував жити у багатьох словах, у тому числі і в ласкавому слові «агу» - одному з перших слів, яке промовляють до немовлят. Лише третім виданням «Українського правопису», у 1991 році, літеру ґ було повернено, і вона зайняла п'яте місце в українській азбуці.
(Діти показують на екрані видання «Українського правопису» і зачитують положення щодо позначення і вимови звуків [г] та [ґ].)
ЛІТЕРА ґ (§14)
Літера г передає на письмі гортанний щілинний приголосний як в українських словах: гадка, гей, могутній, плуг, так і в іншомовних (на місці h, g) давнішого походження: газета, генерал, грамота, Євангіліє; Гегель, Гомер, Англія, Гаага, а також у недавніх запозиченнях, часто вживаних, особливо в звукосполученнях гео-, -лог-, -гог-, -грам-, -граф-: агітація, агресія, горизонт, магазин; географія, геология, педагог, кілограм, фотографія (див. ще § 87).
ЛІТЕРА Ґ (§ 15)
Літера ґ передає на письмі задньоязиковий зімкнений приголосний як в українських словах, так і в давнозапозиченних і зукраїнізованих: аґрус, ґава, ґазда, ґандж, ґанок, гатунок, ґвалт, ґвалтувати, ґеґати, ґедзь, ґелґотати, ґерґотати, ґерґотіти, ґиґнути, ґирлиґа, ґлей, гніт (у лампі), ґогель-моґель, ґрасувати, ґрати (іменник), ґратчастий, ґречний, ґринджоли, ґрунт, ґудзик, ґуля, джиґун, дзиґа, дзиґлик тощо та похідні від них, а також у прізвищах Ґалаґан, Ґудзь і под.
3.Робота за картками. Словникова робота
- Прочитайте правильно слова, записані у вас на картках. За тлумачним словником, який знаходиться в кінці вашого підручника, з'ясуйте значення виділених слів. Складіть речення з двома виділеними словами.
Герб, гімн, гончар, гурт, ґава, ґанок, ґвалт, ґречний, ґринджоли, дзиґа, ґроно, гостинець, ґедзь.
4.Робота з текстом
І чого це вони почали раптом ґелґотати? Хто це їх там наполохав? Так ось чому заметушилися мої гуси! Я вийшов на ґанок. Вони у нас в сараї ночують. Місяць світить ясно - хоч голки збирай. Аж чую - в нічному небі летять дикі гуси. Родичі їхні відлітають!
Завдання
-
Записати речення так, щоб утворився текст. Дібрати до нього заголовок.
-
Виписати слова із звуками [г] та [ґ].
-
Зробити звуковий запис слів, що були виписані.
5.Розгадування кросворду зі звуком [ґ] (кросворд записаний на екрані комп'ютера)
По горизонталі: 2. Сани. 6. Сорт.
По вертикалі: 1. Предмет, що служить застібкою в одязі. 2. Верхній шар землі, на якому ростуть рослини. 3. Велика муха, що живиться кров'ю тварин і соком рослин. 4. Прибудова біля входу в будинок. 5. Дитяча іграшка у вигляді кулі або круга на осі, що при швидкому обертанні утримується у вертикальному положенні. 6. Ворона. 7. Стрічка або шнур, що використовується для горіння у деяких освітлюваних та нагрівальних приладах (свічках, каганцях).
Відповіді:
По горизонталі: 2. Ґринджоли. 6. Гатунок.
По вертикалі: 1. Ґудзик. 2. Ґрунт. 3. Ґедзь. 4. Ґанок. 5. Дзиґа. 6. Ґава. 7. Ґніт.
6. Розучування скоромовки зі звуками [г] та [ґ]
Ґава годувала ґавенят на ґанку. Все приготувала Ґава для сніданку: ґоґель-моґель, аґрус і гарячі грінки.
Завдання. Записати скоромовку, замінивши буквений запис звуковим. Букву г підкресліть однією лінією, ґ - двома.
VI.Підсумок уроку. Метод «Мікрофон»
- Любі діти, час плине швидко, І нашим героям треба повертатися вже додому. Але вони й дотепер сперечаються. Спробуймо їм допомогти: роз'яснімо, чи схожі звуки [г] та [ґ])?
Аналіз роботи окремих учнів і класу в цілому,
VII.Домашнє завдання (на вибір)
1.Вправа 297 на с. 132. Прочитайте і розгадайте.
2.Складіть невеличке оповідання на тему «На подвір'ї», використовуючи слова із звуками [г] та [ґ].