7


  • Учителю
  • Розробка уроку з української літератури Г. Тютюнник «Климко» (7 клас)

Розробка уроку з української літератури Г. Тютюнник «Климко» (7 клас)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Г. Тютюнник «Климко». Морально – етичні уроки доброти, чуйності,турботи про рідних.Розвивати в учнів уміння охарактеризувати головного героя,грамотно висловлювати свої думки,зв*язне мовлення.На прикладі Климка виховувати в собі найкращі людські якос.
предварительный просмотр материала

Тема: Григір Тютюнник «Климко». Морально - етичні уроки доброти, чуйності,

турботи про рідних.



Мета: - охарактеризувати образ Климка - головного героя повісті, допомогти учням засвоїти морально-етичні уроки твору;

-розвивати вміння грамотно висловлювати власні думки, спостерігати, аргументувати свої твердження;

-виховувати кращі людські якості - чуйність, доброту, турботу про ближнього, здатність співпереживати.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору, дидактичний матеріал, повідомлення учнів про події Другої світової війни, мультимедійна презентація, кросворд «Риси характеру Климка».

Хід уроку

  1. Організаційний момент

  1. Слово вчителя

Добрий день, діти, іще один урок

Прийшов до нас за розкладом сьогодні.

Отож давайте зробимо ще крок,

Щоб знов пірнуть в літератури нашої безодню.

  1. Рефлексія

  • А зараз візьміться за руки і подумки побажайте один одному успіхів та всього найкращого.

  1. Актуалізація суб'єктивного досвіду та опорних знань

Слово вчителя.

Швидко летять роки… Сьомий десяток літ відмірює життя відтоді, як залпи гармат гриміли над нашою землею.

  1. Виразне читання вчителем поезії М. Петренка «Окраєць на п'ятьох» (звучить мелодія «Одинокий пастух», композитор Георг Дога).

ОКРАЄЦЬ НА П'ЯТЬОХ

Ішли колоною, ішли вподовж села:

Ватага вахманів до табору вела

Колону зморених, знесилених в путі.

Важкі дороги ті, дороги ті круті.


Комусь забракне сил, хтось зойкне, упаде...-

Поріддя чортове у пекло нас веде.

Ішли колоною, лишали чорний слід.

Скорботні матері спішили до воріт,



Несли - хто яблуко, хто чорний хліба шмат.

-Назад! - есесівець наставив автомат.

-Назад! - ударив грім. Наморений хлопчак

Схопив окраєць той і похитнувсь, закляк.



Та простягнути встиг найближчому:

Візьміть!..-

І кволими грудьми впав на осінню мідь.

Так і лишився там - відмучений, один...

А хліб - на нім цвіло червоних п'ять краплин.



Ламали на п'ятьох, ковтнули - і нема...

Вділила нам той хліб історія сама,

Вділила в пеклі тім і мовила:- Живіть!

І пам'ять піднесіть до буйних верховіть.



Коментар: «Цей вірш поет Микола Петренко присвятив подіям Другої світової війни. А що знаєте ви про цей період історії?»

  • Війна забрала мільйони життів людей,принесла розруху,але не дивлячись на тяжкі перешкоди радянський народ вистояв і переміг. На рівні з дорослими виборювали перемогу і діти. Їх дитинство було обпалене війною.

(презентація «Діти війни») (слайд 1-10)

Вчитель. Чому, на вашу думку, ми почали розмову на уроці літератури про події Другої світової війни?

( Тому що на попередніх уроках ми вивчали повість «Климко», яка переносить нас у тяжкі часи окупації України. В ній відтворені враження дитини від походу тяжкими дорогами війни.)

  1. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми, мети, завдань уроку

(слайд 11)

Вчитель. Отож сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над повістю Григора Тютюнника «Климко». Охарактеризуємо образ головного героя твору,через художнє слово осмислимо морально - етичні уроки доброти, чуйності,турботи про рідних на прикладі взаємостосунків героїв твору.

(Запис у зошити теми уроку)

Епіграф уроку (записати на дошці (слайд 12)

Ідеалом для мене завжди була доброта,

самовідданість і милосердя людської душі

у найрізноманітніших його проявах.


Г.Тютюнник

  1. Робота над текстом твору.



2. Слово вчителя

1) Герої твору живуть у дуже важкий час - воєнного лихоліття. Нелегкою була дорога війни, якою пройшов увесь наш народ. На уроках, працюючи над змістом повісті Г. Тютюнника «Климко», ви говорили про відчуття та випробування, які випали на долю простих людей. Ви вчилися бачити добро й зло на нелегких життєвих шляхах.

Давайте спробуємо з'ясувати , яке зло несе війна та як при цьому розкривається людське добро.

(Діти заповнюють таблицю) (слайд 13)



Добро

Зло

  • - люди не втрачають віру в перемогу справедливості;

  • - допомагають одне одному, здатні до співчуття, до самопожертви;

  • - добрі, привітні;

  • - поріднилися через спільну мету;

  • - чутливі до краси.


-війна, розруха;

-люди залишилися без даху над головою, без одягу, продуктів харчування;

-їх відправляють у неволю;

-вони зазнають принижень;

-дехто зраджує батьківщину, дехто намагається нажитися на людському горі.

  • Як ви думаєте, чому ж радянські діти, яких відтворено в образі Климка, не втратили морально-етичних норм поведінки у суспільстві? Що цим хотів нам сказати автор?

  • Климка оточує у житті добро і зло. Що обирає Климко? Чому?

  • Чи хотіли б ви мати такого друга? Чому?

2)А зараз давайте розгадаємо кросворд, який допоможе нам пригадати зміст твору. (слайд 14)

Робота в парах. Розгадування кросворда.


1

к

а

р

т

о

п

л

я

2

з

у

л

ь

ф

а

т


3

г

а

л

е

т

и

4

м

а

р

и

н

а

5

б

а

р

а

к


6

с

л

о

в'

я

н

с

ь

к

1. Що їв у дорозі Климко ?

2. Як звали товариша Климка ?

3. Що дав чех Климкові ?

4. Як звали тітку, у якої перебував певний час Климко ?

5. Де проживав головний герой з дядьком Кирилом ?

6. Як називається місто, до якого Климко вирушив за сіллю ?

3. «Підпишіть малюнки» ( демонструються ілюстрацій до твору. Діти визначають, до якого епізоду вони належать). (слайд 15-20)

4.Характеристика образу Климка(д/з підготувати цитати до образу Климка)

- Складання асоціативного грона

Добрий, турботливий, чуйний, акуратний, працьовитий,умілий

«Це була найбільша радість Климкова - покласти перед дядьком чепурно списані зошити, а самому заходитися поратися:винести миску з дьогтяною водою, витерти підлогу, де набризкано, і тихо, покрадьки,щоб дядько не обернувся,насипати йому юшки, якої сам і наварив, - гарячої та запашної».

Самотній, гордий

«Доглядати за собою - зварити їсти, прибрати в хаті ,випрати одежину - він і сам давно вже вмів…»

Витривалий, терплячий

«… Земля була холодна , від неї потерпли підошви і зробилися як дерев'яні. Коли вони мерзли так ,що аж пекли ,і не було вже терпцю йти далі , Климко сідав просто серед дороги й одтирав їх руками…»

Товариський

«Він рідко коли залишався наодинці у закіптюжених стінах , бо в нього частенько, - бувало, що й до ночі, - засиджувалося шкільне хлоп'яче товариство…»

Відповідальний

«Що , що в нас картоплі є трохи та сала? Цього хоч би на два місяці хватило. А скоро зима. Зараз, поки тепло, треба йти. Харчів наміняємо по дорозі назад, молока, може…»

Милосердний

«Климко видлубав з кишені одну тридцятку і поклав бабусі у пелену,а сам швидко пішов геть».

Кмітливий, сміливий

«Климко випустив плащ-палатку,вчепився дівчині в другу руку і закричав : «Це моя сестра! Сестра моя, пустіть її! Чуєте?Вона мені за матір!»

Совісний, відповідальний, стійкий

«-Треба ж роботу якусь зробити тітці , а то тільки набалакав : і те зроблю , і те…»



5.Робота з підручником.

- Прочитайте останній епізод, чи є у нас надія, що Климко житиме? (Метод «Незакінченого речення»)

І. Закріплення вивченого (взаємоперевірка)

Проведення тестування.

  1. У повісті «Климко» розповідається про:

а) трагічну долю Климка;

б) ворожнечу Климка і Зульфата;

в)Климка-бешкетника.

2. Харч, за яким Климко подорожував до Слов*янська?

а) сірники; б) сіль; в)цукор

3. Де жили Климко з Зульфатом:

а) у ваговій б) у бараці в) на пероні

4. Чому опинилася на базарі Наталя Миколаївна?

а) міняла трояндову сукню;

б)купувала борошно;

в) спілкувалася з давньою подружкою.

5.Прізвище діда Зульфата?

а) Швець;

б)Гарєєв;

в)Кірілов

6. Що зацікавило Климка на базарі?:

а) гарна дівчина б) гадалка в) хор співців

7. Де знаходилась сіль?:

а) у Слов'янську б) в Артемівську в) у Києві

8. Через що Климко перебував у тітки Марини майже 3дні?

а) очікував, коли вона привезе солі;

б) тяжко захворів;

в) розшукував дівчину,якій допоміг під час облави

9. Чому тітка Марина не хотіла відпускати Климка:

А)він був їй за сина;

Б) він був їй за наймита;

В) хотіла, щоб він відробив за сіль.

10. Чим пригощала тітка Марина Климка

А) гарячим борщем;

Б) парним молоком;

В) смачною кашею.

11Йдучи додому, Климко мріяв про те,як:

А)він роздасть всім голодним сіль;

Б)ним будуть пишатись всі знайомі;

В)його зустрінуть Наталя Миколаївна і Зульфат;

12. Як помер Климко:

А) від голоду;

Б) від фашистської кулі;

В) від підвищеної температури.


6.Поясніть, як ви розумієте епіграф уроку? Чи доречним він був на нашому уроці?

Г. Тютюнник втілив в цьому творі свій ідеал людини у маленькій сирітській душі. Климко носив стільки доброти, милосердя, співчуття до знедолених і стражденних. Він не боявся в 11 років вирушити в далеку дорогу по сіль. Цей маленький лицар ризикував власним життям, щоб врятувати близьку йому людину.

Усе своє коротке життя Климко більше піклувався про інших, ніж про себе. Утративши єдину рідну людину, Климко не може опанувати себе, аж поки не виникла потреба опікуватися долею своєї вчительки. Доля немов винагородила хлопчика за високе благородство помислів і вчинків. Але зла було так багато, що воно не дало маленькому добротворцеві лишитися живим. Війна полонила всіх у свої обіймах…. (слайд 21)

Ця повість страшна своєю правдою про війну і красивою правдою про благородних людей.

Схиляючи голову перед пам'яттю дітей, що загинули на війні, ми маємо докласти всіх зусиль, аби не опалював вогонь війни душі дітей. (слайд 22)

VІ. Підсумки. Оцінювання учнів.

VІІ. Домашнє завдання.

-Написати лист Климкові;

-Підручник ст.138,№3,4(письмово)




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал