7


  • Учителю
  • Конспект уроку з української мови

Конспект уроку з української мови

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Закріплення набутих знань про речення із звертаннями, вставними словами


Мета: поглибити і систематизувати знання учнів про речення із зверненнями, вставними словами;

розвивати навички, уміння правильно вживати названі синтаксичні конст¬рукції в мовленні; виховувати потребу вдосконалювати своє мовлення.


Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань


Обладнання: карти, "Банківський рахунок'' (для кожного учня)

Хід уроку

І Організаційний момент

Притча про бізнес


Одного разу вчитель запитав у учнів: «Який бізнес найкращий?»

Учні почали пропонувати варіанти.

Той бізнес, у якому вищий прибуток. Бізнес у тій галузі, яка тільки-но розвивається. Бізнес у тій галузі, де мало конкурентів. Той бізнес, що найбільше подобається.

- Що значить подобається? - вигукнув учитель.

- Я мав на увазі, що займатись треба тим бізнесом, яким тобі настільки хочеться займатися, що без цього ти просто не можеш себе уявити.

- І чому ти вважаєш, що це найкраще?

- Ну, можливо, тому, що в такому випадку людина віддає всю себе своїй справі та знаходить виходи з таких ситуацій, з яких інший, хто прийшов тільки за прибутком, не знайшов би і розорився.

- Це правильно!


Сьогодні наш урок трохи незвичайний. Уявіть себе на мить бізнесменами-початківцями. Перед вами банківські рахунки.

Ви можете поповнити їх під час нашої ділової гри з теми, яку зараз вивчаємо. Для підприємницької діяльності треба мати, звичайно, початковий капітал. Який він у вас?


Ваш капітал - це знання, які ви набули в процесі вивчення рідної мови з першого класу по сьогоднішній день. А сьогодні і на наступних уроках ми будемо поглиблювати набуті знання. Отже, ваш початковий капітал буде збільшуватися. В сучасних економічних умовах, відносинах підприємницька діяльність попри все інше має базуватися на взаєморозумінні партнерів, чесності. Кожен із вас сьогодні, виступаючи у ролі підприємця-початківця, теж повинен свідомо і чесно оцінювати свої знання, свої можливості. За кожне правильно виконане завдання ви можете отримати відповідну кількість балів, в результаті, збільшити початковий капітал. Хто може дати повну відповідь на поставлене питання виставляє 2 бали у банківський рахунок, неповну - І бал, часткову - 0 балів.


ІІ Оголошення теми і мети уроку


Отже, на сьогоднішньому уроці ми будемо поглиблювати і систематизувати знання про речення із звертаннями та вставними словами, розвивати навички правильно вживати названі синтаксичні конструкції в мовленні, будемо працювати над виховуванням найкращих рис характеру.


Але перш ніж збагачуватися, треба звернути увагу на пам'ятку бізнесмена-початківця (запис на дошці)

1. Насамперед досконало вивчіть справу.

2. Виховуйте в собі найкращі людські риси,

3. Учіться грамотно спілкуватись.

4. Коли станете багатими, не забувайте своїх батьків, своє село, де народилися, школу, в якій вчилися.


Аморально повсякчас наголошувати на тому, що в нас найнеозоріші простори, найбагатші надра, найдовші (в сукупності) річки. Все це ми не виплекали своїми руками, а одержали у спадок. Ми зовсім не примножуємо природні багатства, а безсоромно розбазарюємо їх. Те саме стосується й мови. Для нас вона справді "най" - наймилозвучніша, найлагідніша, найінформативніша... А для французів, англійців, німців? А їхні мови - для нас? Ми кидаємо-таки тінь на слово чуже, коли своє наділяємо синтезом достоїнств чи не десятка інших мов. Не зовсім ґречно стверджувати, що лише ми маємо велике минуле і ще більше майбутнє. Роздмухуючи оті "най", "най", ми обов'язково відгородимося від неоднозначного, бурхливого й мінливого світу. Бо ж ніяка культура не самотня. Вона мусить контактувати та взаємодіяти з іншими (за М. Сливинським).


Епіграф уроку (робота на картках) Спробуйте самостійно знайти епіграф до нашого уроку, а допоможуть вам у цьому картки і підручники.


Знайшовши і прочитавши епіграф, ви зрозумієте, що є одним із інструментів у роботі бізнесмена


Чи згодні ви з словами К. Мотрича?


Слово надто багато важить у людському житті… Воно вмить змінює настрій, робить щасливим або нещасним, радісним чи пригніченим. К. Мотрич

(записати епіграф в зошит)


Покажіть свою згоду чи незгоду за допомогою вставних слів

(підказка: певна річ, безперечно, без сумніву, безумовно, мабуть, правду кажучи, по-моєму, за словами…, на думку…, зверніть увагу, зрозумійте.

Висновок

Людина, яка вміє правильно й гарно говорити, легко встановлює контакт з іншими людьми навколо себе, знаходить справжніх друзів, отримує задоволення від життя. І будь-який справжній бізнесмен повинен бути вихованою, освіченою людиною.


ІІІ Актуалізація опорних знань


Дати повну відповідь на запитання


Що таке звертання?

Як на письмі виділяється звертання?

Наведіть приклади речень із звертаннями

Які є види звертань?

Що таке риторичне звертання?

Які слова називаються вставними?

Яким членом речення виступають вставні слова?

На які групи поділяються вставні слова?

Вчитель. Свідомо і чесно кожному треба оцінити свою відповідь. Той, хто не мав можливості відповісти, міг співставити відповідь учня, якого всі чули, і з тим, що він знає, має зробити висновок: повну він міг дати відповідь, неповну чи часткову. Відповідно проставити бали у першу графу банківського рахунку.


ІУ Перевірка домашнього завдання

Якщо завдання виконали правильно, то ви прочитаєте, що необхідно кожному бізнесмену. ( освіта )


1.Укажіть речення із звертаннями:

А)Чумак іде, подивиться та й голову схилить;

К) У садочку в холодочку гарна мати молода возить донечку в візочку, возить вільна і гойда;

О)На, Ласочка, це ти спіймала.


2.Укажіть речення, в якому правильно виділено звертання:

С)Не тривожся зовсім, не збавляй себе сну, не дивись в той бік, моя пташино;

Б) А ти голубонько, ти кралечко моя поки співаєш на калині, то й весело мені;

В) Та ти мене дубе, отінив, як хмара.


3.Укажіть речення зі вставними словами (окремі розділові знаки опущено):

А) У променях вечірнього сонця сніг здається рожевим;

В)Здається ми з вами десь зустрічалися;

Д) Здається вічністю буття маленька мить.


4Укажіть речення, в якому правильно виділено звертання:

А) Привітай же, моя ненько моя Україно, моїх діток нерозумних, як свою дитину;

І)Ой ти, дівчино, з горіха зерня, чом твоє серденько - колюча терня;

З)Розкажи ж тепер Степане, про свою недолю.


5. .Укажіть речення,в яких вставні слова виражають послідовність викладу думок, зв'язок їх між собою:

Н)Тільки, на жаль, качка вже почала старіти, і не всяка їжа йде на здоров'я;

Б) А Федько, справді, щось надзвичайне виробляв на річці;

Т)Отже, лелека переламав крило, а тому й не зумів одлетіти до вирію наприкінці серпня.


6. Укажіть речення зі вставними словами (окремі розділові знаки опущено):

В)Я раніше, коли села ще не знав, теж бувало заморював черв'ячка;

Б) Тут не раз мені сумно бувало;

А)Ми з батьком тут бувало рибалили.


В банківський рахунок поставте бал

У Робота на повторення

"Вчимося спілкуватися".


Вчитель: Займаючись підприємницькою діяльністю, треба добре знати тих людей, з ким постійно співпрацюєте, бо без успішного партнерства, успіх вашої діяльності неможливий.

А чи добре ви, учні 8 класу, знаєте тих, хто поруч з вами? (Робота в парах. Складання діалогу із використанням звертань та вставних слів). Слухаємо з учнями діалоги, доцільність використання вставних слів, словосполучень, звертань.

- А зараз виставте бали у банківський рахунок, враховуючи зауваження щодо складеного вами діалогу.

1. Вправа. Прочитайте вірш. Назвіть вставні слова, речення. Визначте групи. Запишіть.


Рідний край

У всіх людей одна, мабуть, святиня.

Куди не глянь, де не спитай.

Рідніше, безумовно, їм своя пустиня,

Аніж земний в пустині рай.

Їм красить, безперечно, все їх рідний край.

Нема без кореня ростини,

А нас, людей, нема без Батьківщини.

- В банківський рахунок поставте бал


Як називається вірш, що перед вами? ( акровірш )


2. Вправа. Запишіть речення, вставивши в нього вставні слова з попереднього речення. Як змінюються смислові відтінки в реченні?


Вихована людина, … , ніколи не дозволить собі сказати брутальні слова іншій людині, бо розуміє, що цим вона, … , образить людину, і, … , принизить себе.

В банківський рахунок поставте бал

3. Хвилинка - цікавинка


Вже ніч надворі. Не спить дитина.

Схилився батько над ліжком сина

І виявляє любов і ласку.

- Послухай, - каже, - синочку казку.

Так, значить, дід жив і , значить, баба.

Була в них ,значить, ще й курка ряба.

І сіла, значить, вона в гніздечко

І, так сказати, знесла яєчко.

Дід бив яєчко і баба била.

Ну, значить, баба теж не розбила.

А, так сказати, пробігла мишка…-

І тут синочок схопився з ліжка:

Все значить, значить та так сказати…

Не треба казки, я хочу спати.

Яким чином автор гуморески досягає комічного ефекту?


4. Розв'яжіть кросворд ( робота на картках )

В банківський рахунок поставте бал

5. Вправа-редагування


Неправильно


Правильно


Петенька, йди сюди!

Петрику (Петрусю ), підійди сюди!

Ой ти, мій котик!

Ой ти, мій котику!


Андрюшка, відкрий очі -вже

Андрійку, розплющ очі - вже ранок!

ранок!




Анічка, поділи грушу пополам!

Ганнусю, поділи грушку навпіл!

Ох ти ж, моя куколка!

Ох ти ж , моя лялечко!


Дєвочкu, осторожно!

Дівчатка, обережно!


Пробач мене, дедушка, умоляю!

Пробач мені, дідусю, благаю!

Шофер , притормозіть, будь

Пане водій, пригальмуйте, будь

ласка!

ласка!



Вибачаюсь тьотя, яка слідую-

Вибаче

те


ча зупинка?

будь ласка), тітонько, яка наступ-


на зупинка?


Будьте добрі, дядя, подвинь-

Будь ласка (прошу Вас), будьте до-

тесь!

брі, посуньтеся!


Пацан, до якої години працює

Агов, юначе, до котрої години пра-

общественний транспорт?

цює громадський транспорт?

В банківський рахунок поставте бал


6. Я коректор. Вчитель. У підприємця, який бажає мати успіх, вся документація повинна вестися зразково, без помилок, неточностей. Отже, ви повинні відредагувати записані на дошці речення. Зробити синтаксичний розбір першого речення


Здається, лебеді щось, напевно, збирають з рідної землі. Пісня, падай у серце, як зерно в ріллю. Мій друг, навіщо твої листи пахнуть трояндами? Калина, може, прикрасити будь-яку садибу.

Любий міг друг все по-перше прекрасне у житті.

Висновок. Вставні слова не виступають членом речення.


(Учні зачитують відредаговані речення, синтаксичний розбір речення, проставляють бали у банківський рахунок).


7. Слідуючий пункт пам'ятки підприємця-початківця говорить, що коли ви станете багатими, маєте залишатися просто людьми, не забувати своїх батьків, своє село, де народилися, школу, в якій вчилися.


Криниця при дорозі край села,

І журавель нахилений над нею.

Куди б мене дорога не вела,

Думки мої із рідною землею.

Бо тут мій дім, і тут моя земля.

Бо тут священні предківські могили,

Душа моя не прожила б і дня

Без тих країв, які мене зростили.

Пам'ятайте!!!

За гроші можна купити ліжко, але не сон; їжу, але не апетит; ліки, але не здоров'я; будинок, але не домашній затишок; книжки, але не розум; прикраси, але не красу; розваги, але не щастя; релігію, але не порятунок.

ГРА «Снігова куля»


Необхідно скласти твір-мініатюру на тему «Бізнес». Кожен складає по одному реченню, і речення наступного учасника починається на останнє слово з речення першого учасника. В своїх реченнях ви повинні вживати вставні слова та звертання.


АБО Учні складають твір починаючи своє речення словами: «Якби я став бізнесменом…» В своїх реченнях використовують вставні слова та звертання.

В банківський рахунок проставте бал


8. Зобразити схеми речень, назвати граматичні основи:

Пусти мене, старий діду, на вулицю погулять…


, З,

"Матінко моя!..- кричить Дмитрик.- Матінко!"


З !- .- З!

Язиче, язиче, лихо тебе кличе.


З, з,

Ой дівчино, шумить гай…


Ой З,

Цвіти, розвивайся, Україно!


, З!

Ану, діти, до роботи.


Ану, З,


9. Слухаємо українські народні пісні і виписуємо з них звертання

Банківський рахунок

Підсумок уроку


Згадаємо пам'ятку бізнесмена


1. Насамперед досконало вивчіть справу.

2. Виховуйте в собі найкращі людські риси,

3. Учіться грамотно спілкуватись.

4. Коли станете багатими, не забувайте своїх батьків, своє село, де народилися, школу, в якій вчилися.


Давайте ще раз її прочитаємо і подумаємо, що нам вдалося досягти

Які риси характеру повинен виховувати в собі бізнесмен?


Гра «ВІРЮ, НЕ ВІРЮ»

1 Звертання виражається іменником у кличному відмінку або в називному в значенні кличного ( вірю)

2 На письмі звертання виділяється комами (вірю)

3 Звертання вживається здебільшого в науковому, офіційно-діловому стилях (не вірю)

4 Вставні слова не несуть нової інформації, а лише оцінюють, уточнюють основне повідомлення (вірю)

5 В реченні: Хлопчик може вам заспівати - слово може вставне (не вірю)

6 В реченні Може, я міг би вам допомогти - слово може вставне.(вірю)

Домашня робота

1. Підготуватися до контрольної роти

2. Скласти твір-мініатюру "Якби я став бізнесменом" з використанням вставних слів.

3. Вправа №

4. Прослідкувати, які вставні слова вживають учні нашої школи.

Оцінювання учнів. Учні аналізують свої банківські рахунки.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал