- Учителю
- Урок украинского языка в 3 классе. Префікс як значуща частина слова.
Урок украинского языка в 3 классе. Префікс як значуща частина слова.
Тема: Префікс
Мета:
-
формувати уявлення учнів про префікс як частину слова, за допомогою якої творяться нові слова
-
розвивати навички роботи над словом (фонетичний розбір слова, розбір слова за будовою)
-
збагачувати лексичний словник учнів
-
виховувати культуру письма та мовлення, інтерес до усної народної творчості.
Хід уроку.
1. Вступ до уроку.
- сьогодні у нашому класі свято, до нас завітали гості, вчителі школи. їм дуже цікаво подивитися, як ми з вами працюємо.
Дзвоник вже сигнал нам дав
Працювати час настав.
2. Орг. момент.
- перевірте на парті навчальні речі
- запишіть в зошиті число, класна робота
3. Актуалізація опорних знань учнів.
- розгадайте ребус і пригадайте який розділ ми з вами вивчаємо (Будова слова)
- що вивчає цей розділ?
Каліграфічна хвилинка.
- дуже важливо знати з яких частин складається слово, але не менш важливо вміти каліграфічно писати слова. Пригадаємо написання букв та їх поєднання з іншими.
С с сл ся св слово
Фонетична хвилинка.
- запишіть транскрипцію [с л о в о ]
- вкажіть скільки букв та звуків
Словникова робота.
- змініть слова за моїми питаннями: хто?що? кого?чого? кому?чому? кого?що? ким?чим? у кому?у чому?
- у нас зараз утворилися нові слова?
- що ми утворили?
- давайте визначимо корінь і підберемо та запишемо спільнокореневі слова (слово, словник, словниковий, словечко, слівце)
- навіщо людині слова, навіщо їх треба знати, вміти читати, писати, ...
- так, із слів складається мова кожного народу. Тому в народі говорять: Слово до слова - зложиться мова.
- що ви можете сказати про записане речення?
Робота в парі.
- а ще в народі люблять складати казки. Казки складають і в наші дні. Читаючи, будьте уважні, і тоді ви дасте всі відповіді на питання нашого уроку.
Був собі корінь слова ЙТИ. Завжди він був у дорозі. Все ЙТИ та ЙТИ, от і розгубив друзів. Іноді слову здавалося, що воно дуже нещасливе. І ось одного разу слово ЙТИ зустріло дуже веселу і галасливу (шумную) частинку слова - Префікс. Познайомилися. Поділилось слово своєю журбою (печалью). Зашуміла частинка і кинулася пропонувати свою допомогу. Прибігла частинка ПРИ і стала перед коренем. І тут з'явилося нове слово ____________________.
Далі прибігла частинка ЗА і утворила слово __________________. Зраділо слово новим друзям. Вирушили всі далі. А тут річка. Запросили друзі частинку ПЕРЕ. __________________________.
Ось так дружні частинки допомогли слову ЙТИ всі труднощі подолати.
4. Повідомлення теми уроку.
- яка частинка слова розгубила своїх друзів? (дайте відповідь рядками з тексту)
- хто допоміг кореню?
- яка ж тема нашого уроку? Про що будемо говорити на уроці?
Тема: Префікс.
Будем всі уважно, дружно працювати, щоб нову частину в слові визначати, підбирати, ...
- як ви зрозуміли з казки що таке Префікс?
- як префікс допоміг кореню знайти друзів?
- які префікси допомагали?
- що утворювалось?
- так що ж таке префікс?
Робота за підручником.
- давайте порівняємо наш висновок із правилом у підручнику
- правило співпало з висновком, який зробили ми?
- молодці!
Робота в зошиті.
- запишіть які слова - друзі є тепер у слова ЙТИ.
- префікси виділіть: йти, прийти, зайти, перейти.
- я б хотіла продовжити казку так: йшли друзі далі. Зустріли вони префікс БЕЗ.
- як ви думаєте, що було б далі? Чи знайшов корінь нового друга?
- чому?
- який висновок ми зробимо? (не всі префікси можна поєднати з коренями слів, кожне нове слово повинно мати своє лексичне значення)
Домашнє завдання.
Впр. __ утворити за допомогою префіксів і записати нові слова від слів летіти, нести, везти. Префікси виділити.
Робота в парі.
- Слова люблять з нами погратися у кросвордах, ребусах, загадках. І ми з ними пограємося.
- прочитайте слова. Чи всі для вас зрозумілі?
- знайдіть і випишіть слова з префіксами. Префікси позначте.
ДОНЕСТИ, ДОЛИНА, ДОЛИТИ, ДОМОЛОТИ, ДОНЕЧКА, ДОМАШНІЙ, ДОЛЕТІТИ, ДОМІВКА, ДОПИСАТИ, ДОЇХАТИ, ДОШКА, ДОПЛАТИТИ, ДОРОГА, ДОЩ.
Перевірка: кожна пара читає по одному слову, яке виписали.
- з яким префіксом виписали слова?
- чи в кожному слові він був?
- який висновок можна зробити з цього завдання? (слід розрізняти префікс і букви, які входять до кореня слова)
Самостійна робота учнів.
- молодці, ви гарно попрацювали. Тепер кожен з вас самостійно перевірить свої знання за темою "Будова слова" і отримає оцінку.
ТЕСТ.
1. закінчення - це
а) частина основи б) змінна частина слова
2. корінь - це
а)слово б) спільна частина споріднених слів
3. суфікс -це
а) частина слова б) змінна частина слова в) частина слова, яка стоїть після кореня
4. щоб визначити закінчення треба
а) дібрати спільнокореневі слова
б) змінити слово
5. префікс - це
а) частина слова, яка служить для зв'язку слів у реченні
б) частина слова, яка служить для утворення нових слів
Розбір слова за будовою: кожна група отримує свої слова і працює
5. Підсумок уроку.
-
що було головним на уроці?
-
Чого навчилися на уроці?
-
Що було цікавим на уроці?
-
Які префікси сьогодні допомагали утворювати нові слова?
-
На яку частину мови схожі префікси ЗА, ПРИ, ДО, БЕЗ,..
-
На наступному уроці ми поговоримо про те, що слід розрізняти префікси і прийменники.
-
сінквейн
Префікс.
Перший, важливий.
Будує, змінює, створює.
Допомагає створювати нові слова.
Префікс - це значуща частина слова.