7


  • Учителю
  • Бисероплетение цветов по технологии 6 класс

Бисероплетение цветов по технологии 6 класс

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақ тақырыбы: Бисермен гүл тоқу

Сабақтың мақсаты: бисердің түрлері мен тоқу әдісін меңгеру.

Білімділігі: оқушыларға бисердің шығу тарихы туралы мағлұмат беру, тоқу әдісін үйрету.

Дамытушылығы: сәндік қолөнерге қызығушылығын арттыру, эстетикалық талғамын дамыту.

Тәрбиелігі: өз бетімен жұмыс жасауға, шеберлікке, ұқыптылыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: түсіндіру, сарамандық.

Пәнаралық байланыс: дүние тану, бейнелеу өнері.

Көрнекіліктер: моншақтан жасалған сырға,білезік,нұсқау карта.

Сабақтың жоспары:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

2. Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу,арнайы құрал-жабдықтарын тексеру

Оқушы назарын сабаққа аудару

3.Үй тапсырмасын сұрау,бағалау

4.Жаңа сабақ.

6. Үйге тапсырма.

Сабақтың барысы.

Сыныпты 2 топқа бөлу.

1 топ - «Шеберлер», 2 топ - «Ісмерлер».

Бүгінгі сабағымызды сөзжұмбақпен бастайық:

  1. Ұлттық баскиім /Бөрік/

  2. Қыз баланың моншақты баскиімі /Тақия/

  3. Сырып тігілетін төсеніш /Сырмақ/

  4. Кесе салатын қалта./Кесеқап/

  5. Жүнді иіретін құрал / ұршық/


Р

Е

СЕ

ИС

Б

Б

  • Бисер деген не? Оларды пайдаланып не жасауға болады?

  • Бисер - ұсақ, түрлі түсті моншақтар. Стеклярус - ұзын таяқшалар,

рубка - қысқа таяқшалар деп бөлінеді.

Бүгінгі сабағымызда сымның көмегімен бисерден гүл тоқып, панно жасауды үйренеміз. Бисермен тоқу - ұрпақтан ұрпаққа жалғасып келе жатқан көне өнердің түрі. Ежелгі Египет. Үнді елінен шығып, кеңінен қолданылған.

Ресейдің атақты ғалымы М.Ломоносов осы заттарды пайдаланып, тәжірибелер жасаудың арқасында түрлі түсті сумоншақтарды шығарған. Осы әдемі шыны моншақтарды пайдаланып, әшекейлер жасап қолданған. Бисер сөзінің түп төркіні «бусра», «жалған маржан» сөзінен шығып отыр. Египеттіктер «бусра» деп айтса, бізге келіп «бисер - ұсақ моншақ» - деп аталды.

Ресей патшасы Екатеринаға Жәңгір хан бисерден және әсем асыл тастардан әшекейленген керемет сәнді сәукелені тартқан екен. Осы кезге дейін сәукеле Ресейдегі мұражайда сақтаулы. Күннің көзінен сақтап, көрмеге көп шығарылмайды, өйткені күн сәулесінен тастар үгітіліп қалуы мүмкін.

Бисермен тоқудың әдістері:

  1. Параллель тоқу 2. Тігінен тоқу 3. Айналдыра тоқу

Бүгінгі сабақта қолданылатын жаңа әдісіміз - айналдыра тоқу әдісі, яғни доғаларға бисерді толтырып, бұрап, бекіту.

Қауіпсіздік ережесі:

  1. Сымды, бисерді ауызға апаруға болмайды

  2. Сымды қайшымен қияды

  3. Сымды көзге жақын ұстамайды

Нұсқау картасы. Тақырып: «Бисермен гүл тоқу»

  1. Ұзындығы 40 см сымды қиып алып басын тұйықтау;

  2. 2 см бисер тізіп, бұрап, бекітіп қою

  3. Сымның екінші жағын дәл осылай толтырып, толық доға жасау

  4. 2 доғаның бисерін 14-ден алу

  5. 3 доғаға 22 см бисерден қосу

  6. Тоқылған 5 гүлдің жапырақшаларын біріктіру

  7. Гүл сабағының жасыл жапырағы осы технологиямен тоқталады.

Сарамандық жұмыс. Бисердің түс ерекшелігіне көңіл бөлеміз, яғни гүлді қызыл түс қылып, ал гүлдің жапырақтарына жасыл түс алайық. Гүлдің өзі де, жапырағы да көрсетілегн әдіспен орындалады.

Оқушылар білімі тест арқылы тексеріледі.

  1. Бисер қандай заттан жасалған?

а) ағаштан б) шыныдан*

  1. Шыны неден алынған?

а) табиғи соды б) тас көмір

  1. Бисер түрін тап?

а) шыны б) стеклярус

  1. Египетте бисерді алғашқыда қалай атаған?

а) бусер б) бисер

  1. Бисердің Отаны кай ел?

а) Қытай ә)Жапония б)Париж

Сабақты қорытындылау.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал