7


  • Учителю
  • Ұлттық ою-өрнектермен жұмыс жасау 6 класс

Ұлттық ою-өрнектермен жұмыс жасау 6 класс

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала





























В. И.ПАЦАЕВ АТЫНДАҒЫ №2 АЛҒА ОРТА МЕКТЕБІ





























Тақырыбы: «Ұлттық ою - өрнектермен жұмыс жасау»

























Өткізген технология пәні мұғалімі: З.Б.Кашкимбаева

















2015-2016оқу жылы





Сабақтың тақырыбы: Ұлттық ою - өрнектермен жұмыс жасау.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушылардың ою - өрнек туралы түсініктері мен шеберлік дағдыларын

қалыптастыру.

Дамытушылығы: Есте сақтау қабілетін дамыту, қолөнерге қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелігі: Шеберлікке, үнемділікке тиянақтылыққа баулу, әдемілікті сезіне білуге, шебер адамдарын құрметтеуге, олардың еңбектерін бағалауға тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Топтық сайыс сабақ.

Сабақ типі: Қорытынды сабақ.

Сабақ әдісі: Түсіндірмелі, сұрақ - жауап, топтық жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: Бүктеме, альбом, бағалау парағы, қағазға жапсырылған оюлар, кесте тігістері, матаға басылған оюлар.

Пәнаралық байланыс: Бейнелеу өнері, математика.

Қажетті құрал - жабдықтар: Ақ, түрлі - түсті қағаз, желім,

қайшы, бір түсті маталар, ине, жіп.

Қауіпсіздік ережесі: Қайшымен, желіммен дұрыс жұмыс жасау.

Сабақ барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі: А) оқушыларды түгелдеу.

Б) құрал жабдықтарын тексеру. (2 минут)

2. Сайыс сабақ

Топқа бөлу

Оқушылар 3 топқа бөлінеді.

3 топқа ақ қағаз тартылады.

І. Қандай ою - өрнектердің түрін білесіңдер? деген сұраққа әр топ жауаптарын жазады. (5 минут)

(Ботамойын, қошқармүйіз, түйемойын, бұғымүйіз, сынармүйіз, қармақ, бүршік, ирек, толқын, сынықмүйіз, қолтықша, арқармүйіз, құсқанаты, шырмауық, ғарыш сипаттағы өрнектер).

ІІ. Түрлі - түсті қағаздан ою қиып, ақ қағазға жапсыру. (5 мин)

Әр топ өздері жасаған ою - өрнектерін ақ қағазға жапсырады.

ІІІ. Қиған оюларын матаға орналастырып тігу. (15 минут)

Әр топ өздері «қошқармүйіз» оюын матаға орналастырып тігеді. (көктеу)

IV. Сұрақ - жауап. (10 минут) Әр топ сұраққа жауап береді.

І топ:

Қазақ халқы қандай оюды ерекше пайдаланады? (қошқармүйіз)

Симметрия дегеніміз не? (бүктелген бөліктердің екеуі де дәл келуін симметрия дейді).

Ою - өрнектер кімнің қандай бөлшегіне орналасады? (алдыңғы өңір жиектеріне, жеңіне, етегіне т.б)

ІІ топ.

Қағазға оюды қандай тәсілмен орындайды? (бір бүктеу, екі бүктеу, үш бүктеу, т.б күрделеніп орындалады)

Ою - өрнекпен қандай бұйымдарды әшекейлейді? (қоржын, түскиіз, текемет, жүкаяқ, кебеже т.б)

Бұйымға орналасқан оюды уақытша қандай тігіспен орындайды? (көктеу тігісі).

ІІІ топ:

Ою - өрнек дегеніміз не? (қазақтың ою және өрнек деген қос сөзі біріге келіп, латынша орнамент деген ұғымды білдіреді)

Қандай өрнектер қазақ ою - өрнек өнерінің негізі болып табылады? (мүйіз бейнелі айшықтар)

Сәукелені кімдер киеді, оны немен әшекейлейді?

(Сәукеле - қалыңдықтың бас киімі. Оны алтын, күміс, маржан

тастармен әшекейлейді)

V. Қорытынды:Бұл бөлімде үйден дайындап келген оюларын

тапсырады. (5 минут)

Тапсырма: Ою - өрнектің күрделі тігу. (1 минут)

Бағалау парағы: Әр топты бағалай отырып, қай топтың жеңіске жеткенін айтамын. (2 минут)



































 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал