7


  • Учителю
  • Тұтқыштын жасалу технологиясы

Тұтқыштын жасалу технологиясы

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Батыс Қазахстан облысы Жаңақала ауданы Жаңақала жалпы орта білім беретін мектебінің бірінші санатты технология пәнінің мұғалімі Хамзина Айгул Абилкайровна негізгі сатыға арналған сабақ жоспары тақырыбы ; Тұтқыштын жасалу технологиясы денгейлік тапсырмалар бойынша
предварительный просмотр материала


Пәні: Технология пәні Сыныбы: 6 а


Сабақтын тақырыбы: Тұтқыш


Сабақтың мақсаты: ас үйде, күнделікті өмірде қолданылатын тұтқыш бұйымының жасалу жолдарын үйрету

Сабақтың бөлімдері


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті



І.Қызығушылықты ояту


ІІ Мағынаны тану.

ІІІ. Ой толғау

ІV Сарамандық жумыс



V Рефлексия.



Сабақтың мақсатын түсіндіру

а) өз беттерінше жұмыс істеу шеберліктерін, қабілеттерін және өнерге деген қызығушылығын дамыту;

б) жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерді ескере отырып, ұқыптылыққа, тиянақтылыққа және шеберлікке тәрбиелеу.

Тұтқыш ыдыс-аяқты ұстауға немесе ыстық ыдысты дастарқан бетіне қоюға арналған бұйым. Ол қалың матадан тігіледі. Тұтқыш ыдыстың пішініне байланысты дөңгелек, тік төртбұрышы, сопақша етіліп те жасалады. Бет жағына әр түрлі суреттерді қиып алып, жапсырмалауға болады.

Оқушыларға дайын түрлі тұтқыштар көрсету.

-Тұтқыштың негізгі үлгісін пайдаланамыз. Матадан қиып алынған бөлшектердің оң жағын ішіне қайыра инені ілгері шаншып тігеміз.

-Тігіс түрлерін еске түсіреміз.

Көктеп тігу. Шалып тігу. Көмкеріп тігу. Торлап тігу. Төбе тігу. Тепшіп тігу.

Бүгінгі жаңа сабағымызда сөзжұмбақ шешуден бастаймыз. Сөзжұмбақты дұрыс шешсеңдер сабақтың тақырыбы шығады. (Сөзжұмбақты тақтаға ілу).

  1. Мәтінмен танысу

  2. Сөзжұмбақ арқылы

Қауіпсіздік ережесін еске түсіруден сарамандық жұмысты бастаймыз.

1. Инені арнайы қобдишада сақтау керек.

2. Қайшыны көршіңе ұсынғанда, ұстайтын жағымен беру керек.

3. Инені тістеп отыруға болмайды.

4. Қайшының ұш жағын көтерме.

5. Жіпті тіспен үзбе.

Тұтқыштың екі жағы болады. Екеуі де бірдей болады, сондықтан бірге пішіледі.


  1. Тұтқыш не үшін қажет?

  2. Қандай матадан тігіледі?

  3. Қандай тігіс түрлерін пайдаланамыз?

  4. Тұтқыш неше бөліктен тұрады?

  5. Қалай пішуге болады?

  6. Астар не үшін қажет?

  7. Тұтқышты безендіруге бола ма?

  8. Тұтқышты кестелеуге бола ма?

  9. Қолғап не үшін қажет.


Сөзжұмбақ



Сызба.


Ыдыс-аяқты ұстауға дастарқан үстіне ыстық ыдысты қоюға


Тұтқыш

Қол күймеу үшін

Табаны ұстауға

Ыстық шәйнекті ұстау






Білемін

Білгім келеді

Үйрендім



Жеке жұмыс .

(2 топ бір-біріне сұрақтар қою)


Топпен жұмыс

Түрлі-түсті қарындашпен топ болып сурет салу, қорғау


Білемін

Білгім келеді

Үйрендім

Ас үйдің бұйымы, матадан тігіледі. Әр түрлі өрнектермен безендіріледі, ыдыс-аяқты ұстауға немесе қоюға арналған

Қалай жасалатынын, қандай матадан тігілетінін.

Тұтқышты тігуді, (қандай?) қалың матадан тігілетінін, матаны үнемдеу.






Дифференсация


Бағалау

Ресурстар






6 Қорытынды с





Фориативті бағалау. Өзін-өзі бағалау.

Бағалау критериилері

Өз бағам

Топ жетекші

сінің бағасы

Мұғалім бағасы

Тақырып бойынша маңызды мәселелерді көрсете білдім


Ақпарат жинақтап, талқыладым


Топтағы талқылауға белсенді қатыстым


Мультимедиялық тақта, проектор, оқулық.

Технология пәнінен өткізген сабағым бойынша қыскаша айта кететін болсам, сабағым өте жақсы деп есептемеймін. Бірақ өз конілімнен шықты. Оқушылар өз ойларын ашык айта алды. Маған әсіресе топпен жумыс жасаған кезені ұнады. Бір топта алты оқушыдан бөлінді. Әр топтын басшысы, хытшысы, тәлімгері,репартері сайланды. Бұл сабағымда мені топқа бөлінген кезде таң қалдырған сыныптын оқу озаты, лидері Гулжанар,І топ басшы ретінде өзін емес Баймукашева Динараны сайлаганы. Динара өте баяу, сабақ үлгерімі төмен оқышы. Бұрын сондыңды мұндай әдісті қолданбағасын мені бұл жай шынымен таң қалдырды. Динара сабақтын барысында өзін топ басшы ретінде сайлағанын жауапкершілікпен карап,сыныптастар арасында тіл табыса бастады. Динара өз ойларын, Айнұр сен сурет саласын, Файруза сен флипчарт алып кел, Гулжанар сен тапсырманы қорғайтынынды ойластырай бер деп тапсырма берген кезде мен шынымен таң қалдым.Топта ынтымақтастық пайда болды. Ал келесі ІІ топта кершінше топ басшысы болып, сыныптын лидері Сымбат өзі боламын деп бірден шешті.Жалпы екі топта жақсы жұмыс жасады






 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал