- Учителю
- Технология пәнінен Кілемнің түрлер
Технология пәнінен Кілемнің түрлер
№ |
Аты-жөні |
Телефон |
|
Мекенжайы |
2 |
Даниар |
8702 **** 7686 |
*********** |
Маметова |
2 |
Нурғиса |
8702********* |
************ |
Сағыныш |
2 |
Сымбат |
8747841**** |
ns_2810 |
Маметова |
2 |
****** |
************ |
************* |
Құбыла |
Сабақтың тақырыбы: Айқас кесте тігу
Сабақтың мақсаты: өткен сабақтарда айқас тігіспен кестелеп үйренген білімді жүйелеу.
Дамытушылық: Айқас тігіспен кестелеу әдісін үйрету арқылы оқушылырдың шығармашылық ой-өрісін дамыту.
Тәрбиелік:Халқымыздың салт-дәстүрлерін дәріптей отырып,қолөнерді құрметтеуге,еңбексүйгіштікке,төзімділікке,ұқыптылыққа,әсемдікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап,оқушының шеберлігін,ісмерлігін қалыптастыру. Сабақтың түрі: сарамандық жұмыс. Керекті құрал жабдықтар: мата,ине,қайшы,кергіш,түрлі түсті жіптер. Көрнекілігі: кестеленген дайын бұйымдар,интерактивті тақтамен слайдтар. Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі. ІІ.Психологиялық дайындық. ІІІ.Білімді тексеру немесе ой толғау. ІҮ.Қауіпсіздік ережесі. Ү.Сарамандық жұмыс. ҮІ.Сергіту сәті. ҮІІ.Сабақты бекіту. ҮІІІ.Қорытынды. ІХ.Үйге тапсырма. Х.Бағалау. І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу, керекті құрал -жабдықтарын алып,отырган орнын ретке келтіруді ұйымдастыру. Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың «Қазақстан-2030» стратегиясында алған міндет етіп қойған ішкі және сыртқы саясатының аса маңызды 30 бағытының бірі- мәдени құндылықтары мен дәстүрлерін дамыту.осы бағытты ескере отырып,кесте тігу өнерін бүгінгі күні өз кәдемізге жаратып кеңінен қолданып жүрміз. «Ата өнері -балаға мұра» деп дәстүрлі сабақтастықты жалғастыру қажет деп санаймын.
ІІІ.Білімді тексеру немесе ой толғау. 1.Кесте тігуге қажетті құрал-жабдықтарды ата.
Оймақ Мата
Кергіш Құрал - саймандар Ине
Қайшы Жіп
2. Кестелеудің технологиясын ата.
Тазалау Мата таңдау
Тігу Кестелеу технологиясы Сурет таңдау
Кергішті кереу Матаға сурет түсіру
1. Қайшыны бір-біріне бергенде сабын өзіңе қаратып беру керек. 2.Тот басқан,өтпейтін қайшымен жұмыс жасама. 3.Инені аузыңа салма. 4.Инені киіміңе қыстырма. 5.Инені жастықшаға қыстырып қой. 6.Үтікті қосқанда,суырганда қолың су болмасын. 7.Жұмыс орнын таза сақтап,болған соң жинап қою керек.
</<font face="Times New Roman, serif">Ү.Сарамандық жұмыс. «Еңбек етсең еленерсің,еңбегіңе кенелерсің» деген мақалаға сүйене отырып,біз де жұмысымызды әдемі жасауға тырысайық. Өткен сабақта келген жерімізден айқас кестемен ткестелеуді жалғастырайық. Сарамандық жұмыс кезінде мынаған басты назар аударылады. 1.Тігістің әдемілігі. 2.Түстің үйлесімділігі. 3.Кергіштің дұрыс орналасуын қадағалау. 4.Қауіпсіздік ережесін сақтау. ҮІІ.Сабақты бекіту . Білемін Білдім Білгім келеді 1.Тышкан із кестелеу Айқас кестелеу 1.Шым кестелеу. 2.Тізбек кестелеу. 2.Бисермен 3.Сабақты кестелеу. Кестелеу. 4.Қайшы тігіс кестелеу. ҮІІІ. Қорытынды. Сонымен кейде алтын,күміс жіңішке жиек сулары пайдаланады.Алтындап тігу кестесіне маржандап тігуді де аралас жүргізіледі.Алтын жіппен тігу түркі халықтарының бәріне тән өнер.Алтын кестелі тон,шапан,айыр қалпақ,кемер белбеу,сал шалбар,қамзол,сәукеле әдемілік әшекейінің ең асылы және бағалысы болдып есептеледі.Қазақстанда құрылған «Түскиіз» (Алматыда), «Өнерпаз» (Таразда ), «Өрнек» (Өскеменде) секілді фабрикалар қазақ халқының кесте өнеріне тән стильдегі бұйымдар жасайды.Олар өмір талабына сай екшелеп,жаңа түр мазмұнға ие болуда.1926 жылы парижде дүниежүзілік көрмеде Р.Барлыбаева кестелі түскиіз үшін халықаралық сыйлық алды.1957 жылы Республикалық І- көрмеде Қарағандылық Баймағанбетова,зайсандық Құнпқова,семейлік Абаеваның кестелері көркемдік жағынан жоғары бағаланып,бірінші сыйлыққа ие болды. ІХ.Үйге тапсырма: жұмысты жалғастыру. Х. Бағалау.