- Учителю
- Кәсіптік бағдар беру сабақ
Кәсіптік бағдар беру сабақ
Тақырыбы:________________________________________________________
Сабақтың мақсаты: оқушыларға мамандық таңдау жайлы ақпарат беру, өзіндік пікірін тыңдау, ойын еркін айтуға баулу.
Түрі: ________________________
Көрнекілігі: ______________________________________________________
Сабақ барысы.
«Мамандықтың жаманы жоқ, бірақ мұның кез келгеніне икемділік қажет, бұл жай күнелту, тамақ табу, асырау ғана емес, үлкен өнерді, зор шеберлікті қажет ететін нәрсе ». Ж.Аймауытов
Қазақстан Республикасының президенті Әбішұлы Нұрсұлтан Назарбаев «Қазақстан - 2030» стратегиясында «Мемлекеттің басты міндеті халық үшін шешім шығару емес, өскелең ұрпаққа құндылықтардың жаңа жүйесіне бейімделуге және мемлекеттің даму сатысымен бірге болашағын қалыптастыруға жол ашу.» деп нықтай көрсеткен.
Ең алдымен мамандық сөзіне назар аударайық. Мамандық орыс тілінде профессия. Профессия латын сөзінен шыққан «professio» - анықталған іс, мамандық дегенді білдіреді.
-
Мамандық дегенімізді сіздер қалай түсінесіздер?
Әлемде 50 мыңға жуық мамандық бар екен және жыл сайын оған 500- ге тарта жаңа түрі қосылып отырады екен.
-
Жалпы мамандық таңдау қажет пе? Әлде мектеп бітірген соң бұйырған оқу орнына түсе салармын деген пікір дұрыс па?
Психологиялық кеңес
Негізінде, мамандық таңдауда үш бастаманы жадыңда ұстанғаның жөн : қалаймын, қолымнан келеді және қажет. Яғни сенің таңдаған мамандығың өзіңнің мінез - құлқыңа сай келуін қадағала, қолыңнан келетін іске ұмтыл, заман талабына сай, сұранысқа ие мамандықты да таңдаған дұрыс, жеке өзіңнің пікірің маңызды, жүрек қалауыңа сүйене отырып шешім қабылда. Бос арман қуудың қажеті жоқ! Мысалы,
Қорытындылау. Сол себепті жан-жақты ойланайық. Оқу жылы аяқталғанға дейін талай бірге жұмыс атқарамыз, психологиялық тесттер жүргізу арқылы қандай бағытқа икемдерің бар екендігін анықтайтын боламыз, уақытты босқа өткізбейік.
Сіздер қоғамға қажетті азамат болғыларыңыз келсе мамандық таңдау мәселесіне терең үңіліп, жауапкершілік танытайық.
Жекеленген диагностикалық сауалнама (Е.А.Климова бойынша)
Нұсқау: дифференциалдық сауалнама 20 жұптан тұрады. Ойланбастан жауап беріңіз. Егер ұнаса «+», нақты ұнаса «++», өте ұнаса «+++», ұнамаса «-», нақты ұнамайды «--», мүлдем ұнамайды «---» белгілермен белгілеу қажет.