- Учителю
- Профілактичне заняття для учнів 8-11 класів Створи себе сам
Профілактичне заняття для учнів 8-11 класів Створи себе сам
Давиденко Євгенія Альбертівна
практичний психолог
Лиманська загальноосвітня школа № 2
ПРОФІЛАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ
«СТВОРИ СЕБЕ САМ»
</ Мета заняття: допомогти учням сформувати позитивний образ людини, на яку вони захочуть бути схожими, зберігаючи при цьому свою неповторність, націлити на успіх через наполегливість, старанність, творчі здібності.
Завдання:
сприяти усвідомленню розмаїття фізичних і психологічних особливостей людини;
формувати ціннісне ставлення до життя;
допомогти актуалізації власних ресурсів.
Категорія учасників: 8-11 клас.
Час проведення: 45 хвилин.
Хід заняття
Вступне слово психолога. На нашій планеті живе багато людей і всі вони різні: високі і низькі, чорняві і світловолосі, кароокі і блакитноокі. Як ви думаєте, які це якості: зовнішні чи внутрішні? Чому? Які внутрішні якості людей ви знаєте? Внутрішні якості людей теж бувають різні, але умовно їх можна розділити на дві групи: одні якості допомагають нам спілкуватися з людьми, допомагають у навчанні і роботі - це позитивні якості, а інші, навпаки, заважають - це негативні якості. Ми повинні вміти відрізняти позитивні якості від негативних.
Вправа «Хороші проти поганих»
Інструкція. Підкресліть червоним олівцем «хороші» риси характеру, чорним - «погані».
Час: 4 хвилини.
Сміливість наполегливість
Скромність працьовитість
Чесність боягузтво
Хвалькуватість відкритість
Відповідальність активність
Замкнутість байдужість
Правдивість рішучість
Невпевненість примхливість
Ввічливість чуйність
Грубість товариськість
Зарозумілість сумлінність
Лінь брехливість
Слово психолога. Діти, сьогодні ми з вами також поговоримо про людські цінності. Що таке людські цінності? Що може цінувати людей? (Відповіді дітей).
Розрізняють матеріальні, суспільно-політичні і духовні цінності. В різних суспільних класах були різні уявлення про цінності: любов, добро, свободу, справедливість. У кожної людини є свої моральні цінності, те, що він найбільше цінує, що для нього свято. Що є цінністю для вас? (Діти перераховують свої цінності).
Послухайте вірш М. Андронова.
По тропинке той, что шла к реке,
Под поникшей веткой тополиной,
Бился голубь в детском кулаке
На виду у стаи голубиной.
Бился голубь, голубь был живой,
А его кормилец восьмилетний
В пыль уткнулся мёртвой головой
И закат в селе не видел летний.
А закат был от пожаров рыж.
Бился голубь, как в тиски зажатый,
Как хотел он взвиться выше крыш,
Как хотел взлететь к семье крылатой!
Жизнь и смерть сплелись в один клубок.
Мальчик был убит фашистской миной.
Он лежал в пыли, а голубок
Сердцем рвался к стае голубиной.
Давайте скажемо, яка найголовніша людська цінність оспівується у вірші? (Відповіді дітей).
Так, життя - це і є найголовніша цінність на землі. І кожна людина повинна берегти своє і чуже життя. Недарма є така приказка: "Життя кожної людини - це всесвіт, втрату якої неможливо заповнити...".
Гра «Як я вчиню?»
1. Ти граєш у дворі з хлопцями, але мама кличе
тебе додому. Як ти вчиниш?
А) Підеш додому.
Б) Зробиш вигляд, що не почув маму.
В) Почнеш просити маму погуляти ще.
Г) Домовишся з друзями зустрітися завтра.
2. Твого друга викликали до дошки розв'язувати
задачу, а у нього не виходить:
А) Ти будеш йому підказувати.
Б) Допоможеш розібратися після уроків.
В) Будеш сміятися і жартувати.
Г) Нічого не почнеш.
3. Ти знайшов бездомного песика, але в тебе вже
є собака:
А) Ти почнеш з ним грати, а потім кинеш його і побіжиш додому.
Б) Спробуєш знайти господаря.
В) Пройдеш мимо.
4. В автобусі бабусі не вистачило місця, ти:
А) Поступишся бабусі місце.
Б) Зробиш вигляд, що не помітив.
В) Удати, що спиш.
5. Ти зловив золоту рибку", але вона виконає тільки одне бажання, що ти вибереш?
А) Придбати комп'ютер.
Б) Допомогти безпритульному собаці.
В) Щоб один навчився вирішувати завдання, і був відмінником.
Гра «Прислів'я»
- Поясніть, що означає вираз: «Так собі людина, ні риба, ні м'ясо».
- Прочитай прислів'я і приказки. Про які риси характеру в них йдеться? Підкресли правильну відповідь.
Заключне слово психолога. «Ти живеш серед людей. Не забувай, що кожний твій вчинок, кожне твоє бажання позначається на оточуючих тебе людях. Перевіряй свої вчинки питанням до самого себе: чи не робиш ти зла, незручності людям? Роби все так, щоб людям, що оточують тебе було добре». (В. А. Сухомлинський)
Творче завдання «Квітка моїх достоїнств»
Інструкція. Намалюйте квітку із сімома пелюстками. На кожній пелюстці напишіть якість характеру, яким ви володієте. Відірвіть пелюстку і подаруйте її тому, з ким ви хочете поділитися цією якістю.
Притча про вибір
Одного разу до Бога прийшла жінка, яка виглядала
зовсім нещасною
- Господи, як же важко було до тебе добиратися! - дорікнула його
вона. - Мені довелося пройти сім пар черевиків, переплисти сім
річок, подолати сім боліт, перебратися через сім ущелин, перш ніж я
побачила тебе. По-моєму, у мене відняло ноги.
- Ти сама вибрала такий важкий Шлях, і це твоє
право, - відповів Господь. - Напевно, у тебе до мене важлива
справа, якщо ти так до мене прагнула?
- Дуже важливе! Я хочу запитати тебе, за що ти покарав мене
численними нещастями? Що я такого зробила, щоб ти мене ось так
зненавидів?
- Я є Любов, і не вмію ненавидіти, - відповів Творець. - Але якщо я
в чомусь помилився - я готовий все виправити. Розкажи мені, у чому
твої нещастя.
- У дитинстві В мене не було взаєморозуміння з батьками, і я від
цього страждала. Чоловік, якого я любила, пішов від мене до іншої.
Мій єдиний дитина померла, ледь встигнувши подорослішати. Друзі від
мене відвернулися, тому що я не хотіла ні з ким спілкуватися. А
тепер я захворіла смертельною хворобою, і мені залишилося жити
зовсім недовго. Ти забрав у мене все, Господи! І я хочу знати, за
що. Чому мені призначено бути нещасною???
- Мила жінка, я теж хочу тебе запитати, - з жалем сказав Господь. -
Я дав тобі батьків, щоб ти пізнала, що таке бути дочкою. У тебе був
чоловік - щоб ти пізнала, що таке бути жінкою. Я послав тобі
дитину, щоб ти пізнала, як це - бути матір'ю. У тебе були друзі -
щоб ти пізнала, що таке «бути заодно» і «підтримувати один одного».
Я послав тобі Хвороба - як останній сигнал, що ти щось робиш не
так. Я дав тобі все для Щастя - набагато більше, ніж багатьом
іншим. Скажи мені тепер, чому ж, маючи стільки можливостей для
Щастя, ти вибрала бути нещасною? Іди й подумай про це, час ще є. І
вибери щось інше - якщо захочеш, звісно.
... Пройшло багато часу, і біля ніг Творця з'явилася та ж сама
жінка. На цей раз вона виглядала абсолютно щасливою.
- Здрастуй, Господи, - з посмішкою сказала вона.
- Рада тебе бачити!
- Ти не втомилася? Важко було добиратися? - дбайливо запитав
Господь.
- Ні, зовсім ні! Я прилетіла на крилах Любові, пара помахів - і я
тут, - відповіла жінка. - Я тут, щоб подякувати тобі.
-У твоєму житті щось змінилося?
- О так! Після тієї нашої зустрічі все стало по-іншому, тому що змінилася я. Тоді я повернулася у свій світ, де мене чекала моя хвороба. Але я вибрала жити - і зуміла знайти способи, щоб зцілитися. Зцілившись сама, я захотіла розповісти іншим, що це можливо, і стала допомагати тим, хто вже зневірився. У мене з'явилося багато друзів, і вони допомогли мені написати про це книгу, а потім і багато книг. Один з моїх читачів став мені чоловіком. Він удівець, його дружина померла від тієї ж хвороби, що була у мене, і у нього залишилося троє дітей. Я стала їм замість матері, так що тепер у мене вже підростають улюблені онуки!
- Але я бачу, що ти пересуваєшся в інвалідному візку. Напевно, це засмучує тебе? - допитливо запитав Господь.
- У цьому є свої плюси. У мене більше, ніж у інших, часу для роздумів, для медитацій і для творчості.
- Я бачу, очі твої сяють, і усмішка цвіте на
твоєму обличчі.
- Це тому що я весь час у русі, у мене стільки планів! Я навчилася
в'язати, я освоїла Інтернет, я спілкуюся з усім світом. А головне -
я можу дарувати Світові те, що в мені відкрилося. У мені стільки
Любові, що хочеться обійняти весь світ! Ти знаєш, Господи, я
нарешті щаслива!
- Як мало, виявляється, людині треба для Щастя, - з посмішкою
промовив Бог. - Всього лише зробити вибір...
Рефлексія.
-
Чи сподобалося заняття?
-
Які почуття та емоції викликали у вас ті чи інші вправи?
-
Що сподобалось найбільше?
-
Чи були такі моменти, коли взагалі не подобалося? Чому?
-
Чи винесли ви щось для себе із цього заняття?
8