7


  • Учителю
  • Урок по казахскому языку для 8 класса

Урок по казахскому языку для 8 класса

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Осы сабақ жоспарын құрғанда мен  7 модульды кірістіре отырып жоспарладым. Мен сабақтарымдатиімді  тәсілдерді пайдалануға тырысып,сабақта оқушыларға  берілетін  тапсырмаларды,  сыныптағыоқушылардың когнитивтітанымы  мен жас  ерекшеліктеріне  қарайұйымдастыруға ты
предварительный просмотр материала

«Қазақтың сыйлы тағамдары» атты 3 сабағымның қысқа мерзімді

жоспары:

Пәні : Қазақ тілі

Мерзімі

Сыныбы : 8

Сабақтың тақырыбы :

Тіл дамыту «Ауылда»

Есімше. Сабақтас құрмалас сөйлем.

Сабақтың реті:

1 сабақ

Жалпы сабақтың мақсаты:

Етістіктің ереше мағыналық түрі - есімше екенін есте сақтау. Есімшенің мағыналық түрлерін меңгере отырып, жасалу жолдарын ұғыну, шақпен, жақпен байланысын ажырата білу.

Сабақтас құрмалас сөйлемнің жасалуында есімшенің ықпалы .

Тіл мәдениетін сақтау.

Сілтеме :

Нұсқаулық 39 - бет, Мерсер (2000), Литлтон (2007),

Қазақ тілі оқулығы

Оқыту нәтижелері:

Тақырыпты меңгерту;

  • мәліметтерді есте сақтайды.

  • өздігінен жұмыс жасап сөйлем құрай алады.

  • тұрлаулы мүшелерді таба біледі.

  • АКТ - ны қолдана білуге талпынады.

  • сабақтас құрмалас сөйлем түрлерін ажырата біледі.

  • өздерін бағалай білуге үйретеді.

Түйінді идеялар:

  • Мәнмәтіндегі түйінді ойды анықтайды. Логикалық белсенділігі артады.

Сабақтың типі:

Жаңа материалды меңгеру

Сабақты ұйымдастыру түрі

Тренинг - тәжірибе

Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс - тәсілдер

Топтық жұмыс, жұптық жұмыс, зерттеу тапсырмалары, шығармашылық ізденіс.

Жұмыс түрлері

Топтық, жұптық, жеке, диалогік

Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі, яғни дереккөздер:

Интерактивті тақта,

қима қағаздар,

оқулық,

слайд,

сөзжұмбақ

І . Қызығушылығын ояту кезеңі

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті


1-әрекет . Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру. «Сәлемдесу» ойсергегі арқылы,. «Көңіл-күй сандығы» смайлдары арқылы оқушылардың көңіл күйін білу, сыныптың жағымды эмоциялық ахуалын қалыптастыру.Топқа тақырып бойынша «Ауыл» және «Қала» деп екі топқа бөлемін.

«Күту алма ағашы» әдісі.

Оқушылар бір­-бірінің қолын алып, тілек айтып амандасады.«Көңіл-күй сандығы » смайлдары арқылы оқушылар көңіл -күйін білдіру арқылы сыныптың жағымды эмоциялық ахуалын қалыптастырады.

Оқушылар тақтадағы күту алма ағашына бүгінгі сабақтан не күтетіндіктерін стикерге жазып, іледі.







Сөйлем түрлерінің мағынасына тоқталу. Құрмалас сөйлемдердің құрамындағы жай сөйлемдердің баяндауыштарын бағыныңқы, басыңқы сыңарына қарай ажырата білу.




«Бағдаршам» әдісі арқылы оқушылардың түсіну дәрежесін анықтау.







Егер түсінбесе «қызыл», көмек керек болса «сары», барлығын түсінсе «жасыл» түс көтереді.


Постермен жұмыс (Ауыл тіршілігі, ауыл қозғалысы туралы салған суреттерін постерге салады, қорғайды) «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша, әр топ бір-бірлеріңді бағалаңдар. Стикер таратып беремін


«Ауылда»концептісіне анықтама беру.

2-3 тапсырмаларды орындау.


ІІ. Мағынасын ашу кезеңі


«Сыни тұрғыдан ойлау» әдісі

«Венн» диаграммасы


Қала мен ауыл өміріндегі ұқсастық жақтары мен айырмашылығын ашып түсіндіру.



Оқушылар ұқсастығы мен айырмашылығын табады.

ІІІ. Ой толғаныс кезеңі.

«Сын тұрғысынан ойлау» әдісі

  1. Танымдық дерек көздерін ашу.

  2. Ойлау қабілеттерін қалыптастыру.

  3. Мағыналы, мәнді сөздердің мағынасын түсіндіру.

  4. Сөзжұмбақ құрастыруда ойлы сөз өрнегін жазу.


А

Н

Ы

Қ

А

Т

У

Ы

Ш

У

Й

М

Ы

Ы

А

Ң

Л

Е

Ғ

К

А

С

Й

И

Л

А

С

К

А

М

И

Н

Г

О

Л

О

Т

А

Н

И

А

Д

Сөзжұмбақ

  1. Тұрлаусыз мүшенің бірі.

  2. «Қайғы» сөзінің синонимі.

  3. Салаластың түрі.

  4. Сөз мағынасын зерттейтін ғылым.

  5. Екі адамның сөйлескен сөзі.

  6. Қарама - қарсы сөздер.


«Басбармақ» әдісі арқылы оқушылардың түсіну дәрежесін анықтау



Бағалау. Формативтік бағалау.

1.Құрмалас сөйлем туралы түсінігі.

2.Сабақтас құрмаластың мағынасын түсінуі.

3.Сөз сыңарларын таба білуі.

4.Мәнмәтінмен жұмыс жасауға дағдылануы.

5. Өзін - өзі бағалауы.


* Тіл дамыту жұмыстарын жүргізе алады.

* Ауыл мен қала мәселесіне өз көзқарасын бере алады.

* Жүйелеп , салыстырып, талдау жүргізеді.

* Постермен жұмыс жасауға дағдыланады.

* АКТ-ні қолдана білуге үйренеді.

* Диалогтік сөйлеудің маңыздылығын түсінеді.

* Тақырып бойынша материалды жадыда сақтайды.


Орындауға арналған тапсырмалар

«Ауылым - алтын бесігім» атты тақырыпта эссе жазу.


Мұғалім

Сағиева Эльмира Мұхаметкәрімқызы



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал