7


  • Учителю
  • Урок зарубіжної літератури у 8 класі на тему Мандри Дон Кіхота у пошуках справедливості

Урок зарубіжної літератури у 8 класі на тему Мандри Дон Кіхота у пошуках справедливості

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Комунальний заклад

«Долинська ЗОШ І-ІІ ст.»

Василівської районної ради Запорізької області









Урок зарубіжної літератури у 8 класі



«Мандри Дон Кіхота у пошуках

справедливості»

Урок зарубіжної літератури у 8 класі на тему Мандри Дон Кіхота у пошуках справедливості







Підготувала

вчитель зарубіжної літератури вищої категорії

Дудова Любов Олексіївна

















2016

Тема. Мандри Дон Кіхота у пошуках справедливості.

Мета: проаналізувати зміст прочитаних розділів, розглянувши подвиги Дон Кіхота; розвивати навички вдумливого читання, вдосконалювати вміння переказувати уривки з художнього твору, аналізувати вчинки героїв, давати їм оцінку; виховувати повагу до літературних здобутків інших народів, формувати кращі людські якості на прикладі образу Дон Кіхота.

Обладнання: текст роману, буктрейлер до книги,текст вірша Маршака «Дон Кіхот», фрагмент із кінофільму, таблиця.

Епіграф до уроку:

Якими пігмеями видаються всі інші книги

поруч із цією!

Гюстав Флобер

Между доспехами и успехами Дон Кихот

выбирает доспехи.

Ф.Кривин

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент. Емоційне налаштування.

  • Сьогодні 11 березня. У цей день селяни стежили за поведінкою птахів. Вважалося, якщо перелітні птахи До 11 березня вже повернулися з вирію, значить врожай буде багатим. Звертали увагу і на те, як пернаті в'ють гнізда. Якщо вони будують житло на сонячній стороні - літо буде прохолодним. Будівельні ж «роботи» птахів в тіні або північній стороні свідчили про прихід весни і тепле літо.

  • Тому будьте уважними щодо прикмет, які належать нашим пращурам. Вони відігравали важливу роль у їх життєдіяльності. Повага до народних звичаїв та традицій - одна із якостей сучасної людини.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Пригадаємо вивчене. Вправа «Що означають ці слова?»

Поясніть, що означали у житті Сервантеса або його героя Дон Кіхота ці слова.

Ідальго → ... (соціальний статус автора і героя);

Аквавіва → ... (кардинал, в якого служив Сервантес);

Родріго → ... (рідний брат письменника, з яким він потрапив у полон);

В'язниця → ... (місце, де була розпочата робота над романом «Дон Кіхот»);

Біблія → ... (єдина книга, що поступається «Дон Кіхоту» за кількістю мов, якими була перекладена);

Дві → ... (частини має роман Сервантеса);

Шістсот шістдесят → ... (персонажів у романі);

Росінант → ... (ім'я, яке дав Дон Кіхот своєму коню);

Дульсінея → ... (так називає свою «обраницю» головний герой);

Кіхано → ... (справжнє ім'я Дон Кіхота).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку.

- Сподіваюся, що вам було цікаво читати вдома розділи роману, в яких йдеться про подвиги мандрованого лицаря. Мені б хотілося, щоб ви зачитали ланцюжок його подвигів, який складали услід за читанням. Сьогодні ми зупинимося саме на мандрах та подвигах Дон Кіхота. Запишіть тему уроку.

- А тепер давайте переглянемо буктрейлер до книги Сервантеса. Він допоможе нам з"ясувати тематичні питання.

- Буктрейлер - це сучасна форма реклами книги, короткий відеоролик за її мотивами , кліп по книзі. Ви можете теж створити власний буктрейлер, якщо забажаєте.

Перегляд буктрейлеру

  • Виділимо тематичні питання.

  1. «Дон Кіхот» - книга …(усіх часів і народів).

  2. (Нові подвиги)… Дон Кіхота.

  3. Хто ж такий Дон Кіхот: …(мудрець чи безумець)?

  4. Дон Кіхот - … (втілення людяності, благородства, чесності).

  • Слово вчителя.

  • Бурхливою була не лише епоха, а й життя самого творця безсмертного "Дон Кіхота". Потрапивши до в`язниці, замість писати листа про помилування, він намалював на папері худого недоладного рицаря в шоломі зі щитом та списом, котрий гордо сидів на худій клячі. Це був кістлявий старий, який повірив, що рицарські часи не минули, що можна лише з мечем відстояти справедливість, захистити всіх, хто потребує допомоги.



Цей рицар і досі долає свій нелегкий шлях, тепер вже духовними дорогами людства.Одні вважають його велетнем, інші - божевільним.



- Хто він? Чому судилося йому таке довге життя? Чи поряд з нами, у наш час, є місце Дон Кіхотам? Що мав на увазі Флобер, кажучи, що "пігмеями видаються всі інші книги поруч із цією"?

- На ці та інші питання шукатимемо відповіді упродовж нашого уроку.

ІУ. Робота над темою уроку.

  • Колективне заповнення анкети героя.

- Давайте спершу познайомимося з нашим героєм. Заповнимо його анкету (усно).

1. Повне імя: Алонсо Кіхано.

2. Вік: близько 50 років.

3. Зовнішність: високий, худорлявий.

4. Місце проживання: село Ламанчі.

5. Походження: гідальго (бідний дворянин)

6. Матеріальні статки: збіднілий дворянин.

7. Родина: клющниця і небога, хлопець-челядинець.

8. Захоплення: полювання,читання лицарських романів.

9. Мрія: стати мандрованим лицарем та побороти зло на землі.

10. Друзі: Санчо Панса.

11. Вороги:

12. Риси характеру: дивний, запальний, справедливий…

  • Аналіз подвигів Дон Кіхота.

II-ІІІ розділи

  • Дон Кіхот виїжджає у путь, але нічого незвичайного з ним не трапляється. Лише надвечір він потрапляє до корчми, де його поява викликає здивування і сміх.

  • Дон Кіхот живе у своєму, вигаданому світі. Реальні речі сприймає по-особливому. Заповнимо таблицю.

Корчма

корчмар

боргова книга

погоничі мулів

оперіщення мечем

Замок

управитель замку

молитовник

нахаби, грубіяни

обряд посвяти





Прагнучи висвятитися на рицаря, Дон Кіхот усю ніч стереже свої риштунки на жолобі біля колодязя. Спроби погоничів напоїти своїх мулів були сприйняти ним як образа, і почалася бійка. Корчмар, аби запобігти новим жертвам, висвячує героя на рицаря.

- У чому пародійність цього висвячення? (Корчмар читав не молитву, а щось бурмотів за видатковою книгою, відпустив «рицареві» потиличника, допомагали йому молодчики. Взагалі ніхто з учасників «церемонії» достеменно не знав, як вона повинна відбу-

ватися.)

IV розділ. Переказ учнями.

Дон Кіхот заступається за пастуха Андреса, якого тяжко карає його господар. Андрес страшенно вдячний Дон Кіхотові, але як тільки той залишає господаря і пастуха, все знову стає так, як і було. Довірливий рицар вважав, що чесного слова господаря буде досить. Проте він помилявся.

V розділ

Потрапивши додому, Дон Кіхот розповідає про боротьбу з десятьма велетнями. Насправді ж рицар, зустрівши торговців, почав вимагати від них засвідчення, що найпрекраснішою жінкою на землі є Дульсінея Тобоська. Закінчилося все побиттям Дон Кіхота, який так і не зрозумів недоречності своїх вимог.



  • Виразне читання вірша С. Маршака

ДОН КІХОТ

Пора в постель, но спать нам неохота.

Как хорошо читать по вечерам!

Мы в первый раз открыли Дон Кихота,

Блуждаем по долинам и горам.

Нас ветер обдает испанской пылью,

Мы слышим, как со скрипом в вышине

Ворочаются мельничные крылья

Над рыцарем, сидящим на коне.

Что будет дальше, знаем по картине:

Крылом дырявым мельница махнет,

И будет сбит в неравном поединке

В неё копье вонзивший Дон Кихот.

Но вот опять он скачет по дороге…

Кого он встретит, с кем затеет бой?

Последний рыцарь, тощий, длинноногий,

В наш первый путь ведет нас за собой.

И с этого торжественного мига

Навек мы покидаем отчий дом.

Ведут беседу двое: я и книга.

И целый мир неведомый кругом.

- Про який подвиг героя йдеться у вірші? (Бій із вітряками)

- Розкажіть про вчинки Дон Кіхота, які він вважав подвигами. Чи є вони такими насправді? Аргументуйте свою думку.



- Чому Дон Кіхот вирішив битися з вітряками? (Вважав їх за велетнів.)

- Що радить йому Санчо Панса? (Радить отямитися і не плутати вітряки з велетнями.)

У. Підсумки уроку

- Які риси виявляє Дон Кіхот під час своїх подорожей? (Сміливість, справедливість, необережність, відірваність від реального життя...)

- Поясніть думку Ф. Крівіна щодо головного героя роману Сервантеса (за мініатюрою «Доспехи Дон Кихота»). «Между доспехами и успехами Дон Кихот выбирает доспехи».

(Дон Кіхот обирає обладунки, а не успіхи через те, що для нього головне - дія, а не результат. Мода на обладунки не зберігається, тому що бути діяльним та боротися за справедливість важко та небезпечно. Набагато легше прагнути лише успіхів.)

Перегляд уривку із кінофільму

  • Вирішення проблемного питання «Хто ж такий Дон Кіхот?»

  • Асоціативний ряд:

Дон Кіхот - людина, лицар, поборник зла, захисник слабких, прибічник справедливості, честоюбець…

  • Чи можна його назвати патріотом Іспанії? Хто такі патріоти? (це любов та відповідальність. Любов до землі на якій ти народився, та відповідальність за її долю та долю твого народу).

  • Імя Дон Кіхота перейшло із розряду власних назв до загальних. Кого зараз вважають донкіхотами? (тих, хто рятує, має благородну мету, готовим жертвувати найдорожчим).

  • З ким би ви поставили в один ряд Дон Кіхота в українській історії чи літературі?

( Дмитро Вишневецький, Ярослав Мудрий, Тарас Шевченко, Богдан Хмельницький; Леся Українка, Котигорошко, Устим Кармалюк та інші.)

  • Заключне слово вчителя.

    - Перемоги Дон Кіхота, які звершуються заради торжества добра і справедливості, на практиці стають джерелом нових бід для всіх, з ким пов'язана його доля. Більшість' людей, з якими він зустрічається, зовсім не потребують його героїчного захисту. Тому Дон Кіхот досить часто стає, смішним і навіть сам страждає від своїх перемог. Здобувши титул Лицаря Сумного Образу, він стає справжнім посміховиськом. Але незважаючи на чисельні дивацтва, Дон Кіхот благородна, чесна, мужня людина. Найважливіші його писи - готовність на самопожертву заради людей, непохитна віра в перемогу добра і справедливості.

- "Дон Кіхот" - вічний. Як вічний цей світ.І роки невладні над ним. Ми не прощаємося з ним, а продовжуємо знайомстов з його новими подвигами.

</ У. Домашнє завдання

Прочитати розділ 15-20. Скласти цитатний план до характеристики героя .

УІ. Самооцінювання.







 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал