7


  • Учителю
  • ТЕМА: «ЧАРІВНИЦЯ ЗІ ШВЕЦІЇ» А. ЛІНДҐРЕН ТА ЇЇ ПОВІСТЬ «БРАТИ ЛЕВЯЧЕ СЕРЦЕ»

ТЕМА: «ЧАРІВНИЦЯ ЗІ ШВЕЦІЇ» А. ЛІНДҐРЕН ТА ЇЇ ПОВІСТЬ «БРАТИ ЛЕВЯЧЕ СЕРЦЕ»

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Урок № 61. ТЕМА: «ЧАРІВНИЦЯ ЗІ ШВЕЦІЇ» А. ЛІНДҐРЕН ТА ЇЇ ПОВІСТЬ «БРАТИ ЛЕВ'ЯЧЕ СЕРЦЕ»

Мета:ознайомити учнів із біографією і творчістю А. Ліндґрен; розвивати в учнів логічне мислення, зв'язне мовлення, навички переказу, творчої роботи, вміння аналізувати художні твори; сприяти збагаченню внутрішнього світу школярів.

Очікувані результати: учень (учениця) знає ключові факти про життя і творчість А. Ліндґрен; знає зміст повісті «Брати Лев'яче Серце» та визначає її жанрові ознаки; характеризує героїв твору; висловлює власну позицію щодо вчинків літературних героїв та проблем, піднятих у повісті.

Обладнання: художній фільм «Брати Лев'яче Серце»; відеопрезентація «Астрід Лінгрен» ;слайд-презентація» «Казковий світ Астрід..»; тексти повісті «Брати Лев'яче Серце» у перекладі 0. Сенюк; портрет А. Ліндґрен; виставка творів казкарки; обладнання для перегляду презентацій.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу та первинного закріплення знань, умінь, навичок.

Словник

Фентезі - різновид фантастичної літератури, в якому головне місце посідає чаклунство, магія.

Вид уроку: комбінований. .

1.Прийдешній світ багато в чому залежить від сили уяви тих, хто зараз вчиться…

2.Діти не можуть жити без сонця, лісу і трави, берестяних човників і іграшко вих куренів. Діти повинні гратися, радіти життю, бути щасливими!

Астрід Ліндґрен

Хід уроку

І. .ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Здійснюється в ході уроку.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

«Чарівницею зі Швеції» називають дитячу письменницю Астрід Анну Емілію Ліндґрен. її повісті та казки «Малюк і Карлсон, який живе на даху», «Пеппі Довгапанчоха», «Расмус-волоцюга», «Міо, мій Міо», «Брати Лев'яче Серце» і багато інших стали відо­мими на весь світ. Важко знайти дитину, яка б не читала жодного із цих творів.

IV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ,

ФОРМУЛЮВАННЯ РАЗОМ З УЧНЯМИ МЕТИ УРОКУ

V. СПРИЙНЯТТЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.Демонстрацією презентації ««Чарівниця зі Швеції» А. Ліндґрен»"

2.Слайд-презентація «Казковий світ Астрід..».

3. Слово вчителя. А. Ліндґрен була дуже шанованою людиною. Вона вражала людяною манерою спілкування з усіма, незалежно від соціального становища особи. Була великою гуманісткою, дуже любила природу, закликала берегти її та вчила захоплюватися її красою. Вимагала поваги до тварин і вважала, що вони мають здатність відчувати. Виступала за виховання дітей без насильства і тілесних покарані..

Письменниця часто виступала по радіо й телебаченню, чи тала власні твори, проводила різноманітні вікторини й розмовні програми.

А. Ліндґрен є лауреатом Ордену Усмішки. На церемонії вручення цієї премії, лауреат має, посміхаючись, випити склянку лимонного соку.*

У 2002 р. урядом Швеції у пам'ять та на честь видатної дитячої письменниці, було засновано премію імені А. Ліндґрен. У столиці Швеції Стокгольмі споруджено пам'ятник письменниці, її іменем назва'на одна з вулиць. Ім'я

А. Ліндґрен носить також невеликий астероїд.

Книги письменниці перекладено більше ніж 60 мовами світу. Українською мовою багато її творів переклала Ольга Сенюк.

4. Робота з епіграфом

1. Як ви розумієте слова письменниці?

2. Що можна сказати про людські якості А. Ліндґрен, судячи з її вислову?

5.Літературна гра «Згадай зміст повісті "Брати Лев'яче Серце"»

1.. Як звали братів - головних героїв повісті? (Старшого - Юнатан, молодшого - Карл.)

2. Назвіть прізвище братів. (Лев.)

3. Із ким жили брати? (З мамою, Сігрід Лев.)

4. Як Юнатан називав свого меншого брата? (Хрущик.)

5. Про яку країну Юнатан розповів меншому братові? (Про Нангіялу.)

6. Хто першим назвав Юнатана Лев'ячим Серцем? (Учителька 3 Грета Андерсон.)

7. Якою була адреса братів у Нангіялі? (Нангіяла, Вишнева Долина, Рицарський двір, Брати Лев'яче Серце.)

8. Що Карл написав мамі на прощання? («Не плачте, мамо! Зустрінемося у Нангіялі!»)

9. Тиран у країні Нангіялі. (Тенгіл.)

10. Яке чудовисько загрожувало жителям Вишневої Долини? (Катла.)

6. Гра «Відгадай анаграму»

(Анаграма - це слово, в якому літери переставлені в іншому порядку.)

1. Лев'-ти-бра-сер-я-це-че. (Брати Лев'яче Серце.)

2. На-та-н-ю. (Юнатан.)

3. Ка-н-б-я. (Б'янка.)

7.Переказ тексту

Розкажіть, що вам відомо про братів Левів та їхніх батьків.

8.Бесіда

1. Що робив Юнатан, щоб підтримати хворого молодшого брата? . (Щоб відволікши хлопчика від сумних думок, Юнатан вигадав країну Нангіялу, в якій немає хвороб, здійснюються всі мрії і всі щасливі.)

2. Чому Юнатана назвали Лев'ячим Серцем? (Він загинув, рятуючи з пожежі Хрущика. Його вчинок був відважним і сміливим, а саме такими якостями славився англійський король Річард Лев'яче Серце.)

3. Як брати зустрілися знову? (Хрущик помер і зустрівся з Юнатаном в Нангіялі.)

9.Проблемне запитання

У чому полягає особливість повісті «Брати Лев'яче Серце»? ,,(У тому, що розповідь про братів ведеться після їхньої смерті) і висловте свою думку про цю особливість твору.

10..Учнівські повідомлення про образи-символи, що супроводжують твір

Заслуховуючи повідомлення кожен учень має заповнити лакуни опорної таблиці,

Повідомлення (дуже стислі 1-2 хв. виступ) про

1.Ричард І Левове Серце

2. Лев як символ влади, сили, перемоги

Білий голуб

Вишневий цвіт

Цвіт шипшини

Білі коні

Сірі вовки

Дракон та водяний змій

Світле і темне

11.Робота з текстом

-Хто розповідає історію двох братів?

-Як ви вважаєте, чому автор обирає розповідачем меншого брата - Карла?

-Що ви дізналися про родину Левів?

-Розкажіть про стосунки між братами.

-Опишіть брата Юнатана. Визначіть казкові риси.

-Опишітьбрата карла. Визначіть казкові риси.

-Розкажіть про трагедію, що сталася у родині Левів.

-Що ви знаєте про країну Нанґіяла й де вона знаходиться?

-Розкажіть про мешканців Вишневої Долини.

-Які правила були встановлені в Шипшиновій долині?

-Чому Юнатана називали «визволителем»?

-Що таке Нанґіліма?

-Яку ідею допомагає утвердити цей образ?

12.Міні-дискусія

-Як ви розумієте слова Юнатана: «Є речі, які потрібно робити, навіть якщо вони небезпечні… А то будеш не людина, а грудка гною»?

Метод-прес

Я вважаю..

Тому що…

Наприклад,..

Отже…

13..Асоціативний колаж

Співвіднести моральні принципи, вчинки, почуття, вчинки з кольорами добра (біле) і зла (чорне)

.Вирішення життєвої проблеми

-Чому протиставляються полярні явища життя у творі?

-Чи можливе життя, якби було тільки добро і не було зла?

14.Елементи компаративного аналізу

-В яких творах ми зустрічали і допомагали вирішувати дітям схожі життєво важливі проблеми?

Слово вчителя

Дехто з літературознавців відносить казкову повість А. Ліндґрен «Брати Лев'яче Серце» до такого різновиду літератури, як «фентезі».

Фентезі (від англ. іаШу - фантазія) - це вид фантастичної літератури, де магія та інші надприродні явища є головними елементами сюжету. Дія у творах фентезі зазвичай відбувається у вигаданих світах, де магія є звичною справою. Першими авто рами фентезі вважаються Р. Говард (цикл романів про Конана-варвара) та Р. Р. Толкін («Володар перснів»). Існують різні види фентезі: героїчне, епічне, ігрове, історичне, гумористичне тощо.

Також у наші дні фентезі - це жанр в живописі, кінематографі, комп'ютерних інастільних іграх.

Образи-символи - ще в доісторичні часи використовувались в усній нардній творчості (зозуля - символ охопленої тугою жінки, ворон - символ горя, сокіл - символ витязя)

Можна використати презентацію «Знайомство з "фентезі"»'.

VII. ЗАСТОСУВАННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК

1.Літературна вікторина за текстом твору

Ким був батько Юнатана та Карла? (моряком)

Ким була мати? (швачка)

Як жила родина? (бідно)

Як Юнатан ласкаво називав брата? (Хрущик)

Хто зробив допис про Юнатана в газеті? (вчителька Ґрета Андерсон)

Знак на підвіконні (голуб)

Кого змальовано: «…з кістлявим писком, із чубом, як солома на голові»? (Карла)

Де мешкали брати Лев'яче Серце у Нангіялі? (Рицарський двір)?

Кого звали Золотий півень? (Йоссі)

Хто був ворогом Нангіяли? (Тенґіл)

Яку винагороду було біцяно за Софію? (п'ятнадцять білих коней)

Хто жив на відлюдді з козами і котом? (Ельфріда)

2.Хвилинка релаксації

Вирізання паперових голубів

3.Складання грона до поняття дружба

VIII. ОГОЛОШЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Дібрати цитати до характеристики образів братів Левів.

Створити ілюстрації до повісті Астрід Ліндґрен «Брати Лев'яче Серце»

Підготувати повідомлення (або повідомлення-презентацію) на одну із тем:

Жанр фентезі в живописі.

</ Жанр фентезі в кінематографі.

Жанр фентезі в комп'ютерних і настільних іграх.







 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал