7


  • Учителю
  • Л. Н Толстой «После бала»: антитеза как способ выражения идеи рассказа. Проблема моральной ответственности человека за жизнь окружающих и свою судьбу. Автор и рассказчик в произведении

Л. Н Толстой «После бала»: антитеза как способ выражения идеи рассказа. Проблема моральной ответственности человека за жизнь окружающих и свою судьбу. Автор и рассказчик в произведении

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Тема. Євген Гуцало «Сім'я дикої качки». Людина і світ крізь призму моральних проблем

Мета: Навчальна мета:

вчити учнів самостійно визначати і аналізувати певні питання

морально-етичних проблем;

розглянути основну проблему - зв'язок між людиною і природою;

допомогти дітям зрозуміти психологію персонажів, визначити

основну ідею твору;

вчити складати словесні малюнки.


Розвивальна мета:

формувати критичне ставлення до власних вчинків, дій, виявів

доброти, благородства, чесності;

удосконалювати вміння аналізувати твір та характеризувати

героїв;розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, мовлення, творчу

уяву

Виховна мета:

сприяти вихованню доброти, милосердя, любові до рідної природи, до

всього живого;

виховувати почуття прекрасного, почуття співпереживання.

Обладнання: портрет письменника,тексти Євген Гуцало «Сім'я дикої качки», підручник «Українська література 7 клас» , ілюстрації до твору, кола Вена, схема дерева, роздатковий матеріал

Тип уроку: комбінований

Жанр уроку: БІТ

Методи і прийоми: забезпечення емоційної готовності до уроку, припущення на основі запропонованих слів, «Що знаємо? - Про що хочемо дізнатися? - Про що дізналися?», гра «Знайди зайве», «Мозаїка»

Очікувані результати: учні знають біографію письменника, зміст твору, розрізняють композиційні елементи твору; наводять приклади із тексту, підтверджуючи цитатами, створюють психологічні портрети; формування мовленнєвої, мовної, комунікативної, пізнавальної компетентностей.

План уроку: 1. Організаційний момент. 2. Актуалізація опорних знань. 3. Цілепокладання. 4. Робота над аналізом твору. 5. Підсумки уроку. 6. Домашнє завдання.


ПЕРЕБІГ УРОКУ


1. Організаційний момент

Привітання, побажання хорошого настрою. Забезпечення емоційної готовності до уроку:

Учитель. Я всміхаюсь сонечку.

Учні. Здрастуй золоте!

Учитель. Я всміхаюсь квіточці.

Учні. Хай вона цвіте!

Учитель. Я всміхаюсь дощику.

Учні. Лийся, мов з відра!

Учитель. Друзям усміхаюся.

Учні. Зичу їм добра!

Учитель. А тепер сідайте й розпочинаємо урок. Будьмо уважні й старанні усі.

Сядьмо рівненько на місця свої..


2. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка домашнього завдання

  • Індивідуальна робота на дошці. Відтворення подій за допомогою технології «Ланцюжок». (Записати на дошці).

Похід Юрка до річки ранковим лісом -> Юрко і Тося на риболовлі ->Розмова між дітьми дорогою додому -> Зустріч із качиним виводком -> Каченята в ящику біля хати -> Тося з каченятами біля річки ->Допомога хлопців

->Від'їзд Юрка у місто

  • Робота з класом. Робота над біографією письменника у формі бесіди Євген Гуцало був людиною з неординарним, власним поглядом на світ.

  • Із яким регіоном пов'язане дитинство Є. Гуцала?

  • Пригадайте, чи наполегливим був письменник у дитинстві.

  • Яку освіту здобув письменник?

  • Чи легкою була дорога до визнання?

  • «Крила міцніють у польоті». Як ви розумієте цю українську народну приказку? Чи можна її використати, говорячи про творчість Є. Гуцала?

Стрімка летюча постать, задумливі каро-зелені очі, у руках дипломат і газета або журнал. Таким запам'ятали сучасники письменника.

2. Робота із схемою «Знайди зайве»

  • Гра «Знайди зайве»

Зверніть увагу. Я записала асоціації до слова людина.

  • З якими асоціаціями ви погоджуєтеся, а з якими ні? Чому?

Мужність сміливість рішучість

Жорстокість доброзичливість

Милосердя ЛЮДИНА щирість

Добропорядність жорстокість

Відповідальність здатність прийти на допомогу патріотизм


Отже, жорстокість і насильство не є рисами, притаманними людині з великої літери. Пропоную вам дослідити, як виникають жорстокість і насильство, які наслідки вони матимуть

3. Цілепокладання

  • Повідомлення теми, колективна постановка мети, мотивація діяльності за методом «ЩО ЗНАЄМО? - ПРО ЩО ХОЧЕМО ДІЗНАТИИСЯ? - ПРО ЩО ДІЗНАЛИСЯ?


4. Робота над аналізом твору

  • Одвічні поняття добро і зло, милосердя і жорстокість, над якими замислюється кожна людина. Вона і є уособленням цих понять. Доброта кожної людини асоціюється з любов'ю, щирістю , чуйністю, а зло - жорстокістю, жадністю, бездуховністю . Щоб краще зорієнтуватися у цих поняттях, нам надається можливість оцінити вчинки, поведінку героїв, їх ставлення одне до одного. Висловити свої почуття , враження, спостереження.

  • Доберіть до слів «Добро» і «Зло» синоніми і розподіліть їх у Діаграмі Вена.

а) добро - вірність, ввічливість, людяність, мужність, працьовитість, щирість…

доброта ненависть

віра зневіра

надія жорстокість

щастя неволя

чесність нечесність

справедливість несправедливість

свобода злопам'ятність

щирість байдужість

милосердя пасивність

прощення бездушність

великодушність егоїзм

мудрість підлість

благородство безсердечність

турбота

духовність

любов


б) зло - жорстокість, егоїзм, боягузтво, грубість, зазнайство, скупість, заздрість…


  • БІБЛІЯ Ви чули, що сказано: «Око за око, і зуб за зуба». А Я вам кажу не противитись злому. І коли вдарить тебе хто у правду щоку твою, - підстав йому й другу. А хто хоче тебе позивати й забрати сорочку твою, - віддай і плаща йому. Силувати тебе буде відбути подорожнє на милю одну, - іди з ним навіть дві. Хто просить у тебе - то дай, а хто хоче позичити в тебе - не відвертайтесь від нього. Матвія [5:38-42]


1. Що, на ваш погляд, є найціннішим надбанням для людини - матеріальне чи духовне? Відповідь обґрунтуйте.

2. У чому виявляється краса природи краю, де ви живете? Свої спостереження прокоментуйте.

3. Яке призначення людини на землі?

4. Чи намагаєтеся ви застерегти свого товариша від негативного вчинку, який він планує здійснити? Якщо так, то яким чином?

  • Теорія літератури

- Назвати жанр даного твору

- Яка тема оповідання? Тема твору відтворення взаємостосунків дітей зі світом природи ( качиною сім'єю).

- Що вам відомо про сюжет твору?

Сюжет - термін на позначення подій чи низки подій, покладених в основу твору.

- Розказати про сюжет твору Є. Гуцала «Сім'я дикої качки» і його складові

елементи.

- Що вам відомо про композицію твору?

Теорія літератури.

Композиція - будова, структура, розташування та взаємний зв'язок складових частин художнього твору, картини тощо.

- особливості композиції ми з'ясуємо за допомогою інтерактивної вправи «Мозаїка».

Експозиція: опис дубового лісу, по якому йшов Юрко, та його настрою.

Зав'язка: Юрко і Тося повертаються з риболовлі, бачить качку з каченятами, і хлопець забирає каченят

Розвиток дії: Юрко намагається нагодувати, напоїти каченят, але вони відмовляються; втрачає інтерес і кидає їх, іде до хлопців гратися. Тося згадує про пташенят, забирає їх і несе до річки.

Кульмінація: Тося випускає каченят на воду, кличе качку; їй допомагають хлопці.

Розв'язка: з Юрком ніхто не хоче товаришувати; він їде до міста, і йому дуже соромно.


  • Ідея твору

- засудження жорстокості, байдужості,

- прагнення піднестися за рахунок хвалькуватості, брехні (Юрко);

- возвеличення доброти, чуйності, милосердя ( Тося).

Фізкультпауза


  • Характеристика дійових осіб

  1. Хто є головними дійовими особами оповідання

Робота з текстом

- Чому письменник починає свій твір з опису ранку?(Щоб передати велику любов до рідної землі, її багатства й краси.Передати настрій, душевний стан хлопця Юрка.

Підготувати читача до сприймання твору)


- Який настрій у хлопчика на початку оповідання за текстом? ("Добре дихалося…")

  • Де проживає Юрко? (Він із міста).

  • Чим є для нього прогулянка в ліс? (Незвичайна подорож, незвідані простори).

  • Який у нього настрій? (Піднесений, радісний). Зачитайте опис його стану.

- На які почуття здатна ця дитина? (Уміє радіти, любить природу).

- Хто така Тося? (Дівчина, яка мешкала в селі, хотіла товаришувати з Юрком).

  • Як Юрко ставився до Тосі? Чим його дратувала дівчина? (Своєю увагою).

  • Чим пояснити прихильність Тосі до Юрка? («...Весь час намагалася бути в його товаристві, не спускала з нього очей. Спочатку Юркові подобалась її увага, але скоро та ува­га стала йому надокучати й заважати»).

- Яку побрехеньку розповів Юрко дівчині? («Колись ми з батьком піймали були сома... Півтора пуда заважив... А як тельбушили його, то всередині знайшли краснопірку на кілограм. І вона ще була жива!»).

- З якою метою він це робив? (Він хотів поглузувати з дівчини).

- Які риси характеру властиві Юркові за цим фрагментом? (Брехливість, хвалькуватість, глузливість).

- Хто на початку твору видається цікавим як особистість - Тося чи Юрко? Чому?

- Опишіть, використовуючи текст твору, як Юрко ловив каченят? («... Юрко, кинувши свою вудочку, стрімголов шугнув уперед... забіг наперед, відрізаючи їм дорогу на берег.... Коли Юрко кинувся до них, розставляючи руки, щоб вони не повтікали, качка злетіла вгору. Хлопець поспіхом узявся ховати каченят за пазуху...»).

  • Як поводила себе качка-мати, коли хлопець збирав її малят? («...Не наважуючись покинути дітей, не злітала в повітря, вона кидалася то туди, то сюди, захищаючи їх... качка злетіла вгору. ...Од річки долетів розпачливий материн крик... Зовсім близько пролетіла качка, сіла на землю, пробігла в напрямку до дітей, - і знову зірвалася, гнана страхом і розпукою»).

  • Чи схвилювало це Юрка? (Ні).

  • Яка риса характеру проявилась у Юрка? (Байдужість).

  • Пригадайте, що називається художньою деталлю. (Художня деталь - риса або штрих, що роблять зображувану автором картину особливо яскравою і глибокою за змістом ).

  • Яку художню деталь використав автор під час опису поведінки качки і каченят? (Крик качки).

  • З якою метою використав автор цю деталь? (Показати переживання матері).

  • Якою була реакція Тосі на вчинок Юрка? («А Тосі було сумно... Може, й справді, вона даремно побоюється, а Юркові удасться їх доглянути й приручити? У її вухах стояв отой качиний крик, довго ще стояв...»).

  • Чому вона не переконала хлопчика так не робити?

  • Як би ви вчинили на її місці?

  • Для чого Юркові потрібні були дикі каченята? («Я їх доглядатиму й приручу... Він уявляв, як повезе каченят у місто, як показуватиме своїм товаришам, як вони заздритимуть»).

  • Про кого він думав передусім? (Про себе).

  • Як називається ця риса характеру? (Егоїзм).

- Чи можна назвати цей учинок обдуманим? (Ні).

  • Що робив Юрко з каченятами, принісши додому? (Посадив у ящик, поїв їх во­дою, приніс їм вареної картоплі, але каченята не доторкнулись ні до чого).

  • Чому вони так швидко стали хлопчикові нецікаві? (Йому набридло бачити, що вони нічого не їдять).

  • Назвіть риси Юрка, які характеризують його в цій ситуації. (Безвідпові­дальність, несерйозність).

- Що спонукало Тосю віднести каченят до води? (їй стало гірко)

- Прочитайте уривок від слів «Тося залишилась сама...» до слів «... ніби мстилася невідомо за що».

- Чому автор зобразив природу саме так? (Прагнув передати напруження, неспокій).

  • Чому природа олюднена? (Ніби хоче допомогти, вболіває за дії Тосі).

  • Як називається такий художній засіб? (Персоніфікація).

- Чому сільські хлопці вирішили допомогти Тосі врятувати каченят? (Вони та­кож добре ставилися до природи, до живих істот).

- Яким духовним скарбом наділив автор Тосю? (Милосердя, співчутливість).

- Чому наприкінці оповідання ні Тося, ні Юрко не наважилися підійти один до одного? Хто з них першим повинен був зробити крок назустріч?

  • Про які риси характеру Юрка тут говорить автор? (Гордість, пихатість).

  • Як би вчинили ви?

  • Чи відчував свою провину Юрко? Доведіть.

  • Як ви думаєте, які висновки зробить хлопчик після цього випадку?

  • Яким буде, коли виросте?


  1. Дайте коротку характеристику образам Тосі та Юрка. Скласти інформаційне гроно до образів


Порядна брехливий

Чемна байдужий

Тося чуйна Юрко жорстокий

добра хвалькуватий

милосердна гордий

пихатий


5. Підсумки уроку

  • Підведення підсумків у графі «Про що дізналися»

  • Читання поезії

Птиця

Тріпоче серце спійманої птиці.

В руках моїх не чує доброти,

- Я дам тобі водиці і пшениці,

Моя, пташино, тільки не тремти!


  • Хіба потоки загубили воду?

Хіба в полях уже зерна нема?!

Пусти мене, мій хлопче, на свободу,

І все, що треба, я знайду сама.


- Я ж лагідно тебе тримаю, пташко,

В своїх руках легеньких, як вітрець!

Хіба неволя це? Хіба це важко -

Від мене взяти кілька зеренець?


  • Пусти мене! Мені, дитино мила,

Дорожча воля, ніж зерно твоє!

Страшна, хоч навіть лагідна, та сила,

Яка розкрити крилець не дає!


  • Лети! Співай у небі гомінкому;

Хоч і маленький, зрозумів я все.

Моя рука ніколи і нікому

Ні кривди, ні біди не принесе!

Д. Павличко

  • Я пропоную вам висловити свою власну думку, виконуючи наступне завдання «Дерево майбутнього»

Перед вами деревце. Одна половина його суха(вона вже ніколи не цвістиме й не плодоноситиме), а інша - з листочками і плодами, жива (вона дасть нові пагони, нове майбутнє)

На партах у вас лежать паперові качечки білого і сірого кольорів. На сірих запишіть ті вчинки чи риси, які б ви хотіли залишити у минулому (ми розмістимо їх на сухих гілках дерева), на білих - ті вчинки та риси характеру, які б ви хотіли здійснити та набути, щоб у майбутньому могли назвати себе Людиною з великої літери(розмістимо їх на живих гілках)

  • Я ніколи не буду...

Я буду старатися...

Мені хочеться вірити, що...

Сьогодні на уроці я зрозумів, що …


  • Умотивоване оцінювання


6. Домашнє завдання



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал