7


  • Учителю
  • Урок 'Борис Грінченко. Життя і творчість. Утвердження прагнення людини до любові, добра в оповіданні “Каторжна”. 10 клас

Урок 'Борис Грінченко. Життя і творчість. Утвердження прагнення людини до любові, добра в оповіданні “Каторжна”. 10 клас

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Українська література 10 клас


Борис Грінченко. Життя і творчість. Утвердження прагнення людини до любові, добра в оповіданні "Каторжна". Психологізм твору.


Мета: розкрити багатогранність діяльності Б.Грінченка, майстра малої прози, перекладача, укладача 4-томного словника української мови, ознайомити учнів з роботою та внеском письменника як організатора і голови товариства "Просвіта"; тематикою його поетичних творів; проаналізувати оповідання;

розвивати вміння учнів аналізувати прозові твори, бачити, вирізняти епізоди, в яких показано життя пореформеного села; знаходити спільне та відмінне у характеристиках героїв різних творів;

виховувати свідоме неприйняття зла, жорстокості, помсти у стосунках з людьми; переваги співчуття, доброзичливості, уваги до ближнього як необхідних моментів гарного спілкування; усвідомлення важливої ролі наполегливості й самовдосконалення як вирішальних факторів на шляху до поставленої мети; готувати учнів до ролі батьків у дорослому житті.

Обладнання: портрет Б.Грінченка; картки «Характеристика прозового твору», «Характеристика літературного персонажа»; аудіозапис оповідання «Каторжна» (MUZOFON.COM); відеокліп «Цвяхи»; ТЗН

Учні знатимуть:

  • про велику подвижницьку діяльність Б.Грінченка;

  • тематику його ліричних та епічних творів;

  • зміст оповідання "Каторжна";

  • основну думку оповідання;

  • героїв твору.

Учні вмітимуть:

  • пояснювати причини душевних страждань Докії;

  • розкривати чинники формування її характеру;

  • пояснювати причини неординарного вчинку головної героїні під час пожежі;

  • проводити паралель між різними творами;

  • порівнювати героїв різних творів з подібними долями;

  • висловлювати власні міркування про діяльність Б.Грінченка.


Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Активізація та мотивація навчальної діяльності.

  1. Слово вчителя
    Словом можно убить, словом можно спасти,

Словом можно полки за собой повести…

Вадим Шефнер,1956

«Спочатку було Слово…». Ця біблейська фраза наводить на роздуми про важливість людських слів. Недаремно говорять, що словом можна убити. Але словом можна і відродити. Слово стає пророцтвом, щастям, болем, лихом… Чи часто ми замислюємось над тим, як діє слово, вимовлене нами? Яку рушійну силу воно несе, вчинки, наслідки? Саме про роль слова - і не тільки - піде сьогодні мова на уроці.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

  • Сьогодні ми з вами познайомимось з твором Б. Грінченко «Каторжна».

Пропоную заслухати домашнє завдання, яке отримали на сьогодні.

Заслуховування повіломлення та перегляд презентації за темами:

  1. Борис Гринченко. Життя і різножанрова творчість (презентація)

  2. Б.Грінченко - організатора і голова товариства "Просвіта" І.Франко про Б.Грінченка. (повідомлення)

  • Ви прочитали твір. Яке враження від оповідання?

ІІІ. Засвоєння та закріплення знань, умінь, навичок.

  1. Бесіда з учнями за змістом оповідання.

    • Де відбувається дія?

    • Хто є головним героєм оповідання Б. Грінченка «Каторжна»?

    • Визначте тему твору. Що прагне показати автор?

    • Чи змінюються почуття Докії, її відношення до людей протягом твору?

    • Якими кольори ви б використали для створення картини? кінофільму? Чому?

    • Який закон панував у батьківській хаті для Докії?

    • Поміркуйте: чому, на вашу думку, у Докії «завсіди був вовчий погляд»?

    • Згадайте перші дні перебування мачухи в домі Докії. Які зернини зростають у душі семирічної дівчинки?

    • Опишіть схованку Докії. Яку роль вона грає в житті дівчинки?

    • Знайдіть у тексті слова автора, які розкривають, через що Докія плакала. Прочитайте.

    • Прослухайте уривок з аудіозапису оповідання (від слів «Вхопила мачуха сокиру і побігла в садок» до «Моє серденько розривається»)

    • У чому трагедія героїні?

    • У чому винуватила людей Докійка?

    • Чому героїня не дівувала так, як інші дівчата?

    • Яке було серце в дівчинки і як в ньому з'являється бажання помсти?

    • Що ми помічаємо в душі героїні, коли з'являється кохана для неї людина?

    • Розкажіть про історію кохання та зради.

    • Як ви думаєте, смерть Докії це закономірність чи випадковість?

    • Визначте основну думку твору.

    • Визначте конфлікт у творі.

    • Чи могла Докія побудувати своє життя інакше? Доведіть.

    • Як я під час бесіди називала головну героїню? На вашу думку, чому?

  2. Дискусія щодо толерантного відношення до людей, вартості добра та зла у житті людини.

  3. Складання схем, порівняння з героєм роману П.Мирного «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»

  • Паралель з яким героєм і якого твору можна провести?

  • Що спільного між цими героями?

  • Якими схемами ви б це представили?

Результати роботи учнів:

1.

2.



3.

Чіпка




Докія


безбатченко/ п'яний батько



нелюбов матері/ відсутність матері



глум однолітків



зневага, неправдиве ставлення дорослих



втрата чинників, які стримувати, гальмували перехід особистості до табору зла




зневіра до людей, громади, зрада кращих почуттів



злочинці

  1. Репродуктивна бесіда:

- Чого не вистачало у житті Докії?

  • Зробіть висновок щодо ролі любові у житті кожної дитини.

  1. Робота у групах.

Проаналізуйте образ за схемою, представте нам героїв оповідання:

  1. Докія;

  2. мачуха;

  3. батько;

  4. коханий Докії.

6) Представлення учнями образів.

7) Визначте роль кожного героя (мачуха, батько, коханий) у житті Докії. Заслуховування кожної думки учнів.

ІV. Узагальнення.

  1. Перегляд відеоролику «Цвяхи».

- Пропоную вашій увазі кліп, який створити молоді люди, може, трохи старші за вас. І хай ви знайдете недоліки у пісні, але смисл цього ролику дуже доречний до нашої теми уроку.

  1. Висновки. Прийом "сну" (учні нахиляються над партами, абстрагуючись від оточення, учитель завершує урок).

Часто ми не замислюємось, яке слово сказали, яке пряме і приховане значення воно несе у собі. Життя лине, ми - дорослішаємо. И прикро, коли розумієш, що слово, сказане тобою колись, ранило, лягло рубцем на чиєсь серце. Прикро, коли цим «кимось» виявилась рідна людина. Адже скільки б ми не вибачалися, біль залишається. А, можливо, ви замислились сьогодні над тим, хто через ваше необережне слово утратив віру у власні сили, віру в себе, добро, людей, життя. Впевнена: ви знайдете час, мужність та спосіб виправити цю помилку. Бажаю, щоб ви навчилися обирати потрібні слова і ніколи не ранили людські серця, душі необережними словами.

V. Підсумок уроку.

Навколо наших героїв - лише зло. Крихти добра, втіх, які отримують герої, не переважують сум, журбу, а згодом й лють, ненависть, породжують бажання помститися. Почуття, які виникали в душах героїв, відношення до особистих кривдників рухали їх діями. І хоча героїня Б.Грінченко не здійснила смертельного гріха - вбивства, понівечене дитинство визначило долю Докії та Чіпки, їх трагічний кінець.

Але сильна особистість, тверді переконання, моральні принципи здатні протистояти негативним суспільним явищам. Саме цього бажаю вам: бути сильними, за будь-яких ситуацій вміти протистояти обставинам, залишаючись порядною, шляхетною людиною.

VІІ. Домашнє завдання. Твір «Проблема добра і зла в оповіданні Б.Грінченка «Каторжна»



1. Місце персонажа у творі. Хто він?

2.Роль портрета в розкритті характеру героя.

3.Формування й рівень світогляду персонажа.

4.Яка це людина, її мета в житті, якими шляхами вона йде до неї?

5.Духовний світ персонажа. Засоби його змалювання.

6.Порівняйте героя з іншими персонажами. Типовість образу персонажа.

7. Авторське (і ваше) ставлення до нього. Чим схвилював, чого навчив цей образ? Чим близький він до мене?


  1. Що означає поняття конфлікт?

  2. Визначення конфлікту (класово-антогоністичний,соціально-побутовий,психологічний).

  3. Особливості епохи, її характер.

  4. Розв'язання конфлікту автором.


1.Жанр твору

2.Життєва основа, літературна історія.

3.Тема твору.

4.Проблематика.Своєрідність бачення автором порушеної проблеми.

5.Діалектична єдність загальнолюдського й національного у творі.

6. Конфлікт (класово-антогоністичний,соціально-побутовий,психологічний)

7.Особливості сюжету.

8.Композиційна послідовність викладу подій ( експозиція, зав'язка, розвиток подій , кульмінація, розв'язка).

9.Цілістність твору, динаміка.

10.Роль позасюжетних елементів ( назви твору ( її роль у розумінні теми та ідеї), присвяти, епіграфів, описів(пейзажів,портретів,інтер'єрів),

відступів ( ліричних, філософських, історичних екскурсів в минуле чи майбутнє, публіцистичних).

11. Система образів персонажів, їх характеристика ( головні й другорядні, позитивні й негативні, епізодичні).

12Самобутність авторського художнього письма. Багатство мови твору.

13.Рівень художнього осмислення подій.

14.Провідна думка твору.

15.Духовно-естетична цінність твору як витвору мистецтва.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал