7


  • Учителю
  • Интегрированный урок по предметам Русский, казахский, английский языки Тема: Корень слова. Однокоренные слова.

Интегрированный урок по предметам Русский, казахский, английский языки Тема: Корень слова. Однокоренные слова.

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақ жоспары

Күні: 12.10.2015

Сынып: 6 «Б»

Пәндер: Қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі

Сабақтың тақырыбы: Түбір. Түбірлес сөздер

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:түбірлес сөздер жайында берілген түсінікті бекіту,

сөз құрамына талдай отырып, қазақ және орыс тілдерінде түбірлес сөздерді таба білуге,

қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде сауатты жазуға үйрету

Дамытушылық:оқушылардың қазақ, орыс, ағылшын тілдерінде ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту, үш тілде сөйлеу мен жазу мәдениеттерін қалыптастыру

Тәрбиелік:отансүйгіштік қабілеттерін арттыру, ата-баба дәстүрін сақтау, ана тілін сүюге, басқа тілдерге құрметпен қарауға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың типі: кіріктірілген сабақ

Сабақтың әдісі:оқу мен жазу арқылысын тұрғысынан ойлау

Көрнекілік құралдар: интерактивті тақта,үлестірме қағаздар, оқу құралдары, суреттер

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру: (3 мин)

Оқушылармен сәлемдесу

ІІ Үй тапсырмасын тексеру:

Мекеме, мемлекет және көлік атауларына байланысты қысқарған сөздер жазып келу. Мысалы: БҰҰ, АҚШ, Газ 51, ИЛ 87, т.б

ІІІ. Кіріктірілген сабақ:

І.Қызығушылықтарын оятуСөз жасам

(қазақ тілі)

Морфология



Лексика



1.Түбір сөз дегеніміз не?

2. Білім, білгіш, білімді, білімпаз, білгір,білімсіз сөздерінің түбірлерін тап.













ІІ. Мағынаны табу

а) Мәтінмен жұмыс



Көшпенділер тарихы

Көшпенділердің өмір-салты, тіршілік көзі өздері ғұмыр кешкен даламен тамырлас. Көшпенділер үшін тіршілік көзі байтақ дала болды. Жер-ана төсінен алынар не қажеттің бәрі де табиғаттың тарту еткен еңбек құралдары. Мәселен, өзеннен ауланған балық, орманнан кесілген ағаш, жерден қазылған кен - міне, мұның бәрі де адам өміріне қажет еңбек құралдары. Көшпелілердің тарихи-әлеуметтік дамуындағы ұзақ ғасырларға созылған бір тектілік, даланың табиғи ерекшеліктерін шебер пайдалана білудің арқасында жинақталған материалдық игілік шағын ауылдардан бастап, байтақ көшпенділер әлемін қамтып жатқан. Көшпелілердің арман - аңсары өмір шындығын жатсынбаған.

Шежірешілдік көшпелі қоғамдағы әрбір қазақ үшін теңізшінің қолындағы компас сияқты қажеттілік болған. Ұлы Дала, қуаң табиғат, көшпелі өмір-салт маңдайға жазылған соң, сол жазмышқа көндігудің бірден-бір кепілі - адамдар бірін-бірі жатсынбай, біріне-бірі арқа сүйеп қана өмір сүруі.



Ақселеу Сейдімбек



Сұрақтар:

  1. Бұл мәтіннің авторы кім?

  2. Ақселеу Сейдімбек туралы кім біледі?

  3. Мәтін негізгі ойы не туралы?

Берілген сөздерден түбірлес сөз жасаңдар.

көшпелі

Көш көшпенді

көшбасшы

тарихшы

Тарих тарихи

тарихнама

шежіреші

Шежіре шежірелік

шежірешілдік













текті

Тек тексіз

тектілік

Мұғалім: Ал, балалар «көшпенділер» орыс тілінде аудармасы қалай?

Слово учителя русского языка: Здравствуйте, ребята! Мы продолжаем с вами говорить о прошлом нашей страны.

1 стадия- Побуждения

Давайте составим кластер. (Ребятам даны слова.Каждая группа выбирает из предоставленных вариантов, только то, что относится к кочевой жизни казахского народа)

отара река табун земля

арба трава - Кочевники - степь конь

верблюжонок огонь юрта пастух

2 стадия - Реализация

Вопросы учителя.

А как назывались кочевья у казахского народа?



  1. Көктеу

  2. Жайлау

  3. Күзеу

  4. Қыстау

Работа с текстом.

Это сила семи ветров,

Это небо ночной степи.

Это кони, летящие на восток

По ладоням древней земли.

Это сила семи ветров,

Это первая в небе звезда,

Это кочевник , которому хочешь сказать:

«Здравствуй, ! Ты- гордость моя!



Работа с текстом.



Ученики записывают цепочки однокоренных слов, выделяют корень.

Стратегия Горячий стул.

1.Что такое корень?

2. Какие слова называются однокоренными?

Приведите примеры....





3 стадия - Рефлексия

Ребята, мы сейчас будем писать с вами свободное письмо- эссе

Я - кочевник.

Я- кочевник!

Я - кочевник?

Ученики зачитывают свое письмо....



  • А как ребята на английском звучит слово - кочевник!

  • Thenomads!

Good afternoon boys and girls! I am glad to see you! I hope everybody is ready to work! Let's continue our lesson!

  • You are right. «Көшпенділер» in English - Nomads! They also traveled a lot.

Let's speak about traveling?

Warm up

Do you like travelling?

What ways of travelling you know?

What country do you want to visit?

Travelling

Modern life is impossible without travelling. Thousands of people travel every day either on business or for pleasure. They can travel by air, by rail, by sea or by road.

Of course, travelling by air is the fastest and the most convenient way, but it is the most expensive too. Travelling by train is slower than by plane, but it has its advantages. You can see much more interesting places of the country you are travelling through.

Modern trains have very comfortable seats. There are also sleeping cars and dining cars which make even the longest journey enjoyable. Speed, comfort and safety are the main advantages of trains and planes. That is why many people prefer them to all other means.

Travelling by sea is very popular. Large ships and small river boats can visit foreign countries and different places of interest within their own country.

As for me, I prefer travelling by car. I think it's very convenient. You needn't reserve tour tickets. You needn't carry heavy suitcases. You can stop wherever you wish, and spend at any place as much time as you like.

Read the sentences and write true (T) or false (F)



  1. Modern life is possible without travelling.

  2. Travelling by air is the slowest and the most convenient way

  3. Modern trains haven't very comfortable seats.

  4. Travelling by sea is very popular.

  5. You need reserve tour tickets.

  6. You can't stop wherever you wish

Teacher: now your eyes want some rest

Look left, look right

Look up, look down

Look around

Look at your nose

Look at that rose

Close your eyes

Open, wink and smile

Your eyes are happy again



Brainstorming





































Write

For example:I want to go to London. I go to London by plane. I need a passport. I want to see popular clock "Big Ben"

Name: _______________________



London

Egypt

China

Almaty

The USA

Russia





car

plane

bike

by foot

ship

train

passport

money

camera

a ticket

water

a bag\ a suitcase

petrol

food

mobile phone

clothes





Hometaskmake a presentation "Travelling"









 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал