- Учителю
- Т. Ахтанов. Күй аңызы
Т. Ахтанов. Күй аңызы
Пән: қазақ әдебиеті, 8-сынып | Күні: 13.02.2015. Сабақ №44 | ||
Тақырыбы: | Т. Ахтанов. Күй аңызы | ||
Мақсаты: | Шығарманың негізгі мазмұнын, түйінді ойларын түсінеді. | ||
Күтілетін нәтиже |
| ||
Керекті жабдықтар | Оқулық, интербелсенді тақта, түрлі түсті стикерлер, бағалау парағы, постер құруға қағаз | ||
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | |
Кіріспе | І Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. (1минут) Оқушыларға «Көңіл-күй неге ұқсас» атты тренингке қатыстыру, тренингке қатысушылар өздерінің бүгінгі көңіл-күйлері неге ( қай жыл мезгіліне, ауа райына, табиғаттың құбылысына) ұқсас екенін айтып береді. (2 минут) Оқушыларды 3 топқа бөлу. «Күй», «Күйші», «Өнер», топ көшбасшылары сайланып, бағалау парағы беріледі. (2 минут) | Оқушылар бүгінгі күні қандай көңіл-күйде тұрғандығын айтады. Оқушылар сурет бойынша топқа бөлінеді.
| |
Тұсаукесер | Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. Сабақ үстінде қолданылатын әдіс-тәсілдер мен бағалау түрлері айтылады. (1 минут) | Оқушылар өздерінің ұсыныстарын айтады. | |
Негізгі бөлім | ІІ Үй тапсырмасын сұрау Тест тапсырма. (АСТІҮоtе арқылы орындау)
ІІІ Жаңа сабақ Бейнеролик «Нар идірген» күйінің шығу тарихы Ойтүрткі сұрақтар Күйді тыңдай отырып қандай сезім әсеріне бөлендіңдер? Білу 1-топ. 1. Ұстазының шәкіртіне берген бағасын мәтіннен табыңдар және «құлағың сақ, қолың жүйрік жігітсің» сөзінің мағынасын анықтай отырып, қандай әдеби теориялық ұғымға сай келетінін анықта. 2-топ. 2. Жолда кездескен нардың екі күйшіге қалай әсер еткенін мағыналық сурет түрінде беріңдер. 3-топ. 3. Шалдың күйшінің шартына неге келіскенін еске түсіріңдер, автор ізімен диолог құрастырыңдар. Түсіну. 1-топ.1. Екі күйші өнерлеріңді бірдей салыңдар, -деген Жаңыл талабының себебін түсіндіре отырып, өз пікірлеріңді жазыңдар. 2-топ. 2. Иіген нарды қыз неге саумады? Мәтіннен тауып, себебін түсіндір. 3. «Заманым өткен екен ғой» - деп күйшінің «аһ» ұруының себебін талқылай отырып, жазып түсіндір. Қолдану. 1-топ. 1. Күй орындалған сәтте нардың қалай иігенін өз сөздеріңмен жазып, суреттеңдер. 2-топ. 2. Әңгімедегі Естемес күйін сезіне отырып, сырласу хат жазыңдар. 3-топ. 3. Күйдің жартылай пайда болып және толықтай пісіп-жетілген кезін мәтіннен тауып көрсетіңдер. Талдау. 1-топ. 1. Естеместің Жаңылды көрген сәттен бастапқы оянған ішкі сезімін және үмітін еске түсіріп, кластер құра отырып саралаңдар. "Даусының әсемін- ай, құлақты қытықтап барады. Әрі еркін ,әрі ибалы, мінезі де оңды екен." "Әттең, үлде мен бүлдеге ораса, жанып- ақ кетер едің -ау" "Кім біледі, жер ортасынан асқанда, тәңірінің сарғайтып барып бұйыртқаны осы болар" 2-топ. 2. "Күй деген де ойдан туады. Қолың қанша жыпылдағанмен , көңілің қуыс болса , күй шықпайды" деген Естемес сөзінің қандай жағдайда, не себепті айтылғанын зерделей отырып,өнер құдіреті тақырыбына өз пікірлеріңді жазыңдар. 3-топ. 3.Қыздың күйшіні таңдамауының себебі қандай? Ұстазы мен қыз қалауы болған шәкіртін салыстырыңдар.
Сергіту сәті Жинақтау 1-топ. 1.Егер қыз Естеместі таңдаса, одан кейінгі өмірі қалай өтетін еді. Болжам түрінде шағын ойтолғау жазыңдар. 2-топ. 2.Егер сен автордың орнында шығарманы қалай аяқтар едің, ойыңды жазып дәлелде. 3-топ. 3.Осы шығармадағы күй құдіретін тағы қандай күй құдіретін танытатын аңызбен байланыстырар едің? Бағалау. 1-топ. 1.Ботасынан айрылған нардың күйге елтуі қисынды ма?Бүгінгі заманда осындай оқиға болады деп ойлайсың ба? 2-топ. 2.Күйшіні аһ ұрғызған қыз таңдауын айыптау қажет пе? Сол заманның заңы мен бүгінгі заманның заңына өз көзқарасыңды жаз 3-топ. 3.Шығарманың адам психологиясына әсер етуі жетістікке жеткізе ме? Сен қалай ойлайсың? Өнердің өлшемін ой елегінен өткізе отырып, өз пікіріңді жаз. | Тест тапсырмасын орындайды. 1-топ. Жауабы: -Қарағым, Оразымбет, маған ергеніңе жыл болып қалды. Құлағың сақ, қолың жүйрік жігітсің. Түбі жақсы күйші сен боларсың. 2-топ. Нардың түрі жүдеу, бүйірі солып, өркеші қамшылар жағына қисая бастаған. Тамыры қураған ағаштай семіп, кішірейіп бара жатқан ірі тұлғасы, күйіс қайырмай , қыбыр етпей тұрған мүсәпір бейнесі, әсіресе, телміре қараған жасқа толы үлкен мөлдір көзі екі күйшіге қатты әсер етті. Оразымбет үрпиіп нарға қадалып қалған Естемеске бұрылды: -Еске, дұға оқып жіберіңізші. Елсіз далада мал кейпінде жын- шайтан жүреді деуші еді. 3-топ. Оқушылар сергіту сәтінде қимыл-қозғалыс жаттығуларын жасайды. | |
Қорытынды | Топ басшыларынан бағалау парағының қорытындысын сұрау, бағалау. (5 минут) Бағалауға қойылатын талаптар: Тақырыпты меңгеруі; Өз ой- пікірін дәлелдей алуы; Талқылауды нәтижелі көрсетуі; Берілген шығарманың өміршеңдігін түсіне білуі; Шығармадан меңгерген білімін практикамен байланыстыра білуі. | Топ басшылары бағалау парағындағы ұпайды есептеп, қорытынды бағаны шығарады. | |
Үйге тапсырма | «Қазақ күй өнері» деген тақырыпқа 150 сөзден тұратын ойтолғау жазу. «Нар идірген» күйі тәрізді күйлердің шығу тарихы туралы мәлімет жинап келу. (1 минут)
| Үй тапсырмасын күнделікке жазады. | |
Бағалау | Кері байланыс Алған керекті ақпараттарды чемоданға салу Ақпараттың ішінде әлі ізденіп, толықтыру керек болса, еттартқышқа салу Қажет емес, артық дүниені қоқыс жәшігіне салу. (3 минут) | Өз ойларын еркін білдіреді. |
-
Кадырова Жанна
-
Мержакупова Айжан
-
Муслимов Нұрбек
-
Рысмағамбет Мұқамедияр
-
Сартова Айша
-
Тогаев Нағызбек
Р/с
Оқушының аты- жөні
Білу
1-2 ұпай
Түсіну
3-4 ұпай
Қолдану
5-6 ұпай
Талдау
7-8 ұпай
Жинақтау
9-10 ұпай
Бағалау
11-12 ұпай
Жалпы ұпай саны
Қорытынды баға