7


  • Учителю
  • Конспект уроку 'Гурон і Гордон у Бастилії. Трагізм долі мадемуазель де Сент-Ів і Гурона'

Конспект уроку 'Гурон і Гордон у Бастилії. Трагізм долі мадемуазель де Сент-Ів і Гурона'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

ТЕМА УРОКУ.

Гурон і Гордон у Бастилії.

Трагізм долі мадемуазель де Сент - Ів і Гурона.

МЕТА УРОКУ.

ПРОДОВЖИТИ АНАЛІЗ ЦЕНТРАЛЬНОГО КОНФЛІКТУ ФІЛОСОФСЬКОЇ

ПОВІСТІ «ПРОСТАК» НА ГРУНТІ ПОЛЕМІКИ МІЖ ГУРОНОМ І

ГОРДОНОМ У БАСТИЛІЇ; ДОПОМОГТИ УЧНЯМ З'ЯСУВАТИ «ПЛЮСИ»

«ПРИРОДИ» І «МІНУСИ» «ЦИВІЛІЗАЦІЇ»; З'ЯСУВАТИ ПОНЯТТЯ

«БЕЗЗАКОННЯ ВЛАДИ», ЯКА СТАЛА НАСЛІДКОМ ТРАГЕДІЇ СЕНТ - ІВ

І ГУРОНУ; УДОСКОНАЛЮВАТИ НАВИЧКИ КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ;

ВЧИТИ УСВІДОМЛЮВАТИ СВОЇ ЗНАННЯ; ВИХОВУВАТИ

ПРАГНЕННЯ РОЗУМІТИ СВІТ НАВКОЛО СЕБЕ.

МЕТОДИЧНІ СТРАТЕГІЇ.

Словникова робота, складання узагальнюючої схеми, « Кероване

читання з передбаченням», «Ромашка Блума», «Запитання про

реакцію читача», «Павутинка дискусії», «Гронування», «Діаграма

Вена», «Сенкан».

ОБЛАДНАННЯ.

Підручники, тексти філософської повісті «Простак», Портрет

Вольтера, презентації.

ТИП УРОКУ. Урок критичного мислення.

ЕПІГРАФ



ЧИТАННЯ ЗВЕЛИЧУЄ ДУШУ,

А ОСВІЧЕНИЙ ДРУГ ЗАСПОКОЮЄ ЇЇ



ВОЛЬТЕР

ХІД УРОКУ.



І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

Повідомлення мети і теми уроку.

1.1 Слово вчителя.

На минулому уроці ми з'ясували особливості головного конфлікту

філософської повісті «Простак», прослідкували за опозицією «природа -

цивілізація». Сьогодні згадаємо з вами як «природа» і чому навчала

«цивілізацію». Тому ми продовжимо аналіз центрального конфлікту

полеміки Гурона і Гордона в Бастилії. Подивимося на екран, з'ясуємо тему

нашого уроку.

1.2 Презентація теми уроку.

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. ЕВОКАЦІЯ (встановлення з'язків).

1.1 Попередня активізація (залучення фонових знань, збудження інтересу до

теми.) Причина написання філософської повісті «Простак».



1.2 Презентація слайду «Філософська повість».



ЖАНРОВІ ОСОБЛИВОСТІ ПОВІСТІ «ПРОСТАК»



Головні герої повісті: Другорядні герої повісті:

філософські проблеми політичні проблеми

ідея «природної людини» суперечка між Гуроном і Гордоном

в Бастилії

Ф І Л О С О Ф С Ь К І К О Н Ц Е П Ц І Ї Д О Б И П Р О С В І Т Н И Ц Т В А

ФІЛОСОФА ВОЛЬТЕРА ПРОСВІТНИКА Ж.-Ж. РУССО

1.3 Словникова робота: «природна людина», «цивілізація», конфлікт,

полеміка, трагедія

Презентація слайду «Словникова робота»



«Природна людина» - ідеал людини, не зіпсований цивілізацією



«Конфлікт» - зіткнення протилежних інтересів і поглядів,

які є рушієм розвитку сюжету твору.

1.4 Інтерпретаційне запитання (пояснююче запитання).

*Люди, поєднані часом і місцем проживання. Чи мають вони однакові погляди на події сучасного життя? Доведіть свою думку.

*Який вплив на життя однієї людини справляють інші люди?

*Яким має бути життя за поглядами «природної людини» ( вільним «…я завжди говорю простосердно те, що думаю, і роблю все, що хочу.»)

*Погляди на життя францисканця під час сповіді Гурона перед ним?

*На ваш погляд, що має бути пріоритетним в сучасному житті?

ІІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ.

3.0 ГУРОН І ГОРДОН У БАСТИЛІЇ. Антимонархічні, антиклерикальні мотиви твору

3.1 Слово вчителя.

На сторінках філософської повісті «Простак» ми зустрічаємо різних героїв з різними поглядами на життя. Це провінціали і дикун, цивілізовані французи, і єзуїти, король, міністри, судді, вельможі. Вільна думка і повчання, теорія і описи, характери і думки - все переплітається в одне єдине ціле. Все упорядковане боротьбі з монархією, клерикалізмом, невіглаством.

3.2 Словникова робота.

* Презентація слайду : антимонархічний, антиклерикальний.



3.3 Слово вчителя.

Філософські повісті Вольтера - свідчення його блискучої письменницької майстерності. Герої повісті ведуть дотепні суперечки у яскравих діалогах, виражають погляди та ідеї автора. Прикладами цього є полеміка, що відбувається між Гуроном і Гордоном у Бастилії.

3.4 Кероване читання: текст ділиться на частини, і учням пропонується прослідкувати за полемікою, яка відбувається між Гуроном і Гордоном у Бастилії.

3.5 «Ромашка Блума».



П Р О С Т І З А П И Т А Н Н Я.

  • Про що ми дізнаємося з життя Гурона з перших сторінок повісті?

  • Що ми знаємо про його родину?

  • Якою була зовнішність чужинця, і як він себе називав?

  • Де відбуваються дії в повісті?

У Т О Ч Н Ю Ю Ч І З А П И Т А Н Н Я.

  • Яка передісторія того, що Гурон і Гордон опинилися у Бастилії?

  • Які аргументи у полеміці вам здаються переконливими, а з якими ви не погоджуєтеся?

П О Я С НЮ Ю Ч І З А П И ТА Н НЯ.

  • Поясніть, чиї погляди ближчі Вольтеру?

  • Що стає предметом їхніх розмов?

  • Виходячи із роздумів і бесід Простака та янсеніста про дикунів і цивілізованих, порівняйте «плюси» і «мінуси» перших і других.



Т В О Р Ч І З А П И Т А Н Н Я.

  • Чи зможете ви вказати «основні етапи» знайомства героя з «цивілізованою» Європою? (релігійні переслідування , шпигунство, брехливі звинувачення, в'язниця.

  • Що, на вашу думку, стало рушійною силою перетворення «тварини» на «людину» за висновком Гурона?

(цивілізація, освіта, наука)

  • Із яким філософом доби Просвітництва Вольтер полемізує таким чином?

(Із Ж.-Ж. Руссо, який вбачав у цивілізації лише негативні риси і абсолютизував природу.)



О Ц І Н Ю Ю Ч І З А П И Т А Н Н Я.

  • Зробіть висновок про конфлікт «природної людини із французьким суспільством.

(Простак Гурон виявляється кмітливішим, далекоглядним, поміркованішим, ніж представники французького суспільства у багатьох сферах життя: стосунки між країнами та ставлення до політичних, релігійних супротивників, правила поведінки у товаристві, мовне питання.)





П Р А К Т И Ч Н І З А П И Т А Н Н Я.

- Кому ви більше симпатизуєте?

- А якби ви повелися на місці головного героя?

- Який би шлях знайшли для покращення свого становища?

- Чи є щось спільного між «цивілізованими» європейцями ХVІІІ ст.

і цивілізованими європейцями ХХІ ст.

З.6 ТРАГІЗМ ДОЛІ МАДЕМУАЗЕЛЬ ДЕ СЕНТ -ІВ І ГУРОНУ.

*Р Е Ф Л Е К С І Я (міркування).

Запитання про реакцію читача.

  • Яке місце у змісті повісті відведено історії кохання ?

  • Чому Гурон їде до Парижу?

  • Гурон потрапляє у Бастилію, хто його звільнює?

  • Якою ціною довелося заплатити Сент - Ів за звільнення свого коханого?

  • Який висновок робить письменник-філософ Вольтер?



(Для того, щоб по відношенню до однієї людини відновилася справедливість, по відношенню до іншої має відбутися беззаконня.)



- Як ставиться суспільство до такого «усталеного порядку»?

( Сприймають за норму. Зачитати слова «побожниці»)



- Який висновок можна зробити щодо суспільного устрою?

(Якщо жінки - повії, чоловіки - сутенери, то країна - будинок розпусти.)

-

«Павутинка дискусії».

  • Ви прочитали повість. Зупиніться на хвилиночку і замисліться над тим, що ви узнали про кохання Гурона і Сент -Ів?

  • Яким було кохання з боку дикуна Простака до мадемуазель Сент -Ів?

  • Чи по-справжньому любила Гурона проста провінціалка?

  • Як ви вважаєте, чому і за що Сент -Ів покохала Гурона?

  • А якби Гурон приїхав до абатства зі своїм другом, і він би був кращим за Гурона? Як ви гадаєте, кому віддала б

свої переваги Сент -Ів?

здатний захистити кохану

«Гронування»

С найстриманіша у вияві чеснот

Е цнотлива,добре вихована особа

Н щира в своїх почуттях

Т здатна заради коханого на

- власний злочин

І самовіддана

В приречена на загибель

Г нестриманий в почуттях



У не порушує закон честі



Р дотримується своїх обіцянок



О вільний в своїх справах і думках



Н

«Діаграма Вена».

(Учні знаходять спільне і відмінне в образах Сент - Ів і Гурона.)

«Сенкан»

(Учні пишуть короткий віршик без рими )



Сент -Ів Гурон

наівна, щира кмітливий, поміркований

приваблює, дивує, закохує навчає, виховує, примушує

здатна на високе почуття відвертий у своїх думках

жертва Простак

ІV. Узагальнення вивченого.

*Бесіда за запитаннями:

- Які враження справила на вас повість Вольтера?

- Чи можна дати однозначну відповідь на запитання про те, ким є Вольтер?

- Які особливості стилю Вольтера?

- Якій меті підпорядкована його творчість?



Висновок. У творчості Вольтера поєдналися дотепність, легкість, витонченість,

з якими розкриваються найскладніші питання. І все це підпорядковане

одній меті - поширенню просвітницьких ідей.



У.Домашнє завдання.

1. Підготуватися до контрольної роботи

2. Випереджувальне завдання : читати трагедію Й.В. Гете «Фауст»,

готуватися до аналізу твору за запитаннями:

  • В чому вбачає сенс свого життя Фауст?

  • Позиція Мефістофеля щодо людини.

  • Визначити суть угоди між Богом І Мефістофелем ,

між дияволом і Фаустом.

3. Індивідуальні повідомлення на теми :

Й.В. Гете - видатний німецький і європейський письменник.

Вплив творчості Й.В. Гете на світову культуру.

У. Оцінювання учнівської діяльності.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал