7


  • Учителю
  • Конспект уроку світової літератури у 5 класі

Конспект уроку світової літератури у 5 класі

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Особистісно орієнтований урок спрямований на виявлення індивідуальних здібностей кожного учня. Використані різні засоби навчання: картки, ілюстрації, підручник. Значна увага приділяється розвитку творчих, акторських здібностей та розвитку звязного мовлення. Викорис
предварительный просмотр материала

Урок світової літератури у 5 класі

Тема. Дж. Р. Кіплінг «Мауглі». Основні персонажі казки та їх характеристика.

Мета: вчити учнів характеризувати персонажів літературного твору, використовуючи цитатний матеріал; розкрити ідейно-тематичну сутність повісті-казки про Мауглі; розвивати аналітичні здібності, уміння виразно читати і переказувати художній текст; виховувати спостережливість, уважність, кращі людські якості.

ТИП УРОКУ: комбінований

ОБЛАДНАННЯ: підручник Волощук Є.В., чарівна скринька, картки для «Руханки», смайлики.

ФОРМИ І МЕТОДИ РОБОТИ: робота в парах, групах, бесіда, мікрофон, «мозаїка», сенкан, точка зору, міні-дискусія, асоціативний кущ,діаграма Вена, інсценізація, «Руханка»

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

  • Добрий день! У добрий час!

Рада діти бачить Вас!

Ви почули всі дзвінок,

Він покликав на урок

Кожен з вас приготувався,

на перерві постарався.

Ми Вам раді, гості любі!

Повернімось до гостей

Привітаймось

  • Діти: «Добрий день!»

  • Вчитель:

  • Я вітаю щиро Вас

Та запрошую ласкаво

На урок у 5 клас.

(Сідайте)


  • Як ви вже зрозуміли зустріч наша відбулася на уроці світової літератури.

Тому я Вас дуже прохаю не шуміти, руку гарно підіймати, на уроці - не дрімати, а знання мерщій хапати.

Тож часу не гаємо і урок розпочинаємо! Побажаємо один одному успіху.

2. Створення психологічного настрою.

Гра «Передай тепло по колу».

Діти беруться за руки і бажають один одному хорошого настрою і успіху.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  1. Розгадування кросворда «Книга Джунглів»

  1. Як звали матір-вовчицю? (Ракша)

  2. Як називали звірі вогонь? (Червона квітка)

  3. Що виймав з лап вовків Мауглі? (Колючки)

  4. Назва річки, біля якої жили герої казки? (Вайнчунга)

  5. Як звали ватажка зграї? (Акела)

  6. Які звірі не дотримувалися Закону джунглів? (Бандарлоги)

  7. Яке імя дала мати-вовчиця хлопчику? (Жабеня)

  8. Що принесла як викуп за Мауглі Багіра? ( Буйвол)

  9. Як називали Шер-Хана? (Лангрі)

  10. Хто був учителем Мауглі? (Балу)

  11. Біля яких гір відбуваються події казки? (Сіонійські)

1

2


3

4


5


6

7


8

99


1000


1

  1. Літературний диктант «Впізнай героя»

Учням пропонується визначити про кого з героїв казки «Мауглі» йдеться мова.

  • Чорна, мов смола, і страшна, мов пекло. (Багіра)

  • Для такої нікчемної особи, як я, всяка обгризена кістка - вже справжній бенкет. (Табакі)

  • Рев тигра, мов грім заповнив усю печеру. (Шер-Хан)

  • Очі в неї спалахнули, мов дві зелені зірки в пітьмі. Вона сміливо
    глянула в розлючені очі Шер-Хана. (Мати Вовчиця)

  • Він мав право блукати скрізь, де йому заманеться, бо їв лише горіхи, коріння та мед. (Балу)

  • Чорна тінь упала посеред кола. (Багіра)

  • Самотній Вовк, очевидно, стрибнув, але схибив. (Акела)

  • Він дочекався, коли його діти навчились бігати, і тоді в ні Племінних зборів повів їх на Скелю Ради. (Батько Вовк)

  1. Індивідуальне завдання за малюнками.

Переказ зображеного епізоду



ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.

Ось уже протягом декількох уроків ми працюємо з повістю-казкою Дж. Р. Кіплінга «Мауглі», де досить тонко переплітаються реальність з вигадкою. Звірі, що говорять, думають, сперечаються, страждають, чинять добро і зло - це, звичайно, вигадки.

Але правдою залишається те, що автор недаремно змальовує саме такі образи, які вчать нас добру, справедливості, вірності, а також непримиренності до жорстокості, підлабузництва.

Отож, сьогодні ми з вами ще раз згадаємо основних персонажів казки «Мауглі» та спробуємо дати їм характеристику.

Виходячи з теми уроку, прошу висловити свої очікування від уроку.

ІV. Цілепокладання і цілевизначення.

Момент «Очікування»

Методом «мікрофона» діти пояснюють, чого сподіваються від уроку.

V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.

1. «Чарівна скринька»

Витягуючи з «Чарівної скриньки» імена героїв, розмістити по колонках на дошці. Пояснити свій вибір.

Позитивні герої (+)

Негативні герої (-)

Імена на картках: Мауглі, Шер-Хан, Акела, Табакі, Ракша, Батько Вовк, Багіра, Балу.

2. Робота в парах «Обличчя до обличчя»

Скласти «анкету» головного героя казки Р.Кіплінга Мауглі.

Ім'я

Мауглі

Батьки

Вовки

Місце проживання

Джунглі

Заняття

Полювання, тренування, милування природою

Друзі

Багіра, Балу, Акела

Вороги

Шер-Хан, Табакі

Фізичний стан

Сильний, здоровий, витривалий

Моральні якості

Сміливий, чесний, вірний, добрий

  • Спираючись на складену анкету та використовуючи цитати з тексту, спробуйте охарактеризувати образ Мауглі.

3. Міні-дискусія.

  • Що в образі Мауглі від тварини, а що від людини?

  1. Індивідуальна робота. Складання асоціативного куща до образу Шер-Хана.

Скласти асоціативний кущ до образу Шер-Хана та підтвердити обрані якості словами з тексту.

Зажерливий сильний підступний

Шер-Хан

Злий жорстокий

( Заслуховування 2-3 робіт)

  1. Порівняльна характеристика образів Мауглі та Шер-Хана. Діаграма Вена.

Розумний

Сміливий

Чесний

справедливий

мешка дурний

нці Джу боязкий

нглів; підступний

вороги; жорстокий

сильні


Мауглі Спільне Шер-Хан

  1. «Ми- актори»

Інсценізація заздалегідь підготовленими учнями епізоду про появу Табакі в печері Батька Вовка (розділ «Брати Мауглі» с.132-133 за підручником Волощук Є.В.)

  1. Бесіда.

  • Спираючись на побачене, визначте, які риси характеру втілено в образі Табакі?

  • Чи дотримувався він законів, за якими жили інші звірі?

  • Чому навіть звірі не поважали Табакі?

  1. Робота в групах.

Скласти сенкани:

І група - образ Багіри;

ІІ група - образ Балу;

ІІІ група - образ Акели.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Бесіда.

Як ви ставитесь до персонажів казки?

Чим ви можете обґрунтувати своє ставлення?

Чим світ тварин схожий на світ людей?

Які людські риси автор хотів схвалити, а які - засудити?

2. Вправа «Руханка»

Учні отримують картки, на одних імена персонажів, на інших - риси характеру, притаманні їм. Завдання: знайти пару.

Батько Вовк Підлесливість

Мати Вовчиця зажерливість

Табакі мудрість

Шер-Хан законослухняний

Акела сміливість

Багіра незалежність

Балу добро

Мауглі розум

Висновок. Отже,кожному з персонажів притаманна певна риса людського характеру, а Джунглі дуже нам нагадують людське суспільство. У світі тварин також є дружба і ворожнеча. Усі підпорядковані певним законам.

VІІ. Підсумок уроку.

  • Чи всі поставлені завдання вирішено?

  • Чи вдалося вам досягти поставлених цілей?

  • - Що на уроці спололася найбільше?

  • - Що викликало найбільші труднощі?

  1. Самооцінювання

Оцініть свою роботу та роботу товариша (у кожного на парті - смайлики)

ПРАЦЮВАВ ВІДМІННО

ПРАЦЮВАВ ДОБРЕ

ПРАЦЮВАВ ПОСЕРЕДНЬО

МАЙЖЕ НЕ ПРАЦЮВАВ

  • А ми сьогодні були якими?

М - мудрими

А - активними

У - уважними

Г - грамотними

Л - люблячими

І - ініціативними

VІІІ. Домашнє завдання з коментуванням.

  1. Знайти та виписати у зошит головні Закони Джунглів

  2. Скласти карту улюбленого персонажа.

Вписати імя обраного персонажа у відповідну комірку. Далі написати характеристики цього персонажа у колах, а у прямокутниках навести докази за текстом повісті-казки, що підтверджують ці характеристики.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал