7


  • Учителю
  • Урок в 4 классе 'Тундо. Минек сёлмов инжетне' ('Весна. Наши перелётные птицы')

Урок в 4 классе 'Тундо. Минек сёлмов инжетне' ('Весна. Наши перелётные птицы')

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Муниципальное общеобразовательное бюджетное учреждение

«Берегово - Сыресевская средняя общеобразовательная школа» Ичалковского муниципального района Республики Мордовия















Метапредметной урок эрзянь келень коряс 4-це классо

Темась: «Тундо. Минек сёлмов инжетне»

(Весна. Перелётные птицы.)














Ютавтызе: эрзянь келень тонавтыцясь

Шаляева Раиса Викторовна





Метапредметный урок по эрзянскому языку в 4 классе.

Тема: Тундо. Минек сёлмов инжетне.


Цели:

образовательная - познакомить учащихся с названиями птиц, учить отвечать на вопросы по-эрзянски; отрабатывать правильное произношение слов;

развивающая - совершенствовать слуховое внимание и восприятие; развивать речь детей; учить правильно строить предложения;

воспитательная - прививать интерес к предмету; развивать в детях чувство любви к природе, к птицам.


Оборудование: компьютер, проектор, интерактивная доска


Ход урока.

1. Организационный момент.

- Шумбратадо, эйкакшт! (Вейсэ.)

- Ушодтано минь урок

Ды минек весе анок.

Ручкась ды тетрадесь тесэ,

Кортатано эрзянь кельсэ.

Речевая разминка. (Дети по цепочке спрашивают друг друга)

- Теевтяно содавиксэкс. Монь лемем Раиса Викторовна.

Кода тонь леметь? А ней кевкстьсынек лемензэ вакссонк озадозьсенть.

- Озадо мазыйнестэ, видестэ.


Слайд

-Эйкакшт, течинь уроксо вастовтано од вал марто, карматано ловномо, содамоёвксонь содамо ды налксеме.


2. Проверка домашнего задания. ( Кудонь тевенть ванномась.)

Слайд

- Отвечадо кевкстематнень лангс.

- Кодамо иень шкась те артовкссонть? (тундо).

- А кодамо иень шкась ушосонть? (таго тундо).

- Кодат тундонь читне? (Тундонь читне лембеть).

- Мезть сыть тунда лембе масторсто? (Лембе масторсто сыть нармунть)

- Пек паро! А ней ловносынек текстэнть, кона неяви экрансонть.

- Кодат нармунень лемть вастовить текстсэнть?

- Виде, весе теть нармунтне тундонть марто лембе масторсто сыть миненек. Марясынк? (учитель нажимает на птицу, издаётся крик журавля)


Слайд


3. Изучение новой темы.

-Тынь, эйкакшт, ней содатадо, што аволь весе нармунтне кадовить кадовить теле лангс минек масторсо, кой-конатне эйстэст тукшныть теленть ютавтомо лембе масторов.

- А ней ёвтатано, мезде течи минь тынк марто карматано кортамо те урокстонть? (Течи минь карматано кортамо сёлмов инжетнеде).

- Виде, течи минь карматано кортамо сёлмов инжетнеде, конат теле лангс тукшныть лембе масторов, а тунда велявтыть мекем эсь тиринь тарказост, тиринь масторозост.

- Уроконь темась течи минек истя и гайги: «Тундо. Минек сёлмов инжетне».

Слайд

- Эйкакшт, панжинк тетраденк, сёрмадсынек течинь чинть. (Запись в тетради) Чадыковонь 8-це чи. «Тундо. Минек сёлмов инжетне».

4. Словарная работа.

- Вансынек, кодат нармунть састь миненек течи урокс. (Учитель раздаёт мозаики, а дети складывают птицу, какая птица получится, о ней и рассказ)

(Видео, перелётные птицы)

- Кодат нармунть састь миненек течи урокс? (Ответы детей)

- Кунсолынк, мон моран тыненк моро, а тынь арседе ёвтнема, кодамо нармунде морави те моросонть? (Морави морось «Вай, верьга, верьга!»)

- Ёвтатано, эйкакшт, мезде кортави моросонть, (Яксяргодо ды едемкадо)

- Мезе тынь сонзэ эйстэ содатадо? - (Индивидуальная исследовательская работа)

- А ней оштё весть кунсолынк ды ёвтынк монь мельга од валтнэнь,

Граць - грач

Письмар - скворец

Карго - журавль

Цёков - соловей

Яксярго - утка

Цянав - ласточка

- Эйкакшт, варштадо парсте валтнэнь лангс ды илядо тее ильведевкст сёрмадомстост.

- А ней аламодо кортнетяно нармунтнеде. Содатадо ли тынь, кодамо лезэ кандыть сынь ломантненеь ды пертьпельксэнтень? (дети отвечают)

- Мезе карми, бути а кармить нармунть мода лангсо? (дети отвечают)

- Секскак, эйкакшт, эрявить нармунтнень ванстомс.

- Ней, эйкакшт, сёрмадынк од валтнэнь тетрадьс.

- Вансынек, кодат оштё сёлмов инжеть састь миненек сёлмов инжеть течинь урокс.

Работа с интерактивной доской. (Презентация «Перелётные птицы»)

- Теть заданиятнень можна максомс эйкакштнэнень, штобу сынь сынсь вешневельть вишкинькине сообщеният. А течи минь ванносынек ды ловносынек анокстазь ёвтнематнень сёлмов инжетнеде.

Слайд

5. Физкультминутка.

- Вадрясто важодиде. Сизиде. Тейтяно оймсема шка.

- Озатано таго видестэ ды варштатано экранонть лангс.

Слайд


Работа с текстом из учебника.

-Дети подставляют слова в текст.


6. Кроссворд.

Слайд (учитель перетаскивает кружок с загадкой). Ловносынек содамоёвкстнэнь ды ёвтатана, кодамо нармунде моли кортамось.

1. Руужо цыган эрьва тунда инжекс сакшны,

сексня мекев тукшны.(Письмар).

2. Тунда инжекс тенек сась ,

Сехте вадря морыцясь.

Тундонь, кизэнь поране

Моры мазый морынеть. (цёков)

3. Удало - сянго, икеле- уро, ало ашо сумка,

лангсо- раужо сукна. (Цянав)

4. Соказь мода ланга яки, унжа эли сукске муи,

кода телесь малав сы лембе масторов туи. (Граць)

5. Чинь чоп ведьсэ, а мелезэ а моли. (Яксярго)

- Виде.


- Евтатано, кодат таго сёлмов нармунтнеде мольсь кортамось? (слайд)


7. Налксетяно налксемасо «Васенце цеця». Слайд


-Эйкакшт, миненек тынк марто эряви пурнамс васенце тундонь цецянь пусмо. Тыненк течинь инженек максыть кевкстемат, а тынк пельде ансяк эряви максомс виде ответ. Бути видестэ отвечатано кевкстематнень лангс, то минек вирьсэ появи ёвксрнь цеця, конаньстэ минь тынк марто пурнатано цецянь пусмо ды казьсынек малавикс ломаненек туртов.( слайды)


1) ёвтынк кодат тюст тынь тесэ нейтядо?

2) ёвтнеде стихотворения тундодо эрзякс?

3) ёвтынк, эрзякс вирень ракшатнень?

4) ёвтынк, эрзякс кудонь ракшатнень?

5) ёвтынк, косо тынь эрятадо?

6) ловодо кеменьс.

7) кодат нармунть састь лембе масторсто миненек?


Слайд


-Вана кодамо цеця лиссь минек вирьсэ. Кода сонзэ лемезэ. (Первоцвет или подснежник) Слайд


8. Подведение итогов.


- Урокось курок прядови, эйкакшт, кодат валт кармиде течи содамо?

- Мезе кадовсь тынк седейс те урокстонть?

- Вана саинк пухляня озязкенть кедезэнк, аламос кирдинк ды мезе кадови кедезэнк? (лембе)

- Тундось канды миненек? (лембе)

- Пси шкись, кона ансяк таргазь каштомсто? (лембе чине)

- Мастор лангось, косо минь чачинек, касынек, кады седейзэнек ламо? (лембе)

- А те лембенть вейсэндявты ды кази миненек кие? (тиринь аванок)

- Течинь уроконть мон покш мельсэ прядса стихотворениясонть «Авай», конань сёрмадызе монь патям институтсо тонавтнемстэ. Сонензэ ней 74 иеть, а стихотворениянь строчкатне яла якить мастор ланга. (Стих)

- А шкань ютазь монь тонавтницям Юля Шаляева таго сёрмадсь ламо стихотвореният авадо, вейкенть мон течи тыненк мораса.

- Мон ней кевксттядызь, кодамо вейкексчинть аванть ды нармуненть? (Минь аванок туртов куломозуст кода вишка нармушкат, конат школань прядомадо мейле ливтить тиринь кудосто танавтнеме, штобу теевемс паро ломанекс ды сакшныть кудов иезэнзэ весть, кода сёлмов инжетне.

- Слайд

-Течи монень пек вечкевиде, путан тыненк вететь. (Оценки за урок.)

-Сёрмадынк кудонь тевенть дневникс: тонавтнемс валтнэнь.


-Стядо, эйкакшт, урокось прядовсь. Вастомазонок!



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал