7


Конспект по литературе

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: Сабақтың мақсаты:Білімдік: оқушыларға көркем әдебиет стилінің құрылымдық ерекшеліктерін меңгерту;Дамытушылық: оқушылардың іскерлік дағдысын қалыптастыру, ой-өрісін дамыту, ізденімпаздыққа баулу, танымдық қабілетін жетілдіру;Тәрбиелік: оқушыларды сыйластыққа, бір-бі
предварительный просмотр материала

Жайылғанова Гүлзира Қыдыралықызы

Ақтөбе облысы, Шалқар қаласы

№3 орта мектебінің

қазақ тілі және әдебиеті пәнінің мұғалімі


Көркем әдебиет стилі

(9-сынып )


Сабақтың мақсаты:

Білімдік: оқушыларға көркем әдебиет стилінің құрылымдық ерекшеліктерін меңгерту;

Дамытушылық: оқушылардың іскерлік дағдысын қалыптастыру, ой-өрісін дамыту, ізденімпаздыққа баулу, танымдық қабілетін жетілдіру;

Тәрбиелік: оқушыларды сыйластыққа, бір-бірінің пікірін тыңдауға, көркем әдебиетті сүюге тәрбиелеу;

Сабақтың типі: аралас сабақ

Әдісі: проблемалы мазмұндау, репродуктивтік, ішінара іздену, зерттеу.

Ұйымдастыру формасы: Б.Блум бойынша

Пәнаралық байланыс: әдебиет, информатика, орыс тілі, ағылшын тілі

Сабақтың құрал-жабдығы: интербелсенді тақта.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру: Оқушылармен амандасып, сыныпты түгендеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Үй тапсырмасын тексеру: 66-жаттығу

Үй тапсырмасын бекіту: «Кім жылдам?» Оқушылар стильдер туралы не біледі, сол жайында бір сөйлем не бір сөз тіркесін айтуы керек. Екінші оқушы сөйлемді не сөз тіркесін толықтыру керек. Бірінің айтқанын бірі қайталамауы тиіс. Сыныптағы оқушылар түгел қатысуы тиіс.

Жаңа сабақ:

1.Көркем әдебиет стилі

2.Қолданылатын орны

3.Қарым-қатынас мақсаты

4.Стилдік сипаты

5.Тілдік амал-тәсілдері

1-слайд:

Көркем жазбаларда жазбаша түрі











Көпшілік алдында сахнада айтылатын әңгіме,аңыз т.б.жанрлардағы ауызша түрі



2-слайд:






Шындықты, ақиқат өмірдегі зат, құбылыстарды бейнелеу арқылы оқырман сезіміне әсер ету



3-слайд:






Сөз деректі, образды мәнде қолданылады. Эмоционалды, экспрессивті болады.



4-слайд:



Әр түрлі ауыспалы мағынада қолданылады


3. Қолдану.

Өзіндік жұмыс. 67-жаттығу. Оқушылар алған білімдерін қолданады.

4.Талдау.

Әр оқушы интерактивті тақтадан 1-ден 10-ға дейінгі сандардан тұратын ұяшықтарды таңдайды. Ұяшықтарда түрлі тапсырмалар беріледі.

1.Арыз 2.Өтініш 3. Куәлік 4.Анықтама 5. Ұсыныс 6.Түсінікхат 7.Қолхат 8.Сенімхат 9.Мінездеме 10. Хаттама

2. «Полиглот»

Берілген көркем әдебиет стиліне байланысты тапсырмаларды үш тілде интербелсенді тақтаға жазу.


Тапсырмаларды қорытындылау.

5.Жинақтау

Сабақты қорытындылау мақсатында оқушыларға сұрақтар беріліп, жауап аламын.

1.Стильдің қанша түрі бар?

2. Көркем әдебиет стилі дегеніміз не?

3.Көркем әдебиет стилінің мақсаты қандай?

4.Көркем әдебиет стилінің ерекшеліктерін ата

Көркем әдебиет стилі туралы ақпараттарадам өміріндегі орны ерекше екендігін, өндірістегі істің адам өміріндегі іс-әрекеттердің дұрыс, дәл кезінде іске асуы құжаттар мазмұнының анық, дәл баяндалуына байланысты екендігін айтамын. Іс-қағаздары мазмұны дәл, анық жазылуы керектігін, құжаттарды жазуда мемлекет дайындаған арнаулы нұсқаулық басшылыққа алынатынын ескертемін.


6. Бағалау

Бағалау кестесі арқылы оқушылардың білімін, белсенділігін сараптау, бағалау.


р/с

Оқушылардың аты-жөні

Үй тапсырмасы

«Іс жүргізуші» ойыны

Өзіндік жұмыс

Семан-тика

лық карта

Сұрақ-жауап

Баға

сы


Үйге тапсырма беру

73-жаттығу: мәтінді оқып, көркем әдебиет стиліне тән ерекшеліктерді атау. Сыныптас құрбысына мінездеме жазу.

Нәтижесі:

1.Оқушылар көркем әдебиет стилі туралы мағлұмат алды.

2.Оқушылар бір-бірімен ынтымақтасып жұмыс атқарды.

3.Бір-бірінің пікірін тыңдауға үйренді.

4. Сыныптағы оқушылар түгелдей бағаланды.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал