- Учителю
- Філософська повість «Простак» Вольтера. Ідейний зміст, художня структура та своєрідність жанру
Філософська повість «Простак» Вольтера. Ідейний зміст, художня структура та своєрідність жанру
ТЕМА УРОКУ. Філософська повість «Простак» Вольтера. Ідейний зміст,
художня структура та своєрідність жанру
МЕТА УРОКУ. Допомогти учням зрозуміти ідейний зміст повісті, визначити її
героїв, художню структуру та своєрідність жанру твору.
ОБЛАДНАННЯ УРОКУ.
Портрет Вольтера, повість «Простак».
ЕПІГРАФ УРОКУ.
Я НЕ МОЖУ ПОХВАЛИТИСЯ ГУЧНИМ ПРІЗВИЩЕМ,
АЛЕ ТОМУ ПРІЗВИЩУ, ЯКЕ НОШУ, РОБЛЮ ЧЕСТЬ.
ВОЛЬТЕР
ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
Презентація епіграфа.
Слово вчителя: прокоментуйте свою думку.
Поясніть, за яких обставин запальний юнак із гідністю відповів так:
Я не можу похвалитися гучним прізвищем, але тому прізвищу, яке
ношу, роблю честь.
Очікувана відповідь.
- Це була відповідь Вольтера кавалеру де Рогану -Шабо, зарозумілому магнату, який принизливо, зверхнім тоном звернувся до майбутній Гордості Франції:
«Пане Вольтер, пане Аруе, або як вас там»… Де Роган-Шабо не міг пробачити
що він, Вольтер, а не Шабо, був центром уваги, перш за все дам на вечоринці аристократичного салону.
Методичний коментар: при актуалізації опорних знань учнів використовую
метод «Мікрофон», який надає можливість кожному сказати щось
швидко, по черзі, відповідаючи на запитання або висловлюючи свою думку
в «символічний» мікрофон, відповіді не коментуються, не оцінюються. Коли хтось висловлюється, інші не можуть говорити.
Перевірка домашнього завдання . Мікрофон.
Слово вчителя. Запитання.
-
Як ви вважаєте, чому боротьба проти кастових привілеїв стає одним із наріжних каменів світогляду бунтаря Вольтера?
Очікувана відповідь.
-
Після того,як принижений не аристократ пан Вольтер, пан Аруе попадає за грати Бастилії внаслідок хамського поводження з ним дворянина де Рогана-Шабо, Вольтер - просвітник рішуче починає боротися проти кастових привілеїв. Він сміливо підтримує ідею Просвітництва: рівність усіх без винятку людей перед законом,і гучно заявляє, що повірить у природжені станові привілеї,коли побачить, що дворянин народжується зі шпорами на ногах, а не дворянин - із сідлом на спині.
Слово вчителя. Запитання.
-
Він на своїй блакитній прикрашеній зірками кареті ( наче «божество» зійшло на землю) їхав вулицями Парижа. Цей весняний день став апофеозом життя Вольтера. Чому?
Очікувана відповідь.
-
Приводом послужила майбутня постановка його нової трагедії «Ірина», на якій він висловив бажання бути присутнім. Театральна площа була переповнена народом , театр зустрів Вольтера овацією.
Слово вчителя. Запитання.
-
«Він покидав цей світ під супровід проклять і благословінь - проклять минулого і благословінь майбутнього…Лежачи на смертному одрі, він чув, з одного боку, овацію сучасників, а з другого, гикання і гул ненависті, якої минуле не шкодує для тих, хто з НИМ боровся».
Чому відбувся гучний тріумф і одночасна заборона скромного поховання Вольтера?
Очікувана відповідь.
-
Якщо світ визнавав талант Вольтера і зустрічав його оплесками, то шановна католицька церква наполягала на повному каятті філософа. Ось чому з одного боку - благословення, а з другого - гикання і гул ненависті.
ІІ.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЕПІГРАФА УРОКУ.
Вступне слово вчителя.
Тема нашого уроку: «Філософська повість Вольтера «Простак». Ідейний зміст, художня структура та своєрідність жанру твору».
Сьогодні на уроці ми спробуємо зрозуміти ідейний зміст повісті, визначити її героїв, художню структуру, з'ясувати, чому повість Вольтера «Простак» саме філософська повість.
ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЕННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ.
Вступ до сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
Щоб розв'язати ці питання, ми ще раз згадаємо , в який час жив і творив Вольтер. Які проблеми хвилювали філософа, над чим замислювався поет, прозаїк, мислитель ХVІІІ ст.? А замислитися було над чим! Ні радіо, ні телевізора, ні тим більше комп'ютера чи Інтернету тоді не було. Одним єдиним засобом інформації залишалася художня література. Тільки через неї можна було донести свої філософські ідеї до суспільства. Згадаймо про новий напрям в добу просвітництва, в добу Вольтера - сентименталізм.
Проблемні питання:
-
Що таке сентименталізм?
(напрям у європейській літературі ІІ пол. ХVІІ - поч. ХІХ ст., що характеризується прагненням відтворити світ почуттів простої людини й викликати співчуття до героїв у читачів.)
_ Що було центром уваги автора твору?
(Центром уваги автора були почуття людини, її внутрішній світ.)
-
Якою була тематика твору?
(Тематика твору - страждання самотньої людини, нещасливе кохання,смерть героїв.)
-
Хто був героєм твору?
(Герой твору - представник нижчих верств населення, сповнений глибоких почуттів.)
Висновок: саме в добу просвітництва виникає філософська повість, на увагу заслуговує проста людина - «природна людина»
Методичний коментар: саме цей художній напрям мав вплив на ідейний зміст повісті Вольтера «Простак», на художню структуру та своєрідність жанру. Але визначаємо спочатку, що таке повість, потім дамо визначення філософській повісті. Словникова робота.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ СЛАЙДУ «ЩО ТАКЕ ПОВІСТЬ?»
ПОВІСТЬ - розповідний твір, який за обсягом, кількістю дійових осіб, широтою зображених подій знаходиться між оповіданням, «малим» жанром, і романом, «великим» жанром.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ СЛАЙДУ «ЩО ТАКЕ ФІЛОСОФСЬКА ПОВІСТЬ?»
ФІЛОСОФСЬКА ПОВІСТЬ - це повість, в основі якої є філософське осмислення світу й місця людини в ньому. Персонажі повісті - носії певних філософських ідей, які й зумовлюють їхню поведінку та характеристику.
Проблемне питання.
Чим філософська повість відрізняється від повісті?
Коментар вчителя.
Повість Вольтера «Простак» саме філософська, тому що вона має свої жанрові особливості. В чому це проявляється? В тому, що в ній присутні філософські проблеми, а головне, що ці проблеми є головними героями твору. Подивимося на схему.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ СЛАЙДУ «ГЕРОЇ ПОВІСТІ «ПРОСТАК»
ЖАНРОВІ ОСОБЛИВОСТІ ПОВІСТІ «ПРОСТАК»
Головні герої повісті: Другорядні герої повісті:
філософські проблеми політичні проблеми
ідея «природної людини» суперечка між Гуроном і Гордоном
в Бастилії
Ф І Л О С О Ф С Ь К І К О Н Ц Е П Ц І Ї Д О Б И П Р О С В І Т Н И Ц Т В А
ФІЛОСОФА ВОЛЬТЕРА ПРОСВІТНИКА Ж.-Ж. РУССО
ІУ.ВИСНОВОК.
Головним героєм повісті «Простак» є не Гурон, а ідея «природної людини», її конфлікт із «цивілізованим» суспільством. Суперечка в Бастилії точиться не між Гуроном і Гордоном, а між філософськими концепціями ВОЛЬТЕРА І Ж.-Ж. РУССО Тому логіка розвитку подій пояснюється логікою філософських ідей,а не образами героїв. Герої повісті страждають, помирають, але ми не відчуваємо цієї трагедії, ми слідкуємо за розвитком філософської думки, тому не співчуваємо горю героїв. Таким чином, головним конфліктом твору є конфлікт між світобаченням «природної людини» і європейського цивілізованого суспільства. Для кращого розкриття конфлікту твору Вольтер будує повість так, щоб герой мав побачити різні прошарки французького суспільства.
У. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ.
-
Якби ви пов'язали висловлювання Вольтера, яке є епіграфом нашого уроку, з назвою повісті «Простак»?
ЕПІГРАФ УРОКУ.
Я НЕ МОЖУ ПОХВАЛИТИСЯ ГУЧНИМ ПРІЗВИЩЕМ,
АЛЕ ТОМУ ПРІЗВИЩУ, ЯКЕ НОШУ, РОБЛЮ ЧЕСТЬ.
ВОЛЬТЕР
( Вольтер вважав за честь носити прізвище батька - плебея, хоча мати була дворянського походження. Так само і герой повісті Простак гордиться своїм ім'ям, бо говорить простосердно про все, про що думає, робить що хоче.
УІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
1. Знайти додаткову інформацію з життя та творчості
просвітника Вольтера.
2.Зробити презентації своїх відповідей.
3.Підготуватися до аналізу повісті «Простак».
ТЕМА УРОКУ.
КОНФЛІКТ « ПРИРОДНОЇ ЛЮДИНИ» ГУРОНУ І
ФРАНЦУЗЬКОГО СУСПІЛЬСТВА ЯК ЦЕНТРАЛЬНИЙ У ТВОРІ.
АНТИМОНАРХІЧНІ І АНТИКЛЕРИКАЛЬНІ МОТИВИ ТВОРУ.
МЕТА УРОКУ.
Аналізуючи зміст філософської повісті Вольтера «Простак»,
надати можливість учням зрозуміти витоки конфлікту
«природної людини» і цивілізованого суспільства як
центрального у творі; розширювати теоретико - літературні
знання; з'ясувати поняття антимонархічні, антиклерикальні
мотиви твору; розвивати навички критичного мислення,
вміння узагальнювати матеріал; на прикладах художнього
тексту виховувати толерантне ставлення до оточуючих.
ОБЛАДНАННЯ УРОКУ.
Портрет Вольтера, презентація слайдів, тексти повісті
«Простак», підручник.
ТИП УРОКУ.
Урок засвоєння нових знань і формування на їх основі
вмінь і навичок.
ЕПІГРАФ УРОКУ.
Я УВЕСЬ ЧАС БАЧУ,ЩО У ВАС ТУТ РОБИТЬСЯ
БЕЗЛІЧ РЕЧЕЙ, ЯКИХ НЕМАЄ У ВАШІЙ КНИЗІ,
І НЕ РОБИТЬСЯ АЖ НІЧОГО З ТОГО,ЩО ТАМ
СКАЗАНО.
ВОЛЬТЕР
ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК УЧНІВ.
1.1 Літературний диктант з теми «Просвітництво. Портрет Доби».
-
Її називають «Доба розуму», «Доба Світочів», «Доба Вольтера».
Назвіть її справжнє ім'я. («Доба Просвітництва».)
-
Просвітництво - це… (ідейно - політичний рух, ідейно -естетична доба, літературна епоха.)
- «Світочі доби» - це… (Джон Локк, Іммануїл Кант, Даніель Дефо, Дж.Свіфт, Шарль ЛуЇ Монтеск'є, Ж.-Ж. Руссо, Клод Адріан Гельвецій, Поль Анрі Гольбах, Вольтер.)
-
Тлумачний словник наук, мистецтв і ремесел або … Назвіть його другу назву. (Енциклопедія)
- Літературні напрями доби просвітництва:..
( класицизм, реалізм, сентименталізм.)
«Природна людина»…Дайте визначення цьому терміну.
(ідеал людини, не зіпсований цивілізацією)
1.2 Літературний диктант з теми «Вольтер - видатний поет, філософ -
прозаїк, історик, публіцист Франції ХVІІ ст.»
- Закінчіть думку німецького поета Й.В.Гете: «Поетичні сили Франції
об'єднались у… (Вольтері).
-
Складіть візитну картку про нього.
( Він - поет, філософ, просвітник, драматург, письменник,публіцист
правозахисник, геніальний скептик, король сміху, француз за
походженням, Франсуа Марі Аруе.)
Назвіть відомі твори письменника.
(Трагедії: «Едіп», «Генріада»; «Філософські листи», поема «Орлеанська діва»; філософські повісті «Кандид, або Оптимізм», «Простак».)
-
Яка подія в житті Вольтера стала тріумфом всієї його творчої діяльності?
(Приводом стала постановка його трагедії «Ірина».)
1.3 Презентації учнів «Штрихи до портрету»
СЛАЙД «Соціально - філософські погляди
Вольтера - драматурга»
Освічений монарх - політичний ідеал Вольтера.
В поемі «Генріада» таким є Генріх ІV. В трагедії «Закони Міноса» , в якій Вольтер ставив завдання показати, як зробити дику країну цивілізованою, він ідеалізує царя - філософа Тевкра. А в трагедії «Дон Педро» прославляє короля Дона Педро, який гине в боротьбі з анархічними феодалами заради
втілення в життя своєї ідеї, промовляючи такі слова: «Королівство - велика
держава з батьком на чолі. Хто має інше уявлення про монарха, той винен
перед суспільством, людством».
Слайд « Поезія Вольтера»
Героїчна поема - «Поема про битву при Фонтенуа», в який поет прославляє перемогу Людовика ХV.
Іроїкомічна поема про Жанну Д'Арк - «Орлеанська діва, за яку Вольтера звинуватили в знущанні над пам'ятью про національну героїню й патріотичними почуттями французів.
А також поеми:
«Лист про філософію Ньютона»
«Розмірковування в віршах про людину»
«Природній закон»
« Поема про лісабонську катастрофу». Після зображення цієї трагедії, Вольтер особливо замислився про існування Бога.
Слайд « Філософська проза».
Філософські романи , «Задіг аб Доля», «Мікромегас», «Кандид»; казка про вавилонську принцесу, філософська повість «Простак».
В цих творах знайшла своє відображення основна думка філософа - просвітника Вольтера. На фоні пригод, мандрів, екзотики він розмірковує про сліпу долю «, про випадковість в житті, про марність оптимізму і про єдину мудрість, яку пізнав доктор Панглос в «Кандіді», що людина зобов'язана працювати на своєму городі, і як говорить інший герой, де «необхідно працювати не розмірковуючи».
-
В якому творі Вольтера знайшли своє відображення ідеї просвітництва?
(У філософській повісті «Простак».)
ІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ.
Слово вчителя.
2.1 Слово вчителя.
Вольтер надає нам можливість замислитися над питаннями: хто його герої,
чи вірять вони в долю, в Бога? Чи замислюються вони над тим, як побудована держава? Чи справедливі її закони? Ці питання були актуальними на той час, бо ідеї Просвітництва, ідеї Французької революції
проголошували Свободу, Рівність, Братство.
Головний герой філософської повісті «Простак» Гурон - дитя природи. Він не може зрозуміти , чому в цивілізованому оточенні, куди він потрапляє
люди весь час все заплутують та роблять вчинки, у яких немає здорового глузду. Тому він так «простосердно» всьому дивується:
2.2 Презентація епіграфа уроку.
Я УВЕСЬ ЧАС БАЧУ,ЩО У ВАС ТУТ РОБИТЬСЯ
БЕЗЛІЧ РЕЧЕЙ, ЯКИХ НЕМАЄ У ВАШІЙ КНИЗІ,
І НЕ РОБИТЬСЯ АЖ НІЧОГО З ТОГО,ЩО ТАМ
СКАЗАНО.
ВОЛЬТЕР
2.3 Слово вчителя:
Сьогодні на уроці ми повинні з вами з'ясувати, що побачив наш герой , на його погляд, дивного в житті цивілізованих французів, що його дивує, з чим він не погоджується. Тема нашого уроку …
2.4 Презентація слайду «Тема уроку»
КОНФЛІКТ « ПРИРОДНОЇ ЛЮДИНИ» ГУРОНУ І
ФРАНЦУЗЬКОГО СУСПІЛЬСТВА ЯК ЦЕНТРАЛЬНИЙ У ТВОРІ.
АНТИМОНАРХІЧНІ І АНТИКЛЕРИКАЛЬНІ МОТИВИ ТВОРУ.
2.5 Розкриття теми уроку
Словник.
Конфлікт - зіткнення протилежних інтересів і поглядів,
який є рушієм сюжету твору
2.6 Конфліктні ситуації в творі та причина їх виникнення.
- Які принади «цивілізованої» Франції довелося пізнати Простакові навіть на початку їх зустрічі?
*Не дають змоги висловити свою думку.
Порушують закон гостинності Урок мовного етикету
*Сфера релігійних переконань і віротерпимості Гурона і французів.
релігійна толерантність віротерпимість
Гурона французів
віра гугенотська релігія англійська
(немає терміну («хіба гуронці
«зрадливість») не католики?»)
----------------------------------------------------------------------
Для чого ? Ми охрестимо його
Уславитися «То буде блискуча церемонія, про неї незвичайною говоритимуть по всій Нижній Бретані, акцією і це дасть нам навіки шанобу і повагу».
*Намагання одружитися з Сент - Ів
- Чому образився Гурон на Сент -Ів?
- В чому суть конфлікту в даній ситуації?
(*Обіцяла одружитися і не хоче тепер зробити цього - нечесно.
*«Абакаба робила не так».
*Усі її виверти здавалися вкрай неввічливими.
*« Мої обіцянки для мене святі»
*Порушені найперші закони честі)
Висновок Гурона: «То значить, ви дуже не чесні люди, якщо із вами треба стільки пересторог»
*Н а шляху до Парижу.
- Як відгукнулося для Гурона незрозуміле ставлення французів до католиків?
- Чого не розумів Простак і за це поплатився?
(«Чому такий великий король… відмовляється від стількох сердець, що любили б його, й од стількох рук, що служили б йому?»)
*Ідея «природної людини», її конфлікт з цивілізованим суспільством.
В Л А Д А Ф Р А Н Ц І Ї
Король, міністри, єзуїти, судді Французьке суспільство
б е з з а к о н н я і його мета:переконати, що тільки так
підтримують має бути
Висновок.
Несправедливість всюди верховодить і беззаконня стане за закон.
Й.В. ГЕТЕ
СЛОВНИКОВА РОБОТА: антимонархічний, антиклерикальний.
ІУ. ЗАКРІПЛЕННЯ ТЕМИ УРОКА.
4.1 Бесіда за запитаннями.
- Які наукові «досягнення» критикує Гурон?
- «Природна людина» перевершує французів у найрізноманітніших сферах життя?
- Як змінилися характер і погляди Гурона під впливом цивілізації?
- Які проблеми порушує Вольтер в своїй повісті, з ким він веде полеміку?
4.2 ЗАКЛЮЧНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ.
Проблеми, які порушує Вольтер в своїй філософській повісті, і сьогодні, на жаль, залишаються актуальними. Шкода, коли тебе не чують, і не дають можливості говорити. Прикро, коли закон можуть обійти гроші, влада,свавілля. Можливо, відповіді на гострі запитання ми знайдемо у Вольтера, який стверджував: «Читання підносить душу, а освічений друг приносить їй утіху.»Тому ще раз давайте прислухаємося до Вольтера.
4.3 СЛАЙД. Цитатна доріжка. « Афоризми Вольтера»
Якщо ми цінуємо щастя, то ще більше цінуємо розум.
Очі дружби рідко помиляються.
Свобода полягає в тому, щоб залежати тільки від закону.
Людина від народження прагне до дії, як вогонь прагне вверх,а камінь - вниз.
Успіх науки - справа часу і сміливості розуму.
Робити те, що приносить задоволення - означає бути вільним.
Всі жанри гарні, крім нудних. Але нудьга - не жанр.
У. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.
ОЦІНЮВАННЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ.
УІ. ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ.
1. Підібрати цитатний матеріал для аналізу сцени «Гурон і Гордон у Бастилії».
2. Підготовити відповідь на тему «Трагізм долі Сент-Ів»
ТЕМА УРОКУ.
Гурон і Гордон у Бастилії.
Трагізм долі мадемуазель де Сент - Ів і Гурона.
МЕТА УРОКУ.
ПРОДОВЖИТИ АНАЛІЗ ЦЕНТРАЛЬНОГО КОНФЛІКТУ ФІЛОСОФСЬКОЇ
ПОВІСТІ «ПРОСТАК» НА ГРУНТІ ПОЛЕМІКИ МІЖ ГУРОНОМ І
ГОРДОНОМ У БАСТИЛІЇ; ДОПОМОГТИ УЧНЯМ З'ЯСУВАТИ «ПЛЮСИ»
«ПРИРОДИ» І «МІНУСИ» «ЦИВІЛІЗАЦІЇ»; З'ЯСУВАТИ ПОНЯТТЯ
«БЕЗЗАКОННЯ ВЛАДИ», ЯКА СТАЛА НАСЛІДКОМ ТРАГЕДІЇ СЕНТ - ІВ
І ГУРОНУ; УДОСКОНАЛЮВАТИ НАВИЧКИ КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ;
ВЧИТИ УСВІДОМЛЮВАТИ СВОЇ ЗНАННЯ; ВИХОВУВАТИ
ПРАГНЕННЯ РОЗУМІТИ СВІТ НАВКОЛО СЕБЕ.
МЕТОДИЧНІ СТРАТЕГІЇ.
Словникова робота, складання узагальнюючої схеми, « Кероване
читання з передбаченням», «Ромашка Блума», «Запитання про
реакцію читача», «Павутинка дискусії», «Гронування», «Діаграма
Вена», «Сенкан».
ОБЛАДНАННЯ.
Підручники, тексти філософської повісті «Простак», Портрет
Вольтера, презентації.
ТИП УРОКУ. Урок критичного мислення.
ЕПІГРАФ
ЧИТАННЯ ЗВЕЛИЧУЄ ДУШУ,
А ОСВІЧЕНИЙ ДРУГ ЗАСПОКОЮЄ ЇЇ
ВОЛЬТЕР
ХІД УРОКУ.
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Повідомлення мети і теми уроку.
1.1 Слово вчителя.
На минулому уроці ми з'ясували особливості головного конфлікту
філософської повісті «Простак», прослідкували за опозицією «природа -
цивілізація». Сьогодні згадаємо з вами як «природа» і чому навчала
«цивілізацію». Тому ми продовжимо аналіз центрального конфлікту
полеміки Гурона і Гордона в Бастилії. Подивимося на екран, з'ясуємо тему
нашого уроку.
1.2 Презентація теми уроку.
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ. ЕВОКАЦІЯ (встановлення з'язків).
1.1 Попередня активізація (залучення фонових знань, збудження інтересу до
теми.) Причина написання філософської повісті «Простак».
1.2 Презентація слайду «Філософська повість».
ЖАНРОВІ ОСОБЛИВОСТІ ПОВІСТІ «ПРОСТАК»
Головні герої повісті: Другорядні герої повісті:
філософські проблеми політичні проблеми
ідея «природної людини» суперечка між Гуроном і Гордоном
в Бастилії
Ф І Л О С О Ф С Ь К І К О Н Ц Е П Ц І Ї Д О Б И П Р О С В І Т Н И Ц Т В А
ФІЛОСОФА ВОЛЬТЕРА ПРОСВІТНИКА Ж.-Ж. РУССО
1.3 Словникова робота: «природна людина», «цивілізація», конфлікт,
полеміка, трагедія
Презентація слайду «Словникова робота»
«Природна людина» - ідеал людини, не зіпсований цивілізацією
«Конфлікт» - зіткнення протилежних інтересів і поглядів,
які є рушієм розвитку сюжету твору.
1.4 Інтерпретаційне запитання (пояснююче запитання).
*Люди, поєднані часом і місцем проживання. Чи мають вони однакові погляди на події сучасного життя? Доведіть свою думку.
*Який вплив на життя однієї людини справляють інші люди?
*Яким має бути життя за поглядами «природної людини» ( вільним «…я завжди говорю простосердно те, що думаю, і роблю все, що хочу.»)
*Погляди на життя францисканця під час сповіді Гурона перед ним?
*На ваш погляд, що має бути пріоритетним в сучасному житті?
ІІІ. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ.
3.0 ГУРОН І ГОРДОН У БАСТИЛІЇ. Антимонархічні, антиклерикальні мотиви твору
3.1 Слово вчителя.
На сторінках філософської повісті «Простак» ми зустрічаємо різних героїв з різними поглядами на життя. Це провінціали і дикун, цивілізовані французи, і єзуїти, король, міністри, судді, вельможі. Вільна думка і повчання, теорія і описи, характери і думки - все переплітається в одне єдине ціле. Все упорядковане боротьбі з монархією, клерикалізмом, невіглаством.
3.2 Словникова робота.
* Презентація слайду : антимонархічний, антиклерикальний.
3.3 Слово вчителя.
Філософські повісті Вольтера - свідчення його блискучої письменницької майстерності. Герої повісті ведуть дотепні суперечки у яскравих діалогах, виражають погляди та ідеї автора. Прикладами цього є полеміка, що відбувається між Гуроном і Гордоном у Бастилії.
3.4 Кероване читання: текст ділиться на частини, і учням пропонується прослідкувати за полемікою, яка відбувається між Гуроном і Гордоном у Бастилії.
3.5 «Ромашка Блума».
П Р О С Т І З А П И Т А Н Н Я.
-
Про що ми дізнаємося з життя Гурона з перших сторінок повісті?
-
Що ми знаємо про його родину?
-
Якою була зовнішність чужинця, і як він себе називав?
-
Де відбуваються дії в повісті?
У Т О Ч Н Ю Ю Ч І З А П И Т А Н Н Я.
-
Яка передісторія того, що Гурон і Гордон опинилися у Бастилії?
-
Які аргументи у полеміці вам здаються переконливими, а з якими ви не погоджуєтеся?
П О Я С НЮ Ю Ч І З А П И ТА Н НЯ.
-
Поясніть, чиї погляди ближчі Вольтеру?
-
Що стає предметом їхніх розмов?
-
Виходячи із роздумів і бесід Простака та янсеніста про дикунів і цивілізованих, порівняйте «плюси» і «мінуси» перших і других.
Т В О Р Ч І З А П И Т А Н Н Я.
-
Чи зможете ви вказати «основні етапи» знайомства героя з «цивілізованою» Європою? (релігійні переслідування , шпигунство, брехливі звинувачення, в'язниця.
-
Що, на вашу думку, стало рушійною силою перетворення «тварини» на «людину» за висновком Гурона?
(цивілізація, освіта, наука)
-
Із яким філософом доби Просвітництва Вольтер полемізує таким чином?
(Із Ж.-Ж. Руссо, який вбачав у цивілізації лише негативні риси і абсолютизував природу.)
О Ц І Н Ю Ю Ч І З А П И Т А Н Н Я.
-
Зробіть висновок про конфлікт «природної людини із французьким суспільством.
(Простак Гурон виявляється кмітливішим, далекоглядним, поміркованішим, ніж представники французького суспільства у багатьох сферах життя: стосунки між країнами та ставлення до політичних, релігійних супротивників, правила поведінки у товаристві, мовне питання.)
П Р А К Т И Ч Н І З А П И Т А Н Н Я.
- Кому ви більше симпатизуєте?
- А якби ви повелися на місці головного героя?
- Який би шлях знайшли для покращення свого становища?
- Чи є щось спільного між «цивілізованими» європейцями ХVІІІ ст.
і цивілізованими європейцями ХХІ ст.
З.6 ТРАГІЗМ ДОЛІ МАДЕМУАЗЕЛЬ ДЕ СЕНТ -ІВ І ГУРОНУ.
*Р Е Ф Л Е К С І Я (міркування).
Запитання про реакцію читача.
-
Яке місце у змісті повісті відведено історії кохання ?
-
Чому Гурон їде до Парижу?
-
Гурон потрапляє у Бастилію, хто його звільнює?
-
Якою ціною довелося заплатити Сент - Ів за звільнення свого коханого?
-
Який висновок робить письменник-філософ Вольтер?
(Для того, щоб по відношенню до однієї людини відновилася справедливість, по відношенню до іншої має відбутися беззаконня.)
- Як ставиться суспільство до такого «усталеного порядку»?
( Сприймають за норму. Зачитати слова «побожниці»)
- Який висновок можна зробити щодо суспільного устрою?
(Якщо жінки - повії, чоловіки - сутенери, то країна - будинок розпусти.)
-
«Павутинка дискусії».
-
Ви прочитали повість. Зупиніться на хвилиночку і замисліться над тим, що ви узнали про кохання Гурона і Сент -Ів?
-
Яким було кохання з боку дикуна Простака до мадемуазель Сент -Ів?
-
Чи по-справжньому любила Гурона проста провінціалка?
-
Як ви вважаєте, чому і за що Сент -Ів покохала Гурона?
-
А якби Гурон приїхав до абатства зі своїм другом, і він би був кращим за Гурона? Як ви гадаєте, кому віддала б
свої переваги Сент -Ів?
здатний захистити кохану
«Гронування»
С найстриманіша у вияві чеснот
Е цнотлива,добре вихована особа
Н щира в своїх почуттях
Т здатна заради коханого на
- власний злочин
І самовіддана
В приречена на загибель
Г нестриманий в почуттях
У не порушує закон честі
Р дотримується своїх обіцянок
О вільний в своїх справах і думках
Н
«Діаграма Вена».
(Учні знаходять спільне і відмінне в образах Сент - Ів і Гурона.)
«Сенкан»
(Учні пишуть короткий віршик без рими )
Сент -Ів Гурон
наівна, щира кмітливий, поміркований
приваблює, дивує, закохує навчає, виховує, примушує
здатна на високе почуття відвертий у своїх думках
жертва Простак
ІV. Узагальнення вивченого.
*Бесіда за запитаннями:
- Які враження справила на вас повість Вольтера?
- Чи можна дати однозначну відповідь на запитання про те, ким є Вольтер?
- Які особливості стилю Вольтера?
- Якій меті підпорядкована його творчість?
Висновок. У творчості Вольтера поєдналися дотепність, легкість, витонченість,
з якими розкриваються найскладніші питання. І все це підпорядковане
одній меті - поширенню просвітницьких ідей.
У.Домашнє завдання.
1. Підготуватися до контрольної роботи
2. Випереджувальне завдання : читати трагедію Й.В. Гете «Фауст»,
готуватися до аналізу твору за запитаннями:
-
В чому вбачає сенс свого життя Фауст?
-
Позиція Мефістофеля щодо людини.
-
Визначити суть угоди між Богом І Мефістофелем ,
між дияволом і Фаустом.
3. Індивідуальні повідомлення на теми :
Й.В. Гете - видатний німецький і європейський письменник.
Вплив творчості Й.В. Гете на світову культуру.
У. Оцінювання учнівської діяльності.
В С Т У П
Думка про те , що уроки літератури відрізняються з поміж усіх інших шкільних занять , не потребує доказів. Література виконує головну роль у формуванні світогляду . характеру й особистих якостей та естетичних смаків учнів. Мистецтво слова допомагає читачам пізнати великий і складний світ і себе в ньому, осмислити людські стосунки і знайти шлях до царства КРАСИ та ІСТИНИ.
Особливо цінним є те, що на уроці світової літератури не просто відбувається знайомство учнів з новим художнім твором, а здійснюється поліфонічне спілкування: письменник - учитель - учень. Долаючи роки й відстані, до сьогоднішніх читачів доходять думки й почуття найсвітліших умів людства.
Соціально - естетична значимість уроку світової літератури полягає в тому, що він пробуджує у дітей потяг до краси, до розуміння високохудожніх витворів мистецтва слова, виховує у дітей повагу до культурної спадщини інших народів, допомагає усвідомити своєрідний шлях кожної окремої літератури й водночас побачити загальні літературні закономірності світового мистецтва.
Яким же має бути цей урок, аби зворушити душу підлітка, пробудити в ньому кращі людські якості. Над цим питанням ламали голови досвідчені вчені - методисти і вчителі - практики багато років поспіль і дійшли спільної думки, що урок літератури має бути співтворчістю вчителя та учнів.
Творчого вчителя дуже легко вирізнити серед його колег «урокодавців». Творча особистість учителя виявляється насамперед у своєрідності виконуваних професійних функцій, у нестандартності вирішення навчально-виховних завдань за різних обставин. Він поєднує у своїй особі літературознавця - дослідника, майстерного методиста, досвідченого педагога та вмілого соціального психолога. Саме творчому вчителю - досліднику під силу вирішення одного із найголовніших завдань уроку літератури: плекання сучасного кваліфікованого читача з аналітичним, критично - мислячим підходом до літературного твору і самостійного поцінування його й форми: прищеплення корисної і благородної звички залюбки читати, систематично стежити за періодикою, бо сучасний читач , не секрет, вже давно віддав свою душу, думки телебаченню, комп'ютеру, Інтернету. Але незаперечним залишається те, що робота з літературним текстом , різні прийоми його читання були і є провідними в системі літературної освіти школярів. А ефективності цієї роботи надає, безперечно, використання інтерактивних форм і методів, комп'ютерних технологій та Інтернету. Вони є засобом розвивального навчання. Що вивільняє багато часу вчителя та учня для творчої роботи і здатне стимулювати інтерес школярів до читання літературних творів.
Але, за умов, коли вже не можна обмежитися простим накопиченням інформації про навколишній світ, саме тому потрібні нові підходи до формування мислення і необхідні зміни в способі засвоєння цієї інформації. Наші вихованці мають бути здатними сприймати її та ретельно і критично досліджувати, вивчати нові ідеї, оцінювати і визначати цінність цих ідей на основі власних потреб і цілей. Саме в цьому і полягає сутність застосування на уроках світової літератури інтерактивних методів і прийомів з використанням комп'ютерних технологій.
Розглянемо найефективніші інтерактивні методи викладання літератури:
-
робота в малих групах,
-
метод гронування («асоціативний кущ»)
-
«Спільне опитування»,
-
«Павутинка» дискусій,
-
«Спеціальні ролі під час опитування»,
-
метод театралізації,
-
«залиште за мною останнє слово»,
-
броунівський рух,
-
«Вільне письмо»,
-
«Мікрофон»,
-
карусель,
-
порушена послідовність ,
-
«Кола Вена»,
-
«Кутки»,
-
«Таблиця Елвермана»,
-
«Ланцюжок»,
-
«Методика одного речення»,
-
«Власний проект»,
-
«Віртуальні подорожі»,
-
Ромашка Блума»,
-
«Темна конячка»,
-
«Презентації»,
-
«Літературознавча експедиція»,
-
гра - змагання,
-
таблиця ЗХВ,
-
рольові ігри,
-
персональні та групові проекти
3.1 ІНТЕРАКТИВНІ ТЕХНОЛОГІЇ
Отже, спробуємо дати методичний коментар щодо тлумачення інтерактивних технологій . Броунівський рух - прийом, за допомогою якого за короткий проміжок часу учні вивчають великий за обсягом теоретичний матеріал і повідомляють його зміст однокласникам. Іншими словами - «навчаюсь сам, навчаю інших».
Клас об'єднується в групи. Кожна група отримує картку з текстом. Після прочитання і обговорення змісту тексту члени групи переходять до інших груп, повідомляють їм здобуту інформацію. Процес переходу від групи до групи завершується після того, як кожен учень класу отримав увесь обсяг теоретичного матеріалу, що вивчається.
Стратегія «Мікрофон» - використовується для підбиття підсумків уроку, передбачає відповідь - узагальнення кожного учня; тривалість відповіді обмежена в часі (як правило, формулюється одним реченням або однією фразою). «Мікрофон» учні передають одне одному по черзі, висловлюється лише той, у кого він у руках.
«Гронування». Запропонований вид роботи спонукає учнів вільно думати і відкрито висловлюватися на певну тему. Його завдання - установити зв'язки між окремими поняттями. Для роботи обирається опорне слово, поняття, термін ( слово - тема). До нього підбирають слова за певними зв'язками, асоціаціями. Грона бувають однорівневі (від одного відправного слова ) та багаторівневі (кожне слово наступного рівня стає опорним). Багаторівневі гроно являє собою розгорнену опору за темою, в основі якої лежить принцип гіперзв'язків.
Гроно на тему «Просвітництво»
зміна права і свободи
суспільного устрою людини
Вольтер протистояння
просвіта народу гнобленню
протиріччя з розум, знання
церквою «нова культура»
зміна світогляду усвідомлення
Європи проблеми
Дідро енциклопедія
Раціоналізм «просвіта народу»
розвиток науки «життя ідеями часу»
«Вільне письмо». Цей вид роботи допомагає зосередитись на думках способом їх безперервного записування. На виконання роботи надається певний час (5 - 10 хв.). До уваги не беруться стиль, орфографічні чи пунктуаційні помилки.
Суть роботи полягає в тому, що учні мають можливість зафіксувати свої емоції, не соромлячись їхнього існування.
«Вільне письмо» ( «Письмо для себе», «Есе») варто використовувати на етапі усвідомлення матеріалу та на уроках вивчення літературних творів філософського змісту.
«Порушена послідовність» . Форма роботи спрямована на перевірку знання учнями художнього тексту. Фрагменти тексту вчитель виписує на окремі картки. Учні повинні розкласти картки в такому порядку, в якому відбуваються події і творі.
«Карусель». Кожна група отримує аркуш паперу із записаним на ньому запитанням або завданням. Обговоривши запитання впродовж чітко визначеного часу (3 хв.), На цьому ж аркуші представник групи коротко записує відповідь. Групи по черзі (наприклад, за годинниковою стрілкою ) обмінюються аркушами, ознайомлюються із запитаннями, читають відповіді своїх попередників, дають власні відповіді ( на цю роботу дається 2 хв.) Робота продовжується доти, поки аркуші не повернуться в «свою» групу. Отримавши «свій» аркуш, група ще раз перечитує запитання, усі варіанти відповідей, робить узагальнення, після чого з результатами роботи ознайомлює весь клас.
«Методика взаємозапитань». Учні озвучують підготовлені вдома запитання, однокласники відповідають на них. Наприкінці цього виду роботи учні визначають запитання, які були найцікавішими та пояснюють чому.
«Кола Вена» - навчальна методика, яка використовується з метою навчити учнів здійснювати порівняльний аналіз з обов'язковим синтезом його результатів. У процесі роботи вчитель виділяє напрямки ( підтеми, проблеми, літературні образи, біографії авторів тощо), як правило, їх буває 2 - 3. Інформація, що стосується конкретної проблеми, заноситься до окремого кола. У спільну частину записується інформація, що є спільною та стосується всіх виділених складових.
«Посилена лекція». Учні заповнюють ліву колонку таблиці, потім слухають текст про життя та творчість Д. Дефо. Прослухавши текст, учні заповнюють праву колонку таблиці (для цього відводиться 5 -7 хв.) після цього за бажанням зачитують свої записи. Великий за обсягом текст учитель розбиває на кілька частин. Після прочитання кожної із них учні працюють над заповненням правої колонки таблиці.
Робота з художнім твором. Робота в групах: 5 х 5 х 5 ( різновид «Ажурної пілки», « Джигсоу»).
Клас об'єднується в групи ( кількість груп відповідає кількості осіб у групі), наприклад, жеребкуванням А1, А2,…Б1, Б2,…В1, В2…Г1, Г2,…Д1, Д2…Д5. Спочатку групи об'єднуються за літерою. Кожна група отримує від учителя картку з інформацією, яку необхідно опрацювати, вибрати найголовніше, коротко занотувати в зошиті і передати інформацію іншим (записи вести обов'язково!). На цей вид роботи відводиться 10 хв.
На другому етапі учні перегруповуються за числовим показником. У новостворених групах по черзі, відповідно до порядкового номера літери (попередній поділ), вони передають інформацію, опрацьовану у попередній групі. Доповнюються записи в зошитах . Після завершення цього етапу уроку учитель проводить перехресне опитування.
«Таблиця Елвермана». Стратегія спрямована на формування в учнів уміння здійснювати всебічний аналіз запропонованої проблеми, організацію дискусії та формування чіткої позиції щодо обговорюваних проблем, використовуючи дібрані аргументи. Зміст проблеми формулюється таким чином, щоб можна було б відповісти як позитивно, так і негативно. Кількість аргументів і контраргументів повинна бути однаковою.
Так
Проблема
Ні
Простака можна зрозуміти і підтримати у його прагненні одружитися з Сент - Ів
«Кутки». Учитель пропонує вдома проглянути «Таблицю Елвермана» і визначитися, чи заслуговує Простак на її підтримку. Після виваженого розміркування кожному потрібно зробити помітку на шкалі, підготовленій на дошці. Помітка визначатиме позицію учнів щодо теми, яка обговорюється.
І---9----8----7---6---5---4---3---2---1---0---1---2---3---4---5---6---7---8---9---І
«Кутки». На основі зроблених позначок учні об'єднуються в три групи: перша група складається з тих , чиї позначки знаходяться в позиції «Так» від 4 до 9; друга група - позиція «НІ» від 4до 9; третя група - позиція «середняків» - від 3 у позиції «ТАК» до 3 у позиції «Ні» .
Створені групи обмірковують дібрані документи, обирають речника і готуються до полеміки. Після виступу речника опоненти з інших груп ставлять йому запитання щодо аргументів , наведених на захист обстоюваних позицій; на запитання може відповісти будь - хто із групи , яку представляє речник.
Речники формулюють свою відповідь за методикою «Прес»: «Ми вважаємо, що …оскільки (позаяк)…, наприклад… . Отже…».
«Ланцюжок». Учні ставлять запитання один одному по черзі; той, хто відповідає , ставить запитання наступному, якого визначає сам або учитель називає того, хто відповідатиме.
«Методика одного речення». Проблемне запитання : «Як Вольтер ставився до людини?
Варіанти відповідей.
*Людина від природи створена доброю ; усе зло йде від неправильно організованого суспільства.
*Людина , на думку Вольтера , не повинна миритися зі злом і називати його добром.
*Найкращою є «природна людина», оскільки в ній набагато менше фальші, яка є творінням недосконалого суспільства.
«Методика одного речення» використовується для того, щоб прокоментувати епіграф до заняття, цитату, проблему, зробити узагальнення. Таке загальне групове обговорення надає можливість кожному висловити власну думку чи позицію.
Відповіді не коментуються і не оцінюються. Учитель робить лише узагальнення.
«ЗХВ» («Знаю - Хочу дізнатись - Вивчив»). Складається таблиця із трьох колонок. До першої колонки учні записують те, що їм відомо із запропонованої теми («первинні знання»). Заповнення другої колонки має на меті сформувати мотивацію навчальних досягнень (учні записують, яку інформацію очікують отримати). До останньої колонки записують узагальнену, щойно отриману інформацію («вторинні знання»).
Після того, як діти повідомлять, що вони дізналися нового, потрібно виявити, чого вони в опрацьованому тексті не знайшли, на яке запитання не отримали відповіді. У такому разі учитель або вказує, де таку інформацію можна знайти, або сам відповідає на запитання . (Запитання, на які учні не отримали відповіді, можна використовувати на наступному уроці.)
Складання таблиці «ЗХВ» ( «Знаю - Хочу дізнатися - Вивчив )
Знаю
Хочу дізнатися
Вивчив
«Збережи останнє слово за мною» . Для проведення даної стратегії запитання попередньо готує учитель або їх формулюють учні самостійно. Запитання записуються на окремих аркушах, відповідь на нього учень записує на звороті. У подальшій роботі учень, який розпочав обговорення твору чи сформулював запитання , передає естафету обговорення наступному учневі. Після завершення обговорення слово повертається до того, хто розпочинав або озвучував запитання; він підбиває підсумок або зачитує свою відповідь. Таким чином, учень отримує право підбити своєрідний підсумок, погодившись із тим, що говорили інші, або заперечити, доводячи свою думку. Обговорення припиняється.
Запропонована стратегія допомагає тим учням , які не впевнені у собі, на думку яких у колективі не звертають увагу. Вони відчувають себе більш упевненими і переконливими у своєму праві на власну думку.
Рольові ігри. Навчання у грі містить у собі багато різноманітних форм роботи:
-
«Впізнай героя за портретом…»
-
«Впізнай героя за реплікою…»
-
«Впізнай автора…»
-
«Впізнай твір за його початком»
РОЛЬОВА ГРА «МІЙ ВЛАСНИЙ ПРОЕКТ»
Учні обирають картки певного кольору і сідають групами. Завдання для обговорення можуть бути випереджувальними або учні беруть участь в обговоренні теми відповідно до свого проекту .
Тема «Франческо Петрарка - видатний італійський поет - гуманіст. Багатство людської душі, краса і щирість людських почуттів. Оспівування кохання в « Книзі пісень».
-
«Я - біограф…» (біла картка). Подає інформацію про найважливіші та найцікавіші події з життя письменника, демонструє фотоматеріали, простежує зв'язок між обставинами життя та формуванням творчої особистості письменника.
-
« Я - літературознавець…» (жовта картка). Розповідає про історію створення збірки «Книга пісень», визначає основні проблеми, характеризує образи, прилучає всю групу до обговорення.
-
«Я - поет…» (зелена картка). Передбачає фінал твору, пропонує дописати інший або домислити подальшу історію.
-
«Я - художник…» (Червона картка). Знайомить групу з ілюстраціями до твору Франческо Петрарка «Книга пісень»; робить власні коментарі до ілюстрації або пропонує свої замальовки до епізодів роману.
-
«Я - історик…» (блакитна картка). Характеризує історичну епоху доби європейського Відродження.
«Входження в образ». Учні за бажанням перевтілюються в образи Снігової королеви, Робінзона Крузо, Простака, пана Журдена, Айвенго тощо. Від першої особи роблять повідомлення про свого персонажа та відповідають на запитання класу.
Ця рольова гра допомагає учням краще зрозуміти сутність та вчинки літературних героїв. Учні, «увійшовши в образ», намагаються краще зрозуміти стан душі героя, мотиви його вчинків, погляди на життя тощо. Учень від першої особи розповідає «про себе», відповідає на запитання вчителя або однокласників ( запитання повинні формулюватися таким чином, щоб вони допомогли найбільш повно розкрити особистість героя).
«Ромашка Блума». Надає можливість від простих запитань перейти до запитань складних, які вимагають від учнів критичного мислення, логічного обміркування, висловлювання власної думки, власної позиції.
П Р О С Т І З А П И Т А Н Н Я:
Про що ми дізнаємося з життя Гурона з перших сторінок повісті?
-
Що ми знаємо про його родину?
-
Якою була зовнішність чужинця, і як він себе називав?
-
Де відбуваються дії в повісті?
У Т О Ч Н Ю Ю Ч І З А П И Т А Н Н Я:
-
Яка передісторія того, що Гурон і Гордон опинилися у Бастилії?
-
Які аргументи у полеміці вам здаються переконливими, а з якими ви не погоджуєтеся?
П О Я С НЮ Ю Ч І З А П И ТА Н Н Я.
-
Поясніть, чиї погляди ближчі Вольтеру?
-
Що стає предметом їхніх розмов?
-
Виходячи із роздумів і бесід Простака та янсеніста про дикунів і цивілізованих, порівняйте «плюси» і «мінуси» перших і других.
Т В О Р Ч І З А П И Т А Н Н Я.
-
Чи зможете ви вказати «основні етапи» знайомства героя з «цивілізованою» Європою? (релігійні переслідування , шпигунство, брехливі звинувачення, в'язниця.)
-
Що, на вашу думку, стало рушійною силою перетворення «тварини» на «людину» за висновком Гурона?
(цивілізація, освіта, наука)
-
З яким філософом доби Просвітництва Вольтер полемізує таким чином?
(Із Ж.-Ж. Руссо, який вбачав у цивілізації лише негативні риси і абсолютизував природу.)
О Ц І Н Ю Ю Ч І З А П И Т А Н Н Я.
-
Зробіть висновок про конфлікт «природної людини із французьким суспільством.
(Простак Гурон виявляється кмітливішим, далекоглядним, поміркованішим, ніж представники французького суспільства у багатьох сферах життя: стосунки між країнами та ставлення до політичних, релігійних супротивників, правила поведінки у товаристві, мовне питання.)
П Р А К Т И Ч Н І З А П И Т А Н Н Я.
- Кому ви більш симпатизуєте?
- А якби ви повелися на місці головного героя?
- Який би шлях знайшли для покращення свого становища?
- Чи є щось спільного між «цивілізованими» європейцями ХVІІІ ст.
і цивілізованими європейцями ХХІ ст.
Стратегія «Темна конячка»
На дошці висять портрети письменників або літературних героїв, закриті папером. Учні повинні відгадати, хто на них зображений, прослухавши підказки. Можна поділити учнів на дві групи. Одна дає словесний портрет, а також ( при необхідності ) підказки, які містять факти з життя і творчості письменника або літературного героя. Вищий бал отримують ті, хто краще і точніше описує портрет або швидше вгадає прізвище.
За таким принципом можна дати інше завдання: одна група описує портрет героя або зачитує цитати , інші повинні назвати героя, твір і автора . Завдання може бути ускладнене: за портретом героя спробувати дати його характеристику. Виразними є портрети Дон Кіхота, Гуллівера («Премудрий гідальго Дон Кіхот Ламанчський» М. Сервантеса,«Мандри Лемюеля Гуллівера» Дж. Свіфта ).
У вигляді змагання можна провести наступну роботу, яка сприятиме розширенню лексичного запасу та розвитку зв'язного мовлення : команди повинні назвати максимальну кількість епітетів, які стосуються будь-якого літературного персонажа; з названих рис літературного героя виділити 2-3, які є визначальними для його характеру і обґрунтувати свій вибір.
Гра - змагання може містити запитання такого характеру: хто більше знає творів одного автора, хто назве більше героїв одного твору і т. ін.
Групам з трьох учнів можна запропонувати завдання: усунути невідповідності і провести його у вигляді лото. Один учень має картки з прізвищем письменника, інший - з назвами творів, у третього - картки з іменами героїв.
Учні повинні з'єднати три відповідні картки в один ряд.
П. Кальдерон «Герой нашого часу» Мефістофель
Й.В.Гете «Життя - це сон» Печорін
М.Лермонтов «Фауст» Сигізмундо
Найцікавіше проводити в кінці навчального року , як підбиття підсумків вивченого матеріалу.
«Літературознавча експертиза».
Сутність її зводиться до того, що учні повинні визначити автора незнайомих фрагментів тексту і переконливо, з опорою на відомі їм особливості поетики даного митця, захистити свою гіпотезу. Так, на одній сторінці можна розмістити тексти віршів поетів давньогрецької лірики.
О ЮНАКИ
О юнаки, у рядах тримайтесь разом серед бою,
Не утікайте ніхто, страхом душі не скверніть.
Духом могутнім і мужнім ви груди свої загартуйте,
Хай життєлюбних між вас зовсім не буде в бою. (Тіртей)
***
Серце! Серце! Біди люті звідусіль тебе смутять -
Ти ж відважно захищайся, з ворогами поборись.
Хай на тебе скрізь чатує ворожнеча - завжди будь
Непохитне. Переможеш - хвались відкрито цим. ( Архілох)
***
До богів подібний мені здається
Той, хто біля тебе, щасливий зовсім,
Голосу твого ніжного бриніння
Слухає й ловить. ( Сапфо )
***
Принеси води, юначе, і вина подай швиденько,
І вінки духмяні з квітів, щоб з Еротом поборотись.
Ну же, пиймо не як скіфи,
Що без пісні сидять тихо.
Автора не пишемо, його треба визначити.
Стратегія «Візитівка письменника»
Вправа допомагає учням розвивати навички самостійного мислення та вміння узагальнювати вивчений матеріал.
ЙОГАНН ВОЛЬФГАНГ ГЕТЕ
1. Дата і місце народження.
* 28 серпня 1749 року у Франкфурті - на - Майні
2. Освіта.
* Дитинство проходило в рідному місті, де він здобув гарну освіту. Потім продовжив навчання в Лейпцігському та Страсбурзькому університетах. У 22 роки захистив дисертацію і отримав ступінь ліценціата.
3. Служба.
* В 26 років - таємний радник, член державної ради , три роки очолював кабінет міністрів, керував військовими і німецькими справами.
4. Захоплення.
* Багато часу приділяв природничим наукам: ботаніці, зоології, анатомії, геології, оптиці.
5. Інтереси.
* Музика, малювання, вивчення мов - поет знав 6 мов.
* Грав на клавесині, флейті, малював, танцював. Їздив верхи, очолював енський університет.
6. Творча спадщина.
* Роман «Страждання юного Вертера», трагедія «Фауст», поезії.
7. Дружба.
* Дружив з Шиллером.
8. Вічність.
* 22березня 1882 року не стало Й.В.Гете. Він похований у Веймарі в одному склепі з Шиллером.
Можна продовжити перелік інтерактивних форм і методів навчання на уроках світової літератури, але при проведенні слід пам'ятати, що ефективність уроку визначається:
-
високим науковим обґрунтуванням стратегії і тактики керування пізнавальною діяльністю учнів на основі закономірностей і принципів навчання;
-
напруженою посильною, досконало організованою й результативно пізнавальною працею всіх учнів;
-
ретельною діагностикою причин, що впливають на рівень знань, прогнозування ходу і наслідків навчально - виховного процесу, виборі на цій основі досконалої технології досягнення запланованих результатів;
-
творчим нестандартним підходом до роз'яснення конкретних завдань відповідно до наявних умов і можливостей ;
-
диференційованим підходом до окремих груп учнів , діловою індивідуалізацією педагогічного впливу на основі діагностики реальних можливостей, проектування конкретних зрушень , контролю запланованих результатів;
-
ефективним використанням кожної робочої хвилини навчального заняття;
-
атмосферою демократизму, змагання, діловитості, стимулювання, дружнього спілкування, високою відповідальністю усіх учасників навчально - виховного процесу.
ВІДДІЛ ОСВІТИ БОРОДЯНСЬКОЇ РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ
З А С Т О С У В А Н Н Я І Н Т Е Р А К Т И В Н И Х
Ф О Р М І М Е Т О Д І В РОБОТИ З
В И К О Р И С Т А Н Н Я М К О М П'Ю Т Е Р Н И Х
Т Е Х Н О Л О Г І Й Н А У Р О К А Х С В І Т О В О Ї
Л І Т Е Р А Т У Р И
Матеріали з досвіду роботи
учителя світової літератури
вищої кваліфікаційної категорії
Шибенського НВО
«ШКОЛА І-ІІ ст. - ДИТСАДОК»
БІЛЕНКО НАДІЇ ІВАНІВНИ
1.ТЕМА ДОСВІДУ: ЗАСТОСУВАННЯ ІНТЕРАКТИВНИХ ФОРМ І МЕТОДІВ
РОБОТИ З ВИКОРИСТАННЯМ КОМП'ЮТЕРНИХ
ТЕХНОЛОГІЙ НА УРОКАХ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ.
АВТОР: Біленко Надія Іванівна, учитель світової літератури Шибенського НВО
«Школа І - ІІ ст. - дитсадок» Бородянського району.
Кваліфікаційна категорія - вища.
2.Провідна педагогічна ідея:
- створення сприятливих умов для формування творчої особистості, реалізації та самореалізації природних здібностей школярів;
-пробудити інтерес учнів до себе, як до особистості;
-навчити методично грамотно, самостійно працювати, прагнути до самоосвіти й самовдосконалення;
-сформувати креативні, аналітичні та комунікативні якості;
створити оптимальні умови для розвитку стресостійкої, творчої, здорової, компетентної, конкурентоспроможної особистості з високим енергопотенціалом.
3.З цією метою була розроблена система уроків з теми: :
« ЗАСТОСУВАННЯ ІНТЕРАКТИВНИХ ФОРМ І МЕТОДІВ
РОБОТИ З ВИКОРИСТАННЯМ КОМП'ЮТЕРНИХ
ТЕХНОЛОГІЙ НА УРОКАХ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ».
Тема складна за обсягом матеріалу і за його змістом.
Хочу зазначити, що це має неабиякий вплив на учнів, які не прагнуть опановувати матеріал підручника.
Слова рос. поета В. Маяковського « Если звезды зажигають, значить это кому -нибудь надо» навштохнули мене на думку « Якщо підручники пишуть. Значить їх треба читати». Я вирішила допомогти учням його прочитати. З цією метою я залучила їх до створення групового проекту на тему «Просвітництво. Портрет доби». Вони не тільки опановували нову тему, але ще залучили мене до створення презентацій, Їх зроблено - 5.
4. Отже, за умов, коли вже не можна обмежитися простим накопиченням інформації про навколишній світ, саме тому потрібні нові підходи до формування творчого мислення школярів.
Саме в цьому і полягає сутність застосування на уроках світової літератури інтерактивних методів і прийомів з використанням комп'ютерних технологій.
Розгянемо найефективніші з них:
-
метод гронування («асоціативний кущ»)
-
«Вільне письмо»,
-
«Мікрофон»,
-
порушена послідовність ,
-
«Кола Вена»,
-
«Таблиця Елвермана»,
-
«Ланцюжок»,
-
«Власний проект»,
-
«Віртуальні подорожі»,
-
Ромашка Блума»,
-
«Презентації»,
-
«Літературознавча експедиція»,
-
гра - змагання,
-
таблиця ЗХВ,
-
рольові ігри,
-
персональні та групові проекти
5. Використання мультимедійних технологій допомагають учителю зробити навчання:
- цікавим, змістовним;
-надають можливість працювати над розвитком здібностей і талантів, сприяють розвитку моральних якостей дитини;
- створюють умови комфорту, як учителю так і учню;
-розвивають взаємоповагу, інтерес до навчання, взаєм розуміння.
6. Де виступала:
-презентація власного досвіду на методичному об'еднанні району;
- виступ на методичном об'єднанні у школі;
- відкритий урок серед колег школи.
8.Результативність та умови ефективності:
Запропонована тема формує підвищення комунікативної і літературної компетенції, створює сприятливі умови для розвитку соціальних навичок, світоглядних переконань тощо.
-
Актуальність досвіду:
*Сучасний стан національної освіти, зростаючий потік інформації вимагають застосування новітніх освітніх технологій;
*Суттю змін у системі освіти є утвердження особистісного розвитку , формування духовної культури учнів, розвитку їх творчих здібностей, активізації цікавої, захоплюючої навчальної діяльності;
*Дані форми і методи роботи формують вміння аргументовано висловлювати власні судження, розвивати практичні уміння і навички, які необхідні у житті та в майбутній трудовій діяльності, розвивати здатність реально оцінювати свої можливості, виховувати якості порядної людини, громадянина України .
Технологія та алгоритм діяльності:
-
проведення уроків світової літератури із застосуванням інтерактивних форм і методів з використанням комп'ютерних технологій;
-
підвищення інтересу учнів до пошукової роботи, вироблення уміння орієнтуватися у потоці різноманітної інформації;
-
систематизація методичних розробок уроків і позакласних заходів.
-
проведення моніторингів, обробка отриманих результатів.
З М І С Т
1. АНОТАЦІЯ
2. ХАРАКТЕРИСТИКА
3. ОПИС ДОСВІДУ НА ТЕМУ « ЗАСТОСУВАННЯ ІНТЕРАКТИВНИХ ФОРМ І МЕТОДІВ З ВИКОРИСТАННЯМ КОМП'ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ НА УРОКАХ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ.
3.1 Вступ
3.2 Інтерактивні технології
3.3 Метод проектів і література :
* персональні проекти;
* групові проекти
3.4 висновки
4. ДОДАТКИ
(розробки уроків у 9 класі, презентаціі в електронному варіанті)
5. ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА
МЕТОД ПРОЕКТІВ І УРОК ЛІТЕРАТУРИ
Останнім часом дедалі більшої популярності набуває така технологія навчання , як метод проектів. Під цим методом, як правило, розуміють будь - яку діяльність учнів, результатом якої є той чи інший продукт.
Зовнішній вигляд методу проекту може бути побачений, осмислений застосований на практиці. Внутрішній - дослід власної діяльності - стане неоціненним здобутком учня. Він поєднує знання та вміння , компетентності та цінності. Все це може бути підґрунтям для висновку, зробленого Н.Й.Волошиною: «У сучасній школі особливе значення має моральна, психологічна та безпосередня підготовка учнів на уроках і в позакласній роботі з літератури до продуктивної праці в суспільстві…»
Під час проектної діяльності роль учителя безмежно розширюється. Він не стільки викладач, скільки «стимулятор» для проявлення у дітей інтересу до пізнавальної діяльності, самоосвіти та застосування здобутих знань на практиці.
Як керівник проекту він повинен мати високий рівень культури та певні творчі здібності. Ось короткий перелік «ролей» учителя, які належить йому «прожити» в ході реалізації проекту:
-
ентузіаст, який надихає та мотивує учнів на досягнення мети;
-
спеціаліст, який має знання та навички в кількох (не у всіх) сферах;
-
консультант, який допомагає організувати роботу;
-
керівник, який бере участь у плануванні роботи;
-
людина, яка задає запитання з метою побачити помилки та недоліки;
-
координатор групового процесу;
-
експерт, який аналізує результати виконаного проекту;
Проекти можуть бути персональними або груповими.
ПЕРЕВАГА ПЕРСОНАЛЬНИХ ПРОЕКТІВ:
-
план роботи може бути побудований із максимальною точністю;
-
у дитини формується почуття відповідальності;
-
учень набуває досвід на всіх без винятку етапах виконання проекту.
ПЕРЕВАГА ГРУПОВИХ ПРОЕКТІВ:
-
тут формуються навички співробітництва;
-
проект може бути виконаний більш глибоко та різнобічно;
-
на кожному етапі, як правило, є свій ситуаційний лідер;
-
кожен, залежно від своїх сильних сторін, залучається до роботи на певному етапі;
-
у рамках проектної групи можуть бути сформовані підгрупи, що пропонують різні шляхи вирішення проблеми, ідеї, гіпотези, точки зору;
-
елемент суперництва підвищує мотивацію досить позитивно.
Отже, учні мають вибір: працювати в групі чи персонально. Це ще один плюс методу проектів.
У мене ще невеликий досвід практичної роботи за методом проектів, але за цей час «випробувала» як індивідуальні, так і групові форми.
Результативними виявились обидві, бо вони відповідають психологічним, особистісним потребам учнів. В основному ми з учнями розробляла проекти, що мають літературно - творчий характер. Саме творчий проект передбачає максимально вільний і нетрадиційний підхід до його виконання та презентації результату.
Мені здається, що проект - це особлива філософія освіти, мети та діяльності, результатів і досягнень. Дуже влучно сказав Дж. Герберт, який стверджував: «Той, хто не дивиться вперед, опиняється позаду». А серед завдань, що стоять перед школою, особливо вагомим є виховання учня як «життєво і соціально компетентної особистості, здатної здійснювати самостійний вибір і приймати відповідальні рішення у різноманітних ситуаціях, вироблення умінь практичного і творчого застосування набутих знань.»
Хочеться сказати і про зміни в особистісних характеристиках учнів, що спостерігаються під час підготовки та захисту презентацій. Важливу позитивну роль в цьому відіграла відповідальність кожного учня за результат усієї групи. Це вже факт, що найслабкіші в навчанні отримують можливість стати врівень із сильними. Одразу виявилися лідери (координатори груп). Вони зуміли об'єднати учасників проекту, розподілити обов'язки та націлити кожного на певну діяльність. Дівчата та хлопці, що раніше були непомітними серед однолітків, стали впевненішими в собі, відчули свою вагомість в групі та в класі в цілому. Все це в свою чергу, зміцнює їхній авторитет і характер, підвищує власну самооцінку і повагу до них з боку однокласників. І тепер мовчазна дівчинка, яка не наважувалася вголос висловити свою думку, охоче береться за підготовку додаткового індивідуального завдання. Саме у такій роботі формується творчо розвинена особистість, здатна генерувати власну думку, обстоювати її та прислухатися до критики, не тікати від проблем, а розв'язувати їх.