7


Қазақ әдебиеті, 6-сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание: «S» - Ш.Мұртазаның «Тұтқын бала»-романнан үзінді әңгімесінің мазмұны мен маңызын түсіндіру.«M»- Әңгіме тақырыбы мен идеясына талдау жасау арқылы біліміді игеру; кейіпкер бейнесіне талдау ;«A» - Берілген тапсырмалар бойынша топтық және жеке жұмыстар жасау.«R» - Шығармадағы
предварительный просмотр материала

Сыныбы: 6 «Б»

Мерзімі: 24.02.2015 ж.

Пәні: Қазақ әдебиеті

Пән мұғалімі: Рүстемова Гүлмира

Сабақтың тақырыбы:

Шерхан Мұртаза «Тұтқын бала» («Қызыл жебе» романынан үзінді)

Сабақтың мақсаты:


«S» - Ш.Мұртазаның «Тұтқын бала»-романнан үзінді әңгімесінің мазмұны мен маңызын түсіндіру.

«M»- Әңгіме тақырыбы мен идеясына талдау жасау арқылы біліміді игеру; кейіпкер бейнесіне талдау ;

«A» - Берілген тапсырмалар бойынша топтық және жеке жұмыстар жасау.

«R» - Шығармадағы негізгі түйіткілді өз өмірлерінде пайдалана білуге үйрету.

«T» - Сабақ барысында ғана емес, қажетті кез келген ортада қолдануға сенімділікті арттыру.

Сабақтың түрі: Сабақтың типі:

Ізденіс, шығармашылық сабағы.

Білімді жинақтау,жүйелеу сабағы.

Сабақтың

әдіс-тәсілдері:

Топтық және жеке жұмыс, композициялық талдау жасау. «РАФТ» әдісі , Э.Де Бононың ойлау қалпақтары, ашық және жабық сұрақтар және кері байланыс.

Пәнаралық байланыс:

Тарих, АКТ

Күтілетін нәтиже:

Ш.Мұртазаның «Қызыл жебе» романынан берілген үзінді «Тұтқын баланың» мазмұнын біледі, маңызын түсінеді. Бала Тұрар бейнесін талдау арқылы кеңінен мәлімет алады.Берілген тапсырмалар арқылы шығарманың құрылымына, жазушының суреттеу шеберлігіне талдау жасай біледі. Өз ойын еркін жеткізуге үйренеді.

Сабақтың көрнекілігі, ресурстар:

Топқа бөлу үшін суреттер, Бағалау парақшалары, Тұрар Рысқұлов туралы және «Қараш-қараш оқиғасы» фильмінен үзінді кадрлар, «Ассоцияция» әдісі, топтық жұмыс үшін постер мен тапсырма жазылған парақшалар, ойлау қалпақтары, рефлексия жазу үшін стикерлер мен смайликтер.

Түйінді идея:

Ел үмітін ер ақтар,

Ер атағын ел сақтар.

Сабақтың кезеңі:

(Блум такономиясы бойынша)

Сабақ кезеңдерінің мақсаты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

ОҮБ және ОБ

Психологиялық дайындық

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Тақырыпқа байланысты сөздер жазылған парақшалар арқылы сыныпты үш топқа бөлу.

Алған сөздері арқылы сабақтың негізгі тақырыбын айтқызу.

  1. Топ: Шерхан Мұртаза

  2. Топ: «Қызыл жебе» романы

  3. Топ: Тұрар Рысқұлов

«Жетістікке ұмтылыс» - оқушылардың сабаққа дайындығын тексере отырып, өзін-өзі бағалау парағымен таныстыру.




Оқушылар топтарға бөлініп отырады.

Сөздерді жинақтау арқылы топтарға бөлініп отырады. Алған сөздерінің бүгінгі сабаққа қандай байланысының бар екенін айтады.

Оқушылар өздерінің бүгінгі сабаққа дайындық деңгейін белгілеп шығады, және әр кезеңдегі

тапсырмалар берілгенде де белгілеп отыруға тиіс.

Бағалау түрлероімен таныстыру.



Жетістікке ұмтылыс



Білу



Қайталау немесе тану арқылы мәліметтердің есте қалай сақталғанын тексеру.

«Ассоцияция» әдісі арқылы шығармадағы басты оқиғаларды жинақтату. Осы сызба арқылы шығармаға композициялық жоспар құрдыру.

І. Тұрардың тұрағы - түрме,

қожасы - гимназист Аркаша.

1. Приходькоға Рысқұлдың разылығы.

2. Аркашаның есірік мінезі.

3. Приходконың мақсаты.

4. Тұрардың арманы.

5. Саяси тұтқындармен Тұрар таныстығының басы.

6. Айырылысу.

ІІ. Тұрар - жаралы арыстанның баласы.

  1. Тұрар нағашы жұртында.

  2. Тұрар Қырғызбаев - орысша-мұсылманша мектеп оқушысы.

  3. Тұрар- зерек, сауатты оқушы.

  4. Тұрар - тілмаш, әрі писарь.

  5. Диірменде туған тышқан ның баласы дүрсілден қорықпайды.

Берілген «Ассоцияция» кестесін толтыра отырып, шығарманың басты-басты оқиғалар ретімен қойып тізімін жасайды, жоспар құрады.

Критериалды бағалау парағы



Топ басшысы өзіне берілген бағалау парағына тобындағы оқушының сабақтың әр кезеңіне қатысуына қарай бағалап отырады.



Бірін-бірі бағалау.

Түсіну

Ашық және жабық сұрақтар арқылы шығарманың негізгі тақырыбы мен идеясын табу.

Роман неліктен «Қызыл жебе» деп аталды?

Рысқұл не себепті Тұрарды қасына алдырды деп ойлайсыңдар?

Тұрардың фамилиясын не себептен Қырғызбаев деп өзгертті?

Тұрар өз әкесі мен ұстазының сенімін ақтай алды ма?

«Атадан асыл ұл туса, елінің қамын жейді»- деген халық даналығын осы шығармамен қалай байланыстырар едің?


Оқушылар ашық және жабық сұрақтарға жауап бере отырып шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды.

Тақырыбы: Саяси қуғын-сүргін құрбандарының ерлігін баяндау.

Идеясы: Шерхан Мұртаза Тұрар бейнесі арқылы қарама-қайшылыққа тұнған қазақ халқының тарихындағы ең ауыр кезеңін баян етті және оны шынайы суреттей білді.

Қолдану

Берілген тапсырмалар арқылы шығарманың кейіпкерлеріне талдау жасау, мінездеме беру.

Тұрар Рысқұлов туралы видеофильм көрсетіледі



І топ: Кейіпкерлерге талдау:



Кейіпкерлер

Шығармада суреттелуі

Менің көзқарасым








ІІ топ: «Тұлғаны танып біл» әдісі арқылы кейіпкерлерге мінездеме жасау.



ІІІ топ: Тұрардың ауылда алған білімі мен қаладағы білімінің айырмашылығы.



Топтық жұмыс үшін берілген тапсырмаларды орындау арқылы шығарма кейіпкеріне талдау жасайды.



Постердің бағалану сызбасымен таныса отырып, әр топ бір-бірін бағалайды.



Талдау

Эдворд Де Бононың ойлау қалпақтары арқылы оқушылар арасында пікірталас тудыру, ойлау қабілеттерін арттыру.

Ақ қалпақ: Тұрар ұстазының сенімін ақтайды.

Қызыл қалпақ: Тегін ауыстырып жаздырған кездегі Тұрардың сезімі қандай болды?

Сары қалпақ: Тұрар үшін Қырғызбаев болудың қандай пайдасы болды?

Жасыл қалпақ: «Егер менің қолымда күштінің әлсізге жасаған әділетсіздігін таптайтын сиқырлы таяқша пайда болса…» тақырыбында ой қозға.

Қара қалпақ: Приходьконың өтінішін жерге тастамағанда Тұрардың болашағы жарқын болар еді.

Көк қалпақ: Бүгінгі сабақтан мен не түйдім? 6 қалпақтың сөзін жинақтап, қорытындылау.

Бұл бөлімде талантты және дарынды балалармен , үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс жүргізіледі.



Берілген қалпақтың сұрағы мен тапсырмасына орай өз жауаптарын береді.



Түсіну дәрежесін бағалау

Жинақтау

Тақырыпты өз шығармашылықтары арқылы жинақтап, дәптерге жазу.

РАФТ стратегиясы

«Р» - Рысқұл, Тұрар, Семашко мырза

«А» - болашақ ұрпаққа

«Ф» - хат

«Т» - « Ел үмітін ер ақтар, Ер атағын ел сақтар»

Берілген рольге ене отырып, болашақ ұрпаққа тақырыпқа байланысты хат жазады.

Топ ішінде ақылдаса отырып ең үздігін оқиды.

«Екі жұлдыз, бір ұсыныс» айту

Бағалау

Оқушылардың сабақтан алған әсерін «Рефлексия» жасату арқылы анықтау

«Менің сабақтан алған әсерім» кестесі бойынша рефлексия жаздыру.

Өздерінің сабақтан алған әсерін жазып немесе ауызша да білдіре алады.

Кері байланыс

Үйге тапсырма:

«Ел үшін туған ер» тақырыбына эссе жазу

суммативті бағалау жасау




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал