7


  • Учителю
  • Урок по казахскому языку 'Етістіктің шақтарын қайталау'

Урок по казахскому языку 'Етістіктің шақтарын қайталау'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақ тақырыбы: Етістіктің шақтарын қайталау.

Атамекен (Қ.Аманжолов)

Сабақ мақсаты: 1.Етістіктің шақтарын жаттығу жұмыстарын арқылы қайталау. Қ.Аманжоловтың өлеңін мәнерлеп үйрету.

3. Оқушылардың жылдамдыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Қызығушылығын арттыру. Қазақ тіліне деген. Сүйіспеншілік сезімін ояту. Отанын сүюге тәрбиелеу.

Сабақ түрі: жүйелеу сабағы

Сабақ әдісі: сұрақ-жауап,талдау, жазбаша , әңгімелеу, тест тапсырмалар, кітаппен жұмыс.

Көрнекіліктер: Қ.Аманжоловтың портреті, естістіктердің шақтарына арналған таблица, жәрмеңкеде сатылатын тауарлар, карточкалар, магнитафон, шашуға кәмпит сұрақтар.

1.Мұғалім: Құрметті ұстаздар, 7«А» сыныбындағы қазақ тілі сабағына қош келіпсіздер! Бүгінгі сабағымыздың лексикалық тақырыбы Қ.Аманжоловтың «Атамекен» өлеңі, ал грамматикалық тақырып «Етістіктің шақтарын қайталау». Сабақтың мақсаты Қ.Аманжоловтың өлеін мәнерлеп оқып уйрену , етістікіктің шақтарын жаттығу жұмыстары арқылы пысықтау. Саьақта ойлау, сөйлем құру талдау қабілеттеріңді дамытасыңдар, сөйлеу шеберліктеріңді арттырасыңдар дамытасыңдар. Сабақ барысында білім жәрмеңкесіне барып, білімдеріңнің әр түрлі тауарлар сатып аласыңдар.

Біздің өткен әр сабағымыз қуаныш. Әр қуанышқа кеңпейіл қазақ халқы шашу шашқан.

  • Как переводится слово «шашу» (осыпание)

  • Лена, оюьясни значение слова- шашу.

(Шашу - это спасоб выражения поздравлений, т.е. по обычаям казахского народа в день свадьбы, новоселья и праздника брасают конфеты и копейки. Это знак добрых пожеланий этому дому)

2.Сегодня у нас тоже праздник. Хочу пожелать вам успеха, примите шашу сосладкими вопросами. У каго сладкие вопросы, отвечайте опираясь на таблицу- Етістіктің шақтары.

1.Етістіктің қандщай шақтары бар?

2.Осы шақ қалай жасалады?

3Өткен шақ қалай жасалады?

4. Келер шақ қалай жасалады?

3. Мұғалім: Сұрақтарға дұрыс жауап бердіңдер. Енді қалада өтіп жатқан білім жәрмеңкесіне барамыз.

Жәрмеңкеде қазақ ертегісінің кейіпкері Алдар көсе болады. Товары , которые вы будете покупать - это знания и умения по теме «Времена глагола». За товары будете покупать - это знания и умения по теме «Времена глагола». За товары будете расчитывться не деньгами , а своими знаниями.

Алдар көсе: О,халайық халайық!

Жәрмеңкеге келіңдер

Мұнда көптеген тауар бар

Сатып алыңдар, білімдеріңді көрсетіңдер.

Под каждым товаром, карточка с заданиями. Выполненное задание значит купленный товар.

Келіңдер, ұялмаңдар.

Оқушы: Сәлеметсіз бе, Алдар көсе

Алдар көсе:Сізге не керек?

Оқушы: Маған қуыршақ керек.

Алдар көсе: Тауардың астындағы карточканы алыңыз, тапсырманы орыңдасаныз тауарды аласыз.

(все ученики берут карточки с заданиями). Трое у доски , а остальные работают на местах.

Алдар көсе: Мұғалім, балалар дайын болғанша мен әңгіме айтып берейін.

«Алдар көсе мен бай балаасы»

Мұғалім: Алдар көсе сіз етістіктің шақтарын жақсы біледі деп естідім. Етістік сөздері атап беріңізші. Рахмет сізге, әңгіменіз қызық екен.

Мұғалім: Оқушылар, білім жәрмеңкесіңде білімдеріңді көрсете алдыңдар. Жарайсыңдар! Алдар көсе отырыңыз, қонақ болыңыз.

4. Сегодня на уроке мы с вами встретились с героем казахских народных сказок Алдаром-косе. Алдар косе- это не просто сказочный герой, это патриот своей Родины, умеющий ценит, воспевать свою землю. Казахстана. И я хотела бы сейчас остановиться на одном из таких стихотворений Касыма Аманжоловы.

Здесь вы видите его портрет, вспомните, что вы знаете об этос человеке?

Түсінік: Қасым Аманжолов ақын, жазушы. Ұлы отан соғысына қатысқан ардагер. Ол скрипка,домбырада жақсы ойнаған. Оның «Туған жер» , «Дариға», «Атамекен» деген өлеңдері бар.

1.32 беттегі «Атамекен» өлеңді іштей оқыңдар.

2. Енді үнтаспадан тыңдаңдар, қалай оқу керек екенін.

3.Ал енді сендер мәнерлеп оқып көріңдер.(3-4 оқушы)

Сұрақ:- Қ.Аманжолов өз атамекені туралы не деген?

  • Сүйемін, сенен артық не табам , қайда кетем деген.

5. Мұғалім: Біздің халықтарымыздың атамекенді ардақтау сезімі өте терең. Дүние жүзінде мемлекеттер көп , бірақ адамның туған анасы біреу,оның Отаны да біреу ғана.

Сұрақ: - Отан деген сөзді қалай түсінесіңдер? Отан деген не?

-Отан менің туған жерім, өлкем.

Дұрыс,балалар! Отан адамның туып-өскен жерінен басталды.Әркімнің туып-өскен ауылы, қаласы - оның кіші Отаны, ал кіші Отан - үлкен Отанның, Қазақстан Республиканың құрамдас бөлігі.

Біздің Отанымыз - Қазақстан Республикасы.

Бүгінгі поэзия миутын Отанымызға, туған жерге арнайық.(Таня, Соколова мен Таня Кан оқиды).

5.Бүгінгі сабағымды мынандай мақалмен аяактаймын.

«Туған жердей жер болмас.Туған елдей ел болмас.

Нет земли лучше Родины.

Нет людей лучшечем на Родине.

Ребята, любите свою землю, Родину. Приумножайте ее богатство. Растите достойными гражданами своей Республики.

Сабаққа белсене қатысқандарыңызға рахмет айтамын.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал