7


Ұжымдағы адам 9 класс

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Ұжымдағы адам 9 класс



















































































Сабақтың тақырыбы: Ұжымдағы Адам

Мектеп: №1. М. Әуезов жом.

Күні: 15.10.2016ж

09.20-10.05.

Пән мұғалімі: Макка Мадина Айдарбекова

Сынып 9в

Қатысқандар саны:18

Мұғлімдерден: география пән мұғалімі: Ғ.Ержан

Тарих пән мұғалімі: Г.Рүстемова.



Сабаққа негізделген оқу мақсаттары:

Оқушыларға еңбек ұжымы, адамның ұжымда\сыныпта, мектепте, емханада, құрылыста, түрлі фирмаларда т.б.\ өзін ұстауы, қызметтестермен қатынас жасау, әріптестің қадірін сыйлау, сыпайлылық, әдеп, диалог, өзара түсіністікті біліп, өмірде қолдана білуге \бейнероликтегі ұжымның жетістікке жетуінің себебін сөйлеу мәдениеті арқылы жеткізе білу. \қойылым, ашық сұрақтар арқылы\ дайындық жасау. Адам ұжымда \ сыныпта, мектепте, емханада, құрылыста, түрлі фирмаларда т.б.\алға жетелеп, жетістікке жетуі қарым-қатынас пен сөйлеу мәдениетінің дұрыс қалыптасуын білу. Бұл тақырып ата заң мен еңбек заңына негізделгенін түсіну. Жақсы қарым-қатынас арқылы сыныптың жетістікке жетуін бір апта келесі сабаққа\22.10.16ж.\ дейін қадағалау.

Сабақ мақсаттары:

білімділік: Еңбек ұжымында қарым-қатынастың мәдениеті мен этикеті еңбекті алға жетелейтінін түсіну, білу.

дамытушылық:

Құқықтық сауатылықты дамыту.

тәрбиелілік: адалдыққа, еңбекқорлыққа, тәрбиелеу.



Күтілетін нәтиже: Тақырыптың мазмұнын түсінеді, ұжымда адамдармен қалай қарым-қатынас жасау керек екенін біледі, мәтіннің еңбек заңына негізделгенін біледі, өмірде жақсы ұжым арқылы жетістікке жететінін біледі.

Модульдердің қолданылуы: АКТ, сыни тұрғыдан ойлау, оқытуды басқару және көшбасшылық.

Мұғалім-оқушы, оқушы-оқушы, топпен-топқа.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

миға шабул.

Суреттер сөйлейді

«әскерилердің ұжымы» атты

бейнеролик бойынша топтық жұмыс

Мәтінмен жұмыс

Сұраққа жауап.

Бағдарлама, қойылым «Егерде біз»





Тақырыпты ашуда тақырыпқа байланысты суреттерді пайдаланып, ашық сұрақтар қойылады.

Мәтінді түсінгенін сұрақтар арқылы тексеру.

Тәжірибе жасап көру.

Сыныптағы достар мен ұжымдағы адамның айырмашылығын талдау.



Қолданылатын ресурстар: мәтін, оқулық, интерактивті тақтадан суреттер, бейнеролик «әскерилердің ұжымы» көрсету, тақта,стикерлер, А-4 парағы.

Ұйымдастыру кезеңі













тренинг

Оқушылардың сабаққа назарын аударамыз

1. алты оқушы, геграфия пәні мұғалімі

Ғ. Ержан бір топ.

2.төрт оқушы және тарих мұғалімі

Г. Рүстемова бір топ.

3.алты оқушы болып, бір топ болып үш топқа бөлінеді.

1 топ

2-топ

3-топ

Ұжым аттарын қойып алады оқушылардың қалауы бойынша





Жоспарланған уақыт

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті





басталуы







2-3 мин







5-15 мин





















Ұжымдағы адам 9 класс













Ұжымдағы адам 9 класс

Тақырыпқа байланысты суреттер беріледі

Мақсаты түсіндіріледі.

Сабақтың жоспары слайдтан оқылады .

АКТ-ны пайдаланып, сабаққа қатысушыларға бейне ролик көрсетіледі









Топтарға мәтін беріледі



Топтарға мәтін бойынша сұрақтар беріледі

1.Еңбек ұжымы дегеніз не?

  1. Қарым-қатынас қандай болу керек?

  2. Ұжымдық қарым-қатынас. Демократиялылық.

  3. Ұжымдағы өндірістік қызметтің

алға басуына ең бірінші не қажет?

5.Сөйлеу мәдениеті дегеніміз?

6.Сіз деп сөйлеудің ерекшелігі

Дұрыс жауабы тақтадан көрсеіледі.

Сыни ойлау арқылы оқушылар тақырыпты болжайды.

Топтағы оқушылар оқиды, естиді, көреді.

Топтағы оқушылар тақтадан



Оқушылар мен мұғалімдер көргенін өз ойларын, тұжырымды жауаптарын айтады,

көреді.





Оқушылар мұғалімдерімен бірлесіп оқиды

Сабақтағы тақырыптарды еске түсіреді.

Оқушылар жазбаша жауап береді.



Топтар жауап қағазды ауысып тексереді.



  1. Еңбек ұжымы дегеніз не?

жауап: Ол адамның екінші үйі. Адамның тағдыры, негізінен, ұжымдағы қызметіне, кәсіпқой ретінде орнығуына, қоғамдық қызмет үдерісіне функциялық міндетін атқаруына ,өзін ұстай білуіне тәуелді.

2. Қарым-қатынас қандай болу керек?

жауап:Қарым-қатынас- адамдардың өзара әрекеттесу формасы, өзара ақпарат алмасу және эмоциялық қатынас актісі. Адамдардың біріккен еңбегі жағдайындағы қажеттілігінен туындайтын, олардың өзара қатынас орнату және оны дамыту үдерісі.Ұжымдағы адам 9 класс

3. Ұжымдық қарым-қатынас. жауап:демократиялылық.

Еріктік қатынастар тұрғысынан алғанда, тең бола алмайтын адамдар арасындағы қарым-қатынас үдерісінде теңсіздіктер болып жатады.

Ұжымдағы өндірістік қызметтің алға басуына ең бірінші не қажет?

жауап: қазіргі заманғы менеджмент адамдар ұжымының өндірістік қызметінің алға басуына қажетті үш шартты атайды.иерархия, қаражат, қарым-қатынас мәдениеті.

5. Сөйлеу мәдениеті.

жауап:қоғамдық даму үдерісінде қалыптасқан әдеби тілдің ауызша және жазбаша нормаларын меңгеріп, дидарласудың түрлі жағдайларында сөз қолданудың мақсаттары мен мазмұнын іріктей ала отырып, ойды тиянақты жеткізу ережелерінің жиынтығы,

6. Сіз деп сөйлеудің ерекшелігі?

ЖАУАП: тек сыпайылылықтың белгісі емес, іске ресмилік рең береді.







Ортасы 7-20 мин





Ұжымдағы адам 9 класс

Үш топ қалауын бойынша төмендегі үш бөлімді қамти отырып, қойылым немесе бағдарлама жасай алады.

1Ұжымның аты.

2Ұжымдағы адамдардың қарым-қатынасы, мәдениеті.

3. Ұжымның жетістіктері, сенің көзқарасың.





Дайындалады, дайын топ шығады көрсетеді, келесі топтар тыңдап, өз пікірімен бөліседі.

Аяқталуы 2-5 мин





Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау.



















Формативті бағалау

Критериалды бағалау

ІІ.Қорытынды.

Ұжымдағы адам мен сыныптағы достың ерекшелігі.



Оқу үшін бағалау тақырыптың басталу бөліміне байланысты

1-3балдың арасы.

Орта бөліміне байланысты

1-3 балдың арасы.

Креативті жауап берген оқушы мен топ үшін бір бал қойылады.

7-8 балға «бес» деген баға

4-6 балға «төрт» деген баға

1-3 балға «үш» деген баға



әр оқушы немесе әр топ тапсырманы орындап, жақсы жауап бергенде

Топ бойынша бір-екі оқушы жауап береді.





Оқуды бағалауда топтар бір-біріне өз пікірлерін жеткізіп, дәлелдейді.

























Қошеметтеп отырады.



Кері байланыс келесі сабақта жалғасын таппақ.



Талдау 1-2мин

Swot талдау беріледіStrengths



Мықты

жағы



Көптеген, қызықты тапсырмалар берілуі

W

Weaknesses



Әлсіз

жағы



Жауап беруде уақыттың болмауы

O

Opportunities



Мүмкіндіктер



Мынадай басқа тапсырмалар болса екен

t

Threats



Қауіп қатері.



Түсінбеген тақырып.









Топта, жеке толтырылады.







 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал