7


  • Учителю
  • Конспект урока - ' Соціальні та єкономічні права громадян Украіни. '

Конспект урока - ' Соціальні та єкономічні права громадян Украіни. '

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Тема: Соціальні та економічні права громадян України


Мета: ознайомити учнів з соціальними та економічними правами, а саме правом на працю, відпочинок і страйк; їх закріпленням в Конституції України; формувати поняття "страйк"; розвивати вміння аналізувати нормативно-правові акти; на підставі конкретної життєвої ситуації довести, що права не є безмежними і закінчуються там, де починаються права іншої людини; виховувати повагу до праці, розуміння важливості праці для всебічного розвитку людини.


Обладнання: Конституція України, роздатковий матеріал


Тип уроку: комбінований

Хід уроку:


І. Організаційний момент (3 хв.)

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів (5 хв.)


Слово вчителя: на попередніх уроках ви вже ознайомились з поняттям права людини і класифікацією прав людини. давайте згадаємо, що ж таке "права людини".

Відповіді учнів.

Отже, можливості людини мати певні матеріальні, соціальні, культурні та духовні блага, які необхідні їй для нормального існування і розвитку називаються правами людини.

Права людини стосуються різних сфер життя і діяльності людей, тому існує певна класифікація прав. Перелічите, будь ласка, відомі вам групи прав людини (на дошці намалювати дерево прав людини).


Робота в групах: завдання - визначити із запропонованих прав соціально-економічні (І група), політичні, культурні (ІІ група), особисті (громадянські) (ІІІ група). Через три хвилини представник від групи презентує результати роботи.

Таким чином, ми з вами повторили групи прав людини.


ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Сьогодні на уроці ми з вами почнемо розглядати соціально-економічні права, а саме: право на працю, на відпочинок, на страйк. Ви ще не працюєте, та кожен і кожна з вас сподіваються у майбутньому знайти цікаву та добре оплачувану роботу. Дехто з вас уже, напевно, працювали на канікулах, хтось шукає роботу сьогодні. Ваші батьки, знайомі теж працюють.


Питання до учнів:

  1. Хто з вас уже працював або працює зараз? Хто збирається влаштуватись на роботу?

  2. Поясніть, для чого ви, ваші батьки, знайомі це робите?

Більшість людей задовольняють свої потреби, заробляючи на життя працею. Праця - це діяльність людини, що потребує витрат фізичної або розумової енергії і має за мету створення матеріальних і духовних цінностей. Завдяки праці людей суспільство існує, розвивається й удосконалюється. В КУ проголошено право людини і громадянина на працю. Держава забезпечує рівність трудових прав усіх незалежно від походження, соціального і майнового стану, раси або національності, статі, мови, політичних поглядів, релігійних переконань, місця проживання тощо.


Робота з документом: опрацювати текст ст. 43 КУ та визначити, яким чином забезпечується право на працю.

Учитель під час відповіді учнів фіксує на дошці названі ними основні заходи, за допомогою яких держава забезпечує право на працю: право на працю, вільний вибір праці, рівні можливості у виборі професії, організація професійно-технічного навчання, підготовка і перепідготовка кадрів, забезпечення безпечних та здорових умов праці, встановлення мінімальної заробітної плати, захист від незаконного звільнення, своєчасне отримання заробітної плати.

Чи може людина тільки працювати? Звичайно ні. Людина повинна відпочивати! А як ви вважаєте, чи дає можливість українська держава своєму народу відпочивати? Яки види відпочинку ви могли б назвати?


Варіанти учнів (відпустка, перерва, вихідні, святкові і неробочі дні).

А тепер порівняємо з тим, що визначено КУ.

Отже, ми не тільки маємо право працювати, а ще й відпочивати. Для того, щоб ми могли гідно жити і відпочивати, нам необхідно своєчасно виплачувати заробітну плату. А що ж робити, якщо цю зарплату нам не платять? Наведіть приклади, кому у нашому місті своєчасно не виплачують заробітної плати. Що ви порадите робити мені. Страйкувати?

А що таке страйк, на вашу думку? Страйк - це припинення працівниками роботи з вимогою вирішити певні соціально-економічні проблеми. Усім працюючим гарантовано право на страйк. Для того, щоб закріпити набуті знання, розглянемо конкретну життєву ситуацію і попрацюємо в групах.


Роздатковий матеріал:


Наметове містечко


Під час страйку на центральній площі міста Л. шахтарі розробили наметове містечко. На наметах майоріли плакати з вимогами: сплатити піврічну заборгованість із заробітної платні, підвищити розмір виплат сім'ям загиблих і травмованих шахтарів, припинити закриття шахт у регіоні.

Протягом тижня кожного ранку, коли державні службовці йшли на роботу, мешканці наметів "вітали" їх грюкотом шахтарських касок і гучним викрикуванням своїх вимог. Стихійне містечко значно ускладнювало рух транспорту в центральній частині міста. Територія, зайнята наметами, площа і сквер, де раніше відпочивали громадяни, поступово перетворювалося на смітник.

У перші дні страйку частина жителів міста Л. доброзичливо ставилося до шахтарів. Однак із часом зацікавленість поступилася місцем роздратуванню. В органи місцевого самоврядування почали находити скарги мешканців на незручності, що спричиняло "наметове містечко". Органи місцевого самоврядування були вимушені втрутитися в ситуацію.

  1. Проаналізуйте наведену ситуацію всі разом за такими запитаннями:

а) Хто бере участь у ситуації?

б) Що ми знаємо про цих учасників?

в) Що відбувається?

  1. Попрацюйте в групах над такими завданнями:

а) Яке рішення має бути прийнятим органами місцевого самоврядування? Прогляньте розділ "Конституції України" і визначте, якими статтями регулюється ситуація?

б) На які аргументи може спиратися таке рішення? Наведіть 2-3 аргументи на підтримку кожної зі сторін конфлікту

в) Які шляхи розв'язання ситуації ви б запропонували?

3. Чи можна вирішити політичні проблем за допомогою страйку?


Задача: визначити керівника групи, обсудити ситуацію, записати рішення, аргументи, шляхи розв'язання на папері і презентувати їх класу. Презентація результатів роботи. Отже, ви всі правильно проаналізували ситуацію, прийняли різні рішення, знайшли вагомі аргументи на користь кожної зі сторін конфлікту, знайшли шляхи для розв'язання проблеми.


Проміжний підсумок: права людини не є абсолютними, безмежними, кожна людина повинна використовувати свої права таким чином, щоб це не призводило до порушення прав інших людей. Можна сказати, що право однієї людини закінчується там, де починається іншої людини.


ІV. Закріплення знань і вмінь учнів. Яку групу прав людини ми сьогодні почали розглядати? З якими соціально-економічними правами ви ознайомились? Яка галузь права більш детально розглядає соціально-економічні права?


V. Підсумок уроку. Ми з'ясували, що кожна людина має право на працю, відпочинок і страйк. Ці права закріплені КУ. За допомогою конкретної життєвої ситуації ми довели, що права не є безмежними, що вони закінчуються там, де починаються права іншої людини. ми повинні усвідомлювати, що людина працює не тільки для отримання заробітної плати, а і за для свого розвитку. Той факт, що в КУ закріплені права на страйк і відпочинок, свідчить про те, що держава дійсно дбає про своїх громадян.


VІ. Домашнє завдання: Розділ ІV. Тема № 1. Відповідати на питання на ст. 150.


VІІ. Виставлення оцінок.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал