- Учителю
- Урок із Захисту Вітчизни на тему: Ліки загального доступу
Урок із Захисту Вітчизни на тему: Ліки загального доступу
11 клас
ТЕМА. Лікарські препарати, засоби і способи для надання першої допомоги при різноманітних отруєннях.
Мета уроку: розглянути види ліків та їх застосування для надання першої допомоги при різноманітних отруєннях, розглянути засоби першої медичної допомоги та порядок їх застосування.
Тип уроку: комбінований
ХІД УРОКУ
-
Організаційний момент
Привітання вчителя. Установка на позитивний настрій.
«Я уважна, я серйозна, маю міцну силу волі, хочу знання отримати, щоб вихід із ситуацій знати й уміти першу допомогу надати»
Повідомлення теми і мети уроку.
-
Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності учнів
Вправа «Мовчанка» - доповніть незакінчене речення (письмовий контроль знань). Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.
-
Перша допомога при харчовому отруєнні … (випити розчин перманганату калію, викликати блювання, пити багато води, прийняти таблетки активованого вугілля з розрахунку 1 таблетка на 10 кг ваги).
-
При отруєннях лугами та кислотами заборонено… (викликати блювання).
-
Ліки випускають у таких формах…(тверді, рідкі, газоподібні).
-
Хімію з медициною поєднав відомий лікар давнини…. (Парацельс).
-
Наука про взаємодію лікарських речовин та організму називається .. (фармакологія).
-
До сильних отруйних кислот належать.. (азотна, сірчана, соляна, оцтова, щавелева, паяльна).
-
Симптомами отруєння чадним газом є (втрата свідомості, судоми, розширення зіниць, різкий ціаноз слизових оболонок і шкіри обличчя).
-
При легкому ступені отруєння хлором спостерігається.. (почервоніння та свербіж шкіри, подразнення слизових оболонок очей, біль у грудній клітці, ураження верхніх дихальних шляхів).
-
Резорбтивні отруєння це … (отруєння речовинами, які в легенях всмоктуються у кров).
-
При отруєнні хлором необхідно якнайшвидше провести інгаляцію кисню.. (промити очі, ніс і порожнину рота розчином натрій гідрокарбонату).
-
При отруєнні амоніаком відзначається (подразнення носоглотки і очей, чхання, сухість і подразнення у горлі, захриплість, кашель і болі у грудях).
-
Корозійні отруєння (спричинені отрутами, які порушують у першу чергу слизові оболонки)
Вправа «Я тобі - ти мені» (кожна команда по - черзі задає питання)
1 команда «Отрута»
2 команда «Ознаки»
Фронтальна бесіда
-
Чи спостерігали ви будь - яке отруєння?
-
Хто і яку допомогу надавав у цьому випадку постраждалому?
Метод «Шпаргалка» (для перевірки домашнього завдання).
-
Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди
Для надання невідкладної допомоги при гострих отруєннях використовують три групи лікарських засобів:
а) основні;
б) за спеціальними показаннями;
в) додаткові.
Основними вважають ті препарати, які докорінно змінюють перебіг захворювання. Це антибіотики, стабілізатори клітинних мембран і антиоксиданти, антикоагулянти й антиагреганти, аналгезуючі й спазмолітині засоби.
Препарати за спеціальними показаннями призначають при наявності у хворих клінічно загрозливих синдромів, ускладнень, загострень, що вимагає медикаментозного втручання. Це засоби, які надійно усувають прояви опікового чи больового шоку, гіпопротеїнемію, розлади кислотно - лужного стану, судинну недостатність і розлади мікроциркуляції.
Додаткові препарати при наданні невідкладної допомоги мають сприяти ліквідації гострої токсемії - дуже небезпечного прояву термічного та опікового шоку. Допомога здійснюється за рахунок дезінтоксикаційної терапії, антибіотиків, імуностимуляторів тощо.
Будь - яка програма невідкладної допомоги має передбачати:
-
Заходи, що спрямовані на недопущення подальшого проникнення токсичного агента в організм постраждалого та на прискорення вивидення його з організму (екстрена детоксикація);
-
Знешкодження отрути за допомогою відповідних антидотів (специфічна антидотна терапія);
-
Підтримання життєво важливих функцій організму і ліквідацію наслідків отруєння (патогенетична (симптоматична) терапія).
Вправа «Мозаїка»
Вчитель пропонує учням серед карток з видами першої допомоги вибрати ті, що притаманні отруєнням, пояснити свій вибір і прикріпити картку на дошці, складаючи таким чином схему.
Програма невідкладної допомоги при отруєннях
промивання шлунка за допомогою зонда;
беззондове промивання шлунка;
використання солей магнію як
проносних препаратів;
вугілля активоване для адсорбції;
сифонні клізми;
метод форсованого діурезу;
гемодіаліз;
лімфосорбція;
-
кишковий і шлунковий діаліз;
специфічна антидотна терапія;
-
фармакологічні антагоністи;
-
Валеологічна пауза
Вправа «Профілактика короткозорості»
Вихідне положення - сидячи. Кожна вправа повторюється 5 - 6 разів.
-
Відкинутися назад, зробити глибокий вдих, потім, нахилившись уперед - видих.
-
Відкинутися на спинку стільця, прикрити повіки, міцно зажмурити очі, відкрити повіки.
-
Руки вперед, подивитись на кінчики пальців, підняти руки вгору (вдих). Стежити очима за рухом рук, не піднімаючи голови, руки опустили (видих).
Ступінь усвідомлення змісту
Робота в малих творчих групах
Робота з текстом підручника
-
Прочитати текст.
Заповнити таблицю «Засоби першої медичної допомоги»
-
Засіб
Призначення
Правила використання
Конкурс «Ай, болить!»
Кожна МТГ моделює етапи надання першої допомоги при різноманітних отруєннях.
-
Резорбтивні отруєння;
-
Корозійні отруєння;
-
Шлункові отруєння.
-
Узагальнення та систематизація знань.
Робота в групах за методом «Бумеранг»
Учні продовжують працювати у вже створених групах, кожна з яких повинна скласти одне запитання з використанням нових термінів і задати його іншій групі на власний вибір, якщо відповідь неправильна, то «бумеранг» повертається до того, хто його пускав.
-
Підбиття підсумків уроку.
Аналіз роботи на уроці. Виставлення та коментування оцінок.
-
Повідомлення домашнього завдання.
Прочитати §18
Дібрати цікаву інформацію за темою «Особливості отруйних речовин»