7


  • Учителю
  • Келиндер кустар. Ана тили 1 сынып

Келиндер кустар. Ана тили 1 сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Атырау облысы, Махамбет ауданы

Қ.Қарашаұлы атындағы Сарайшық орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі

Бляшева Тыныштық Кажиахметовна





Сынып: 1 сынып. Ана тілі.

Сабақтың тақырыбы : Келіңдер, құстар. Заттың атын білдіретін сөздер.

Сабақтың мақсаты :

1.Білімділігі : Жыл құстары жайында мағұлмат беру. Заттың атын білдіретін

сөздерді тапқызу.

2. Дамытушылығы: Өлеңді оқыту арқылы оқушылардың ойын дамыту.

Танымдарын кеңейту. Оқу шапшаңдықтарын арттыру.

3. Тәрбиелігі. Көркем , сауатты , құстарға қамқор бола білуге үйрету.

Сабақтың көрнекілігі: сөзжұмбақ, суреттер, тест сұрақтары, мақал мәтелдер.

Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап, түсіндіру , көрнекілік, топпен жұмыс.

Пәнаралық байланыс : дүние , ана тілі, бейнелеу.

Сабақтың барысы : Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.

-Балалар, бүгін бізге қонақтар келіп отыр. Бәріміз орнымыздан тұрып сәлемдесейік.

Хормен: Жақсы оқып сабақты,

Әдеп сақтау сәніміз.

Сәлем бердік сіздергі,

Басымызды иіп бәріміз.



Үй тапсырмасын тексеру:

«Жазғытұрым» жатқа сұрау (2 оқушы)

3. Ой жинақтау. Тест арқылы.

1. Төмендегі сөздердің қайсысы буынға дұрыс бөлінген?

А) та-уық

Б) Тау-ық

В) Тауы-қ

2. Дұрыс тасымашл жасаған сөзді тап.

А) Кез-екші

Б) Ке-зекші

В) К-езекші

3. Жуан айтылатын сөзді тап.

А) Көгершін

Б) Дәрігер

В) Мысық

4. Жіңішке айтылатын сөзді тап.

А) Ойыншық

Б) Егінші

В) Қасық



4.Ой ашар (Ребус)



5. Жана сабақ.

Сөзжұмбақты шешу арқылы жаңа тақырыпты ашу.

Келіңдер, құстар. Ы.Ыдырысов.

Өткен жылы көктемде,

Бала едім тым кіші.

Кім білсін, өкпелеп,

Кетті ме жыл құсы...

Өтті тез он екі ай,

Енді мен үлкенмін!

Клесе ұшып көп торғай,

Өзім-ақ күтемін.

Құстарым келіңдер,

Қарсы алам өзім-ақ.

Жаңа «үйге» еніңдер.

Міне, көл, міне, бақ.



-Ал, балалар, жыл құстары бізге қай уақытта келеді?

-Көктемде,

-Онда жыл құстары туралы не білеміз.

-Осы жылы құстарына біздер қандай қамқорлық жасаймыз?

-Жемшашар, ұя жасаймыз.

-Дұрыс, енді құстарға ұя жасайықшы. Ұяны жасау бізге жеңілдікке түспейді. Ұяның әр қабырғасын құрастырғансайын тапсырмаларды орындаймыз.



Оқушыларды 3 топқа бөлі.



1-топ. Аққу 2-топ. Қарлығаш 3-топ. Бүркіт



6. Оқулықпен жұмыс.

Сол жақ қабырғасының тапсырмасы.

1.Өлеңді мәнерлеп оқу. /мұғалім/

2. Оқушыларға тізбектей оқыту. /4 оқушы/



7. Мағынаны ажырату. Оң жақ қабырғасының тапсырмасы.

Әр топ өздерінің топтарының атына байланысты эссе жазады. Әр топқа оқыту



8. Сәйкестендіру. Ұяның артқы қабырғасының тапсырмасы.



Бағандағы берілген құстарды дыбысына қарай сәйкестендіру.



  • Енді құстарға байланысты қандай мақал-мәтелдерді білесіңдер? Сергіту сәті.



9. Дәптермен жұмыс. Ұяның алдыңғы қабырғасының тапсырмасы.



Оқулықтағы 85 жаттығу.

Төмендегі сөздерді қатыстырып, сөйлем құрап жазыңдар.

1.Көктем, келді, көрікті.

2. Ери, қар, бастады.

3.Жел, жылы, соқты.

2. Не? Сұрағына жауап беретін сөзді табыңдар.



Әр қатардан бір оқушы тақтаға шығып, сөздерді қатыстырып, сөйлемдер жазады. Көрікті көктем келді. Қар ери бастады. Жылы жел соқты.



-Балалар, біз шашылған сөздерден сөйлемдер жаздық. Үш сөйлемнен тұратын мәтін жаздық. Енді осы мәтінге ат қойыңдаршы.

-Көкем. Көктем келді.

-Құстар жылы жақтан туған жерлеріне оралды.

-Мал өріске шықты.



10. Сабақты бекіту.

Ұяның төбесінің тапсырмасы.









 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал