- Учителю
- Читаємо й аналізуємо речення. Визначаємо, як зв’язані слова у реченні. Ганна Черінь. Осіння вистава. Інтегрований урок.
Читаємо й аналізуємо речення. Визначаємо, як зв’язані слова у реченні. Ганна Черінь. Осіння вистава. Інтегрований урок.
Урок 12
Тема. Читаємо й аналізуємо речення. Визначаємо, як зв'язані слова у реченні. Ганна Черінь. Осіння вистава. Інтегрований урок.
Мета: формування в учнів комунікативної компетентності шляхом засвоєння доступного і необхідного обсягу знань з мови навчання, опанування всіх видів мовленнєвої діяльності та набуття певного соціального досвіду
актуалізувати знання учнів про головні та другорядні члени речення;
навчити встановлювати зв'язок слів у реченні;
розвивати мовні навички, точно підбирати слова, порівняння, ознаки до предметів; удосконалювати вміння зв'язно і послідовно викладати свої думки;
розвивати увагу, уяву, спостережливість, логічне мислення;
допомогти відчути яскравість осінніх барв, щедрість осені;
виховувати почуття любові до природи, естетичне сприйняття навколишнього світу.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ, ЕМОЦІЙНЕ НАЛАШТУВАННЯ НА УРОК
</ Школа без дисципліни-як млин без води.
Я.А. Коменський
-
ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ. КОНТРОЛЬ ТА КОРЕКЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
-
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
-
Робота над загадкою
У садах, гаях блукає,
Жовті шати одягає,
Золотисту стелить постіль -
Жде сестрицю білу в гості.
(Осінь)
-
Слово вчителя
-
Так, це осінь. Осінь - красуня, наче талановита художниця, розмалювала все навкруги. Сьогодні ми вирушаємо в подорож у світ прекрасного, у світ природи.
Скільки поетів, композиторів, художників майстерно описували словами, музикою чи мовою фарб красу осені. Жодна людина, що любить природу, не може не зачаруватись її барвами. Про цю чудову пору року дуже гарно сказала Наталя Забіла у своєму вірші. Прочитайте уважно і скажіть, які кольори має осінь?
Подивись: на видноколі
Мов змінилися ліси,
Хто це їх у жовтий колір
Так барвисто прикрасив?
Ось край річки - жовті клени
І берези золоті.
Ялинки лише зелені
Залишились в самоті.
І пишаються дерева
Золотим своїм вбранням.
Це якийсь маляр, напевне,
Догодити хоче нам.
-
Самостійне читання
Осіння пора! Як заворожує вона своєю красою. Але найбільш
чаруючим і гарним постає перед нами осінній ліс.
Чудово, неначе в казці! Все навколо виблискує під яскравими
промінчиками лагідного сонечка. Вже не почуєш веселих пісень
дзвінкоголосих пташок. З дерев повільно опадає останнє листя, наче
пофарбоване чарівним пензлем у жовтогарячий колір. Воно замріяно
кружляє у повільному таночку, поки тихо долетить до землі. Приємно
йти доріжкою, коли під ногами лагідно шарудить різнобарвний килим
осені. А вітерець, пустотливо граючись, розносить по всьому лісу
приємні пахощі достиглих ягід. Поважно хитають маленькі ялинки та
високі сосни своїми вічнозеленими верхівками, ніби мирно
розмовляючи між собою. Тільки свіжий подих вітру інколи порушує цю
розмову.
Скрізь куди не глянь, - золото,золото. І так тихо. Тільки інколи налетить вітер, зірве з дерева листочки, і закружляють вони в повітрі, наче метелики. А листочку так не хочеться з дерева падати. Він аж ніби кров'ю з печалі налився.
Деякі листочки, засихаючи, скручуються у дудочку. І коли обережно розгорнути такий листочок, в середині у ньому тремтить кришталева росинка. Така краса довкола!
-
Проведення гри «Хто більше?».
-
Хто за хвилину запише якнайбільше слів, що означають кольори осені.
жовтогарячий
оранжевий
помаранчевий
зелений
червоний
багряний
золотистий
коричневий
жовтий
-
Хто за хвилину запише якнайбільше слів, що означають дії осені? (Одягає, звеселяє, походжає, малює, зриває, вплітає, чарує, милує.)
-
Фронтальне опитування
-
Щоб виконати наступне завдання, треба пригадати, що таке речення.
-
Що таке граматична основа речення.
-
Чи можуть слова-назви кольорів бути граматичною основою речення?
-
А слова - дії осені можуть входити до граматичної основи?
-
Розвиток мовлення
-
Складіть речення про осінь використовуючи слова назви дій і кольорів осені.
-
Чи не здалося вам, що осінь ми наділяємо умінням людини?
-
Яка професія, на вашу думку, підходить осені?
-
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
-
Сьогодні на уроці будемо читати й розбирати вірш Ганни Черінь «Осіння вистава» та будемо визначати, як зв'язані слова у реченні.
-
СПРИЙМАННЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
-
Робота за підручником літературного читання. Читання вірша Ганни Черінь «Осіння вистава» учнями мовчки
-
Бесіда
-
Які речення за метою висловлювання тут зустрілися?
-
Знайдіть спонукальне речення.
-
Робота біля дошки
-
Подивіться на речення.
Ясноока тиха осінь
Ходить між дуб і сосна.
-
Чи все у ньому правильно?
-
А з чим ви не згодні?
-
Робота за підручником української мови. Опрацювання правила на с.39
-
У реченні слова поєднуються за змістом і пов'язуються між собою у словосполучення за допомогою закінчень. Цей зв'язок можна виявити, поставивши питання від головних членів речення до другорядних.
-
Встановлення зв'язку слів у реченні
-
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Ми - берізки і кленці.
В нас тоненькі стовбурці, (встати)
Ми в стрункі стаєм рядочки,
випрямляєм гілочки! (руки перед собою)
Ледь зіп'явшись з корінців,
Дістаємо промінці, (руки вгору)
Ми стискаєм їх вогонь
в зелені своїх долонь, (стискання кулаків)
Хилять свіжі вітерці
вліво-вправо стовбурці, (нахили тулуба)
Ще й верхівки кожен ряд
нахиля вперед-назад. (вправи для шиї)
-
ЗАКРІПЛЕННЯ ТА ОСМИСЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО
-
Робота за підручником. Виконання вправи 78 (с.40 підручника)
-
Знайдіть речення, яке складається не тільки з граматичної основи.
-
Установимо зв'язок слів у цьому реченні.
-
Самостійна робота
З дерев повільно опадає останнє листя.
Поважно хитають маленькі ялинки та високі сосни своїми вічнозеленими верхівками.
-
Коментоване письмо
Як хороше, як гарно навкруги! Спасибі тобі, осінь, за цю красу!
-
ПІДСУМОК УРОКУ
-
Що вам сподобалося на сьогоднішньому уроці?
-
Що ми вчилися робити?
-
Який настрій у вас в кінці уроку?
-
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виконати вправу 81, с. 41 підручника.