7


  • Учителю
  • Қазақ тілі пәні. 'Одағай' 4-сынып

Қазақ тілі пәні. 'Одағай' 4-сынып

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Алға ауданы

Ақай орта мектебі



Сабақтың тақырыбы «Одағай»

Қазақ тілі 4-класс

Өткізген: Шиганова А.Қ.


















Қазақ тілі 4-класс


Сабақтың тақырыбы: Одағай.

Сабақтың мақсаты:

1) одағай, оның түрлері туралы түсінік қалыптастыру.

2) оқушының логикалық ойлауын, есте сақтауын, сөздік қорын , байланыстыра сөйлеу дағдысын дамыту

3) шапшаңдыққа, ұқыптылыққа адамгершілікке тәрбиелеу.


Сабақтың түрі: аралас


Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, көрнекілік

Сабақтың көрнекілігі: карточкалер, суреттер, сызбалар, ақпараттық карта,өзін-өзі бағалау парағы.


Сабақтың барысы: 1. Алғашқы ұйымдастыру бөлімі.

2. Мақсат белгілеу.

Бүгінгі сабақтың мақсатымен таныстыру


3. Қызығушылығын ояту кезеңі.

«Ой қозғау» стратегиясы

Сөйлем ішінде тұрып

Сөйлемді қолдайды

Бірақ өзі бар ғой

Сөйлем мүшесі болмайды.

Бұл қай сөз табы?

Шылау дегеніміз не?


Мына сөйлемдердегі көп нүктенің орнына тиісті шылауды қой.

«Жоғалған шылау» ойыны

1 Асан .... Үсен ауылға келсе, ел көшіп кетіпті.

  1. Сабақтан .... үйге қайт.

  2. Бүгін үйге қонақтар келе ...?

  3. Олар жақсы оқығаны .... сыйлық алды.

  4. Кітап ...дәптер... оқушының оқу құралы.


4. Мағынаны тану кезеңі.

Ситуациялық жағдайлар.

  1. Автобусқа үлгеремін деп жүгіріп келе жатқанда автобус жүріп кетті. Сондағы көңіл-күйің қандай болар еді. Не дер едің?

  2. сабақтан үйге келсең ата-анаң саған жаңа велосипед сатып әкелген екен. Сондағы сенің көңіл-күйің қандай болар еді? Не дер едіғң?

  3. Байқаусызда қолыңа ине кіргізіп алдың. Сондағы сенің көңіл-күйің қандай болар еді? Не дер едіғң?

  4. аузына қарындаш арқылы сурет салып отырған адамды көргенде не дер едің?

  5. серуенде жүргенде аяқ астында ысылдаған жыланды көргенде қандай күйде болар едің?

Осындағы сөздер нені білдіреді? Бұл сөздердың қалай аталатынын мына құпияхатты шешу арқылы табамыз.


«Құпияхат» шешу.


1

2

3

4

5

6

7

1

й

ц

у

к

е

н

Г

2

з

щ

х

ф

ы

В

ш

3

ә

І

ь

Б

Қ

о

А

4

М

и

Т

Ү

Ю

ъ

П

5

С

ң

ғ

Ұ

ө

һ

Р

6

ч

я

э

ж

д

л

3-6 6-5 3-7 5-3 3-7 1-1 2-7 3-7 3-5 2-5 5-7 1-3 6-4 1-5 1-4 3-2 5-7 1-3 1-4 5-5 5-2 3-2 6-6 1-4 4-4 1-1

Ереже шығарамыз

Одағай деген не? Олар нені білдіреді?


Оқулықпен жұмыс.

562-жаттығуды тізбектей оқы. Қарамен жазылған сөздер нені білдіреді?

Одағайдың түрлерін ата. Осы одағайларға сүйене отырып, түрлерін анықтау

Одағай

Шақыру жекіру көңіл-күй


Одағай сөйлемде қалай жазылады?


Комментарий бойынша диктант


563-жаттығу, бір оқушы оқып ,жазып отырады,қалғандары артынан ілесіп жазады. өзара тексеру, бағалау.


Сергіту сәті. «Бұл қандай одағай?»


Одағай түрлерін ажыратуға беріледі. Одағайлар жазылған карточкалер көрсетемін. Егер ол одағай көңіл-күй одағайы болса шапалақтайсың, шақыру одағайы болса бас изейміз, жекіру одағайы болса аяқпен тарсылдатамыз.


-Пәлі,шіркін, масқара,аухау, апырай, әттең, тек, ойбай, мәссаған, тәйт, ой,әй, кә-кә, шөре-шөре,япыра-ау

Осы одағайларды қолданып мына суреттер бойынша көңіл-кү»дә білдіретін сөйлем құра.


Шығармашылық диктант.

..... келгенің жақсы болды ғой ! ... сен не істеп қойғансың! ... Серіктің бет-аузын қара. Сазайыңды тарттың ба , ....! .... уақыт жетпей қалды. ... сұлулық деп осыны айт!


Жатқа жазу.

Әукім , әукім,әукешім,

Қасиыншы әукесін

Өссін үйге құт болсын,

Бауыры толған сүт болсын.

Өзара тексеру бағалау. Одағайдың астын сызу.

Осындай тағы қандай өлеңдер білесіңдер?


Ой толғаныс кезеңі.

Вен диаграммасы.

Шылау Одағай


Өзін -өзі бағалау парағына бағасын қою


Сабақты қорытындылау.


Үйге тапсырма беру.





 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал