- Учителю
- Адамның дене мүшелері (4 сынып)
Адамның дене мүшелері (4 сынып)
Сабақтың тақырыбы: Адамның дене мүшелері
Сабақтың мақсаты: Адамның дене мүшелерінің атауларын сөйлемдерде дұрыс қолдана білу. Тақырып төңірегінде сөйлей білу.
Сабақтың міндеттері:
Білімділік: Адамның дене мүшелері туралы мәлімет беру, жаңа сөздерді дұрыс айтуға, сауатты жазуға үйрету.
Тәрбиелік:Салауатты өмір салтына байланысты тәрбиелік мақсаттағы әңгімелер жүргізу.
Дамытушылық: Дене мүшелерін дұрыс көрсету деңгейіне жеткізу.
Сабақтың типі: Жаңа сабақты игеру
Сабақтың әдісі: ойын ойнату, сұрақ-жауап, оқу, жазу,аудару, тапсырмалар, сергіту.
Сабақтың көрнекілігі: Суреттер, үлестірме қағаздар,қуыршақ ,оқулық. .
Меңгерілетін сөздер: Адам, дене мүшелері, сана, мұрын, құлақ.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезі:
Сәлеметсіңдер ме, балалар!
-Балалар, бүгінгі сабақта қонақтарды көргеніме қуаныштымын. Ребята, я рада видеть наших гостей, и знаю что вам тоже хочется их поприветствовать. Отырыңдар!
.Кезекшімен сұхбат
Қазір қандай сабақ?
Қазақ тілі нешінші сабақ?
Сыныпта кім кезекші?
Сыныпта кім жоқ?
Үй тапсырмасын тексеру
1.Отбасы мүшелерінің атауларын доппен ойын арқылы тексеру
2.Тақтада жазбаша жұмыстарын тексеру::
Менің атам Менің әкем
Сенің атаң Сенің әкең
Оның атасы Оның әкесі
Қыс суреті бойынша сұрақтар:
Қазір жылдың қай мезгілі?
Қыста ауа райы қандай болады?
Қыс айларын ата.
Жерде не жатыр ?
Қардан не жасап ойнайсыңдар?
IV. Жаңа сабақ.Бүгінгі сабақта біз Аяз атаның тапсырмасы бойынша аққала жасап ойнаймыз. Сегодня на уроке мы пройдем очень важную тему «Адамның дене мүшелері» Урок у нас будет необычным. Мы с вами слепив снеговика будем изучать новую тему.Но нужно проверить, на сколько вы готовы к работе. Посмотрите друг на друга, покажите красивую улыбку, посмотрите на гостей, красиво улыбнитесь, пожелайте друг другу удачу. Сәттілік тілеймін!Давайте поднимем настроение, споем песенку «Ризамын»
Ризамын, ризамын, ризамын өмірге,
Ризамын, ризамын, ризамын бүгінге-2 рет
Көңілді, көңілді , көңілді жүрем мен.
Конвертті ашу, балаларға түсіндіру
Аққаланың 1- ші дене бөлшегінде сабақтың тақырыбын анықтау тапсырмасы
Сөзжұмбақ шешу
1.Дедушка
2.Врач
3.Старший брат
4.Моя
Оқушылар жауабын айта отырып, сабақтың тақырыбы «Адам» екендігін анықтайды.
Бір оқушы аққаланың 1-ші дене бөлшегін магнитпен тақтаға жапсырады.
2-ші бөлшегінде Жаңа сөздермен жұмыс
-Өтетін сөздердің , сөз тіркестерінің мағыналарын түсіндіріп, аудару.
Дұрыс айтуға дағдыландыру:
-мұғалім мәнерлеп оқиды;
-оқушылар хормен қайталайды;
-оқушылар тізбекпен оқиды;
-сөздікке жазғызу;
--сөз тіркестерін, сөйлемдер құрау.
Келесі оқушы тақтаға 2-ші бөлшегін қай мүшесі екендігін айтып магнитпен жапсырады.
3-ші бөлшегінде дәптермен жұмыс.
Бүгінгі күнді, айды жазғызу..
Ауызша құраған сөйлемдерін жазғызу. Мысалы: Адамның дене мүшелері:; қол, аяқ, бас. Партаны сана.
Магнитпен 4-ші бөлшегін сұраққа жауап бергізіп алып жапсырту.
-Бұл аққаланың несі?
-Басы
-Мынау нелері?
-Көздері
-Мынау ше?
-Аузы
-Мынау несі?
-Мұрны
Аққаланың дене мүшелері арқылы адамның дене мүшелерінің әрқайсысының қызметіне жеке тоқталып кету.
Сергіту сәті: Орнымыздан тұрамыз,
Қолымызды созамыз.
Аяғымызды басайық,
Орнымызға отырайық.
5-ші бөлшегінде оқулықпен жұмыс Оқулықтың 74-ші бетіндегі 2-ші тапсырма бойынша оқылым әрекетін іске асыру.Осы жерде түсініп, саналы оқу дағдыларын молайту. Практикалық жұмыспен жалғастыру.
6-шы бөлшегінде жеке жұмыс, балаларға үлеспе қағаздармен жұмыс жасату.Әр оқушының білім деңгейін тексеру.
7-ші бөлшегінде салауатты өмір салтына , дене мүшелерін қорғауға байланысты тәрбиелік әңгімелер жүргізу.( Соңғы мүшелерін аяқты жапсырады)
Сабақты қорыту:
-Бір оқушыны тақта алдына шығарып, оның дене мүшелерін көрсетуі арқылы сыныптағы оқушылармен топтық жұмыс жасап, жаңа тақырыпты бекіту.
-Әр оқушыға жеке-жеке көмек көрсету , жалғауларды дұрыс жалғап үйрету.Мысалы:: Менің мұрным, менің көзім
Үйге тапсырма: 74 бет № 2 оқу, сөздер жаттау, 75 бет № 5 жазбаша
Бағалау
Қоштасу