- Учителю
- Урок по қазақ тілі 'Мәтін'
Урок по қазақ тілі 'Мәтін'
Қазақ тілі | Уақыты:25/09/2015 | Кабинет:46 | Мұғалім:Искалиева Р | |
Сабақтың атауы | Мәтін туралы берілген ұғымды кеңейту | |||
Сілтеме | Қазақ тілі оқулығының әдістемесі | |||
Жалпы мақсаттар | Сабақтың мақсаты: Білімділігі: оқушыларды мәтіннің белгілерімен, оларды тиісті дауыс ырғағымен оқуға, мағынасын түсінуге үйрету; Мәтін туралы білімді еске түсіреді,мәтін туралы ұғымын кеңейтеді. Қазақ тілінің мәртебесін көтеруге,құрметтеуге тәрбиеленеді. | |||
| ||||
Оқыту нәтижесі Сабақтың жабдығы | ||||
Топқа бөлу | Сыныпты аспан денелерімен төрт топқа бөлу. Ай,жұлдыз,күн,бұлт | |||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||
Ынтымақтастық атмосферасы | Қазақ тілі - өмірің де өлең де |
Бәрі бірге өлеңді айтады
| ||
Қызығушылықты ояту Мағынаны тану
| Өлең жолдарының орнын тауып,мәнерлеп оқу Өзге тілдің бәрін біл, Ұятың боп тұр бетте. Өз тіліңді құрметте! Ана тілің-арың бұл, Қ.Мырза Әли Өлең не туралы? Бүгін ерекше күн.1998 жылы 20-қаңтарда елбасымыз Н.Ә.Назарбаев Республика халықтарының ұлттық байлығы -Тілді қорғау мақсатымен 22-қыркүйекті «Қазақстан халықтарының тілдері күні»деп жариялаған еді.Бұл мереке еліміздің кез келген жерінде мәдени шараларға толы апталыққа ұласуда.Мұндай шара біздің мектебімізде де өтуде.Олай болса,тіл күніне арналған сабағымызды бастаймыз Электрондық оқулықпен жұмыс Екі бағандағы бөлікті оқу,салыстыру Топтастыру әдісі Мәтін Оқулықпен жұмыс «Білгішбекпен бірге»мәтінге тән белгілерді еске түсірейік - Мәтіннің құрамындағы сөйлемдер мағыналық және грамматикалық жағынан өзара байланысқан. Мәтінге ат қоюға болады. І-топқа: 1-жаттығу Екі бөлікті салыстыру,мәтінді ажырату ІІ топ:2- жаттығу «Өрмекші торы» арқылы сөйлемдерден мәтін құрастыру ІІІ топ:Электрондық оқулықтағы сурет бойынша мәтін құрастыру ІV-топ:Тақтамен жұмыс 3 жаттығу | Өлең жолдарын дұрыс тауып, орындарына қойып,айтады
Сұрақтарға жауап береді.
Екі бағанды оқиды,сұраққа жауап береді. Мәтін туралы білетіндерін топтастырады.
«Бір айналым сөйлем»әдісі бойынша кезектесіп оқыту Топ бойынша тапсырмаларды орындайды,бір бірін бағалайды | ||
Сергіту сәті | «Мен қазақпын» музыкасы жіберіледі | «Мен қазақпын» музыкасымен бой сергітеді | ||
Ой толғаныс
| Шығармашылық тапсырма «Менің күн тәртібім»тақырыбына мәтін құрастыру «Кезбе тілші»әдісі Мәтін неден құралады? Мәтіннің қандай түрлері бар? Мәтін туралы не білесің? | Оқушылар түгел орындайды,жазғандарын оқиды. Тілші сұрағына жауап береді. | ||
Үй тапсырмасы | Оқулықтағы 4-жаттығуды орындау,ереже жаттау | Күнделіктеріне жазады | ||
Бағалау | Топтардың бірін бірі бағалауы,шапалақ,өзін өзі бағалау,жиынтық |
Кері байланыс
Смайликтерді өзі қалаған нұсқаға жабыстырады