7


  • Учителю
  • Математика 'Сандарды 1 санына бөлу. Санды 0 санына бөлуге болмайтындығы' сабақ жоспары

Математика 'Сандарды 1 санына бөлу. Санды 0 санына бөлуге болмайтындығы' сабақ жоспары

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Пән: математика

Сынып: 3

Сабақтың тақырыбы:Сандарды 1 санына бөлу. Санды 0 санына бөлуге болмайтындығы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға 1 санына көбейту мен бөлудің, 0 санымен көбейту мен бөлудің ерекше жағдайларымен таныстыру, есептер шығару.

Дамытушылық: Оқушыларды ақыл-ойын, пәнге қызығушылығын арттыру, өзін-өзі тексеру дағдыларын қалыптастыру.

Тәрбиелік: Сүйіспеншілікке, ұқыптылыққа, ізденімпаздыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.

Көрнекілігі: есептер,тақырыптық суреттер,ережелер.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

а)Амандасу.

- Сәлеметсіңдер ме, балалар!

- Отырыңдар!

- Қазір қай сабақ?

- Сабақ құралдарымыз дайын ба?

- Олай болса оқушыға ұқсап отырамыз!

б) Психологиялық дайындық:

Қане, қатар - қатар түзеліп,

Оқушыға лайық.

Қолымызды жіберіп, түп - түзу тұрайық.

Бірінші қатар жай отыр.

Екінші қатар сен де отыр.

Үшінші қатар тез отыр.

Балалар, бүгінгі сабағымызды осындай жақсы көңіл - күймен бастайық.

II. Үй тапсырмасын тексеру.

-Ал балалар бүгінгі сабақты бастамас бұрын үй жұмысын бір тексеріп өтейік. (дәптерлерін қарап өту).

-Менің көруім бойынша барлықтарың сабаққа жақсы дайындалып келіпсіңдер.

-Жарайсыңдар!

«КЕЛ, ОЙНАЙЫҚ» Геометриялық фигуралардан үйлер құрастыру:

-Балалар, мынау не?(фигуралар)

-Дұрыс айтасыңдар, егер осы фигуралардың артында берілген есептерді шығарып, жауабын дұрыс тапсаңдар үй құрастыруға болады екен.

2*8

3*9

8*5

7*4=

6*8=- Олай болса бірінші-қабырғасын, екінші-шатыршасын,үшінші-терезесін және есігін құрастырамыз.

7*2=

9*9=

9*8=

8*9=

III. Жаңа сабақ

-Балалар, біздің бүгінгі өтетін тақырыбымыз - «Сандарды 1 санына бөлу. Санды 0 санына бөлуге болмайтындығы» деп аталады.

а*1=а

1*а=а

Егер көбейткіштердің бірі 1-ге тең болса, онда көбейтіндінің мәні екінші көбейткішке тең болады.

1+1=2 2*1=2

1+1+1+1=4 4*1=4

1+1+1+1+1+1+1+1+1+1=10 10*1=10

Кез келген санды 1-ге көбейткенде сол санның өзі шығады.

0+0+0=0 3*0=0

0+0+0+0+0=0 5*0=0

а:0

0;а=0Қорытынды: Кез-келген санды 0-ге көбейткенде нөл шығады.

Нөлге бөлуге болмайды.

Нөлді санға бөлгенде нөл шығады.

-Ал, енді кітабымызды ашамыз. Бүгінгі күнді жазамыз.

№2 есеп 49 бет. Көбейту мен бөлуге өзара байланысты екі өрнектен құрыстыр. Қорытынды жаса.

1*5= 1*4=

5*1= 4*1=

5:1= :1=

5:5= :4=

№3 . Ауызша түсіндіре отырып есепте

1*6 1*8 1*78

35*1 9:9 40*1

15*1 15:15 28:28

№3 51 бет. Ауызша түсіндіре отырып шығар:

3*0 13:13 52*0 0*4

0:9 0*15 12:12 3:3

ІV.Сергіту сәті

Ал, балалар, тұрайық. Оңға-оңға түзу тұр

Алақанды ұрайық Солға-солға түзу тұр

Оңға қарай иiлiп Жоғары-төмен қарайық

Солға қарай иiлiп Қолымызды созайық

Бiр отырып, бiр тұрып, Бойымызға күш жинап,

Бойымызды созайық Бір шынығып алайық

Белiмiздi жазайық.

№5. Есептерді өрнек түрінде жаз.

(4*6)-15 (4*6)+15 (9*4)-15 (9*4)+25

Теңдеулерді шеш.

90-х=50 80+x=170 a-60=90 85+y=100

V. Бекіту.

Шөпте қояндар тығылып отыр, тек 10 құлағы ғана көрініп тұр. Қанша қоян тығылып отыр. (5 қоян)

Бір қария 34 балмұздақ алған. Ол өзінде 4 балмұздақ қалдырып, әр біреуіне 6 балмұздақтан келетіндей етіп өз немерелеріне бөліп берді. Қарияда қанша немере бар?

Асанда 9 теңге болды. Ол 1 теңге тауып алды. Неше теңге болды??

120 минутта 3сағат бар.(2 сағ)

9 бен 4 - тің көбейтіндісі 32 - ге тең. (жоқ. 36)

3 вазаның әр қайсысына 5 гүлден салынды. Барлығы неше гүл салынды?

Көбейтудің компоненті.

VІ. Қорытынды.

-Балалар біз бүгін сабақта не істедік?

-Есептер қиын болды ма?

-Қай есептен қателестік?

VІІ. Үйге тапсырма. №7, 52бет.

VІІІ. Бағалау.

Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мадақтау, бағалау.




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал