7


  • Учителю
  • Дүниетану Жақсылықпен жаным дос

Дүниетану Жақсылықпен жаным дос

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Сабақ тақырыбы:

Жақсы істер қуанышы

Жақсылықпен жаным дос.

Мектеп: «С.Қондыбай атындағы №22 жалпы білім беру орта мектебі» КММ

Күні :

23.09.2016жыл

Мұғалімнің есімі: Моргова А.С.

СЫНЫП: 1 «А» сынып

Қатысқандар саны:24



Қатыспағандар саны:

Сабақтың мақсаты:

1.1.1.3 отбасы мүшелерінің арасындағы өзара қамқорлықтың маңызын түсіндіріп, мысал келтіру





Бағалау критерийлері:

Отбасы мүшелерінің арасындағы қамқорлықтың маңызын түсінеді.



Дескрипторлар:

адамның әр кезеңде білдіретін түрлі эмоциялары мен сезім-күйлері туралы біледі,

әртүрлі қарым-қатынас туралы ақпарат алады.







Тілдік мақсаттар:





Пәндік лексика және терминдер:



Диалогқа/жазылымға қажетті сөз тіркестер

эмоция - эмоция - emotion;

сезімдер - чувства - feelings;

көңіл-күй - настроение - mood;

жақсы істер - добрые дела - good deeds.

-Қуанған және мұңайған кездерің блды ма?

-Қандай жағдай сенде қуаныш сезімін тудырыды?











Бұған дейінгі меңгерген білім

Оқушылар сурет бойынша әңгіме айта алады.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы





Жеке жұмыс.





Жұптық жұмыс.





















































Топтық жұмыс.

















































































































































Кері байланыс.

Оқушылардың назарын әр түрлі көңіл-күйді білдіретін (таңдану,шаттану,мұңайу т.б) суреттерге аударып.қандай эмоцияда болғандары сұралады?

Дүниетану Жақсылықпен жаным досДүниетану Жақсылықпен жаным досДүниетану Жақсылықпен жаным дос

Эмоция дегеніміз-сезімін білдіру,

Жеке тапсырма.»Көңіл күй» тапсырмасы.Жұмыс жәптері 8-бет.

Оқушылар берілген суреттер қандай сезім қалдырғанын жұпта бір-біріне айтады.

«Айна» ойыны ойналады.Бір оқушы тақтаға шығып,суреттегі көңіл күйді өзі қарап,қалған оқушыларға ымдап түсіндіреді.

Дүниетану Жақсылықпен жаным досДүниетану Жақсылықпен жаным досДүниетану Жақсылықпен жаным дос

Үнемі күлімдеп жүру керектігі айтылады.

«Ең қуанышты күлкі» байқауы откізіледі.







Өсиет әңгіме. «Адам теңіз жағасымен келе жатып, құмнан бір нәрсені көтеріп, теңізге лақтырып тұрған баланы көреді. Ол жақын келіп, баланың құмнан теңіз жұлдызын алып жатқанын байқайды. Баланың айналасы толған теңіз жұлдызы. Көптеген аумақты алып жатыр.

- Теңіз жұлдыздарын неге суға лақтырып жатырсың? - деп сұрады адам.

- Егер теңіз жағасында таңертеңге дейін қалатын болса, су кері қайтқанда олар өліп қалуы мүмкін,

- деп жауап берді бала қимылын тоқтатпай.

- Бұл тіпті ақымақтық қой! - деп айғайлап жіберді адам.

- Жан-жағыңа қарашы, бұл жерде миллиондаған теңіз жұлдыздары жатыр.

Сенің әрекетің ештеңені де өзгертпейді.

Бала келесі жұлдызды қолына алып, бір сәт ойланып қалды да, сәл жымиды.

Оны суға лақырып тұрып:

- Жоқ, менің әрекеттерім осы жұлдыз үшін көп нәрсені өзгертеді, - деп жауап берді».

Дүниетану Жақсылықпен жаным досДүниетану Жақсылықпен жаным досДүниетану Жақсылықпен жаным дос





Оқушылықтың 15-бетіндегі «Ойлан» тапсырмасын орындау кезінде топтық тапсырма ұйымдастырылады.





Дүниетану Жақсылықпен жаным дос





Оқушылар суреттердің неге барлығын таңдамағанын айтып береді.

Жақсы істер қуаныш сыйлайды. Олар ұзақ жылдар бойы есте қалады. Жақындарыңа қамқор бол. Достарыңды қолда. Әлсіздерге көмектес. Табиғатты қорға. Жақсы істер адамдарды жақсылыққа жетелейді.

Дүниетану Жақсылықпен жаным дос

Оқушылар «бес бармақ» тәсілі арқылы сабақтың ұнағаны немесе ұнамағанын айтады.





Рефлексия

Дүниетану Жақсылықпен жаным досДүниетану Жақсылықпен жаным досДүниетану Жақсылықпен жаным дос

Интер толқынды тақта.Суреттер.









Жұмыс дәптері









Смайликтер.

















































































Оқулық.

Сюжеттік суреттер.



Бағалау





Оқушылар

- әртүрлі эмоцияны, сезімді, көңіл-күйді өз сөздерімен сипаттай алады;

- сабақтың әртүрлі кезеңдерінде өз эмоциялық жай-күйін анықтай алады.

Оқушылар

- өз эмоциялары мен көңіл-күйілерін басқаруға болатынын түсінді;

- егер қоғам игілігіне жасалған болса, жақсы істер табыс және жақсы көңіл-күй сыйлайтынын білді;

- жалпыға пайда әкелетінін және айналаға қуаныш сыйлайтын істерді таңдауға үйренді.

Оқушыларға сөйлемді аяқтауға ұсыныс беріңіз:

Жамандықтан - жамандық, жақсылықтан ...........

(жақсылық)

Жақсы ағаштың жемісі де ........... (жақсы)

........... жасауға асығыңдар. (жақсылық)

Күмісіңмен мақтанба, ........... мақтан. (жақсылығыңмен) Өмір ........... жасау үшін берілген. (жақсы істер)

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.

2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.

2: Рефлексия.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?







































































</ Дүниетану.Жақсы істер қуанышы

Жақсылықпен жаным дос.

Мектеп: «С.Қондыбай атындағы №22 жалпы білім беру орта мектебі» КММ

Күні :

23.09.2016жыл

Мұғалімнің есімі: Моргова А.С.

СЫНЫП: 1 «А» сынып

Қатысқандар саны:24



Қатыспағандар саны:

Сабақтың мақсаты:

1.1.1.3 отбасы мүшелерінің арасындағы өзара қамқорлықтың маңызын түсіндіріп, мысал келтіру





Бағалау критерийлері:

Отбасы мүшелерінің арасындағы қамқорлықтың маңызын түсінеді.



Дескрипторлар:

адамның әр кезеңде білдіретін түрлі эмоциялары мен сезім-күйлері туралы біледі,

әртүрлі қарым-қатынас туралы ақпарат алады.



Тілдік мақсаттар:Пәндік лексика және терминдер:

Жақсылық,эмоция,сезім,игі істер т.б.



Диалогқа/жазылымға қажетті сөз тіркестер

эмоция - эмоция - emotion;

сезімдер - чувства - feelings;

көңіл-күй - настроение - mood;

жақсы істер - добрые дела - good deeds.

-Қуанған және мұңайған кездерің блды ма?

-Қандай жағдай сенде қуаныш сезімін тудырыды?











Бұған дейінгі меңгерген білім

Оқушылар сурет бойынша әңгіме айта алады.

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы





Жеке жұмыс.





Жұптық жұмыс.





















































Топтық жұмыс.





















































































































































Кері байланыс.

Оқушылардың назарын әр түрлі көңіл-күйді білдіретін (таңдану,шаттану,мұңайу т.б) суреттерге аударып.қандай эмоцияда болғандары сұралады?

Дүниетану Жақсылықпен жаным досДүниетану Жақсылықпен жаным досДүниетану Жақсылықпен жаным дос

Эмоция дегеніміз-сезімін білдіру,

Жеке тапсырма.»Көңіл күй» тапсырмасы.Жұмыс жәптері 8-бет.

Оқушылар берілген суреттер қандай сезім қалдырғанын жұпта бір-біріне айтады.

«Айна» ойыны ойналады.Бір оқушы тақтаға шығып,суреттегі көңіл күйді өзі қарап,қалған оқушыларға ымдап түсіндіреді.

Дүниетану Жақсылықпен жаным досДүниетану Жақсылықпен жаным досДүниетану Жақсылықпен жаным дос

Үнемі күлімдеп жүру керектігі айтылады.

«Ең қуанышты күлкі» байқауы откізіледі.







Өсиет әңгіме. «Адам теңіз жағасымен келе жатып, құмнан бір нәрсені көтеріп, теңізге лақтырып тұрған баланы көреді. Ол жақын келіп, баланың құмнан теңіз жұлдызын алып жатқанын байқайды. Баланың айналасы толған теңіз жұлдызы. Көптеген аумақты алып жатыр.

- Теңіз жұлдыздарын неге суға лақтырып жатырсың? - деп сұрады адам.

- Егер теңіз жағасында таңертеңге дейін қалатын болса, су кері қайтқанда олар өліп қалуы мүмкін,

- деп жауап берді бала қимылын тоқтатпай.

- Бұл тіпті ақымақтық қой! - деп айғайлап жіберді адам.

- Жан-жағыңа қарашы, бұл жерде миллиондаған теңіз жұлдыздары жатыр.

Сенің әрекетің ештеңені де өзгертпейді.

Бала келесі жұлдызды қолына алып, бір сәт ойланып қалды да, сәл жымиды.

Оны суға лақырып тұрып:

- Жоқ, менің әрекеттерім осы жұлдыз үшін көп нәрсені өзгертеді, - деп жауап берді».

Дүниетану Жақсылықпен жаным досДүниетану Жақсылықпен жаным досДүниетану Жақсылықпен жаным дос





Оқушылықтың 15-бетіндегі «Ойлан» тапсырмасын орындау кезінде топтық тапсырма ұйымдастырылады.





Дүниетану Жақсылықпен жаным дос





Оқушылар суреттердің неге барлығын таңдамағанын айтып береді.

Жақсы істер қуаныш сыйлайды. Олар ұзақ жылдар бойы есте қалады. Жақындарыңа қамқор бол. Достарыңды қолда. Әлсіздерге көмектес. Табиғатты қорға. Жақсы істер адамдарды жақсылыққа жетелейді.

Дүниетану Жақсылықпен жаным дос





Оқушылар «бес бармақ» тәсілі арқылы сабақтың ұнағаны немесе ұнамағанын айтады.

ефлексия

Дүниетану Жақсылықпен жаным досДүниетану Жақсылықпен жаным досДүниетану Жақсылықпен жаным дос

Интер толқынды тақта.Суреттер.

























Жұмыс дәптері

















Смайликтер.

































Оқулық.

Сюжеттік суреттер.













































































































































































































Смайликтер



Бағалау





Оқушылар

- әртүрлі эмоцияны, сезімді, көңіл-күйді өз сөздерімен сипаттай алады;

- сабақтың әртүрлі кезеңдерінде өз эмоциялық жай-күйін анықтай алады.

Оқушылар

- өз эмоциялары мен көңіл-күйілерін басқаруға болатынын түсінді;

- егер қоғам игілігіне жасалған болса, жақсы істер табыс және жақсы көңіл-күй сыйлайтынын білді;

- жалпыға пайда әкелетінін және айналаға қуаныш сыйлайтын істерді таңдауға үйренді.

Оқушыларға сөйлемді аяқтауға ұсыныс беріңіз:

Жамандықтан - жамандық, жақсылықтан ...........

(жақсылық)

Жақсы ағаштың жемісі де ........... (жақсы)

........... жасауға асығыңдар. (жақсылық)

Күмісіңмен мақтанба, ........... мақтан. (жақсылығыңмен) Өмір ........... жасау үшін берілген. (жақсы істер)

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.

2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.

2: Рефлексия.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?



















































































Ақтау қалалық «Жаңартылған білім мазмұны бойынша жұмыста қолдануға арналған құжаттар» тақырыбындағы әдістемелік семинар





















Шеберлік сабағы

Сабақтың тақырыбы: «Жақсылықпен жаным дос»

Дүниетану, 1- сынып.





















Өткізген : Моргова А.С.

Мектебі: №22 орта мектеп













Ақтау қаласы 2016 жыл.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал