7


  • Учителю
  • Разработка открытого уроко 'Дүниетану'

Разработка открытого уроко 'Дүниетану'

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала

Күні: 2015 жыл. Бекітемін:______________________

Сыныбы: 4 «В» сыныбы

Пәні: Дүниетану

Пән мұғалімі: Қазыбайқызы Айнұр


Сабақтың тақырыбы:

Ауаның құрамы. Ауа қабығы.


Сабақтың мақсаты:

Ауаның құрамы, қабығы туралы түсінік беру.
Ауаны сезінуге болатындығын дәлелдей отырып, жер бетін ауа қоршағанын, тірі табиғат үшін пайдасын ашу, тәжірибе жасау арқылы көз жеткізу.

Күтілетін нәтижесі:

Оқушылар ауаның құрамы, қабығы туралы түсінік бере алады.
Ауаны сезінуге болатындығын дәлелдей отырып, жер бетін ауа қоршағанын, тірі табиғат үшін пайдасын, тәжірибемен жасау арқылы тақырыпты меңгере алады.

Сабақтың түрі:

Аралас сабақ


Сабақтың типі:

Қайталау сабақ


Сабақтың формасы:

Ұжымдық, топтық, жұптық, жеке жұмыс


Қолданылатын әдіс-тәсілдер:


  1. Психологиялық ахуал

  2. «Конверт сұрақ» әдісі

  3. Миға шабуыл

  4. «Өзіндік топтық тәжірибе» ойыны

  5. Жұптық жұмыс

  6. Жеке жұмыс

  7. Рефлексия

Құрал-жабдықтар, көрнекілік:


1. Интербелсенді тақта

2. Стикерлер

3. Плокаттар, суреттер

4. Бағдаршамдар

5. Рефлексия парағы

6. Қима қағаздар

Пән аралық байланыс:

1. Қазақ тілі

2. Бейнелеу өнері

3. Ана тілі

Пайдаланылатын әдебиеттер:

Негізгі әдебиет:


Қосымша әдебиет:


Баспа көздері, Интернет ресурс:

Дүниетану 4 - сынып. Алматы, «Атамұра»

2013ж. К.Жүнісқызы, Н.Жапанбаева - 4-басылымы

Әдістемелік журнал

Интернет желісі

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушынның іс-әрекеті

Мақсаты

Кіріспе


3 минут

І. Ұйымдастыру бөлімі:

Оқушылар смайлинк көрсету арқылы өз көңіл-күйлерін білдіреді.

Оқушылар тақырыпқа сәйкес үш топқа бөлінеді.

Мадақтау.

Оқушылар сәлемдеседі.

Смайлинк көрсету арқылы өздерінің көңіл-күйін білдіреді.

Психологиялық ахуал туғызу.


Тұсау кесер

10 минут

М: Ал, енді оқушылар біз өткен сақта қандай тақырыппен таныстық.

О: Ауаның құрамы. Ауа қабығы.

М: Дұрыс айтасыңдар, балалар! Олай болса сендерге жасырынған сұрақтар беремін, сол сұрақтарға жауап бересіңдер.

ІІ. «Конверт сұрақ» әдісі.

  1. Ауа дегеніміз не?

  2. Тіршілік үшін өте қажет оттегі ауаның қанша бөлігін құрайды?

  3. Ауаның құрамында оттегі бар екендігін 1774 жылы кім анықтаған?

  4. Ауа қандай болады?

  5. Ауаға су буы қайдан келеді?

  6. Таудың басынан етегіне қарағанда ауаның қысымы аз болатын себебі неде деп ойлайсың?

Мадақтау.

ІІІ. Миға шабыл. «Бейнебаян»

М: Балалар, бейнебаяннан не көрдіңдер?

О: Ауа туралы көрдік.

Ауаның құрамы болады. Ол үш түрлі газдардың қоспасы. Газдың иісі де, түсі де болмайды, себебі ауаның құрамына кіретін газдардың түсі ,иісі болмайды.

Ауадағы ең көп газ -азот,ол ауаның үштен екі бөлігін құрайды. 78 пайызы азот, 21 пайызы оттегі, 1 пайызы ғана көмірқышқыл газы. Көмірқышқыл газының ауадағы үлесі оттегінен 700 есе аз.

Ауа - адамның, жануар мен өсімдіктер әлемінің тіршілік ететін ортасы.

Ауа - жер атмосферасын құрайтын табиғи газдардың қоспасы. Ауа Жер шарын тегіс қоршап, қабат түзеді. Оның қалыңдығы бірнеше жүз километрге жетеді.


Топтық жұмыс.





Оқушыларды бармақ арқылы бағалау.


Сергіту сәті.


Оқушылар конверттегі берілген сұрақтарға жауап береді.


Үйге берілген тапсырманы конвертте берілген сұрақтарға жауап беру арқылы қорытындылайды.


Топтық жұмысты ұйымдастыру. Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын ояту

Оқушыларды ынталандыру

Негізгі бөлім

27 минут

«Өзіндік топтық тәжірибе» ойыны

Топтық жұмыс.

Берілген заттар бойынша оқушылар тәжірибе жасайды. Төрт топ берілген тапсырманы топта талқылап қорғайды.

І топ:


ыстық су құйылған ыдыс және салқын су құйылған ыдыс.


ІІ топ:



ІІІ топ:


М: Оқушылар тапсырманы топтаса отырып орындайды.

Оқушылар тәжірибе жасаған топты бағдаршам арқылы бағалайды.


Оқушыларды бағдаршам арқылы бағалау.


Жұптық жұмыс


«Ауаның маңызы» сызбасын толтыр



Жеке жұмыс

  1. Ауа дегеніміз - _________________________

  2. Көмірқышқыл газының ауадағы үлесі оттегінен ___________ есе аз.

  3. __________ - жер атмосферасын құрайтын табиғи газдардың қоспасы.


Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды. Түсінгентерін алдымен жұппен содан соң топта талқылайды. Жинақтаған мәліметпен басқа топтармен бөліседі.


Оқушылар топтық тапсырмасны қызыға орындайды.


Топтар өзара талқылап, берілген тапсырманы ортада қорғайды.


Оқушылар жеке жұмыс жасаған кезде, бірінен бірі қалысқысы келмей жарыса отырып орындайды.


Жаңа тақырыпты меңгерту


Оқушыларды сабаққа қызықты білу, мадақтау арқылы ынталандыру.

Оқушылардың мәліметті меңгергенін, есте сақтау қабілеттерін тексеру

Қорытынды


5 минут

Рефлексия

«Алақан» әдісі арқылы бүгінгі сабақтан не үйренгендері туралы қорытынды жасайды.


Үйге тапсырма:

Мәтінді оқып, түсінгенін айту.


Оқушылар «Алақан» әдісі арқылы сабақтан не үйренгендері туралы жазады.

Оқушылар үйге берілген тапсырманы күнделік бетіне түсіріп алады.



 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал