- Учителю
- 1 клас. Урок читання в системі РН Тема: Звуки /ч/, /ч'/. Букви Ч, ч.
1 клас. Урок читання в системі РН Тема: Звуки /ч/, /ч'/. Букви Ч, ч.
1 клас. Урок читання в системі РН
Тема: Звуки /ч/, /ч'/. Букви Ч, ч.
Мета: Ознайомити з буквою Ч, дослідити роботу даної букви, зафіксувати за допомогою моделі висновки дослідження. Формувати орфоепічні вміння.
Хід уроку:
І. Орг.момент:
Стали всі рівненько,
Усміхнулися гарненько.
Не лежати, не дрімати,
Лише думати і міркувати!
ІІ. Створення ситуації успіху:
-
Сьогодні я, прийшовши до школи, зустріла Незнайка. Він стояв під дверима розгублений. На моє запитання : «Що трапилось?» Незнайко відповів: «Хотів у Ваших дітей дізнатися щось про звуки та букви, але вони, мабуть, і самі нічого про це не знають».
-
Це справді так?
-
Що ж ви знаєте про звуки і букви?
(Звуки на письмі позначаються буквами; звуки ми чуємо і вимовляємо, а букви пишемо і бачимо; звуки є голосні та приголосні; приголосні звуки є дзвінкі та глухі; приголосні можуть бути твердими чи м'якими.)
-
Давайте зазирнемо до нашого Буквоміста, в район букв, що позначають голосні звуки.
-
Які в ньому є дві вулиці?
(Вулиця Твердих командирів і вулиця М'яких командирів)
-
Ким командують букви голосних?
(Букви голосних командують буквами приголосних)
-
Назвіть букви голосних, які живуть на вулиці Твердих командирів? (О,а,у,е,и)
-
Яку «роботу» вони виконують? (вказують на твердість попереднього приголосного та позначають звуки: о,а,у,е,и.)
-
Назвіть мешканців вулиці М'яких командирів. (Я,ю,є,і.)
-
Яку «роботу» виконують ці букви? (вказують на м'якість попереднього приголосного, позначають звуки:а,у,е,і; позначають два звуки: й та а,у,е,і).
-
Так, ви, дійсно, багато знаєте про букви та звуки. Пропоную вам пограти в гру «Так чи ні»:
- Приголосні звуки позначаються буквами? (+)
- Кожний приголосний позначається тільки однією буквою? (-)
- Буква а позначає голосний звук? (+)
- Буква у позначає м'якість приголосного звука? (-)
- Буква ь позначає приголосний звук? (-)
- Букви н та ь позначають один приголосний звук? (+)
- Для позначення звука /й/ перед /о/ потрібна одна буква? (+)
- Для позначення звука /й/ перед /а/ потрібна одна буква? (+)
- Буква ї - це буква приголосного звука? (-) (одночасно і приголосного і голосного)
- Для позначення подовженого приголосного потрібно вжити дві букви? (+)
- Молодці! Тепер і Незнайко запам'ятав багато про звуки та позначення їх буквами.
Фізкультхвилинка.
ІІІ. Створення учбової ситуації::
-
Теффі, читаючи книжку, зустріла незнайому букву , сховала її під аркушем.(під аркушем - пусто)
-
Ой, де ж це буква поділася?
-
Нам на допомогу прийшла ось ця комаха. Хто це? (бджілка)
Бджілка говорить, що допоможе нам, якщо ми придумаємо про неї речення та складемо його модель.(Бджілка збирає мед.)
-
Назвіть звук, який у слові бджілка на письмі позначається двома буквами. /дж/ Охарактеризуйте його.
-
А який звук є парним за твердістю до цього звука? /дж/
-
Вимовте його, а тепер закрийте вушка і поступово знижуйте звук голосу.
-
Який звук ви почули?( /ч/ )Дайте йому характеристику.
-
Чи може цей звук зустрічатися в якихось словах? Наведіть приклад.
-
Чи є звук /ч/ в словах: чемно, вечір. Давайте перевіримо.(звуко -буквений аналіз).
-
Чи здогадалися ви з якою буквою будемо знайомитися?
-
Саме цю букву і сховала Теффі. Ім'я цієї букви «че». (Ознайомлення з буквою) На що схожа буква?
Буква «че» -
Немов стілець,
Догори лиш ніжки.
Навіть з цифрою
Чотири
Буква схожа трішки.
-
Що ж нам треба дослідити?(«роботу» букви «че»)
-
Як би ви хотіли провести дослідження?(в групах чи парах)
-
Для дослідження я пропоную вам матеріал.(на аркушах)
Час чітко
Чайка ганчірка
(В результаті дослідження з'являється модель: /ч/
/ч'/ Ч )
-
Що ви будете досліджувати?
-
Що ви отримаєте, коли закінчите роботу?
-
Презентація робіт.
-
Як ви міркували, щоб дослідити «роботу» букви?
-
Теффі підготувала вірш Г. Чубач. Послухайте його, визначте в яких словах буква «че» виконує таку: = «роботу», а в яких таку: -.
Чорно, чорно уночі,
Чорні очі у сичів.
Чорні очі, чорні крила
Чорна тінь усе покрила
Через чорних тих сичів -
Чорно, чорно уночі .
Фізкультхвилинка.
ІV. Розв'язання навчальної задачі:
-
Гра на засвоєння правильної вимови звука /ч/.
-
ка
чі
ду
че
чу
ни
ча
кі
ло
чо
си
чи
-
Знайдіть склади в яких «че» виконує = «роботу», а таку: -
-
Для чого я запропонувала вам цю гру?
-
Читання променевої таблиці:
Сини
Спідни чки
таріло
-
Чи відоме вам значення цих слів?
-
Яку «роботу» виконують вони? (називають предмети)
-
Скільки предметів називають ці слова?
-
Використовуючи ці слова утворіть пари за принципом один - багато.
-
Який звук позначає буква «че» в цих словах? Чи змінився звук в утвореній парі?
-
Відгадайте загадку:
Багатьом був невідомий,
Нині з кожним подружив.
З казки в кожного удома
Хлопчик - цибулинка жив.
Дуже просто, мелодійно
Він зоветься…(Чіпполіно)
-
Я впевнена, що буква «че» в імені хлопчика виконує ось таку: - «роботу». Ви зі мною згодні?
-
Завдання від Чіпполіно:
-
Прочитати слова. Чи є слова з невідомим значенням? Визначте «зайве» слово і поясніть чому воно «зайве».
Чек часник
Сичу черешня
Чемно обличчя
(«Зайве» - обличчя, бо звук /ч'/ - м'який, подовжений.)
-
Робота з букварем с.121
Текст «Іменини»
а)читання вчителем;
б)самостійне читання учнями ( в парах і оцінити читання сусіда);
- Які запитання по тексту ви можете поставити?
в)читання «ланцюжком»
- Якби ви потрапили б на ці іменини, то як привітали іменинника?
V. Підсумкова рефлексія:
- «Роботу» якої букви досліджували?
- Як «працює» буква «че»?
- Чи потрібно це вам? Для чого?
- Давайте повернемося до нашого Буквоміста. Де ми поселимо букву «че»?
- Які слова зі звуком /ч/ ви запам'ятали?
- Я приклею біля букви «че» чашку.
- Завдання від діда Буквоїда: зібрати слова, які сховав:
Звичайка.
VІ. Додаткові завдання:
-
Гра «Знайди помилку»:
Ходить Капля біля річки
Виглядає жаб з водички.
-
Кросворд:
Ч
1)Швидко мчить, біжить, минає,
Нам його не вистачає.
З дня у день подорожує -
По планеті він крокує.
(Час)
2)Дозрівають у лісах суниці,
Спіють у садочках полуниці.
Червоненькі жменями збираю.
Хто ж фарбує ягідки? Не знаю…
(Червень)
3)Неначе паровоз гуде,
Шумить, кипить і пара йде,
Смачний заварює нам чай.
Хто ж він такий? От відгадай!
(Чайник)
4)Не ягня, не кінь, не поні
Стоїть смирно на припоні.
Біля берега живе,
Відв'яжи і попливе.
(Човен)