- Учителю
- Кітап қадірі Мұхтар Әуезов
Кітап қадірі Мұхтар Әуезов
Күні: 7 .09.2015
Пән: әдебиеттік оқу
Пән мұғалімі: Тасыбай А.Қ.
Сабақтың тақырыбы: Кітап қадірі М. Әуезов
Сабақтың мақсаты: өлеңнің идеялық мазмұнын өмірмен байланыстыра ашуға жағдай жасау
Күтілетін нәтижелер:
Пәндік нәтиже: оқушылардың кітап оқу мәдениетімен танысуға жағдай жасау, атақты ғұламалар мен дарынды адамдардың өміріндегі кітаптың рөлі жайылы ақпаратты талдайды;
Жүйелі іс-әрекет нәтижесі: кітапқұмарлыққа, кітаптың пайда болу тарихы мен кітаптың көмегімен өмірлері түбегейлі өзгерген адамдар өмірінен мысал келтіре отырып қызығушылықтарын арттыру, талдау, шығармашылық жұмыстар жасау.
Тұлғалық нәтиже: кітаптың адамның ішкі жан-дүниесін байытатындығын түсінгенін анықтау.
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың көрнекілігі: портрет суреттер
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын қорытынды лап өту.
«Өнер-білім бар жұрттар» жаттау
І. Қызығушылықты ояту.
Сандықша,, ойланып тұрған адамның, алтыннан жасалған зергерлік заттар суреттері.
Суретке қарап, не ойлайтындарыңды айтыңдар.
Кітап - алтын сандық:
Іші толған қазына, құт,
Оқы, оқы, ойыңа тұт.
-
Осы айтылған мақалдың мағынасын қалай түсінесіңдер?
-
Кітаптың адам өмірінде алатын орны ерекше. Бүгін біз адам өмірін кітап қалайша түбегейлі өзгерткенін білеміз. Кітаптың әрқайсымызға не беретіні туралы әңгіме етеміз.
-
Кітап оқып, білім алуға шақырған кімдердің өлеңдерін білесіңдер?
-
Сендерде осы ғұламалардың барлығы ауылдан шығып, алғашқы білімді молдадан алып, кітапқа деген құмарлықтары қалай пайда болды деген ой туды ма?
-
Ендеше , Абай Құнанбаевтың кітапқұмарлық қасиеті қалай пайда болғаны жайлы білгілерің келе ме?
Мағынаны тану.
М. Әуезов пен «Абай жолы » романы туралы қысқаша мәлімет беру.
Сөздік жұмыс.
Зере - әжесі, Ғабитхан - Құнанбай аулының балаларын оқытқан молда, Абай 8 жасынан Ғабитханда оқыған, Ұлжан - анасы, Күнке - Абайдың әкесі Құнанбайдың бәйбішесі
Мәтінді тізбектеп оқу.
-
Абайдың кітапқұмарлығын арттырған не болыпты?
-
Бұл ауылда кітапты қай мезгілде көп оқыған?
-
Мәтіннен ізде, дәлелде: Кітапты көп оқуға не бөгет болды?
-
Қыстың бітуі. Мал төлдейтін уақыт келді
-
Кітаптың аздығы
-
Бар кітаптың өзі қолына тие бермейтін
-
Абай сияқты қаншама ғұламаларымыз өз заманында кітап оқуға құмартқан. Бірақ жоғарыда айтылған себептер бойынша т.б. сол заманғы тәрбие, әдет-ғұрып, тіпті шамның жоқтығынан, майшам, пілте шамның көмегімен көрпенің астына тығылып оқитын болған. Тіпті оқуға рұқсат етілмейтін кітаптар болған.
-
Кітап оқуға қанша уақыт бөлесің?
-
Қай мезгілде оқисың?
-
Оқығаныңды кімге айтасың?
-
Кімнің отбасында кітап оқу үрдіске айналған?
-
Кімнің жеке кітапханасы бар?
Сергіту сәті
Кітап - ғалым, тілсіз мұғалім,
Кітап көзі жабыққа арзан,
Көзі ашыққа маржан
Кітап оқып, ой бөлісейік достар.
Ойтолғаныс.
Мақалға қайта оралу. - Осы мақалға қосарың бар ма?
«Бес жолды өлең » жаз
Есіңе сақта!
Кітапты қалай оқу керек:
-
Кітапты басынан аяғына дейін оқы.
-
Кітап оқығанда асықпа.
-
Оқыған кітабыңның аты мен авторын ұмытпа.
-
Оқу кезінде жол тастап оқу немесе оқылмаған парақтар болмауы керек.
-
Оқу барысында кездесетін түсініксіз сөздердің мағынасын кейінге қалдырмай, бірден сөздіктен тауып оқы не сұрап біл.
-
Оқығаның туралы ой түйіндеп отыр.
-
Оқыған кітабың ұнаса, оны досыңа ұсын.
Кітапты оқығанда нені естен шығармау керек:
-
Кітапты кір қолмен ұстама.
-
Кітап парақтарын ұқыптылықпен аш.
-
Парақты ашарда саусақтарыңды түкіріктеме. (Төрт саусағыңмен кітап бетінің ортаңғы жағынан басып отырып жоғары қарай бас бармағыңды жүргізсең, ашылу керек беті өзі ерекшеленіп отырады)
-
Кітап парақтарын бүкпе, белгілеуші сал.
-
Кітапқа қаламмен сызба.
Үй тапсырмасы Мәтінді оқу. (6-7) бет шығармашылық тапсырма
Бағалау