- Учителю
- План урока по казахскому языку на тему 'Зат есім'
План урока по казахскому языку на тему 'Зат есім'
Мектебі
| Ш.Бекмұхамбетова атындағы мектеп- гимназиясы |
Сыныбы | 2а- кл |
Мұғалімі | Жұмашева Ұлболсын Құраловна |
Күні | 19.02.2015 жыл |
Пәні |
Қазақ тілі |
Сабақтың тақырыбы | Зат есімнің жекеше және көпше түрі. |
Мақсаты | 1Білімділік: а. Зат есім туралы түсінігін кеңейту,зат есімнің жекеше және көпше түрлерін ажырату, жасалу жолын білу 2. Дамытушылық: ә.Оқушылардың ақыл-ойын, байқағыштық қабілеттерін, коллиграфияларын жетілдіру,сөздік қорын, өз бетімен жұмыс жасау арқылы теориялық ойлауын, сөйлеу тілін дамыту. 3.Тәрбиелік: б. Балаларды кішіпейілділікке,адамгершілікке,адалдыққа әдепті, ұқыпты болуға, ұйымшылдықпен, топпен, жұмыс істеуге тәрбиелеу |
Көрнекілігі | Ребус, дидактикалық материалдар,ойындар, Венн диаграммасы, суреттер, тестер, тірек сызбалар. |
Әдісі | СТО,АКТ, ой- қозғау,өзіндік жұмыс, топтық жұмыс, жұптық жұмыс,сұрақ-жауап,мағынаны ашу. |
Сілтеме | Интернет, |
Күтілетін нәтижесі | Зат есім туралы жалпы білімі болады.Зат есімнің көпше түрінің жасалуын біліп,көптік жалғауларымен танысады.Өз ойын тиянақтай біледі,нақты, толық жауап береді.Топпен жұмыс жасайды,өзара және бірін -бірі баңалауға үйренеді.Кері байланыс жасауға дағдыланады. |
Сабақтың барысы | 1.Ұйымдастыру кезеңі. . Психологиялық дайындық «Шаттық шеңбері» 3. Топқа бөлу 4. Қызығшылықты ояту 5. Мағынаны тану 6. Жаңа тақырыпты меңгерту 7.Ой- толғаныс. 8.Үйге тапсырма 9.Бағалау. 10.Кері байланыс. |
№
Мүғалім әрекеті
Оқушының әрекеті
Көрнекіліктер, ресурстар
Бағалау
1
Сабақты ұйымдастыру.
қызығшылықты ояту
Көңіл- күй экранын толтырады
көңіл күй экраны
2
Психологиялық
дайындық
«Шаттық шеңбері»
- Әрбір адам? - Туысым, досым, жұрағат,
- Әрбір сабақ? - Үйрену, ұғу, ұлағат.
- Әрбір ісім? - Тірлік, тірек, адамдық,
- Әрбір сөзім? - Бірлік, шындық, адалдық.
Күлімдеп күн бүгін,
Қарады маған да!
Күлімдеп күн бүгін,
Қарады саған да!
Шуақпен нұр төгіп,
Көңілді кетті көтеріп!
Қол ұстасып бәріміз
Жылылықты сезейік,
Күндей күліп әрқашан
Күлімсіреп жүрейік!
Слайд «Жүректен-жүрекке»
3
Топқа бөлу
І-топ «Жалқы есім»
ІІ-топ «Жалпы есім»
Жалқы есім деген не?
Жалпы есім деген не?
Топтың «алтын» ережесін оқу.
4
5
Қызығушылығын ояту.
.
Зат есім дегеніміз не?
«Ойлан, тап!»
10+7=? 18+10=? 20-5=?
9+5=? 12+8=? 100-1=? 60+40=?
Оқушылардың жауабы.
Слайд
Үш шапалақ.
6
Жаңа сабақты меңгерту.
Топтық жұмыс.
Постер жасау.
І-топ. Зат есімнің жекеше түрі.
ІІ-топ.Зат есімнің көпше түрі.
Слайд арқылы толықтыру.
Толық мәлімет беру.
Үш шапалақ.
7
Дәптермен жұмыс.
Күннің жады.
Көркем жазу .Н н нар,нан,нағашы
Толық мәлімет беру.Слайд.
8
Оқулықпен жұмыс.
348-жаттығу.Мәтінді оқып, жекеше,көпше түріндегі зат есімдерді тап.Кезекпен оқып,талдайды.
.
9
Сергіту сәті.
«Ойыншықтар» әні.
Әннің ішінен зат есімдерді табыңдар.
9
Мағынаны тану.
Топтық тапсырма.
Бұл зат есімдерді көпше түрге айналдырып жазыңдар.
І-топ
Оқушы,ұстаз,мұғалім,азамат,
Әнші,жігіт.
2-топ
Ою, дәптер,қалам, гүл, кітап, елік.
-Қандай өзгеріске ұшырайды?
Әр топ өз жұмыстарын
талқылап,та ныстырады.
Үш шапалақ.
10.
Оқулықпен жұмыс.
.
352-жаттығу.Мәтінді бәрі іштей оқиды.Мәтін неше бөліктен тұрады? Әр бөлік қандай жолдан бастап жазылады?
І-топ. 1-бөлігін оқып, талдайды.
ІІ-топ 2-бөлігін оқып талдайды.
2-ші бөлігін тақтаға жазады.
10.
Ой-толғаныс.Бағалау.
Сәйкестендіру тесті.
І-топ.
ІІ-топ.
Венн диаграммасына салу
Алатау Жалқы есім
Биші Жалпы есім
Парта Жекеше
Баянауыл Көпше
Балалар кім?
Асан не?
Суретші кімдер?
Күйшілер нелер?
Аңдар
Құс
Сәйкестендіру тесті
1. Суретші - дар
2. Ақын - лар
3. Жеңімпаз - дер
4. Сыйлық - тер
5. Бала - лер
6. Құс - тар
7. Ата - дар
8. Құжат - тар
9. Өзен - дер
10. Торғай - тар
Кім? Не? Кімдер? Нелер?
Түбір сөз, Зат көптік ж. Жекеше есім көпше т.
Слайд
Слайд.
11.
Үйге тапсырма.
.
«Менің оқу құралдарым» тақырыбына әңгіме жазу.
.
12
Бағалау.
Топ жетекшісі бағалайды.
13.
Кері байланыс.
Даладай кең, пейілім,
Жүрегім толы мейірім.
Жер шарының ұл-қызына
Жылытуға жетер қызуым.
Слайд