- Учителю
- Ана тілі пәні бойынша М. Дулатов Қош келдің, Наурыз! тақырыбындағы сабақ(3-сынып)
Ана тілі пәні бойынша М. Дулатов Қош келдің, Наурыз! тақырыбындағы сабақ(3-сынып)
Әдебиеттік оқу
Уақыты:11.02.2016ж 3 «д» сынып Бекітемін:-----------------Сабақтың тақырыбы
М. Дулатов «Қош келдің, Наурыз!»
Сабақтың мақсаты
Наурыз-қазақтың ұлттық мейрамы екенін және оны тойлаудың ерекшеліктерін түсіндіру.
Күтілетін нәтиже
Оқушылар Наурыз мерекесі туралы біледі. Ұлттық тағамдар,киімдер,ойындар,түрлі бұйымдарының ерекшеліктерін түсінеді. Қазақтың малмен көп байланыстылығын меңгеріп, өз өмірлерінде қолданады.
Дерек көздері
Ресурстар, суреттер, постер, оқулық, слайд, маркер,стикер.
Кезеңдер
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Оқу үшін бағалау
Мотивациялық кезең
Топқа бөлу
3 мин
Парақшалар тарату
1 топ.Діни мейрамдар. 2 топ.Кәсіби мейрамдар. 3 топ.Мемлекеттік мейрамдар.4 топ.Ұлттық мейрамдар.
Парақшаларды орналастыра топтасу.
Ораза,Рамазан айы.Рождество.Қадір түні.Қажылық.Мұғалімдер күні.Медецина қызметкерлер күні.Құрлысшылар күні.Отбасы мейрамы.Білім күні.Халық аралық әйелдер күні.Жеңіс күні.Конституция күні.Тұңғыш президент күні.Қазақ халқы бірлігі мерекесі.Наурыз мейрамы.Тәуелсіздік күні.22 наурыз.16 желтоқсан.
Шапшаң топталған топқа, қол шапалақтау арқылы марапат көрсету.
Үй жұмысын пысықтау. 5 мин «Домино»
Оқушылардан үйге тапсырманы сұрау.
Қ.Мұқышев. Көктем
Өткен сабақты пысықтау. 2 балл
Операциялық кезең.3мин
Жаңа сабақты ашу.
Сұраққа жауап беру
Белсенділіктерін марапаттау
Білім ағашы.3мин
М.Дулатов туралы ақпарат.
Үйден әкелген құнды ақпараттарымен бөлісу.
Бір құнды ақпарат. 2 балл
Тізбектей оқыту.5мин
Мәтінді тізбектей оқыту.
Шапшаң,мәнерлеп оқуға тырысу.
Марапаттау
Топтық жұмыс
7 мин
1 топ.ТВ шоу 2 топ.Бес жол өлең 3 топ.Эссе жазу 4 топ.Бата ойлау
Топпен бірігіп,ережеге бағынып жұмысқа белсене қатысу.
Белсенділік танытты.2балл
Постер қорғау 5мин
1 топ.Киімдер 2 топ.Тағамдар 3 топ.Ойындар 4 топ.Ұлттық жабдықтар.
Ресурстар арқылы керек суреттерді жапсыру.Келесі топ түйінді ой арқылы түйіндеу.
Постер қорғауы талапқа сай. 2 балл
Маршруд 5 мин
Берілген картамен жұмыс. Халық наурызды тағы қалай атайды? Мәтінде наурыз туралы нелер айтылмады? Наурыз мейрамы туралы өз ойын айту. Сен қандай жаңалық енгізер едің?
Парақшадағы сұраққа жауап беру.
Ойын анық жеткізді. 3 балл
Топтастыру 3мин
Наурыз айының ерекшеліктерімен күн шуақтарын орналастыру.
Түсініктерді жаза орналастыру
Марапаттау
Рефлексиялық кезең.4 мин
«Ақылдың алты қалпағы»
Қалпақтарды топтарға тарату.
Сабақ туралы өз ойларын айту
Қошемет көрсету.
Бағалау
2 мин
Топ басшысынан әр оқушы бағасын сүрау
Топ басшылары қорытындылау
Бағалау парақшасымен әділ бағалау
Үй жұмысы
Мазмұндау
Күнделіктеріне жазып алады
Сабақтан кейінгі рефлексия
Не сәтті өтті?
Не сәтсіз өтті?
Сабақта кездескен қиындықтар
Сабақтан кейінгі рефлексия
Сабақ мақсатына жетті .Тапсырмалар түгел орындалды.Оқушылардың наурыз мейрамы туралы білімдері жан-жақты екені байқалды.Топтық жұмыстың маңыздылығын түсінгендері көрініп түрды,белсене қатысуға тырысты.Топта жұмысқа араласпаған оқушы байқалмады.
Топ басшылары өз міндеттерін жақсы орындады,бағалау парақшаларын тиянақты орындап әр оқушы бағасын дәлелдеуге тырысты.Топ басшыларынан жауапкешілік сезілді.
Сабақ барысында мен емес оқушылар жақсы ойларын жеткізе сөйледі.Оқушылардан сабаққа қатыстың бағалау парақшадағы критериялардың орындалу керектігін сол арқылы бағаланатынын білетіндіктері сезілді.
Сабақтың сәтсіз тұсы болған жоқ,кездескен қиындықтар балалар өздерін тым еркін ұстап артық қозғалыстар болды.Сонымен қатар уақытпен /тайым кипер/есептеспей қалған сәттер кездесті.Болашақта уақыттың маңыздылығын ескеруге қалыптастыру мақсатыма қоямын.