- Учителю
- Математика. Тақырыбы:Көбейту мен бөлудің қасиеттерін есептеулерге қолдану
Математика. Тақырыбы:Көбейту мен бөлудің қасиеттерін есептеулерге қолдану
Пәні: математика |
Мұғалімі: Молдабекова Б |
Күні: 20.10.15 ж | |||
Сыныбы |
4 | ||||
Сілтеме |
Математика оқулығы, Оспанов Т.Қ., Құрманалиева Ш.Х., Қосанов Б.М., Қайыңбаева Ж.Т., Ерешева К.Ә., Маркина М.В.,«Атамұра», 2015 ж. | ||||
Сабақтың тақырыбы |
Көбейту мен бөлудің қасиеттерін есептеулерге қолдану | ||||
Сабақтың мақсаты: |
Көбейту мен бөлудің амалдарын тексеруді орындау білігін тәсілдерін қарастыру.
| ||||
Күтілетін нәтиже |
Ойлау қабілеттері артады. Талдау салыстыру, ой қорыту білігі дамиды.Математикалық тілде сөйлеу дағдылары қалыптасады; | ||||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
|
| ||||
Керекті жабдықтар |
Интербелсенді тақта, плакаттар, суреттер, үлестірмелі карточкалар. | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Модульдер көрінісі | ||
Психологиялық дайындық Топқа бөліну Сергіту сәті |
Шенбер құру
топка бөлу «үйректер» биі |
Оқушылар сабақты жақсы көңіл күймен бастау үшін бір-біріне жақсы тілек сөздер айтады.
Мәні бірдей өрнектер арқылы топқа бөлінеді.
Сергіту биін билейді. |
ОЖТ
АКТ | ||
Үй тапсырмасын тексеру |
№ 9тексеру
|
А+4200=9000 б-3705=5000 с-98=1300 7660-а=4782 497+с=5300 147+б=5007
|
БүО | ||
Білу
|
Ауызша есептеу |
84-40=20+24 79-8= 68+3 70-5=45+20 18+6= 40-16 53+6= 70-11 34+6=52-12
|
ОЖТ (ДО) | ||
Түсіну |
Оқулықпен жұмыс №1 Тақтада түсіндіру |
а) 8 бірл.*7=5он.6бір 8*7=56 7*8 бірл=56б 7*8=56 8 онд.*7=56 80*7= 560 7*8 онд.=56он 7*80=560 8 жүзд.*7 = 5600 800*7=5600 7*8 жүзд. = 56жүзд 7*800=5600 ә) 3 бірл.мың * 2=6 бір.мың, 3000 * 2=6000 2 *3 бірл. мың=6 бірл.мың 2 * 3000=6000 3 онд.мың * 2= 6 онд.мың 30000 * 2=6000 2 *3 онд.мың = 6 онд.мың 2 * 30000 = 60000 3 жүзд.мың * 2 = 6 жүз.мың 300000 * 2 =600000 2 * 3жүзд.мың=6 жүз.мың 2 * 300000 = 600000 |
СТО,ДО АКТ | ||
Қолдану |
«Тақтамен жұмыс» №2
|
Түсіндіре отырып, шығарады. а)61*1=61 61 : 1 =61 61*10=610 610 : 10=61 61*100=6100 6100 : 100=61 61*1000=61000 61000 : 1000=61 ә)20 * 1=20 2000 * 1=2000 20 : 20=1 20 : 1=20 2000 : 1=2000 200 : 200=1 200 * 1=200 20000 * 1=20000 2000 : 2000=1 200 : 1=200 20000 : 1=20000 20000 : 20000=1 |
ОЖТ ОүБ, ЖЕ | ||
Талдау |
«Топтық жұмыс » № 4 Бір-бірін тексеруге берілген есептер № 5 жеке жұмыс
№6 |
1топ 2-топ (30+7)*2=74 30*2+7*2=74 (300+70)*2=740 300*2+70*2=740 (3000+700)*2=7400 3000*2+700*2=7400 (30000+7000)*2=74000 30000*2+7000*2=74000
1 кг -160 г Ш: 1000*160=160000г 1 т - ? кг Ж: 160 кг
1 адамға-1 күн 20г тұз. 1 кг тұз - 1 адаға ? күнге жетеді Ш:1 к г = 1000г 1000 : 20=50 күн Ж. 1 адамға 50 кунге жетеді. |
ЖЕ ОүБ ОБ ж/е Көш
| ||
Жинақтау
|
Жеке жұмыс № 7 Тиімді тәсілмен есептейді
№8 логикалық есеп |
20*5*6*300= 180,000 20*5*6*3000=1,800,000
20*5*6*30=18,000 20*5*6*30000=18,000,000
275 : 6 = 45 (5 қ) 728 : 9 = 80 (8 қ) 547 : 3 = 182 (1 қ) 809 : 4 =202 (1 қ) 929 : 3 = 309 (2 қ) |
СТО, ОүБ
ДТО
| ||
Бағалау
Кері байланыс
Үй тапсыр-сы
|
БҮҮ кестесі
Смайликтермен
Екі жұлдыз, бір тілек
№ 3,9 71-72 бет |
Бағалау парағы бойынша қорытынды бағасын шығарады -Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздеріне ұнаған екі әрекеттері туралы ойларын және бір ұсыныс, тілектерін стикерге жазады. |
ОүБ ОБ |
Мұғалімі: Отарова Ж.С.
Күні: 21.10.15 ж
Сыныбы
4 «В»
Сілтеме
Математика оқулығы, Оспанов Т.Қ., Құрманалиева Ш.Х., Қосанов Б.М., Қайыңбаева Ж.Т., Ерешева К.Ә., Маркина М.В.,«Атамұра», 2015 ж.
Сабақтың тақырыбы
Көп таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша көбейту және бөлу тәсілдері.
Сабақтың мақсаты:
Көп таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша көбейту мен бөлудің амалдарын тексеруді орындау білігін тәсілдерін қарастыру.
-
Көбейту мен бөлудің амалдарын тексеруді үйрену;
-
Математикалық материалдарға үлгілерді қолдану білігін қалыптастыру;
-
Көбейту мен бөлудың жазбаша тәсілдерін қолдану білігін дамыту және бекіту;
Күтілетін нәтиже
Ойлау қабілеттері артады. Талдау салыстыру, ой қорыту білігі дамиды.Математикалық тілде сөйлеу дағдылары қалыптасады;
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
-
Бірлескен оқу
-
Сын тұрғысынан ойлау стратегиялары:
-
Жеке, жұппен, топпен жұмыс;
-
Ой қозғау;
-
Диалогтік оқыту
-
Алынған ақпарат негізінде постер жасау
-
-«Екі жұлдыз, бір тілек» әдіс-тәсілдері
Керекті жабдықтар
Интербелсенді тақта, плакаттар, суреттер, үлестірмелі карточкалар.
Сабақтың барысы
Сабақ кезеңдері
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Модульдер көрінісі
Психологиялық дайындық
Топқа бөліну
Сергіту сәті
Шенбер құру
топка бөлу
«үйректер» биі
Оқушылар сабақты жақсы көңіл күймен бастау үшін бір-біріне жақсы тілек сөздер айтады.
Мәні бірдей өрнектер арқылы топқа бөлінеді.
Сергіту биін билейді.
ОЖТ
АКТ
Үй тапсырмасын тексеру
№ 9тексеру
60,42,90 және 72 сандарын 6 есе кеміт
10,20,30 және 40 сандарын 5 есе арттыр
БүО
Білу
Ауызша есептеу
№1
23 * 2= 46 230 * 2=460 2300 * 2=4600
23000 * 2= 46000 230000 * 2=460000
ОЖТ (ДО)
Түсіну
Оқулықпен жұмыс №2
Тақтада түсіндіру
46 : 2= 23 460 : 2=230 4600 : 2=2300
46000 : 2=23000 460,000 : 2=230,000
92*2=46 920*2=460 9200 : 2=4600
92000 : 2=46000 920,000 : 2=460,000
СТО,ДО
АКТ
Қолдану
«Тақтамен жұмыс»
№3
3*8=24 30*8=240
300*8=2400 3000*8=24000 30,000*8=240,000
24 : 8=3 240 : 8=30
2400 : 8=300 24000 : 8=3000 240,000 : 8=30,000
ОЖТ
ОүБ, ЖЕ
Талдау
«Топтық жұмыс »
№ 4 Бір-бірін тексеруге берілген есептер
№ 5 жеке жұмыс
№6 есепті шығар
1топ 2топ
460*10=4600 460 м=46 дм
3 топ 4 топ
460т=46ц 460 см=46 дм
1 топ 2 топ
9080*10=90800 9080ц=908т
3 топ 4 топ
800000 м=80 дм 9080 см=908 дм
Мотоцикл 20км-1 л (б) Ш: 80 : 20= 4
80 км -? Литр бензин Ж: 80 км-ге 4 л бензин
жұмсайды
Жеңіл машина -100 км -8 л( б Ш: 800*8=6400 : 100=64
800 км - ? бензин Ж.: 64 л бензин
жұмсайды
ЖЕ
ОүБ
ОБ ж/е Көш
Жинақтау
Жеке жұмыс
№ 7 Ауызша орындайды.
№8 Теңдеулерді шешеді
№9 Амалдарды орында
7800 *2= 15600 5000*3=15000 60000*4=240,000
17000 * 2= 34000 25000 * 3= 75000 106000*4=424,000
8400 * 5= 42000 184000 * 5=920,000
Х + 1075 = 3806 х - 287=593
х= 2731 х= 880
3000 * х =9000 х : 5 =80
х= 3 х = 400
(252+684) : 3=312 (3592+688) : 5 =856
8000 : 5 + 1007= 2607 1500 * 6 - 2035=6965
4200 : 7 * 8= 4800 5400 : 9 * 7=4200
СТО,
ОүБ
ДТО
Бағалау
Кері байланыс
Үй
тапсыр-сы
БҮҮ кестесі
Смайликтермен
Екі жұлдыз,
бір тілек
№ 9 73-бет
Бағалау парағы бойынша қорытынды бағасын шығарады
-Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздеріне ұнаған екі әрекеттері туралы ойларын және бір ұсыныс, тілектерін стикерге жазады.
ОүБ ОБ
Рефлексивтік есептеме.
Күні : 20.10.2015 жыл.
Пәні : Математика
Мұғалім: Сыдықбаева Ә.Ж.
Тақырыбы : Көбейту мен бөлудің қасиеттерін есептеулерге қолдану
Сабақтың мақсаты: Көбейту мен бөлудің амалдарын тексеруді орындау білігін тәсілдерін қарастыру.
-
Көбейту мен бөлудің амалдарын тексеруді үйрену;
-
Математикалық материалдарға үлгілерді қолдану білігін қалыптастыру;
Көбейту мен бөлудың жазбаша тәсілдерін қолдану білігін дамыту және бекіту;
Күтілетін нәтижем: Ойлау қабілеттері артады. Талдау салыстыру, ой қорыту
білігі дамиды.Математикалық тілде сөйлеу дағдылары қалыптасу;
Қолданылатын әдіс-тәсілдерім:
-
Бірлескен оқу
-
Сын тұрғысынан ойлау стратегиялары:
-
Жеке, жұппен, топпен жұмыс;
-
Ой қозғау;
-
Диалогтік оқыту
-
Алынған ақпарат негізінде постер жасау
-«Екі жұлдыз, бір тілек» әдіс-тәсілдерін
Шенбер құрдым топка бөлдім Оқушылар сабақты жақсы көңіл күймен бастау үшін бір-біріне жақсы тілек сөздер айтты.
Мәні бірдей өрнектер арқылы топқа бөлдім.
№ 1 Ауызша есептеді.
) 8 бірл.*7=5он.6бір 8*7=56 7*8 бірл=56б 7*8=56
8 онд.*7=56 80*7= 560 7*8 онд.=56он 7*80=560
8 жүзд.*7 = 5600 800*7=5600 7*8 жүзд. = 56жүзд
7*800=5600
ә) 3 бірл.мың * 2=6 бір.мың, 3000 * 2=6000
2 *3 бірл. мың=6 бірл.мың 2 * 3000=6000
3 онд.мың * 2= 6 онд.мың 30000 * 2=6000
Оқулықпен жұмыс істедік №2 Тақтада түсіндірдім.
Түсіндіре отырып, шығардық. .
а)61*1=61 61 : 1 =61
61*10=610 610 : 10=61
ә)20 * 1=20 2000 * 1=2000 20 : 20=1
20 : 1=20 2000 : 1=2000 200 : 200=1
Түсіндіре отырып, амалдарды орындады.
Топқа бөлдім есептерді шығарды.
1топ 2 топ
460*10=4600 460 м=46 дм
3 топ 4 топ
460т=46ц 460 см=46 дм
1 топ 2 топ
9080*10=90800 9080ц=908т
3 топ 4 топ
800000 м=80 дм 9080 см=908 дм
Мотоцикл 20км-1 л (б) Ш: 80 : 20= 4
80 км -? Литр бензин Ж: 80 км-ге 4 л бензин
жұмсайды
Жеңіл машина -100 км -8 л( б ) Ш: 800*8=6400 : 100=64
800 км - ? бензин Ж.: 64 л бензин
жұмсайды
Оқушылар жеке жұмыс істеді.
№ 7 Тиімді тәсілмен есептеді
20*5*6*300= 180,000 20*5*6*3000=1,800,000
20*5*6*30=18,000 20*5*6*30000=18,000,000
Смайликтермен Екі жұлдыз, бір тілектерін айтты.
Үйге тапсырма бердім.
№ 9есеп, 77 бет Бағалау парағы бойынша қорытынды бағасын шығарады
-Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздеріне ұнаған екі әрекеттері туралы ойларын және бір ұсыныс, тілектерін стикерге жазды.
Рефлексивтік есептеме.
Күні : 21.10.2015 жыл.
Пәні : Математика
Мұғалім: Отарова Ж.С
Тақырыбы :
Сабақтың мақсаты: Көп таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша
көбейту және бөлу тәсілдері.
Көп таңбалы санды бір таңбалы санға ауызша көбейту мен бөлудің амалдарын тексеруді орындау білігін тәсілдерін қарастыру.
-
Көбейту мен бөлудің амалдарын тексеруді үйрену;
-
Математикалық материалдарға үлгілерді қолдану білігін қалыптастыру;
Көбейту мен бөлудың жазбаша тәсілдерін қолдану білігін дамыту және бекіту;
Күтілетін нәтижем: Ойлау қабілеттері артады. Талдау салыстыру, ой қорыту
білігі дамиды.Математикалық тілде сөйлеу дағдылары қалыптасу;
Қолданылатын әдіс-тәсілдерім:
-
Бірлескен оқу
-
Сын тұрғысынан ойлау стратегиялары:
-
Жеке, жұппен, топпен жұмыс;
-
Ой қозғау;
-
Диалогтік оқыту
-
Алынған ақпарат негізінде постер жасау
-«Екі жұлдыз, бір тілек» әдіс-тәсілдерін
Шенбер құрдым топка бөлдім Оқушылар сабақты жақсы көңіл күймен бастау үшін бір-біріне жақсы тілек сөздер айтты.
Мәні бірдей өрнектер арқылы топқа бөлдім.
№ 1 Ауызша есептейдік
23 * 2= 46 230 * 2=460 2300 * 2=4600
23000 * 2= 46000 230000 * 2=460000
Оқулықпен жұмыс №2
46 : 2= 23 460 : 2=230 4600 : 2=2300
46000 : 2=23000 460,000 : 2=230,000
Тақтада түсіндірдім
№3 Оқушылар амалдарды орындады.
3*8=24 30*8=240
300*8=2400 3000*8=24000 30,000*8=240,000
Тақтамен жұмыс істедік№4
Түсіндіре отырып, оқушылар қалдықпен бөлуді шығарды.
Топтық жұмыс жасадық
№ 5 Бір-бірін тексере отырып берілген есептерді шығардық
1топ 2топ
460*10=4600 460 м=46 дм
3 топ 4 топ
460т=46ц 460 см=46 дм
1 топ 2 топ
9080*10=90800 9080ц=908т
3 топ 4 топ
800000 м=80 дм 9080 см=908 дм
Мотоцикл 20км-1 л (б) Ш: 80 : 20= 4
80 км -? Литр бензин Ж: 80 км-ге 4 л бензин
жұмсайды
Жеңіл машина -100 км -8 л( б Ш: 800*8=6400 : 100=64
800 км - ? бензин Ж.: 64 л бензин
жұмсайды.
№ 7 есептерді шығардық.
№ 8 Өрнек түрінде оқушылар жазды және шығарды
Смайликтермен Екі жұлдыз, бір тілек жазды.
Үйге тапсырма бердім.
№ 9есеп, 76 бет Бағалау парағы бойынша қорытынды бағасын шығарады
-Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздеріне ұнаған екі әрекеттері туралы ойларын және бір ұсыныс, тілектерін стикерге жазды.