7


  • Учителю
  • УРОК-ТРЕНІНГ З КУРСУ «Я І УКРАЇНА» (4 клас)

УРОК-ТРЕНІНГ З КУРСУ «Я І УКРАЇНА» (4 клас)

Автор публикации:
Дата публикации:
Краткое описание:
предварительный просмотр материала


УРОК-ТРЕНІНГ З КУРСУ «Я І УКРАЇНА»


Тема: Ніхто не має права ображати людину. Основні права та обов'язки громадян. Права дитини. Декларація прав дитини.

Мета: формувати в учнів уявлення про Декларацію прав людини; ознайомити з основними положеннями цього документа; вчити дітей самостійно робити висновки, аналізуючи різні ситуації; продовжувати розмову про добро і милосердя; розвивати зв'язне мовлення; виховувати позитивні почуття один до одного, вчити поважати інших людей.

Хід уроку-тренінгу

І. Вступна частина.

1. Знайомство «Сердечні привітання»

Встаньте, діти, всі скоріше, Посміхніться всім миліше. Добрий день! Тепер сідайте. Починаймо! Не зівайте!

- Передаємо сердечко і висловлюємо побажання один одному. (Здоров'я, радості, успіхів, добра...)

2. Складання правил тренінгу. Вправа «Сонечко».

Мета. Скласти правила поведінки під час заняття.

- У нас є перше правило - говорити по черзі. Проте я думаю, потрібно ще підібрати деякі правила щодо нашої співпраці під час сьогоднішнього заняття. Давайте спробуємо відшукати їх на промінцях. Із них ми складемо сонечко, яке освітить нам правильний шлях до скарбу. Виберіть промінці із потрібними правилами.

(в центрі кола знаходяться промінці з різними правилами. Діти вибирають ті, які підходять до заняття: не перебивати товариша, не боятись висловлювати свої думки, вислуховувати товариша до кінця, брати активну участь у розмові, бути доброзичливим, поважати думку товариша, говорити коротко. Діти називають по черзі правила, прикріплюючи до дошки промінці у вигляді сонечка.)

-Погляньте, яке яскраве гарне сонечко вийшло. Якщо ви будете дотримуватися цих правил, що є на його промінчиках, то наше заняття обов'язково буде хорошим і сонячним.

- Чи можна ці правила назвати добрими?

- Які ще правила доброти допоможуть нам жити в мирі та злагоді у
суспільстві?

( Допомагати, жаліти, радіти за когось, ділитися, вміти пробачати...)

3. Повідомлення теми уроку

- Ви назвали багато правил доброти. А чи кожна людина має право на

добре ставлення до себе? Чому?

- Всі люди рівні в правах. Сьогодні ми поговоримо про те, які права мають

діти, ознайомимося з документом, який визначає ці права.

4. Очікування

- Добро, справедливість буде щирим, якщо воно іде від самого серця. Я

хочу роздати кожному з вас сердечко. Зберігайте його весь урок. Якщо урок буде для вас корисним, цікавим, якщо у вас з'являться знання, якими ви зможете поділитися з іншими, а може і допомогти комусь, то ви подаруєте своє сердечко своїм однокласникам, друзям, гостям - приколете його на дошку. Таким чином ми утворимо велике серце нашого класу.

II. Основна частина

1. Теоретична частина

а) Таємничо-чарівна хвилинка

- У мене в руках - чарівна скринька. В ній - найцінніший скарб планети Земля. Хто з вас хоче його побачити, зможе зазирнути, але поки що не розповідати, кого він там побачив, аж доти, доки всі сміливі не зазирнуть на дно скриньки.

(Діти заглядають у скриньку і бачать своє відображення у дзеркалі та карта України)

  • То кого і що ви там побачили? (себе, карту України)

  • Людина - найцінніший скарб. Кожен з вас - особистість, і саме такої
    людини, як ви, більше на землі немає і не буде.


Бліц-опитування «Блискавка»

  • Що таке держава? (країна , в якій ми живемо)

  • У якій державі ми живемо? (В Україні)

  • Хто ми за національністю? (Українці)

  • Яка наша держава ? (правова, соціальна , незалежна)

  • Хто є господарем нашої країни ? (народ)

  • Хто є главою держави ? (президент)

  • Про що говорить дата 24 серпня 1991р.? (проголошено незалежність України)

  • Чи повинні ми дбати про добробут і порядок у ній? (Так).

  • Молодці! І ми як громадяни своєї країни має права та обов'язки.

б) Гра «Схоже - відмінне»

- Всі люди різні, але мають щось схоже, спільне між собою. Зараз ми в цьому переконаємось

- підведіться ті,

  • в кого світле волосся,

  • в кого темне волосся

  • хто любить малювати,

  • смачно поїсти,

  • допомагати батькам,

  • грати у футбол,

  • стрибати на скакалці,

  • пити молоко,

  • слухати музику,

  • плескати у долоні

в) Міні-лекція

- Ми побачили, що у вас є і спільні риси, і відмінні і за зовнішністю, і

за звичками, і за уподобаннями. Але всі ви маєте однакові права.

- Що ж таке «право»?

«Довідкове бюро»

  • Головний документ нашої країни, де прописані всі права та обов'язки громадян? (Конституція)

(учень 1) Право - це певні можливості, які потрібні вам, дітям (до 18 років), для того, щоб жити і дорослішати. Тобто те, що ви можете робити, і в чому вам не можуть відмовити. (на дошці)

Раніше дітям було нелегко, не було законів, які оберігали б їхнє життя. Аж у 1959 р. було прийнято Декларацію прав дитини. У 1989 році всі прогресивні країни світу ( і Україна ) підписали Конвенцію прав дитини.

  • За допомогою Конституції держава піклується про своїх громадян. Але в усіх малих громадян є ще своя Конституція. Вона називається «Декларація прав дитини». А про Декларацію нам розповість консультант.

(учень 2) Декларація - це документ, у якому викладено важливі правила, обов'язки для всіх людей. (на дошці) Декларація прав дитини дуже важливий документ, в якому визначені права дитини. Вона була проголошена 20 листопада 1957 року Генеральною Асамблеєю ООН, а прийнята аж у 1959 році. Цей закон повинні виконувати люди всієї нашої Землі.


(учень 3) Конвенція - латинське слово. Це угода, міжнародний договір з певних питань. (на дошці) У 1989 році 191 прогресивна країна світу підписали Конвенцію прав дитини, яка має 54 статті, написаних на 6 мовах.

Конвенція ООН про права дитини набула чинності в Україні з 27 вересня 1991 року і з цього часу є частиною національного законодавства.


Декларування віршу учнями:

Декларація - це просто оголошення всіх прав.

Є права в людей, звичайно, треба, щоб усяк їх знав.

Знайте ж, що усі ви - рівні від народження в правах,

і людина - змалку вільна, наче в небі синім птах...


Знайте ж, змалечку, всіх діток треба вчить, оберігати,

і ніхто у всьому світі їх не сміє ображати!

Треба діткам всього світу не сваритись, а дружить,

і по правилах хороших, по закону треба жить!


  • Згідно Конвенції у дітей з'явилися права.

  • Які ви знаєте права?

  • Зараз кожен з вас обере картку, на одній буде визначенні ваші права, а у когось буде пояснення до нього. І разом ми зробимо «Довідник моїх прав». (вивішують на дошці)


2. Практична частина

А) Колективна робота. Обговорення за малюнками

Давайте допоможемо казковим героям і розповімо про їх права


б) «Юридична консультація»

* Колективна робота.

- На адресу нашого класу прийшли листи від казкових героїв. Вони
просять допомоги.

Ось одне з них:

«Я - Зайчисько, я маленький, хатку мав собі гарненьку, та прийшла

Коза рогата, і немає в мене хати... Ой, хутчіш допоможіть, мої

права ви підкажіть!»

  • З якої казки цей лист? ( «коза-дереза»)

  • Чиї та які права були порушені? (право на житло)


* Робота в групах.

- Тут є ще 5 листів. їх ви обговорите в групах - це ваше перше завдання групової роботи. Але щоб об'єднатися у групи, давайте пригадаємо робочі дні тижнів. (діти називають по черзі понеділок…. І об'єднуються з дітьми, які назвали ті самі дні)

Друге завдання: розглянути малюнок і визначити, які права порушені. (показуються малюнки, обговорення).


Листи від казкових героїв

Привіт! Мене звати Попелюшка.

Мені дуже важко виконувати всю ту роботу, що дає мені мачуха.

А ще мені дуже хочеться хоч іноді відпочивати.

А як я мрію поїхати на бал, знайти там друзів, потанцювати з

принцем, але мачуха мені цього ніколи не дозволить....

Допоможіть, будь ласка, визначити мої права. (право на відпочинок і дозвілля, жодна дитина не має бути примусово залучена до праці, право на вільне спілкування)

Привіт! Я - Буратіно!

Допоможіть мені, будь ласка, розібратися, хто мій друг, а хто ворог.

Тато Карло купив мені Абетку і відправив до школи.

Кіт і Лисиця забрали в мене гроші, а потім ще й прив'язали до дерева.

Мальвіна та Артемон мене врятували і викликали лікаря.

Я зовсім заплутався, допоможіть! (право на освіту, на право на медичну допомогу, право на любов і піклування, жодна дитина не має бути скривджена й зневажена).


Друзі, привіт!

Я Карлсон із казки А.Лінгрен «Малюк і Карлсон, який живе на даху»: ФрекенБок не поважала і не любила дітей. Вона промовляла: «Нічого-нічого! В мене діти і собаки швиденько стають шовковими?» Чи мала вона право з ними так поводитися? (Ми вважаємо, що Фрекен Бок була не права тому, що у Декларації прав дитини сказано, що жодна дитина не повинна бути скривджена. А в Конституції записано, що кожен має право на повагу до його гідності… Таким чином вона порушувала права дітей)

Привіт! Це пише вам Кай із казки Г.Х.Андерсена «Снігова королева»: Снігова королева викрала мене і відвезла у свій величезний льодовий палац. Вона обіцяла мені подарувати увесь світ і пару ковзанів. Але мені чомусь здається, що так не можна було робити. А ви як думаєте? (Ми вважаємо, Снігова королева вчинила неправильно, тому що за законами Конституції діти мають право жити зі своїми батьками, і нікому не дозволено їх розлучати.)


Привіт! Червона шапочка із казки Шарля Перро: Злий та підступний Сірий Вовк удавав із себе доброго, дізнався, як потрапити в будинок до моєї бабусі, а потім проковтнув і бабусю, і мене. Лісоруби врятували нас. Чи порушив Вовк наші права? (Ми вважаємо, що Вовк вчинив погано тому, що порушив статтю Декларації прав людини, в якій написано, що кожна людина має право на життя, свободу та особисту недоторканість.)

* Презентації груп. Обговорення.


- Молодці, діти. Ви всі правильно відповіли на запитання на казкових героїв. Ми з вами добре знаємо, що кожна казка закінчується добре. І ми знаємо, що порушення прав завжди карається. А це означає, що кожен повинен знати, які права у нього є, що робити, якщо їх порушують. Кожна дитина має право на щасливе життя!


Знайомство з терміном «обов'язок"

- Діти, кожна людина має не тільки права, але й обов'язки перед суспільством. Вона повинна поводитися так, щоб не заважати правам та свободам інших людей. До того ж треба пам'ятати, що права нерозривно пов'язані з обов'язками.

- Діти, а що ж таке обов'язок? (ОБОВ'ЯЗОК - це те, що ми повинні виконувати, щоб бути корисними собі та оточуючим.)

- Як ви вважаєте, які ваші основні обов'язки? (Навчатися в школі, допомагати старшим та доглядати менших, слухати батьків, піклуватися про своє здоров'я, піклуватися про природу, додержуватися законів.)

- Отже, ви зобов'язані вчитися, виконувати посильну для вас фізичну працю, оберігати природу, поважати права інших людей. У школі ви повинні старанно вчитися, виконувати шкільні доручення. Вдома в коло ваших обов'язків входить піклування про членів вашої родини, посильна допомога старшим, догляд за меншими, гарна поведінка, піклування про своє здоров'я.


III. Заключна частина

1. Рефлексія

- Хто зрозумів, що значить бути добрим, що значить мати права і не порушувати права інших, нехай поділиться частинкою своєї душі -сердечком. Утворюємо велике серце з маленьких сердечок.


2. Прощання

Спалахнуло серденько ясним полум'ям! Підійдіть погрітись, кому холодно... Крихітку любові нашої візьміть, Добрі слова наостанок скажу!

Будьте всі щасливі, діти,

З усмішкою в світ ідіть.

Хай вам щиро сонце світить,

Всі здоровими ростіть.

І на згадку вам дарую

Я буклети про права,

Щоб завжди ви пам'ятали,

Що це - не пусті слова.

Це все записано в Законах,

Конституції у нас,

Бо держава Україна

Завжди піклується про нас.

9




 
 
X

Чтобы скачать данный файл, порекомендуйте его своим друзьям в любой соц. сети.

После этого кнопка ЗАГРУЗКИ станет активной!

Кнопки рекомендации:

загрузить материал