- Учителю
- 4 Сыныпқа сабақтар топтамасы
4 Сыныпқа сабақтар топтамасы
-
Күні: 5.10
Сынып: 4«А»
Пәні: қазақ тілі
Мұғалім: Қабылбекова З. С.
Сабақ тақырыбы:
Қабырға газетіне мақала жазу. 32-36- жаттығулар.
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға қабырға газетіне мақаланың жазылу ерекшелігі туралы білімді меңгерту
Міндеті:
Оқушылар топта бірлесіп жұмыс жасай отырып, сауаттылыққа, ептілікке және өз ойын еркін айтуды үйренеді
Күтілетін нәтиже:
Балалардың таным белсенділігін дамиды, ойларын қорытындылайды, сұрақтарға жауап береді, ойлану жүйелілігі арттырылады. Әдемі, көркем, қатесіз жазуға қалыптасады.
Оқушылар топта ұйымшылдықпен, бірлікпен жұмыс жасайды
7 модульдің қолданылуы:
-
АКТ
-
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,
-
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
-
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
-
Оқытуды басқару және көшбасшылық.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
Топтық жұмыс, диалогты оқыту
Қолданылатын ресурстар:
АКТ, маркерлер, стикерлер
Ұйымдастыру кезеңі:
2 мин
Топқа бөлу:
Ұйымдастыру кезеңі: оқушылардың біліктілігін арттыру.
Шаттық шеңберін жасайды:
Күлкімізбен, жақсылықпен бөлісуді үйренейік!
Біздің күлкіміз көңілді, (қолдарын еріндерінің шетіне жақындатады)
Жеткізсін жылу мен шаттықты. (қолдарын жүректерінің тұсына қояды)
Бөліскен жақсы ғой өмірде, (қолдарын алға созады,саусақтары күн сияқты)
Қуаныш, мейірім, бақытты. (қолдарын екі жаққа созады
Оқушыларды топқа бөлінеді,
Сабақ кезеңдері:
Тапсырма:
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Білу. Қызығушылықты ояту.
5 минут Оқушылардың білімін бекіту.
Үй тапсырмасы: Төрт топқа конверт таратылады. Әр топ конверттегі берілген тапсырмалар бойынша жауап береді.
1.31- жаттығу. Тақырыпқа сәйкес келетін қандай мәтін жаздың?
2.-Мәтін нешеге бөлінеді?
3. Әңгімелеу мәтінінде не айтылады?
4. - Сипаттау мәтінінде оқиға әрі қарай қалай өрбиді?
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды қатесіз топта жұптасып орындайды. Білімдерін тексеру. Топтық жұмыста оқушының белсенділігі артады.
Түсіну
Жаңа сабақты түсінуге дайындау. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
10 минут
Интербелсенді тақтада электронды оқулық түсіндірмесі.
Оқулықпен жұмыс. 32-жаттығу.
Мәтінді оқып, оқиға хабарланып тұрған мәтінді табу.
Хабарландырулардың қандай түрлерін білесіңдер?
Хабарландырулар қай жерде жазылып, ілінеді?
Дәптермен жұмыс.
-Бүгінгі күнді жазайық.
Көркем жазу.
Мәтінді оқып, талдау жасалынады, диалог жасалады. Топтық жұмыста бүгіні сабаққа қатысты ереже шығарады.
Топқа концерт өткізуге қатысты хабарлама жазуды тапсырамын.
Оқушы ойланады, жаңа пікірлер айтылады.сздік қоры артады.
Дәптерімізді ашайық
Қолға қалам алайық
Түп-түзу боп отырып,
Көркем етіп жазайық.
Қолдану
Білім меңгеруі мен қолдана біледі, жұптық жұмыс
5 мин
Ой қозғау. Өзіндік жұмыс. 33-жаттығу. Осы хабарда не айтылған?
«Қансонар» сөзінің мағынасы ашылады.
Жерге алғашқы жауған қар аңның бейқам жайылып, тіпті жаңа ғана қашып өткеніне дейін білдіреді. Аңшылар ондайда ізге түсіп қуа ма, әлде із кесіп барып аңның байырқалаған жеріне төте тарта ма, оны өзі біледі. Аңшыға жаңа, соны із арқылы қолайлы жағдай тудырып тұрған саятты "қансонар" деген. Аң аулау маусымында аңшылар күндіз күлкі, түнде ұйқы көрмей жортады. Ертеректе аң қызығы ең үлкен, ең тамаша қазақтың, серуен-салтанаттың бір түрі болғаны да рас. Осыған қатысты қазақ саятшылығы туралы арнайы еңбек жазған Ж.Бабалықұлы мынадай қызықты өмірде болған оқиғаның нақты кімге қатысты екендігін былайша әңгімелейді.
XIX ғасырдың аяқ шенінде, Тарбағатай төңірегін мекен еткен Былғақ деген адам қансонар күні аңға шығайын деп жатқанда атасы (әкесі) қайтыс болады. Оған қарамастан аңға аттанғалы жатқан Былғаққа ел-ағайын: "Ойбай-ау, мынауың не?" - десе:
Сөздерге талдау жасайды, көшбасшылық қабілеті артады.
"Атан болса сойылар, атам өлсе қойылар, мұндай бізге қансонар күнде қайдан табылар" деп шаба жөнеліпті...
Талдау
Терең ойлау тапсырмасы. Ішіне-сыртына стратегиясы
10 мин
34-жаттығу.көп нүктенің орнын хабар шығатындай мәліметтермен толықтыру.
... № ... мектепте ... олимпиада өтті. Оған ... мен ... қатысты.
Шығармашылық тапсырмада оқушылар берілген тапсыманы жүйелі орындайды, шапшаңдылығы артады.
Ақпараттық мақала жазуға ойланады. Негізгі идеяны ашуға, өз ойын ашық, еркін жеткізеді.
Сергіту сәті.
1 мин
Қырғауыл боп ұшамыз, ұшамыз (Екi қолымен қанат жасап ұшады)
Түлкi болып қашамыз, қашамыз (Бiр орындарында тұрып жүгiредi)
Қырғауылдай тапқыр боп, тапқыр боп,
Орнымызға қонамыз (Бәрi орындарына отырады).
Оқушылар жаттығулар жасайды, бойлары сергіп қалады.
Жинақтау.
Терең ойлау тапсырмасы.
10 мин
Сабақты қорыту. Шығармашылық тапсырма:
2 мин
« Кім жылдам?» ойыны.
1,2-топ. Хабарлама құрастырып, жазыңдар.
3,4 топ. Белгілі бір тақырыпқа ақпараттық мақала жазыңдар.
Ақпараттық мақаланың хабардан ерекшелігі неде екенін айтады.
Белсенділік артады, берілген тапсырманы уақтылы орындайды, сұраққа жауап бере отырып, сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырады, шапшаңдылығы артады.
Үйге тапсырма.
1мин
36- жаттығу. Ұсынылған материалды мақала шығатындай етіп, қайта құрастырып жаз.
Бағалау.
Өзін-өзі бағалау. бағдаршам көздері
1 мин
Бүгінгі сабақтан не білдік? Не үйрендік? Нені білгім келеді?
Пікір ағашын толтырады.
Рефлексия.
-
-
Күні: 5.10
Сынып: 4«А»
Пәні: математика
Мұғалім: Қабылбекова З. С.
Сабақ тақырыбы:
Көлемнің бірліктері және үлестер.
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға көлемнің бірліктері және үлестер түсінікті беру, логикалық ойлауын арттыру.
Міндеті:
Оқушылар топта бірлесіп жұмыс жасай отырып, сауаттылыққа, ептілікке және өз ойын еркін айтуды үйренеді
Күтілетін нәтиже:
Балалардың таным белсенділігін дамиды, ойларын қорытындылайды, сұрақтарға жауап береді, ойлану жүйелілігі арттырылады. Әдемі, көркем, қатесіз жазуға қалыптасады.
Оқушылар топта ұйымшылдықпен, бірлікпен жұмыс жасайды
7 модульдің қолданылуы:
-
АКТ
-
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,
-
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
-
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
-
Оқытуды басқару және көшбасшылық.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
Топтық жұмыс, диалогты оқыту
Қолданылатын ресурстар:
АКТ, маркерлер, стикерлер
Ұйымдастыру кезеңі:
2 мин
Топқа бөлу:
Ұйымдастыру кезеңі: оқушылардың біліктілігін арттыру.
Шаттық шеңберін жасайды:
Күлкімізбен, жақсылықпен бөлісуді үйренейік!
Біздің күлкіміз көңілді, (қолдарын еріндерінің шетіне жақындатады)
Жеткізсін жылу мен шаттықты. (қолдарын жүректерінің тұсына қояды)
Бөліскен жақсы ғой өмірде, (қолдарын алға созады,саусақтары күн сияқты)
Қуаныш, мейірім, бақытты. (қолдарын екі жаққа созады
Оқушыларды топқа бөлінеді,
Сабақ кезеңдері:
Тапсырма:
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Білу. Қызығушылықты ояту.
5 минут Оқушылардың білімін бекіту.
Үй тапсырмасы: Төрт топқа конверт таратылады. Әр топ конверттегі берілген тапсырмалар бойынша жауап береді.
1,2 топ. - Текшенің көлемі неге тең?
3,4 топ..-тік бұрышты параллелипедтің көлемі қалай табылады?
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды қатесіз топта жұптасып орындайды. Білімдері тексеріледі.формулаларды еске түсіреді. Топтық жұмыста оқушының белсенділігі артады.
Түсіну
Жаңа сабақты түсінуге дайындау. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
10 минут
Интербелсенді тақтада электронды оқулық түсіндірмесі.
Оқулықпен жұмыс. №1.
Дәптермен жұмыс.
-Бүгінгі күнді жазайық.
Көркем жазу.
Тапсырманы оқып, талдау жасалынады, диалог жасалады. Топтық жұмыста бүгіні сабаққа қатысты ереже шығарады.
Топқа заттың көлемін дм куб және см кубпен орындауды тапсырамын.
Оқушы ойланады, жаңа пікірлер айтылады.сздік қоры артады.
Дәптерімізді ашайық
Қолға қалам алайық
Түп-түзу боп отырып,
Көркем етіп жазайық.
Қолдану
Білім меңгеруі мен қолдана біледі, жұптық жұмыс
5 мин
Ой қозғау. Өзіндік жұмыс. №2. Геометриялық мазмұнды есеп
№3. Аквариумның көлемін есептеп тап:
Есепті орындау арқылы талдау жасайды, көшбасшылық қабілеті артады.
Талдау
Терең ойлау тапсырмасы. Ішіне-сыртына стратегиясы
10 мин
№4. Кестені толтыра отырып, жәшіктің көлемін табады, жаңа міліметтер жинақтау арқылы логикалық есептеу қабілеті артады.
Шығармашылық тапсырмада оқушылар берілген тапсыманы жүйелі орындайды, шапшаңдылығы артады.. Негізгі идеяны ашуға, өз ойын ашық, еркін жеткізеді.
Сергіту сәті.
1 мин
Қырғауыл боп ұшамыз, ұшамыз (Екi қолымен қанат жасап ұшады)
Түлкi болып қашамыз, қашамыз (Бiр орындарында тұрып жүгiредi)
Қырғауылдай тапқыр боп, тапқыр боп,
Орнымызға қонамыз (Бәрi орындарына отырады).
Оқушылар жаттығулар жасайды, бойлары сергіп қалады.
Жинақтау.
Терең ойлау тапсырмасы.
10 мин
Сабақты қорыту. Шығармашылық тапсырма:
2 мин
« Кім жылдам?» ойыны.
1,2-топ. №5. Бөлменің өлшемдерін ала отырып, көлемін есептеп тап:
3,4 топ. №7.үйдің әр бөлмесінің көлемін есептеп тап:
№8. Ауызша есептеу.
№9. Аквариумдағы хауыз бен судың көлемін есептеп тап:
Ережені есте сақтай отырып, оның ерекшелігі неде екенін айтады.
Белсенділік артады, берілген тапсырманы уақтылы орындайды, сұраққа жауап бере отырып, тапсырманың орындалу барысын бір-бірімен байланыстырады, шапшаңдылығы артады.
Үйге тапсырма.
1мин
№6. 54-бет.
Бағалау.
Өзін-өзі бағалау. бағдаршам көздері
1 мин
Бүгінгі сабақтан не білдік? Не үйрендік? Нені білгім келеді?
Пікір ағашын толтырады.
Рефлексия.
-
Алтыншы апта
Күні:
Сыныбы: 4 « »
Сабақтың тақырыбы:
Аңыздар. Алдаркөсе мен Шықбермес Шығайбай
Сілтеме
Әдебиеттік оқулығы. Авторлары: С.Рахметова, Т.Әбдікәрім, Р.Базарбекова. Алматы: Атамұра, 2015ж
Жалпы мақсаты
Аңыз әңгімелер туралы білімді қалыптастыру, мазмұнын меңгерту.Өмірде сараң адамдардың болатынын ұғындыру.
Күтілетін нәтижелер
Оқушылардың теориялық білімі қалыптасады. Сыни көзқараспен қарайды. Жағымды қасиетке бейімделеді, өздігінен тұжырым жасауға талпынады..
Жеті модуль
1. Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер.
2. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
3. Білім беру үшін бағалау және оқуды бағалау.
4. Білім беруде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану.
5. Талантты және дарынды балаларды оқыту.
6.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту.
7. Білім берудегі басқару және көшбасшылы
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
Сын тұрғысынан ойлау стратегиялары:
−Жеке, жұппен, топпен жұмыс;
−Ой қозғау;
−Диалогтік оқыту;
−Алынған ақпарат негізінде постер жасау,
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдіс-тәсілдері
Керекті жабдықтар
Интербелсенді тақта, суреттер,үлестірмелік карточкалар.
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері
Уа-қыт
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Модульдер көрінісі
Топқа бөліну
3 мин
I.Кіріспе. Алтын ереже құру.
-әрбір адам
-әрбір сабақ
-әрбір ойым
-әрбір ісім
Топқа бөлу. Мультфильм кейіпкерлері арқылы
Үй тапсырмасын сұрау:өткен сабаққа шолу
Топ ережесін құрады. Топтарға бөлінеді.
-туысым, досым, жұрағат
-үйрену, ұғу ұлағат.
-достық, бірлік, адалдық
-шындық пенен адамдық!
ОЖТ (ДО)
Мультфильм кейіпкерлерінің макеті
Постер
қалам
АКТ
Үй тапсырмасын тексеру
5 мин
II.Таныстырылым. Қызығушылықтарын ояту.
(Алдар туралы мультфильм)
Бағалау критерий:
1.Мәтіннің мазмұнын баяндау
2.Рөлге оқу,сахналау,сөздікті білу
3.Аңыз туралы білу
4. Алдардың қасиеттерін талдау
Диалог түрінде сұрақ жауап береді. Бейнетаспаны көреді. Топта талданады, әр топтан бір оқушы сұраққа жауап береді.
ОЖТ (ДО)
Білу
8 мин
Ой қозғау: - аңыз дегеніміз не?
Теориялық ұғым
Іштен оқып шығу
Топқа тапсырма:
1.Рөлге оқып беру
2. Тұжырымдамалық карта
Балалар өз ойларын айтып шығады
Мәтінді оқиды.
Сұраққа жауап береді.
СТО
ОЖТ (ДО)
Түсіну
7 мин
3.Сахналап беру,үзінді
4.Сызбалық жоспар
5.Сөздікпен жұмыс
6.Проблемалық сұрақ
Аңыз дегеніміз
Кейіпкелері
Ерекшелігі
Тарихта болған адамдар іс- әрекеті баяндалады
Асанқай ғы, Жиренше,Қор қыт,Қожана сыр, Ал
даркөсе
Шындық пен қиял - ғажайып оқиға араласып келеді
Оқып шығады, рөлге оқиды
тұжырымдамалық карта жұмыс жасайды рөлге кіріп сахналайды, сөздіктің мағынасын баяндайды, Шығайбайдың орнына өзін қойып көреді
СТО
ДО
2 мин
« Көңілді күн» әнін қимылмен жасап көрсету.
Оқушылар қимылды жасап, бойларын жазып алады.
Қолдану
3 мин
«Ақылдың алты қалпағы»
«Алдаркөсе туралы»
А.Қ: ақпарат туралы
С.Қ: жағымды жағын
Қ.Қ: жағымсыз жағын
Қ.Қ: сезім, болжам
Ж.Қ: жаңа идея
К.Қ: бақылаушы
Әр қалпақ тапсырмаларын қорғап шығады. Жеке оқу, сұрақ-тарға жауап береді.
- Жыланның жуандығы қандай?
- Байдың тығып қойған қазысындай.
- Жыланды ұрған тастың үлкендігі қандай?
- Бәйбіше астындағы қойдың басындай.
- Былш етіп иленіп түскенін неге теңейді?
- Тоқал астындағы қамырға.
- Сақалының жұлынғанын неге теңейді?
- Қызы тығып қойған тырнаның жүніне.
Ақ,сары, қара, ақ
қызыл, жасыл,
көк қалпақтар ОЖТ(ДО)
Талдау
10 мин
« Алдаркөсе қандай? постер жасау
Алдар Көсе - ақылды айлакердің, зерделі қудың жиынтық бейнесі. Ол өзінің асқан айлакерлігі арқылы мұратына жетіп отырады. Оның мақсаты - сараң байды, пайдакүнем саудагерді, озбыр ханды әжуа ету.
Әр топ постерді қорғайды.
Дәптерлеріне Алдаркөсенің сипаттамасын тауып жазады. Алдардың айласы:
Жабықтан сығалауы,аңдуы
Ет орнына шандыр турап қоюы
ыстық нанды, торсықтағы айранды алдап алуы
Атқа бор жағып қоюы Бізбикені алып кетуі
СТО
Жинақ-тау
4 мин
Семантикалық карта
Топпен жұмыс..
Сызбаны толықтырады.
Кейіпкерлер
Тулақпен бетін жаба қойды
Ақылды, айлакер
Ұзын сары жылан
Ұршық иірген
Шығай-бай
Бәй-бі-ше
То-қал
Қы-зы
Ал-дар көсе
СТО
ДО
Үй тапсырмасы
1 мин
Мәнерлеп, түсініп оқу.
Тақырыпқа байланысты ребус немесе сөзжұмбақ құрастыру.
Берілген кестені толты-
рып келу
Бағалау
Кері байланыс
2 мин
Смайликтермен
«Екі жұлдыз, бір тілек»
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздеріне ұнаған екі әрекеттері туралы ойларын және бір ұсыныс, тілектерін стикерке жазады
ОҮБ ОБ
Алтыншы апта
Күні:
4 « »
Сабақтың тақырыбы
Менің үйренгенім
Сілтеме
Әдебиеттік оқу оқулығы. Авторлары: С.Рахметова, Т.Әбдікәрім, Р.Базарбекова. Алматы:Атамұра, 2015ж
Жалпы мақсаты
Бөлімді қайталау арқылы халық ауыз әдебиеті туралы түсініктерін кеңейту
Күтілетін нәтижелер
Бөлімдегі негізгі идеяны табады, ашады.Сөздік қорлары молаяды. Ұқыпты, шапшаң болуға тәрбиеленеді.
Сабақ түрі
Аралас сабақ
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
Сын тұрғысынан ойлау стратегиялары:
−Жеке, жұппен, топпен жұмыс;
−Ой қозғау;
−Алынған ақпарат негізінде постер жасау,
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдіс-тәсілдері
Керекті жабдықтар
Интербелсенді тақта, суреттер,үлестірмелік карточкалар.
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері
Уа-
қыт
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Модуль-дер көрінісі
Топқа бөліну
2мин
1мин
Тақырыптар арқылы топқа бөлу.
«Кел билейік» қара жорға биін билеп сергіту.
Батырлар жыры
Ертегілер
Аңыздар
Айтыс
ОЖТ (ДО)
АКТ
Үй тапсыр-масын тексеру
5мин
Үйден құрастырып келген сөздік жұмбақтарын оқытып жауаптарын тапқызу.
Омоним дегеніміз не ?
Логогриф нені білдіреді?
Шарада дегеніміз не?
Метаграмма деген не?
Топта талданады, әр топтан бір оқушы сұраққа жауап береді.
ОЖТ (ДО)
Білу
8 мин
Ой қозғау: Халық ауыз әдебиетінің түрлерін атау
Олар:ертегілер, батырлар жыры, айтыс, аңыз, бесік жыры, жұмбақ, жаңылт-паш, мақал-мәтелдер т.б.
Балалар өз ойларын айтып шығады
Сұраққа жауап береді.
СТО
ОЖТ (ДО)
Түсіну
7 мин
Анықтаманы аяқтап жаз:
Батырлар жыры дегеніміз ......
Қандай жырларды білесің?
Ер Тарғын ........
Батыр бала Бөген
Жеке оқу, сұрақтарға жауап береді.
еліміз бен жерімізді сыртқы жаулардан қорғаған ержүрек батырлар туралы ауызша шығарылған жыр үлгісі
СТО
ДО
Қолдану
3 мин
-Берілген сөзжұмбақ қай батырлар жырының маз-мұнына сәйкес келеді?
Сұрақтарға жауап береді.
Өздері тауып жазады.
Мақалды жазып, мағынасын
түсіндіреді.
ОЖТ
(ДО)
Талдау
10 мин
Ертегілердің қандай түрлерін білесіңдер?
Әр топ постерді қорғайды.
Қиял-ғажайып, шыншыл, жануарлар т.б.
СТО
Жинақтау
6 мин
Айтыстың түрлерін атаңдар.
Мен көрдім неше жүйрік даналарды
Байқауға ойладың ба шамаларды?
Бұл айтыстың қай түріне жатады?
Топпен жұмыс..
Сызбаны толықтырады.
Жұмбақ айтысы
СТО
ДО
Бағалау
Кері байланыс
2 мин
Смайликтермен
«Екі жұлдыз, бір тілек»
-Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздеріне ұнаған екі әрекеттері туралы ойларын және бір ұсыныс, тілектерін стикерке жазады
ОҮБ ОБ
Үй тапсыр-масы
1 мин
Осы бөлімге байланысты ізденіп келу
Берілген кестені толты-
рып келу
Қосымша ізденіп келу
-
Күні:
Сынып: 4« »
Пәні: қазақ тілі
Мұғалім:
Сабақ тақырыбы:
Жалаң және жайылма сөйлем.15-21-жаттығулар.
Сабақтың мақсаты:
Сөйлемнің жалаң және жайылма түрлері туралы топтастырылған ұғым қалыптастыруға мүмкіндік жасау.
Міндеті:
Оқушылар топта бірлесіп жұмыс жасай отырып, сауаттылыққа, ептілікке және өз ойын еркін айтуды үйрену.
оқушылардың өз бетімен жұмыс істеу арқылы теориялық ойлауын дамыту,
топта өзін-өзі ізгілікке тәрбиелеуге дағдыланадыру.
Күтілетін нәтиже:
Балалардың таным белсенділігін дамиды, ойларын қорытындылайды, сұрақтарға жауап береді, ойлану жүйелілігі арттырылады. Әдемі, көркем, қатесіз жазуға қалыптасады.
Оқушылар топта ұйымшылдықпен, бірлікпен жұмыс жасайды
7 модульдің қолданылуы:
-
АКТ
-
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер,
-
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
-
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
-
Оқытуды басқару және көшбасшылық.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
Топтық жұмыс, диалогты оқыту
Қолданылатын ресурстар:
АКТ, маркерлер, стикерлер
Ұйымдастыру кезеңі:
2 мин
Топқа бөлу:
Ұйымдастыру кезеңі: оқушылардың біліктілігін арттыру.
Шаттық шеңберін жасайды:
Күлкімізбен, жақсылықпен бөлісуді үйренейік!
Біздің күлкіміз көңілді, (қолдарын еріндерінің шетіне жақындатады)
Жеткізсін жылу мен шаттықты. (қолдарын жүректерінің тұсына қояды)
Бөліскен жақсы ғой өмірде, (қолдарын алға созады,саусақтары күн сияқты)
Қуаныш, мейірім, бақытты. (қолдарын екі жаққа созады
Оқушыларды топқа бөлінеді,
Сабақ кезеңдері:
Тапсырма:
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Білу. Қызығушылықты ояту.
5 минут Оқушылардың білімін бекіту.
Үй тапсырмасы: Төрт топқа конверт таратылады. Әр топ конверттегі берілген тапсырмалар бойынша жауап береді.
1.12- жаттығу. Тақырыпқа сәйкес келетін қандай мәтін жаздың?
2.-Сөйлем нешеге бөлінеді?
3. -Сөйлем мүшелері дегеніміз не?
4. - тұрлаулы мүшелерге қандай сұрақтар қойылады?
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды қатесіз топта жұптасып орындайды. Білімдерін тексеру. Топтық жұмыста оқушының белсенділігі артады.
Түсіну
Жаңа сабақты түсінуге дайындау. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
10 минут
Интербелсенді тақтада электронды оқулық түсіндірмесі.
Оқулықпен жұмыс. 15-жаттығу.
Жалаң сөйлемді жайылма сөйлемге айналдырып жазу.
Құраған сөйлемдеріне синтаксистік талдау жасату, өзіндік пікір қалыптастыру.
Дәптермен жұмыс.
-Бүгінгі күнді жазайық.
Көркем жазу.
Мәтінді оқып, талдау жасалынады, диалог жасалады. Топтық жұмыста бүгіні сабаққа қатысты ереже шығарады.
Топта синтаксистік талдау жасайды. тапсырамын.
Оқушы ойланады, жаңа пікірлер айтылады. Сөздік қоры артады.
Дәптерімізді ашайық
Қолға қалам алайық
Түп-түзу боп отырып,
Көркем етіп жазайық.
Қолдану
Білім меңгеруі мен қолдана біледі, жұптық жұмыс
5 мин
Ой қозғау. Өзіндік жұмыс. 16-жаттығу. Сызбаны толықтыру.
Сөздерге талдау жасайды, көшбасшылық қабілеті артады.
Талдау
Терең ойлау тапсырмасы. Ішіне-сыртына стратегиясы
10 мин
17-жаттығу. Топтық және жұптық жұмыс. Жаңа ақпаратты талдау. Жайылма сөйлемді сөйлем мүшесіне талдау.
Шығармашылық тапсырмада оқушылар берілген тапсыманы жүйелі орындайды, шапшаңдылығы артады.
Ақпараттық жинақтайды, ойланады. Негізгі идеяны ашады, өз ойын ашық, еркін жеткізеді.
Сергіту сәті.
1 мин
Қырғауыл боп ұшамыз, ұшамыз
Түлкi болып қашамыз, қашамыз
Қырғауылдай тапқыр боп, тапқыр боп,
Орнымызға қонамыз.
Оқушылар жаттығулар жасайды, бойлары сергіп қалады.
Жинақтау.
Терең ойлау тапсырмасы.
10 мин
Сабақты қорыту. Шығармашылық тапсырма:
2 мин
19- 20-21 жаттығу. « Кім жылдам?» ойыны.
1-4 топтың оқушылары 1 қатар сөйлемді салыстырады, айырмашылығы неде екенін анықтайды.
Белсенділік артады, берілген тапсырманы уақтылы орындайды, сұраққа жауап бере отырып, сөйлемдерді бір-бірімен байланыстырады, шапшаңдылығы артады.
Үйге тапсырма.
1мин
18- жаттығу. Ұсынылған материалды графикалық түрде талдау жасап келу
Бағалау.
Өзін-өзі бағалау. бағдаршам көздері
1 мин
Бүгінгі сабақтан не білдік? Не үйрендік? Нені білгім келеді?
Пікір ағашын толтырады.
Рефлексия.
-
Пәні: әдебиеттік оқу
Күні:
Сыныбы: 4 « »
Сабақтың тақырыбы:
Әдеби ертегілер. Қарабатыр.
Сілтеме
Әдебиеттік оқулығы. Авторлары: С.Рахметова, Т.Әбдікәрім, Р.Базарбекова. Алматы: Атамұра, 2015ж
Жалпы мақсаты
Ертегідегі негізгі идеяны түсіну, ой қорытуға үйрену, шығармашылыққа жетелеу. Өмірде сараң адамдардың болатынын ұғындыру.
Күтілетін нәтижелер
Әдеби ертегі мен халық ертегілерінің ұқсастығы мен айырмашылығын ажырата алады. Жаңа сөздерді меңгереді. Ертегі кейіпкерлеріне мінездеме береді.
Жеті модуль
1. Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер.
2. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
3. Білім беру үшін бағалау және оқуды бағалау.
4. Білім беруде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану.
5. Талантты және дарынды балаларды оқыту.
6.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту.
7. Білім берудегі басқару және көшбасшылық
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
Сын тұрғысынан ойлау стратегиялары:
−Жеке, жұппен, топпен жұмыс;
−Ой қозғау;
−Диалогтік оқыту;
−Алынған ақпарат негізінде постер жасау,
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдіс-тәсілдері
Керекті жабдықтар
Интербелсенді тақта, суреттер,үлестірмелік карточкалар.
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері
Уа-қыт
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Модульдер көрінісі
Топқа бөліну
3 мин
I.Кіріспе. Алтын ереже құру.
-әрбір адам
-әрбір сабақ
-әрбір ойым
-әрбір ісім
Құстардың суреттері арқылы топқа бөлу.
Үй тапсырмасын сұрау: өткен сабаққа шолу
Бұған дейінгі оқушылардың білетінін анықтау
Топ ережесін құрады. Топтарға бөлінеді.
-туысым, досым, жұрағат
-үйрену, ұғу ұлағат.
-достық, бірлік, адалдық
-шындық пенен адамдық!
ОЖТ (ДО)
Құстардың макеті
Постер
қалам
АКТ
Білу
5 мин
II.Таныстырылым. Қызығушылықтарын ояту.
Ертегіні кім жазғанын айта алады. Ертегінің түрлерін ажырата алады. Ертегіні топтастыру арқылы түсінеді.
«Ертегі» сөзіне «Топтастыру » стратегиясын пайдаланамыз.
Бағалау критерий:
1.Мәтіннің мазмұнын баяндау
2.Рөлге оқу,сахналау,сөздікті білу
3. Ертегі туралы білу
Диалог түрінде сұрақ жауап береді. Үйге берілген тапсырманы
топтастыру стратегиясы бойынша жасайды.Топта талданады, әр топтан бір оқушы сұраққа жауап береді.
Ертегі
Әдеби ертегі халық ертегісі
ОЖТ (ДО)
Түсіну
10 мин
Ой қозғау: Ыбырай Алтынсарин туралы видео ролик көрсету .
Теориялық ұғым. Іштен оқып шығу
Топқа тапсырма:
1.Рөлге оқып беру
2. Тұжырымдамалық карта
Балалар өз ойларын айтып шығады
Видео роликті тамашалайды.Ыбырай Алтынсарин жайында түсінеді.
Ертегі мазмұнын оқиды.
Сұраққа жауап береді.
СТО
ОЖТ (ДО)
Қолдану
7 мин
Қисынды ойлауға әкелу. Шығармашылық қабілетіне қарай тапсырмалар орындалады.
Сахналап беру,үзінді
Сөздікпен жұмыс
Проблемалық сұрақ
Шығармашылық қабілетіне қарай тапсырмалар орындалады.
Оқып шығады, рөлге оқиды
тұжырымдамалық карта жұмыс жасайды рөлге кіріп сахналайды, сөздіктің мағынасын баяндайды, Қарабатырдың орнына өзін қойып көреді
СТО
ДО
2 мин
« Көңілді күн» әнін қимылмен жасап көрсету.
Оқушылар қимылды жасап, бойларын жазып алады.
Талдау
10 мин
Бұған дейінгі білімін зерделеу.
Тақырыпқа сай сурет салып постер қорғайды. Топта сурет салады.
ОЖТ
(ДО)
Жинақ-тау
5 мин
Оқушылар өз ойын жинақтап айта алады. Ертегі желісін өз бетінше жорамалдау. Нақты дәлелдермен жорамалдайды.
Венн диаграммасы
Қарабатыр қарлығаш
Қарабатыр: Жоғалған бала,ертегі кейіпкері,өтініш айтушы,отбасын сағынуы, үйге келуі
Қарлығаш: Балаға көмекші,ертегі кейіпкері,өтінішін орындаушы,қайырымдылық жасаушы,хабар беруші
Ортақ қасиеті:Ертегі кейіпкері
СТО
Үй тапсырмасы
1 мин
Мәнерлеп, түсініп оқу.
Тақырыпқа байланысты туған жер туралы эссе жазып келу немесе бір құсқа арнап өлең жазу.
Бағалау
Кері байланыс
2 мин
Смайликтермен
«Екі жұлдыз, бір тілек»
«Екі жұлдыз, бір тілек» кері байланыс Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздеріне ұнаған әрекеттері туралы ойларын және бір ұсыныс, тілектерін стикерге жазады
ОҮБ ОБ
Пәні: әдебиеттік оқу
Күні:
Сыныбы: 4 « »
Сабақтың тақырыбы:
Әйел-Ана. Ақселеу Сейдімбек
Сілтеме
Әдебиеттік оқулығы. Авторлары: С.Рахметова, Т.Әбдікәрім, Р.Базарбекова. Алматы: Атамұра, 2015ж
Жалпы мақсаты
Әйел-Ананың тапқырлығы, батырлығы жөнінде мағлұмат беру;
Күтілетін нәтижелер
Тілдік қорларын молаяды, ойлау, есте сақтау қабілетін дамиды;
Адамгершілік құндылықты бағалайды, ананы сыйлайды, құрметтейді; Ертегі кейіпкерлеріне мінездеме береді.
Жеті модуль
1. Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер.
2. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
3. Білім беру үшін бағалау және оқуды бағалау.
4. Білім беруде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану.
5. Талантты және дарынды балаларды оқыту.
6.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту.
7. Білім берудегі басқару және көшбасшылық
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
Сын тұрғысынан ойлау стратегиялары:
−Жеке, жұппен, топпен жұмыс;
−Ой қозғау;
−Диалогтік оқыту;
−Алынған ақпарат негізінде постер жасау,
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдіс-тәсілдері
Керекті жабдықтар
Интербелсенді тақта, суреттер,үлестірмелік карточкалар.
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері
Уа-қыт
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Модульдер көрінісі
Топқа бөліну
3 мин
I.Кіріспе. Алтын ереже құру.
-әрбір адам -әрбір сабақ
-әрбір ойым -әрбір ісім
Үй тапсырмасын сұрау: өткен сабаққа шолу
Бұған дейінгі оқушылардың білетінін анықтау
Топ ережесін құрады. Топтарға бөлінеді.
-туысым, досым, жұрағат
-үйрену, ұғу ұлағат.
-достық, бірлік, адалдық
-шындық пенен адамдық!
ОЖТ (ДО)
Постер
қалам
АКТ
Білу
5 мин
II.Таныстырылым. 1.Қызығушылықтарын ояту.
Ертегіні кім жазғанын айта алады. Ертегінің түрлерін ажырата алады.
Қарабатыр» ертегісі бойынша түсінгендерін айту.
2. Шығармашылық жұмыстарын тексеру
-Ертегі бойынша құраған өлеңдерін тексеру
-Ертегі бойынша салған суреттерін тексеру;
Бағалау критерий:
1.Мәтіннің мазмұнын баяндау
2.Рөлге оқу,сахналау,сөздікті білу
3. Ертегі туралы білу
Диалог түрінде сұрақ жауап береді. Үйге берілген тапсырманы
топтастыру стратегиясы бойынша жасайды.Топта талданады, әр топтан бір оқушы сұраққа жауап береді.
Ертегі
Әдеби ертегі халық ертегісі
ОЖТ (ДО)
Түсіну
10 мин
Жарнамалау.
Әр оқушы өз жұмысын жарнамалап ортаға салады. Әр оқушының өз жұмысын тақтаға ілуге, дауыстап оқуға толық мүмкіндігі бар.
Ердің анасы - елдің анасы.
Еркек - үйдің егесі,
Әйел - үйдің шегесі
Баланың білегі ауырса ананың жүрегі ауырады.
Ана алдында құрмет,
Ата алдында қызмет.
Әйел-ана әлемнің тірегі. Ананың ыстық жүрегінен ғаламға мейірім, ізгілік тарайды.
Ой қозғау: А.Сейдімбек туралы топтастыру арқылы мағлұмат беру
2)А. Сейдімбектің «Әйел-Ана» әңгімесін сатылай кешенді талдау әдісі бойынша түсіндіру
Әйел-Ана
Күншуақ елі
Қапыда шапқан жау
Жау әміршісінің жарлығы
Тұтқындардың шешімі
Ақ шашты ананың ақылы
Жау әміршісінің алдануы
Қасиетті сөз
Іштен оқып шығу
Балалар өз ойларын айтып шығады
Ақселеу Сланұлы Сейдімбек 1942 ж-2009ж Байдалы би ауылы, Жаңаарқа ауданы, Қарағанды облысы - жазушы,әдебиет зерттеуші, ғалым, филология ғылымының докторы,профессор.
Слайдты тамашалайды. Ақселеу Сланұлы Сейдімбек жайында түсінеді.
Ертегі мазмұнын оқиды.
Сұраққа жауап береді.
СТО
ОЖТ (ДО)
Қолдану
7 мин
Қисынды ойлауға әкелу. Шығармашылық қабілетіне қарай тапсырмалар орындалады.
Мәтін мазмұнымен жұмыс
-Елшінің айтқан сөзін тауып, нақышына тауып келтіріп оқу
-Ертегіден Әйел-Ананың сөзін тауып оқу
Шығармашылық қабілетіне қарай тапсырмалар орындалады.
Оқып шығады, рөлге оқиды
тұжырымдамалық карта жұмыс жасайды рөлге кіріп сахналайды, сөздіктің мағынасын баяндайды, Әйел-Ананың орнына өзін қойып көреді
СТО
ДО
2 мин
« ана туралы » әнін тыңдау
Оқушылар әнді хормен орындай алады.
Талдау
10 мин
Ертегідегі тауға, далаға, орманға, көлге қатысты сипаттау сөздерді тауып, мына үлгі бойынша жазу:
…. ….. таулары
….. …… далалары
….. …… орманы
….. …. өзен-көлдері
Тақырыпқа сай сурет салып постер қорғайды. Жеке жұмыс орындалады.
ОЖТ
(ДО)
Жинақ-тау
5 мин
Оқушылар өз ойын жинақтап айта алады. Сурет бойынша сабақ қорытындыланады
«Құрақ құрау» ойыны
1)Күншуақ елін тұтқынға алған жау оларға не істемек болады?
2) Ер-азаматтарды аман алып қалу үшін Әйел-Ана қандай тапқырлық жасады?
3) Ақын ертегі арқылы қандай ақыл, өнеге бермекші болып отыр?
4) Ер-азаматтарды қорғаннан алып шығудың тағы қандай жолын ұсынар едің?
«Құрақ құрау» ойыны. Шарты:
-Ұяшықтарды таңдау арқылы сұраққа жауап бере отырып, құрақ құралады.
СТО
Үй тапсырмасы
1 мин
Мәнерлеп, түсініп оқу.
Тақырыпқа байланысты туған жер туралы эссе жазып келу немесе бір құсқа арнап өлең жазу.
Бағалау
Кері байланыс
2 мин
Смайликтермен
«Екі жұлдыз, бір тілек»
«Екі жұлдыз, бір тілек» кері байланыс Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздеріне ұнаған әрекеттері туралы ойларын және бір ұсыныс, тілектерін стикерге жазады
ОҮБ ОБ
Пәні: әдебиеттік оқу
Күні:
Сыныбы: 4 « »
Сабақтың тақырыбы:
Мазмұндама. Қара алтын деген не?
Сілтеме
Мазмұндамалар жинағы
Жалпы мақсаты
Мәтіннің негізгі идеясын түсінеді.
Күтілетін нәтижелер
Еліміздегі пайдалы қазбалар жөнінде мағлұмат береді;
Тілдік қорларын молаяды, ойлау, есте сақтау қабілетін дамиды;
Адамгершілік құндылықты бағалайды.
Жеті модуль
1. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
2. Білім беру үшін бағалау және оқуды бағалау.
3. Білім беруде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану.
4. Талантты және дарынды балаларды оқыту.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
Сын тұрғысынан ойлау стратегиялары:
−Жеке, жұппен, топпен жұмыс;
−Ой қозғау;
−Диалогтік оқыту;
−Алынған ақпарат негізінде постер жасау,
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдіс-тәсілдері
Керекті жабдықтар
Интербелсенді тақта, суреттер,үлестірмелік карточкалар.
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері
Уа-қыт
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Модульдер көрінісі
Топқа бөліну
3 мин
I.Кіріспе. Алтын ереже құру.
-әрбір адам -әрбір сабақ
-әрбір ойым -әрбір ісім
Үй тапсырмасын сұрау: өткен сабаққа шолу
Бұған дейінгі оқушылардың білетінін анықтау
Топ ережесін құрады. Топтарға бөлінеді.
-туысым, досым, жұрағат
-үйрену, ұғу ұлағат.
-достық, бірлік, адалдық
-шындық пенен адамдық!
ОЖТ (ДО)
Постер
қалам
АКТ
Білу
5 мин
II.Таныстырылым. 1.Қызығушылықтарын ояту.
Мазмұндама мен мәтін туралы ойларын жинақтау
Диалог түрінде сұрақ жауап береді.
Топта талданады, әр топтан бір оқушы сұраққа жауап береді.
ОЖТ (ДО)
Түсіну
10 мин
Жарнамалау.
Әр топтың оқушысы мәтіннің кез-келген түріне тоқталып, мысалдар келтіреді. Өз жұмысын жарнамалап ортаға салады.
Іштен оқып шығу
Автор орындығы
Балалар өз ойларын айтып шығады
Мәтіннің мазмұнын оқиды.
Сұраққа жауап береді.
СТО
ОЖТ (ДО)
Қолдану
7 мин
Қисынды ойлауға әкелу. Шығармашылық қабілетіне қарай тапсырмалар орындалады.
Мәтін мазмұнымен жұмыс.
Қара алтын деген не? Мазмұндама.
Жоспары:
1. Алтын деген не?
2. Қара алтын деген не?
3. Оны қалай пайдаланады?
Шығармашылық қабілетіне қарай тапсырмалар орындалады.
Түсіндірілетін сөздіктермен жұмыстар жүргізеді: Асыл, ақ ұлпа, домна.
СТО
ДО
2 мин
« ана туралы » әнін тыңдау
Оқушылар әнді хормен орындай алады.
Талдау
10 мин
Мәтіннің мазмұны жазбаша орындалады?
Жеке жұмыс орындалады.
ОЖТ
(ДО)
Жинақ-тау
5 мин
Оқушылар өз ойын жинақтап айта алады.
Білімдері қорытындыланып, нәтижесін жасайды.
СТО
Үй тапсырмасы
1 мин
Ертегі мазмұнын түсініп оқып келу. Қайталау.
Бағалау
Кері байланыс
2 мин
Смайликтермен
«Екі жұлдыз, бір тілек»
«Екі жұлдыз, бір тілек» кері байланыс Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өздеріне ұнаған әрекеттері туралы ойларын және бір ұсыныс, тілектерін стикерге жазады
ОҮБ ОБ